Haber Mi.Com TR Açıldı!

Xiaomi’nin resmi sitesi Mi.com sonunda Türkiye için yerelleştirildi ve Tamamen Türkçe olarak açıldı! Türkiye’den Mi.com adresine girmek istediğinizde  adresine yönlendiriliyorsunuz.
micom-1024x576.jpg

Xiaomi Türkiye’de ofis açmasının ardından bir distribütör atamış ve Xiaomi Türkiye ibaresini artık sıkça duymaya başlamıştık. Firmaya gelen eleştirilerden bir tanesi de “neden Global sitede Türkiye yok?” idi ve bugünden sonra bu eleştiriler de dinecektir. Artık Xiaomi ürünlerini özelliklerini olan biteni bizzat Xiaomi tarafından yönetilen Mi.com aracılı ile de ilk elden öğrenebilecek aynı zamanda ürünleri nereden nasıl satın alabileceğimizi de görebileceğiz.

Okumaya devam et...

cappa_tr

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Mi6 6/64gb
Meslek
Öğretmen
Konular
4
Mi resmi sitesinde Türkiye sitesi bağlantısı yok.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
37
Hayli alâkayla takip ettiğim bir tartışma. Malum konulardaki hadiselere ısrarla kendi pencerelerinden bakmak isteyenlere cantara ve chatin_62 hocalarım sorumlu yöneticilik vasfı ve anlayışı içinde gayet objektif mesajlar veriyor. Takdire şayan bu tutumları için kendilerine saygılarımı sunuyorum. İstemeden de olsa konuya dahil olmamın sebebi ise bu Evofone meselesinin lüzumundan fazla büyütüldüğünü düşünmemdir.Teknik terim ve detaylara girmeden yaşadığım bir tecrübeyi burada aktarırsam ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır diye düşünüyorum.
Geçen Pazartesi günü, bir dostum oğlunun çok istediği mi mix 3 almak için Vadi İstanbul' da bulunan Evofone mağazasına gitmişti. Orada çalışan mi store elemanları Mi Mix 3 ün resmi olarak Türkiye' ye gelmediğini ve piyasada satılan cihazların global değil çin romlu olduğunu söylemişler. Dostum Xiaomi konusunda biraz bilgim olduğu için benden yardım istedi. Zira kendisi cihazı görerek satın almak istediği için internet üzerinden alışveriş yapmak istemiyordu. Ben de kendisini Cepport' a yönlendirdim. İki gün sonra cihazı satın aldığını ve Xiaomi'nin sitesinden imei sorgulaması yaparak aldığı cihazın global olduğunu söyledi.
Bunu anlatmak ihtiyacını hissettim, çünkü Xiaomi'nin resmi distrübütörü olduğunu iddia eden, sattiği cihazlara Xiaomi Türkiye garantisi veren bir firma; bir aya yakın bir zamandır ülkemize giriş yapan bir cihazın global rom ve global sürüm olarak satıldığından bile haberi yok. Ben bu durumu normal bir vatandaş olarak gözlemledim. Varın gerisini artık siz düşünün.
Konuya lüzumsuz dahil olduğum için affınızı dilerim.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Bizim Evo ile herhangi bir sıkıntımız yok. Herkes bu konuyu kendi çıkarları doğrultusunda sanki bizim onlarla bir sorunumuz varmış gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Bu doğru değil. Sanıyorum onlar bunu dile getirmekten, bizler de Xiaomi ismini yeni duymuş, bir şekilde buraya gelip bu mesajları okuyarak kafaları karışan arkadaşlar için anlatmaktan bıkmayacağız.
Sorun 2014 yılında Hugo Barra'nın Google'dan Xiaomi'nin Globalleşmeden sorumlu başkan yardımcısı görevine getirilmesiyle başladı. İlk etapta Türkiye de dahil olmak üzere 10 ülke belirleyip kademe kademe bu ülkelere gireceklerini söyledi. Türkiye'ye de basına yansıtılmayan birkaç ziyarette bulundu. Kendisinin Genel Müdürlüğüne atanmış olduğu bir şirket te kuruldu. Gerçi 2016 yılında tasfiye edildi bu şirket. Daha öncesi de dahil olmak üzere geçen seneye kadar birçok şirket, Xiaomi'nin distribütörü olmak için Xiaomi'nin kapısını