İnceleme Mi WiFi Router Mini Unboxing ve inceleme / Bölüm 1

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Mi WiFi Router Mini Unboxing

Mi WiFi Router Mini ve Aliexpress'te indirim kuponu kullanımı

linkindeki konuda alışveriş ayrıntılarını paylaşmış olduğum Mi WiFi Router Mini cihazının açılış videosu ve kurulumunu anlatmaya çalışacağım.

İncelememiz 3 bölümden oluşacak.

Giriş: Alışveriş süreci
Mi WiFi Router Mini ve Aliexpress'te indirim kuponu kullanımı

1. Bölüm Unboxing ve Kurulum
İnceleme - Mi WiFi Router Mini Unboxing ve inceleme / Bölüm 1

2. Bölüm Mobil Uygulama kurulum ve kullanımı
İnceleme - Mi WiFi Router Mini Mobil Uygulama Kurulum ve Kullanımı / Bölüm 2

3. Bölüm PC Uygulama ve Web arayüzünün kurulum ve kullanımı
İnceleme - Mi WiFi Router Mini PC Uygulama ve Web Arayüzü Kurulum ve Kullanımı / Bölüm 3

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99

1. Bölüm Unboxing ve Kurulum

Mİ WİFİ ROUTER MİNİ KUTU AÇILIŞI

Link:

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Bu resimde mavi renkli olan en sağdaki Ethernet girişi, modemimiz yada yerel ağımızdaki Switch’imizden gelen kabloyu girdiğimiz giriştir. Diğer 2 Ethernet girişine herhangi 2 cihazımızı bağlamamız mümkün. Mesela ben birine Digitürk, diğerine WD Live Player’ı bağlayacağım.

Adaptörü 12V 1A .

Gecenin bir yarısında dağınıklığı yeterince toplayamadım. Kusura bakmayın.

Cihaz normal çalıştığı zaman Mavi Led yanıyor.

ROUTER KURULUMU:

Cihazın Ethernet Kablosunu ve adaptörünü bağladıktan sonra mobil cihazımızda Wifi bağlantılarını açıyoruz. Default olarak Xiaomi_xxxx adında 2.4Ghz ve Xiaomi_xxxx_5G adında 5Ghz olmak üzere 2 adet yayın olduğunu görüyoruz. Buradaki xxxx her cihazda değişiyor. İstediğimiz birine dokunarak bağlanıyoruz. Burada bizden herhangi bir şifre v.s. istenmiyor.

Cihazın Default IP’si 192.168.31.1 olarak geliyor. Bir Browser açarak bu adresi giriyoruz.

Mavi butona basarak devam ediyor, gelen ekranda yayın yapmak istediğimiz SSID ismini ve şifresini belirliyoruz.

Yine mavi butona basarak onayladığımızda Kurulumun tamamlandığına dair Yeşil renkli Check işareti bizi karşılıyor. Bundan sonra cihaz yukarıda belirlediğimiz isimde ve bu ismin yanına _5G eklenmiş biçiminde 2 yayın yapmaya başlıyor.

Mobil uygulamasını indirebilmemiz için bize bir KareKod üretiyor.

MOBİL UYGULAMA KURULUMU:

Bir önceki ekranda verilen KareKod’u okuttuğunuzda bizi:

adresine yönlendirmektedir. Burada Direk link, Google Play Linki ve Apple Appstore Linklerini görüyoruz. Play linkini açmanızın bir anlamı yok. Çünkü ülkenizde desteklenmiyor mesajı veriyor ve kuramıyorsunuz. Direkt linki tıklayıp uygulamayı indiriyor ve mobil cihazınıza kuruyorsunuz.

Uygulamayı açtığınızda Xiaomi hesabınız ile oturum açmanız gerekiyor. İster sağ alt köşedeki New Register linkinden üyelik açabilir, isterseniz de en.miui.com sitesine üye olabilirsiniz.

Oturum açıldığında sizi cihazın bulunamadığına dair bir mesaj karşılıyor. Çünkü biraz önce kurulum yapılırken cihaza yeni SSID adı ve şifresi verdik. Dolayısıyla ilk yaptığımız bağlantı koptu.

Hemen wifi ayarlarımızı açıyoruz ve yeni SSID’mize bağlanıyoruz.

Cihaza yeniden bağlandıktan sonra Mavi Butona basarak devam ettiğimizde uygulama cihazımızı buluyor.

