Soru Mi A3 TWRP nasıl yüklenir?

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
DÜZENLEME (16.07.2020)

TWRP'nin resmi yönergesini birebir uyguladım ancak daha ilk aşamada, "fastboot boot twrp.img" komutunda hata verdi. Bu sefer XDA'da önerilen yöntemi uygulamaya çalıştım. Onda da telefon fastboot ekranında takılı kaldı. Meğer TWRP'nin sitesindeki imaj dosyası Android 10'a uygun değilmiş. Bu durum nedense TWRP'nin sitesinde belirtilmemiş. Ciddi bir kara düzen var. TWRP yüklemek için "unofficial" bir dosya kullanmak zorunda kaldım. Birileri TWRP'den önce davranıp Android 10'a uygun bir imaj dosyası düzenlemiş: Yükleme metodu da şu şekilde:

---------------------------

DÜZENLEME (07.07.2020)

TWRP'nin resmi yönergesine göre yükleme yapmak için şu mesaja gidiniz: Soru - Mi A3 TWRP nasıl yüklenir?

İki farklı anlatım var. En güncel/doğru olan hangisi?

* XDA'daki anlatım (ÖZET)

fastboot getvar current-slot
fastboot --set-active=a/b
fastboot flash boot TWRP.img
TWRP > install TWRP.zip
change to the active slot
reboot to system

Kaynak:

* MIUI Türkiye (ÖZET)
fastboot flash recovery TWRP.img
fastboot boot TWRP.img
reboot to system

Kaynak: Rehber - Xiaomi Cihazlarına Twrp Recovery Kurma Rehberi [Evrensel Yöntem]

Bu iki metot arasında, ulaşılan sonuç bakımından fark var mı? Siz TWRP'yi nasıl yüklemiştiniz?

Son düzenleme:

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
O halde diğer soru: TWRP sistemden tamamen nasıl kaldırılır? :)

İleride telefonumun yazılımını tamamen stok haline getirmek istersem TWRP vb. programları da silerek nasıl fabrika ayarlarına döndürebilirim?

Custom ROM yüklemek için MIUI Fastboot Flasher veya TWRP kullanılıyor. Stok ROM yüklemek için hangi recovery aracı kullanılır?

Oyla:

NemesiS_99

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kerem
Cihazım
OnePlus 9 5G
Meslek
Öğrenci
Konular
6
O halde diğer soru: TWRP sistemden tamamen nasıl kaldırılır? :)

İleride telefonumun yazılımını tamamen stok haline getirmek istersem TWRP vb. programları da silerek nasıl fabrika ayarlarına döndürebilirim?

Custom ROM yüklemek için MIUI Fastboot Flasher veya TWRP kullanılıyor. Stok ROM yüklemek için hangi recovery aracı kullanılır?
Mi flash tool'dan stok rom kurabilirsiniz. Her şey ilk günkü gibi olur.

Oyla:

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Mi flash tool'dan stok rom kurabilirsiniz. Her şey ilk günkü gibi olur.
MI Flash Tool adlı program Mi A3 gibi saf android cihazları destekliyor mu?

En güncel versiyonunu nereden indirebilirim?

Bu konuda detaylı rehber var mı? İnce detaylar var örneğin bootloader kilidi açıkken "clean all and lock" seçeneği kullanılırsa cihaz brick oluyormuş.

Oyla:

NemesiS_99

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kerem
Cihazım
OnePlus 9 5G
Meslek
Öğrenci
Konular
6
MI Flash Tool adlı program Mi A3 gibi saf android cihazları destekliyor mu?

En güncel versiyonunu nereden indirebilirim?

Bu konuda detaylı rehber var mı? İnce detaylar var örneğin bootloader kilidi açıkken "clean all and lock" seçeneği kullanılırsa cihaz brick oluyormuş.
Destekliyor tabiki de niye desteklemesin tek yaptığı şey rom flashlamak zaten özel bir olayı yok. Google da aratarak son sürümü indirebilirsiniz. Son olarak ta brick olayı şu eğer cihazı Slot A'ya alıp stok romu kurmazsanız açılmaz yani aktif Slot B iken clean all and lock ile kurarsanız hem cihazı B slotuna kuracağı için açılmaz hem de bootloader kilitlenir ve cihaz brick olur o yüzden sadece clean all seçeneğinin seçilmesi önerilir nedeni budur. Siz eğer stok rom kuracaksanız aktif slotu A'ya alıp clean all seçeneği ile kurun ardından kendiniz bl kilidini kapatmak isterseniz fastboot dan kapatabilirsiniz.