aşındırdı ama Xiaomi hepsini reddetti. Geçen seneye kadar hemen her sene birkaç firma Xiaomi Türkiye diye ortaya atıldı. N11'de bir mağaza açıldı, Doğa ben distribütörüm dedi v.s. v.s. Hatta adları sanları olmadığı, kendilerini sadece Xiaomi Türkiye diye tanıttıkları için bizlerin Behçetgiller diye isim taktığımız dolandırıcılar Instagram üzerinden öyle paylaşımlar yaptılar ki işin içinde olup yaptıkları paylaşımların tutarsızlıklarını görmesek bizler bile inanacaktık. Her yerde Mi logoları olan yemekli toplantılar, her gün bir şehirden olmak üzere o şehirde yaptıkları çalışmalar, eğitim faaliyetleri, arabalarındaki Mi logoları v.s. v.s. Yani onlarla Evo paylaşımlarını yanyana koyun, kesinlikle distribütör Behçetgillerdir dersiniz. Ama sonuçta başta kendi müdürleri (bizden kendilerine bu dolandırıcıların yakalanması konusunda savcılık için yardımcı olmamızı istediği için bu bilgiye sahibiz) ve çalışanları olmak üzere birkaç kullanıcıyı dolandırıp kayboldular. Biz olmasak (biz derken sadece burayı kastetmiyorum, Facebook ve diğer platformlardaki birçok gerçek Xiaomi severleri de kastediyorum) belki de çok büyük bir vurgun vuracaklardı.
Hepsini ayrı ayrı yazmak istemiyorum. Hepsinin burada ayrı ayrı konularını bulabilir ve tüm gelişmelerin Evo'nun durumuyla aynı olduklarını görebilirsiniz. Bu nedenle Evo'ya da ilk etapta Xiaomi'nin gerçek tanıyanları tepkilerini gösterdiler. Tepki gösterdiler diyorum çünkü ne yaptıkları ne de söyledikleri, verdikleri sözler yerine gelmedi. Xiaomi girdiği her ülkede, günler öncesinden forumlarında ve sosyal medyada duyurular, etkinlikler düzenleyerek giriş yaptı. Türkiye hariç. Evo tarafından distribütör olduklarının basına duyurulması için bir lansman yapıldı, evlere şenlik. Genel müdür yardımcılarının yaptığı açıklamalar resmen bir faciaydı. Sanki 1 senedir Xiaomi'nin telefonlarını ithal edip satan ve garanti servisi konusunda oldukça kötü bir üne kavuşan onlar değilmiş te benmişim gibi verilen demeçler, KVK'nın verdiği hizmeti "ne yaptıklarını nasıl yaptıklarını, yaptıkları işin kalitesini bilemediğimiz" şeklinde nitelendiren demeçler, hele hele Xiaomi ile direkt olarak alakası olmayan bizim de tanıdığımız kişileri Xiaomi yetkilileri diye lanse etmeleri kendisini de bitirdi, Evo'nun iddialarını da bizim gözümüzde çürüttü. Son dönemlere kadar yaptıkları hiçbir lansman ya da etkinliğin Xiaomi tarafından hiçbir mecrada duyurulmaması da elimizi kuvvetlendiren deliller oldu. Öyle ya, madem Xiaomi'nin distribütörü olmuşlar ve lansman yapıyorlar, dükkan açıyorlar, mutlaka bunun Xiaomi tarafından da duyurulması gerekmez miydi? Hele hele Xiaomi'nin Türkiye için kurup, paylaşımlar yaptığı Mi.Turkiye adlı Instagram hesabından tek kelime edilemez miydi? Öyle ya Türkiye için yapılan önemli bir şeyin, Türkiye için kurulmuş bir hesaptan paylaşılmaması garip değil midir? İlk lansman'da tanıttıkları sahte Xiaomi yetkililerinin foyaları ortaya çıktığında, Mi Shop açılışında gelecekler ama şeklinde kurtarmaya çalıştıkları halde, Mi Shop açılışında hangi Xiaomi yetkilisi görüldü? Hani burada bizim resmi site oluşumuza at gözlüğü ve alaycı bir şekilde yaklaşan arkadaşlar var ya, şimdi o kıt anlayışları ile söylesinler bakalım; Xiaomi niçin "Reseller" şeklinde kendi mağazasının kapısının girişine kocaman bir tabela yazar? Siz bir mağaza açsanız kendi mağazanıza al-satçı yazar mısınız?
Tüm bunların dışında Xiaomi ile olan yazışmalarda Xiaomi Türkiye'de distribütör ya da yetkili bir satıcımız yok diye niye cevap versin?