Cihaza verdiğimiz SSID adı ve şifresi aynı zamanda cihazın ayarları için de kullanılıyor. Burada henüz deneyemedim ama 2 adımlı bir doğrulama mı yapılıyor tam emin değilim. Yani Xiaomi hesabımızı girdikten sonra buraya ulaşabiliyor olmamız gerekiyor. Yoksa Wifi şifresini verdiğimiz herkes cihaz ayarlarına ulaşabilir.

Şifremizi yazdıktan sonra, bende hemen kullandığım uygulamanın ve cihazın firmware’inin yeni versiyonları olduğunu belirten bir ekran geldi. Upgrade yap butonuna basarak güncelleme işlemini başlattığımı ve arka planda güncelleme dosyalarını indirmeye devam ettiğini sanıyorken ilerleyen zamanda update işlemi sırasında dosyaların yeniden indirildiğini gördüm. İşleyişi tam olarak anlayamadım. Önemli de değil zaten. Update işlemi ilerde göreceğimiz üzere Ayarlar menüsünden yapılabiliyor.

Bizi ilk olarak Ana Bilgi Ekranı karşılıyor. Bu Ana Bilgi Ekranlarına ben bundan böyle Dashboard diyeceğim. Burada, üst kısımda şu andaki Network trafiğini, orta kısımda her ne kadar Çince de olsa bazı uyarı ve bilgi mesajlarını, alt bölümde de kaç cihazın bağlı olduğunu (bu resimde 2 tane bağlı olduğunu görüyoruz), USB diskimizin boş alanını (hemen sağında 0KB Extra Space olarak görünen yer) ve ne olduklarını tam olarak keşfedemediğim Plugin (USB Disk istiyor) ve Burada Akıllı Senaryo denilen, bizim Tasker olarak bildiğimiz, şu olursa şu olsun, şu zamanda şu olsun gibi görevler tanımlanabilen menüler görüyoruz. USB Storage ve Senaryo bölümlerine güncellemeden sonra detaylı baktığım için en sona saklıyorum.
Temel kurulum ve ayarlarımızı yapmış olduk. Artık cihazımızı güle güle kullanabiliriz.
Bundan sonra cihaz menülerine ve uygulama menülerine göz atacağız. Önce cihazlar menüsüne bir göz atalım:

CİHAZLAR MENÜSÜ

Cihazlar menüsünde, kendisine bağlı olan cihazlar önümüze geliyor. Burada tanıdığı cihazların Logolarını da koymaları güzel olmuş. Tanımadığı cihazlara soru işareti konuluyor.

Daha sonra da göreceğimiz üzere yeni versiyondan sonra android-xxxxxxx yada Mac adresi yerine cihazlara isimler verilebiliyor. Böylece 2 tane aynı marka cihazınız varsa hangisi hangisidir diye Mac adreslerini aramamıza gerek kalmıyor.

Bağlı olan cihaz isimlerine tıklandığında bağlantı ile ilgili veriler dışında cihazların internet bağlantılarının kapatılıp açılabildiği anahtarlar da konulmuş. Yeni versiyonda bu ekranlar da biraz değişmiş. Yeni hallerini Bölüm 2’de daha ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99

AYARLAR MENÜSÜ:

Uygulamanın Dashboard ekranındayken sol üst köşeden sağa doğru kaydırdığınızda ayarlar ekranı geliyor. Yeni versiyonda Bölüm 2’de de görebileceğiniz üzere bu menü daha da zenginleştirilmiş.

Burada Advanced Settings menüsüne girdiğimizde Wifi ayarları, harici internet bağlantısı ayarları, şifre değiştirme, restart, fabrika ayarları gibi menüler görüyoruz.

Wifi Settings’te 2,4G ve 5G yayınlarını kapatıp açabiliyor,SSID isimlerini, şifre türlerini, şifreleri değiştirebiliyor, şifreleri unuttuysak sağdaki göze basarak görebiliyoruz. Hoş bilmesek bu ekrana kadar nasıl geleceğiz orası ayrı :D

Şifre türlerini WP2, WPA/WPA2 yada şifresiz olarak değiştirebiliyoruz.

GÜNCELLEME

Bir diğer önemli kısım Upgrade kısmı. Bu bölüm bize cihazımızın firmware yazılımı ve kullandığımız mobil uygulama hakkında bilgiler verebiliyor, varsa güncellemeleri kendisi otomatik olarak yapabiliyor.

Görüldüğü gibi benim hem cihazımda hem de uygulamamda yeni güncellemeler varmış. Bu arada burada yazılımların Stable olduğu belirtiliyor. Yani Development yazılımlar değil. Development yazılımlar yüklendiğinde güncelleme otomatik olarak yapılırmı şu an için bilmiyorum. Sağ taraftaki kırmızı yazılara bastığımızda bize yazılımların Change Log’larını veriyor.

