Rehber [Mi A2] MİUİ 12-- Mi A2'yi Mi 6x'e Çevirme Rehberi[ 02.05.2020]

Dobroutro

Premium Üye
Premium Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Dobroutro
Cihazım
Xiaomi
Meslek
Akademisyen
Konular
27
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Merhabalar,

Cihazımız android one kapsamında olması sebebiyle, miui arayüzüne özlemimiz hep olmuştu. Bunu port romlarla gidermeye çalışsak da geliştirici kişinin keyfine kalıyoruz. Buna dur demek istiyorum.

Bu sebeple size en baştan ve kökten cihazımızı mi 6x e çevirmeyi ve ardından miui kurulumunu anlatacağım...

Dikkat : Kurulum aşamalarını sonuna kadar okumadan işlemlere başlamayanız.
Dikkat : Öncelikle cihazınızın bootloader kilidi açık olmalıdır. Şuradan kilidinizi açınız. Rehber - Xiaomi Mi A2'nin Bootloader Kilidini Açma
Dikkat : Bu yapacağımız işlem basit olmakla birlikte risklidir. Lütfen adımları defalarca okuyunuz, aklınıza yatmayan bir nokta varsa bana yazınız.

Adım 1 :
Öncelikle indirmeniz gereken dosyalar konunun sonundadır, indirelim;

Adım 2 : Mi A2 cihazınızın bootloaderi açık olarak kabul ediyorum. Öncelikle Mi6x oreo stok Miui 9 tgz dosyasının indirim klasöre çıkartalım. Dosyanın içeriği ve dosya yolu resimdeki gibi olsun ..
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Adım 3 : Araçlar klasörünün içinde DDR_Replace klasörü var. İçinde 3 adet dosya var. Bunları bir üstte attığım resimdeki images klasörünün içine atalım. Bunu yapmadan asla diğer adımlara geçmeyiniz. Şimdi mi a2 cihazımıza 6x romu atmaya hazırız. Araçlar klasöründeki mi flash 20160401 dosyasını kuralım. Bu dosya mi flash uygulamasıdır. Flashlamak için gereklidir. Dosyanın görüntüsü ve yolu resimdeki gibidir. Sonra uygulamayı açalım . Açılan uygulamayı üst bölümde hazırladığımız C:\a yolunu gösterelim ve alt bölümden flash all seçeneği seçili olsun.

Adım 4: Araçlar klasöründeki adb.zip dosyasını klasöre çıkaralım. İçerisindeki CLICK 2X dosyasını tıklayalım. Cihazımızı fastboot moduna alalım. ( Önce cihazı kapatın, açarken ses kısma tuşuyla açınız) Şuan ekranda fastboot yazısı olmalı. Bilgisayara bağlayınız. cmd ekranına "fastboot oem edl" yazınız Cihazın ekranı kararacaktır. Ardından biraz önce açtığımız mi flash uygulamasına geri dönelim, üstteki refresh tuşuna basınca cihazımızı ekranda görüyor olmanız lazım. Sonra yukarıdan flash uygulamasına basınız.

Adım 5: Yükleme 5 dakika kadar sürecektir. Bittiğinde cihaz otomatik kendi açılmayacak. Mİ flash uygulamasında işlem başarıyla tamamlanmıştır yazısı belirecek. Onu görene kadar cihaza dokunmayınız, açmayınız oynatmayınız. Bu esnada dikkatli olun. Ardından işlem başarıyla tamamlanmıştır yazısını görünce cihazı açma kapama tuşuna 15 saniye basılı tutarak başlatınız. Bu yüklediğimiz çok eski bir sürüm bu sebeple cihaz boot etmeyebilir. Zaten etmesinede gerek yok amacımız sadece cihazı mi 6x yapmaktı. Şimdi cihaza çok uzun süre basılı tutun ve kapatın. Açarken yine ses kısma ile açınız, yani fastboot moduna tekrar giriniz.

Adım 6: Cmd ekranımız ( siyah ekran ) açık değilse kapattıysanız adb wayne klasörünün içindeki CLICK 2X açınız. "fastboot flash recovery twrp-3.3.1-0-wayne.img" yazınız. Sonra "fastboot boot twrp-3.3.1-0-wayne.img" yazınız. Cihazınız twrp ile açılmış olacak. Şimdi Twrp ekranından wipe bölümüne gelip hepsini seçerek temizleyiniz.