İşte tüm bu delillerin ve daha yazmadığım daha nice delillerin ışığında Evo'ya rant peşinde olan açıkgöz bir girişimci olduğu gözüyle bakmaktan doğal ne olabilirdiki?

Tabiki tüm bunlar, son zamanlardaki gelişmelerden önceki durumlardı. Şimdi durumlar değişti, Xiaomi, Evo'nun yetkili satıcısı olduğunu, açılan Mi Shop'ların yetkili Shop'lar olduğunu kabul etti. Bize de şimdi sadece saygı duymak düşer. Keşke herşey zamanında doğru düzgün yapılsaydı da bunlar yaşanmasaydı. Ancak Evo herşey değil. Turk Mi de işin içinde ve ayrıca Xiaomi de burada yeni bir yapılanma yolunda. Yakında zaten duyurulacaktır.

Benim bilgilendirme için yazdıklarımı polemik haline getirip tartışmaya dönüştürmeye çalışanları görüyoruz. Ben tartışma açmak için değil, herkesin neyin ne olduğunu bilmesi için bilgilendirme yapıyorum sadece.

Mi MIX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

serkan_esk

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Sagit
Konular
9
Site yoneticileri

Sahsi gorusumdur, siz evo denilen firmayi bu sitede bi sekilde maşaları sayesinde tartismaya devam ettirdikce bugune kadar benim gibi adini sanini duymamis kisilerin beynine kazitiyorsunuz.

Silme yetkisi sizde hesap soracak kisiyi banlama imkani da sizde. Geregini yapinki sayfalarca yazacaginiz yaziya ayiracaginiz zamani bizlere yardim etmeye ayirin

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Guaire

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Tayfun
Cihazım
LG G2
Konular
23
Samsung S10 Türkiye fiyatları agresif olmuş. İhtimal odur ki, paralel ithalat ve kısa bir süre geçtikten sonra bu seviyeden de aşağı düşecektir.

Xiaomi fiyat avantajını koruyamazsa Samsung mevcut Xiaomi kullanıcılarını süpürür alır.

En iyi ihtimalle 2 aydan önce gelmeyecek bir Mi9, üstelik ilk girdiğinde karaborsa misali olacak bir fiyatı... Aynı süre zarfında ise S10 fiyatı gerileyecek ve birbirine çok yakın rakamlar olacak.

Evo fiyatı 6000, diğer ithalatçılarda 5000 civarı olacaktır, S10+ ise o zamana kadar 6000-6500 civarlarına kadar geriler.

Evo'nun zaten tamamen elinde patlar, ama 5000 bile yüksek kaçar, o kadar vermişken bir 1000 daha verir Samsung alırım düşüncesi gelişir.

Mi9'un 4000 ve altında olması lazım, bunun yolu da Xiaomi'nin Türkiye'deki gerizekalı hareketlerine son vermesini gerektirir.

Ama yok, illa ki önce bir hüsran yaşamaları lazım.

sobig

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Mehmet MERAM
Cihazım
Mi Note 3
Meslek
Finans
Konular
0
haticeye değil neticeye bakmak lazım chatin_62 bey, uzatmak istemiyorum diyen uzatan yine sizlersiniz. zamanında yapmaya çalıştığınız şeyler belliki bir sonuç vermemiş, madem o kadar toplantılar yaptınız, hugo ve nana zamanında neden açtıramadınız türkçe siteleri? şimdi gelip burada sanki siteleri şimdi siz açtırmışsınız gibi yazmanız gerçekten komik, anlatamadığımız şeyler var diyip devlet sırrı kategorisine soktuğunuz toplantıların içeriklerini anlatın bizde bilelim sonuçta ne hugo kaldı nede nana.. sizler hala kendinizi ve insanları resmi diye kandırmaya devam edin, resmi fan site nedir şaka gibi. adı üstünde fan site.. altı üstü sadece global forumdan onaylı.. zamanında fan site olarak yaptığınız başvuru kabul edilmiş olay bu, bunda büyütülecek bir şey yok.. miui azerbaycan, miui brazil vb. gibi fan siteler ölü, miui türkiye, miui vietnam aktif fan siteler. bu durumda fan sitelerin kabulünde ölü yada diri olması bir kriter değil.. bu durumda kimi sitenin sadece yokluktan başvurusu kabul edilen fan siteler olduğu ortaya çıkıyor. bu durumda fan site kabulu abartılacak bir durum değil.. eleştirimdeki amaç öğretici konular, çeviri vb. çalışmaları görmezden gelmek değil, abartılan ve yanlış lanse edilen konulara dikkat çekmek..