Gerçi Çince yazılardan bir şey anlamıyoruz ama önemli bir güzellik.

Cihazların üzerlerine tıklayarak güncelleme işlemini başlatıyoruz.

Çeşitli adımlar sonunda cihazın güncellemesi bitince bildirim ekranından da güncelleme ile ilgili bilgiler veriliyor.

Cihaz güncellemesi ardından uygulamanın güncellemesine geçiliyor.

Bunda da çeşitli adımlar sonrasında son adım olarak standart apk yüklediğimiz gibi apk güncelleme ekranı geliyor.

Yükleme sırasında uygulama doğal olarak kapanıyor. Uygulamayı yeniden açtığımızda bizi yeni bir arayüz bekliyor. İlk gelen ekranda kullanıcı deneyim programına kayıt olup olmayacağımız soruluyor. Mavi butona basarsak programa dahil oluyoruz ve istatistiki bilgiler Xiaomi’ye yollanıyor. Yada altındaki mavi yazıya basarak dahil olmayacağımızı bildiriyoruz.

Yeni versiyonda uygulamanın Dashboard’u değişmiş. Daha fazla bilgi verilir duruma gelmiş.

Dashboard’u sağ üst köşeden sola doğru çektiğimizde yada sağ üst köşedeki Download ikonuna tıkladığımızda Download menüsü geliyor. Burada mevut indirmeler ve indirilenler olarak 2 ayrı pencere mevcut. Şu anda bende USB takılı olmadığı için yeniden dene butonu görünüyor. Bu görüntü ayrıca telefon versiyonunun görüntüsü, tablet görüntüsünde USB disk bağlayın uyarısı geliyordu.

Ekranın altında bulunan + butonuna basıldığında, Karekod okutma yada link seçenekleri geliyor. Bunlarla indirme listesine ekleme yapılabiliyor.
Mobil uygulamayı 2. Bölümde çok daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. PC Uygulamasının kurulum ve kullanımı ile Mini Router’ın Web Arayüzü ve kullanımını da 3. Bölümde ele alacağız.

BU CİHAZIN BU SABAH ŞANS ESERİ KEŞFETTİĞİM EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ, UZAKTAN YÖNETİME AÇIK OLMASI. BU UYGULAMA UZAKTAN DA CİHAZI YÖNETMENİZE OLANAK SAĞLIYOR. YANİ EVDE OLMASANIZ DA CİHAZI VE DOWNLOADLARINIZI UZAKTAN YÖNETEBİLİYORSUNUZ.…

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Çok teşekkür ederim. Aslında ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Tüm incelemeyi 130 sayfaya yakın ve 3 bölüm halinde pdf olarak hazırladım. Resimler olmadan yazıların hiçbir anlamı yok. Burada da rsimler çok küçük görünüyor. Ne yapacağımı bilemiyorum.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Üstadım önünüzde saygıyla egiliyorum... Bu cihazı üreten, yazılımını geliştiren kişiler bu kadar ayrıntılı ve açıklayıcı anlatabilirler miydi bilmiyorum. Muhteşem olmuş :)

Resimler tapatalkta sorunsuz görünüyor ama yarin bilgisayara geçince yeniden bakacağım.

Sent from my MI 4W using Tapatalk

lyldz

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Lütfi
Cihazım
RN 3 Pro
Konular
8
Nerden ne kadara tedarik ettiniz hocam ürünü?iyi günlerde kullanın :)

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
@lyldz
Teşekkür ederim, 1. Mesajda var hocam.

@cantara
hocam çok teşekkür ederim. Ama ben de bittim bittim :D

Daha 2 bölüm var. Ama böyle hiç içime sinmedi. Ne yapsam bilmiyorum. PDF olarak koysam kimse merak edip bakmayacak.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Re: RE: Mi WiFi Router Mini Unboxing ve inceleme / Bölüm 1

chatin_62' Alıntı:
@lyldz
Teşekkür ederim, 1. Mesajda var hocam.

@cantara
hocam çok teşekkür ederim. Ama ben de bittim bittim :D

Daha 2 bölüm var. Ama böyle hiç içime sinmedi. Ne yapsam bilmiyorum. PDF olarak koysam kimse merak edip bakmayacak.

Hocam konu gerçekten çok çok güzel. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Siz müsait bir zamanda PDF dosyasını bana da gönderin en azindan 2. bölümün bir kısmını ben yapmaya calisayim? Siz bu kadar emek vermişsiniz benim de çorbada tuzum olsun :)

Sent from my MI 4W using Tapatalk

Üst Alt