Oyla:

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Destekliyor tabiki de niye desteklemesin tek yaptığı şey rom flashlamak zaten özel bir olayı yok. Google da aratarak son sürümü indirebilirsiniz. Son olarak ta brick olayı şu eğer cihazı Slot A'ya alıp stok romu kurmazsanız açılmaz yani aktif Slot B iken clean all and lock ile kurarsanız hem cihazı B slotuna kuracağı için açılmaz hem de bootloader kilitlenir ve cihaz brick olur o yüzden sadece clean all seçeneğinin seçilmesi önerilir nedeni budur. Siz eğer stok rom kuracaksanız aktif slotu A'ya alıp clean all seçeneği ile kurun ardından kendiniz bl kilidini kapatmak isterseniz fastboot dan kapatabilirsiniz.
Çok yararlı bir link buldum. Xiaomi'nin kendi sitesinde hem Mi Flash hem orijinal ROM indirme linkleri varmış:

Şimdi aklıma başka bir soru geldi. Mi Flash ile Android 10'dan Android 9'a sorunsuz geçiş yapılabilir mi?

Oyla:

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Şimdi aklıma başka bir soru geldi. Mi Flash ile Android 10'dan Android 9'a sorunsuz geçiş yapılabilir mi?
Stok Android 10'dan stok Android 9'a doğrudan geçiş yapmak sağlıklı değilmiş.

Mi Community'de bununla alakalı resmi duyuru var:

Orijinal Metin

Hello Mi A2/A2 Lite/A3 users,

Please note that your device should not be attempted to roll back to Android P once it got updated to Android Q.

Since Android Q brings many irreversibleupdates to the system, rolling back to previous versions may cause errors anddefects, which can have an adverse effect on the normal functioning of your device.

Please do note on this, thank you for your understanding and support!

Türkçe çeviri (Google Translate)

Merhaba Mi A2 / A2 Lite / A3 kullanıcıları,

Android Q'ya güncellendikten sonra cihazınızın Android P'ye geri dönmeye çalışılmaması gerektiğini lütfen unutmayın.

Android Q, sisteme birçok geri döndürülemez güncelleme getirdiğinden, önceki sürümlere geri dönmeye neden olabilir Cihazınızın normal çalışması üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilecek hatalar ve kusurlar.

Lütfen bunu not edin, anlayışınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz!

------

Resmi duyuruya rağmen kullanıcılar yılmamış, bu soruna bir şekilde çözüm üretmişler. Çözüm, önce bir Custom ROM'a geçmek, sonra downgrade (yazılım düşürme) yapmakmış.

Forumumuzda Rehber - MIA3 MIUI Fastboot Flasher [ Android 10 Downgrade 9 ] başlığında da bu durum not edilmiş.

Oyla:

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Oyla:

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
TWRP sitesinde Mi A3 için yükleme kılavuzu şu şekilde:

1- İmaj dosyasını (yani img uzantılı dosyayı) bilgisayarınıza indirip ADB dosyalarınızın bulunduğu klasörüne taşıyınız. İmaj dosyasının adını twrp olarak kısaltınız.

2- İmaj dosyasını telefonunuzun depolama alanına da indiriniz. (Zip değil, img dosyası.)

3- Telefonunuzu fastboot moduna alınız: adb reboot bootloader veya ses kısma+güç)

4- İmaj dosyasını "geçici" olarak önyükleyiniz: fastboot boot twrp.img (Uyarı! Bu kod, flash kodu değildir. Yanlışlıkla "fastboot flash boot twrp.img" kodunu girerseniz sistem dosyası üzerine bu dosyayı yazdırmış olursunuz ve ROM yüklemek zorunda kalırsınız.)

5- Geçici önyüklemeden sonra TWRP ekranında Advanced > Install Recovery Ramdisk seçeneğine giriniz. Telefonun depolama alanına indirdiğiniz "imaj" dosyasını seçiniz ve yükleyiniz. (Bu yükleme metodunda zip dosya kullanılmıyor, karıştırmayınız.)

6- Yükleme bittikten sonra sonra Advanced > Fix Recovery Bootloop seçeneğini kullanınız. Bu seçenek, bootloop denilen önyükleme döngüsünden kaçınmanızı sağlayacaktır.

7- TWRP'yi başarıyla yüklediniz. TWRP ana sayfasına dönüp Reboot > System seçeneğiyle telefonunuzu normal bir şekilde başlatabilirsiniz.