Adım 7 : Şu esnada cihazınız Eu Miui11 kurmaya hazır. Miui Eu sitesinden yukarıda verdiğim miui 11 zip dosyasını indiriniz. Mutlaka ve mutlaka zip içerisindeki firmware klasörünü siliniz. Silmezseniz cihazınızı asla mi a2 ye geri çeviremezsiniz

Adım 8 : Halen twrp içerisindeniz sanırım, İndirdiğiniz ve içinden firmware dosyasını sildiğiniz dosyayı telefonunuza atınız. Araçlar klasöründeki hmp kernel, persist ve magisk manager dosyasını cihazınıza atınız. Sırasıyla önce miui 11 eu zip dosyasını kurunuz. Sonra Persist zip dosyasınız kurunuz hmp kerneli kurunuz. En sonda magisk manager dosyasını kurunuz.

Adım 9 : Bravo!!! Cihazınıza miui 11 romunu kurdunuz. Şuan cihazınız açılacak ve kamera hariç her şey çalışıyor olacak. Kamera için araçlar klasöründeki [SDM660]_Camera_All-in-One-bower_pank dosyasınız cihaza atınız. Telefon açıkken magisk manager uygulamasına giriniz ve demin cihaza attığımız dosyayı sol taraf menülerden modüllere girip yükleyiniz. Yükleme esnasında sizden bir kaç şey isticek. Ses artırma tuşuna basın her sorduğu soruda. Ardından cihazı yeniden başlatmanızı ister başlatın.

Adım 10 : Şuan çalışmayan bir bölüm olmaması lazım. Unutmayın, otadan gelen güncellemeleri engellememiz lazım. Ayarlardan geliştirici ayarlarına girip otomatik günellemeyi kapayın diyin. Size yine bildirim gelecektir. Ama güncellemeyi ordan yapmıcaz. Manuel miui eu sitesinden mi6x romunu haftalık indiricez ve klasörün içinde firmware dosyasını silip twrp üzerinden kuracağız. Unutmayın o firmaware dosyası silinecek... Ek olarak her güncelleme sonrası hmp kernel ve magisk manager de kurulacak. Onlarda kenarınızda dursun

Adım 11 : Bir beğeni ve teşekkürü çok görmeyin :)))

******************************************************************************************************************************************************************

NOT: Eğer adım 7 den sonra miui 10 oreo 8.1 stok ile yola devam etmek istenirse yada cihaz açılmazsa veya çalışmayan bir özellik olursa bir kaç ek madde eklemem gerekecek. Buna bir sebep olmamasına karşın yinede buraya ekleyeyim.

Adım 6 dan sonra

Adım : 6/2 Twrp ekranınız açıkken wipe işlemini yapınız, Pc de adb dosyasının içinde click 2x e basıp cmd ekranını açınız. yine pc de Mi6x Oreo Stok Miui 10 zip dosyasınızı adb klasörünün içine atınız.Sonra cihazdaki twrp de sol tarafta araçlar menüsünün içinde adb sideload menüsü var. Ona tıklayınız. İşleme devam edip kaydırınız.

Adım : 6/3 Pc de cmd ekranınıza şu komutu giriniz. "adb sideload MI6X_V10.2.1.0.ODCCNXM_v10-8.1.zip" Pc üzerinden cihazınıza stok rom kuruyoruz şuanda. Bu komut her yerde işimize yarayabilir. Bilmenizde fayda var.

Adım : 6/4 Yüklenince cihazı yeniden başlatabilirsiniz. Miui 10 Oreo kullanmak isteyen kalabilir. Kalmayıp miui 11 e geçmek isteyenler Adım 7 den wipe işlemlerini yapıp devam edebilirler.
Gerekli uygulamalar :
Mi6x oreo stok Miui 9 tgz :
Mi6x Oreo Stok Miui 10 zip :
Mi6x Pie Miui 11 Eu zip : ( indikten sonra zip içerisindeki firmware dosyası mutlaka silinmeli )
Miui adb driver : ( Driver eksiklikleri için )

Güle güle kullanın. Anlatılanları eksiksiz yapmanız halinde sorunsuz geçebileceksiniz.
Bu anlatılanlar tarafımca 01.10.2019 tarihinde denenmiş ve foruma eklenmiştir. Yapılanlarda tüm risk size aittir.