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
haticeye değil neticeye bakmak lazım chatin_62 bey, uzatmak istemiyorum diyen uzatan yine sizlersiniz. zamanında yapmaya çalıştığınız şeyler belliki bir sonuç vermemiş, madem o kadar toplantılar yaptınız, hugo ve nana zamanında neden açtıramadınız türkçe siteleri? şimdi gelip burada sanki siteleri şimdi siz açtırmışsınız gibi yazmanız gerçekten komik, anlatamadığımız şeyler var diyip devlet sırrı kategorisine soktuğunuz toplantıların içeriklerini anlatın bizde bilelim sonuçta ne hugo kaldı nede nana.. sizler hala kendinizi ve insanları resmi diye kandırmaya devam edin, resmi fan site nedir şaka gibi. adı üstünde fan site.. altı üstü sadece global forumdan onaylı.. zamanında fan site olarak yaptığınız başvuru kabul edilmiş olay bu, bunda büyütülecek bir şey yok.. miui azerbaycan, miui brazil vb. gibi fan siteler ölü, miui türkiye, miui vietnam aktif fan siteler. bu durumda fan sitelerin kabulünde ölü yada diri olması bir kriter değil.. bu durumda kimi sitenin sadece yokluktan başvurusu kabul edilen fan siteler olduğu ortaya çıkıyor. bu durumda fan site kabulu abartılacak bir durum değil.. eleştirimdeki amaç öğretici konular, çeviri vb. çalışmaları görmezden gelmek değil, abartılan ve yanlış lanse edilen konulara dikkat çekmek..
Bakın kendiniz diyorsunuz "onaylı" diye. Ülkemizde yüzlerce grup, yüzlerce Xiaomi forumu var. Bunların içinde sadece biz onaylı isek bunu küçük görmeniz çok enteresan. Kedi-ciğer ilişkisi dışında başka bir neden düşünülemiyor. Bizim resmi siteden kastımızın "Onaylı" manasında olduğunu yazmaktan dilimizde tüy bitti. Türkiye'de tek olmanın başka bir izahı yoktur. Ortada kıskançlıktan çatlayan bunca kişi/ kurum arasından açsın birisi bir site, alsın onayını, ondan sonra burayı küçük görebilir, dalga geçebilirsiniz.
Mi Community'nin farklı bir konumda olduğunu söylemeye gerek duymuyorum. Bunun üzerinden sorgulama yaparsanız, en.miui.com'u da sorgularsınız ki bu da çok abes olur.
Neyse yukarıda arkadaşlar yazmışlar. Bizler tartışma yaptıkça, başkaları prim yapıyorlar. Zaten bilgilendirmeyi yaptım, bundan sonrası havanda su dövmek olur.

sobig

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Mehmet MERAM
Cihazım
Mi Note 3
Meslek
Finans
Konular
0
chatin_62 bey zaten farkındaysanız sürekli onaylı diyorum. adı üstünde fan sitesi. ben ülkemizde yüzlerce mi sitesi görmedim, siz biliyorsanız bir zahmet yazın. ben hiçbir yazımda burayı küçük görüp dalga geçtiğimi hatırlamıyorum. sadece doğruya doğru, yanlışa yanlış diyorum. sonuçta bir resmi mi community değil, fan sitesiniz, lütfen kendinizi mi community gibi lanse etmeyi bırakın...

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
chatin_62 bey zaten farkındaysanız sürekli onaylı diyorum. adı üstünde fan sitesi. ben ülkemizde yüzlerce mi sitesi görmedim, siz biliyorsanız bir zahmet yazın. ben hiçbir yazımda burayı küçük görüp dalga geçtiğimi hatırlamıyorum. sadece doğruya doğru, yanlışa yanlış diyorum. sonuçta bir resmi mi community değil, fan sitesiniz, lütfen kendinizi mi community gibi lanse etmeyi bırakın...
Siteler için Google kullanılabilir.
Mi Community'nin de farklı bir kulvar olduğunu defalarca yazan birisi nasıl kendini Mi Community gibi lanse eder okuyucunun takdirine bırakıp, konuyu kapatıyorum. Yazılması gerekenler yazıldı. Herkes nasıl anlamak istiyorsa anlasın artık.

sobig

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Mehmet MERAM
Cihazım
Mi Note 3
Meslek
Finans
Konular
0
zaten sorunda burada chatin_62 bey herkes anlamak istediği gibi anlıyor. iyi forumlar.

Üst Alt