İlave bilgiler:

* TWRP ilk açılış ekranında "Keep System Read only?" sorusuyla karşılaşabilirsiniz. Açıklamada şöyle yazmaktadır: "TWRP can leave your partition unmodified to make it easier for you to take official updates. TWRP will be unable to prevent the stock ROM from replacing TWRP and will not offer to root your devices." Türkçeye çevirirsek: "TWRP, resmi güncellemeleri almanızı kolaylaştırmak için bölümünüzü değiştirmeden bırakabilir. TWRP, stok ROM'un TWRP'nin yerini almasını engellemeyecek ve cihazınızı köklendirmeyi teklif etmeyecektir." Özetle, Stok ROM kullanıcısıysanız, "Keep Read Only." modunu seçerek OTA (resmi yazılım) güncelleştirmelerini sağlıklı bir şekilde almaya devam edersiniz. Ancak her güncelleştirmeden sonra TWRP silinecektir.

* TWRP'den çıkarken "Install TWRP App?" sorusuyla karşılaşabilirsiniz. Açıklamada şöyle yazmaktadır: "Would you like to install the Official TWRP App? The app can check for new TWRP versions." Türkçeye çevirirsek: "Official TWRP App uygulamasını yüklemek ister misiniz? Uygulama yeni TWRP sürümlerini kontrol edebilir." Özetle, Play Store'daki "Official TWRP App" adlı uygulamayı yüklemek ister misiniz diye soruyor. İsteğe bağlıdır. "Do Not Install" butonuna basarak çıkabilirsiniz.

* TWRP'nin eski sürümlerini kullanan insanlara güncelleme şansı vermek için installer.zip dosyalarının halen sunulduğu, ancak gelecekteki TWRP sürümlerinde bu dosyanın olmayacağı belirtiliyor.

* Mi A3'te olduğu gibi a/b şeklinde iki slot bulunduran cihazlara TWRP yüklemek için, yukarıda anlatıldığı gibi önce geçici olarak önyükleme yapılması ve bu geçici önyükleme üzerinden TWRP'nin kalıcı olarak yüklenmesi gerekiyor. Diğer birçok cihaza tek seferde TWRP yüklemeye imkan veren "fastboot flash recovery twrp.img" komutunun Mi A3'te kullanılamamasının sebebi, cihazın iki slotlu olması. Peki neden iki slotlu? Yeni android işletim sistemleri bu şekilde tasarlanıyor özellikle Android One grubunda.

Kaynaklar:
1-
2-
3-

Oyla:

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
TWRP sitesinde Mi A3 için yükleme kılavuzu şu şekilde:

1- İmaj dosyasını (yani img uzantılı dosyayı) bilgisayarınıza indirip ADB dosyalarınızın bulunduğu klasörüne taşıyınız. İmaj dosyasının adını twrp olarak kısaltınız.

2- İmaj dosyasını telefonunuzun depolama alanına da indiriniz. (Zip değil, img dosyası.)

3- Telefonunuzu fastboot moduna alınız: adb reboot bootloader veya ses kısma+güç)

4- İmaj dosyasını "geçici" olarak önyükleyiniz: fastboot boot twrp.img (Uyarı! Bu kod, flash kodu değildir. Yanlışlıkla "fastboot flash boot twrp.img" kodunu girerseniz sistem dosyası üzerine bu dosyayı yazdırmış olursunuz ve ROM yüklemek zorunda kalırsınız.)

5- Geçici önyüklemeden sonra TWRP ekranında Advanced > Install Recovery Ramdisk seçeneğine giriniz. Telefonun depolama alanına indirdiğiniz "imaj" dosyasını seçiniz ve yükleyiniz. (Bu yükleme metodunda zip dosya kullanılmıyor, karıştırmayınız.)

6- Yükleme bittikten sonra sonra Advanced > Fix Recovery Bootloop seçeneğini kullanınız. Bu seçenek, bootloop denilen önyükleme döngüsünden kaçınmanızı sağlayacaktır.

7- TWRP'yi başarıyla yüklediniz. TWRP ana sayfasına dönüp Reboot > System seçeneğiyle telefonunuzu normal bir şekilde başlatabilirsiniz.