Bu geçişten sonra tekrar mi a2 ye dönmek isterseniz yolu çok basit onunda rehberini hazırlayacağım.
Elinize emeğinize sağlık..

subpump

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Kenan
Cihazım
Xiaomi Mi A2
Konular
0
Çok teşekkürler hocam, yabancıların keyiflerinin gelip port yapmasını beklemektense bir faydam olsun istedim. Cihazı convert etmek hiç yapmayan biri için korkunç bir görüntü. Bende yapabildiğim kadarıyla sadeleştirdim. Aslında çokta basit bir işlem. Umarım faydası olur. Eğer sizde fikrinizi değiştirip miui 11 isterseniz, cihazınızda twrp yoksa adım 6 dan eğer twrp varsa adım 7 den devam edip miui 11 eu rom kurabilirsiniz.
"Ev alma komşu al" atasözünü ben "cihaz alma, alacağın cihaz için etkileşim/dayanışma içinde olduğun forum arkadaşları al" şeklinde uyarlıyorum. Bu cihazı aldığımın tadına 1 sene sonra anca şimdi böyle yardım sever insanlar arasına dahil olduğuma vesile olduktan sonra daha çok sevindim...

Mi A2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Poco X6Pro
Meslek
Mod
Konular
315
"Ev alma komşu al" atasözünü ben "cihaz alma, alacağın cihaz için etkileşim/dayanışma içinde olduğun forum arkadaşları al" şeklinde uyarlıyorum. Bu cihazı aldığımın tadına 1 sene sonra anca şimdi böyle yardım sever insanlar arasına dahil olduğuma vesile olduktan sonra daha çok sevindim...

Mi A2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düşüncelerime çok güzel tercüman oldunuz, ağzınıza sağlık. Fikri güzel arkadaşlar ile olmak beni hep sevindirdi ve azimlendirdi. Nice güzel anılara ve yazılımlara inşallah. party~~

DoganHolding

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Doğan
Cihazım
Mi A2
Konular
1
bu rom sorunsuz çalışıyor mu mi a2 de? güncelleme sorunu vs herhangi bir sorun varmı ?
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

rom atmayı hiç bilmeyen birisi için fazla detaylı bir anlatım değil. ben hiçbişey anlamadım. ve bu romu telefonuma yüklemek istiyorum . nasıl yapacağım :(

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Poco X6Pro
Meslek
Mod
Konular
315
bu rom sorunsuz çalışıyor mu mi a2 de? güncelleme sorunu vs herhangi bir sorun varmı ?
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

rom atmayı hiç bilmeyen birisi için fazla detaylı bir anlatım değil. ben hiçbişey anlamadım. ve bu romu telefonuma yüklemek istiyorum . nasıl yapacağım :(

Hocam, mi flash ile yukluyorsun. Sadece bir iki dosyası değişiyor. Daha önce hiç rom yuklemediyseniz bence bu işlemlere girismeyin.. Cihazı bildiğin mi 6x e çeviriyoruz. Hatali yaparsanız bir daha a2 ye donemezsiniz. Cihaziniz hep mi6x kalabilir. Yinede mi flash kullanmasını bilen vede birazcik twrp ile rom yüklemeye bilene çocuk oyuncağı. Geçiş işlemi toplamda 10 dakika sürüyor.

Ek olarak haftaki güncelleme aliyor. Güncelleme dosyasından bir adet dosyayı silerek cihazı korumuş oluyoruz. Normal guncellemeden farki bu.

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Poco X6Pro
Meslek
Mod
Konular
315
Anlatım sadeleştirilmiş, mi 6x çevirme dosyaları tarafımca derlenmiş ve direk indirilebilir hale getirilmiştir. İndirip mi flash ile kurulacak. Bilgilerinize

cngkn

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Can
Cihazım
Xiaomi A2
Konular
13
Malum yolla kayit ettirilmis cihazlarda imei ucmasi vs durumlar olur mu 6x e cevirince?

Üst Alt