İlave bilgiler:

* TWRP ilk açılış ekranında "Keep System Read only?" sorusuyla karşılaşabilirsiniz. Açıklamada şöyle yazmaktadır: "TWRP can leave your partition unmodified to make it easier for you to take official updates. TWRP will be unable to prevent the stock ROM from replacing TWRP and will not offer to root your devices." Türkçeye çevirirsek: "TWRP, resmi güncellemeleri almanızı kolaylaştırmak için bölümünüzü değiştirmeden bırakabilir. TWRP, stok ROM'un TWRP'nin yerini almasını engellemeyecek ve cihazınızı köklendirmeyi teklif etmeyecektir." Özetle, Stok ROM kullanıcısıysanız, "Keep Read Only." modunu seçerek OTA (resmi yazılım) güncelleştirmelerini sağlıklı bir şekilde almaya devam edersiniz. Ancak her güncelleştirmeden sonra TWRP silinecektir.

* TWRP'den çıkarken "Install TWRP App?" sorusuyla karşılaşabilirsiniz. Açıklamada şöyle yazmaktadır: "Would you like to install the Official TWRP App? The app can check for new TWRP versions." Türkçeye çevirirsek: "Official TWRP App uygulamasını yüklemek ister misiniz? Uygulama yeni TWRP sürümlerini kontrol edebilir." Özetle, Play Store'daki "Official TWRP App" adlı uygulamayı yüklemek ister misiniz diye soruyor. İsteğe bağlıdır. "Do Not Install" butonuna basarak çıkabilirsiniz.

* TWRP'nin eski sürümlerini kullanan insanlara güncelleme şansı vermek için installer.zip dosyalarının halen sunulduğu, ancak gelecekteki TWRP sürümlerinde bu dosyanın olmayacağı belirtiliyor.

* Mi A3'te olduğu gibi a/b şeklinde iki slot bulunduran cihazlara TWRP yüklemek için, yukarıda anlatıldığı gibi önce geçici olarak önyükleme yapılması ve bu geçici önyükleme üzerinden TWRP'nin kalıcı olarak yüklenmesi gerekiyor. Diğer birçok cihaza tek seferde TWRP yüklemeye imkan veren "fastboot flash recovery twrp.img" komutunun Mi A3'te kullanılamamasının sebebi, cihazın iki slotlu olması. Peki neden iki slotlu? Yeni android işletim sistemleri bu şekilde tasarlanıyor özellikle Android One grubunda.

Kaynaklar:
1-
2-
3-
Resmi yönergeye birebir uyarak TWRP yüklemeye çalıştım. fastboot boot twrp.img komutunda hata verdi. Bu aşamadan daha ileri gidemedim. Ayrıca Android 10'a uygun "official" bir recovery imaj dosyası henüz yayımlanmamış. Android 10 yüklü Mi A3'ünüze TWRP yüklemek için şimdilik "unofficial" imaj dosyası kullanmanız gerekiyor. Bilgilerinize.

Oyla:

KingMan

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
YuSuF02
Cihazım
Uçak
Konular
24
DÜZENLEME (16.07.2020)

TWRP'nin resmi yönergesini birebir uyguladım ancak daha ilk aşamada, "fastboot boot twrp.img" komutunda hata verdi. Bu sefer XDA'da önerilen yöntemi uygulamaya çalıştım. Onda da telefon fastboot ekranında takılı kaldı. Meğer TWRP'nin sitesindeki imaj dosyası Android 10'a uygun değilmiş. Bu durum nedense TWRP'nin sitesinde belirtilmemiş. Ciddi bir kara düzen var. TWRP yüklemek için "unofficial" bir dosya kullanmak zorunda kaldım. Birileri TWRP'den önce davranıp Android 10'a uygun bir imaj dosyası düzenlemiş:

DÜZENLEME (07.07.2020)

TWRP'nin resmi yönergesine göre yükleme yapmak için şu mesaja gidiniz: Soru - Mi A3 TWRP nasıl yüklenir?

İki farklı anlatım var. En güncel/doğru olan hangisi?

* XDA'daki anlatım (ÖZET)

fastboot getvar current-slot
fastboot --set-active=a/b
fastboot flash boot TWRP.img
TWRP > install TWRP.zip
change to the active slot
reboot to system

Kaynak:

* MIUI Türkiye (ÖZET)
fastboot flash recovery TWRP.img
fastboot boot TWRP.img
reboot to system

Kaynak: Rehber - Xiaomi Cihazlarına Twrp Recovery Kurma Rehberi [Evrensel Yöntem]

Bu iki metot arasında, ulaşılan sonuç bakımından fark var mı? Siz TWRP'yi nasıl yüklemiştiniz?
bu hatayı alıyorum çözemedim
edlden yazılım atıyorum her çöküşünde sorun nedendir
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Oyla:
Üst Alt