Rehber Mi A2 Lite Custom ROM ve GSI Kurulum Rehberi

FikirLideri

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ömer
Cihazım
Xiaomi Mi4c
Konular
1
Merhaba arkadaşlar. CUSTOM ROM/GSI nasıl kurulur, detaylıca anlatacağım.

Öncelikle Custom ROM ve GSI arasındaki ayrımı bilmeliyiz. Custom ROM sadece bizim cihaza özel bir sistem iken GSI ise Treble Projesi desteğine sahip tüm cihazların ulaşabileceği ortak, genel sistemlerdir. İkisinin yükleniş şekli farklı olduğundan ötürü ayrı ayrı anlatacağım.

NOT: İşlemleri yapmak için ADB ve TWRP kullanmayı bilmelisiniz. İlk sayfada anlatıldığı gibi Bootloader Kilidini de açmış olmalısınız. Ne yaptığınızı biliyor olmalısınız, sorumluluk kabul etmem.

Gerekli Program ve Dosyalar: (Hepsini indirin, lazım olacak.)

- (Sizde mevcut varsa indirmenize gerek yok.)
-
-
-
-
-
-
-
- (ARM64-9.0-Pico olanı sırasıyla seçip indirin.)
-

Mi A2 Lite Custom ROM Kurulumu

Not: Gerekli yedeklerinizi(Fotoğraf, Video vs.) alın, çünkü sistem komple sıfırlanacaktır.

BÖLÜM-1 : MiFlash ile PIE Firmware Kurulumu Yapmak.

- MiFlashTool'u zip'ten çıkaralım, yükleyelim.
- İndirdiğimiz Pie V10.0.3.0. Firmware dosyasını da zip'ten Yerel Disk C:/'nin içine çıkaralım.
- Elinizde hazırı yoksa Minimal ADB and Fastboot'u da indirip yine C:/'nin içine atalım klasörünü.
- Şimdi cihazı kapatıp Güç+SesKısma tuşlarına aynı anda basılı tutup cihazı bootloader moduna alıyoruz ve cihazı USB ile PC'ye bağlıyoruz.(Ekranda Fastboot yazacak.)
- MiFlashTool'u açıp Select'e tıklıyor ve Pie V10.0.3.0. Firmware'i koyduğumuz yeri seçiyoruz. Burası çok önemli!; aşağıda mutlaka "CLEAN ALL" seçili olmalı. Yani yandaki boşlukta "flash_all.bat"yazmalıdır."CLEAN ALL"'ı seçelim.
- Üstteki refresh'e tıklayıp, ardından flash'a basalım. İşlem başlayacak ve 5-10dk. kadar sürecektir.
- İşlem bitince cihaz otomatik olarak yeniden başlayacak. Kurulum aşamalarını atlayarak bütün adımları hızlıca geçin. Şifre ya da parmak izi ayarı yapmayın.
- Evet Firmware kurulumumuz bitti , telefonu kapatın. Sıradaki bölüme geçebiliriz.

BÖLÜM-2 : ROM ve TWRP Kurulumu.

- ADB klasörünün içine TWRP 3.3.0-0.img dosyasını atıyoruz.
- Telefon kapalı konumdayken Güç+SesKısma'ya basılı tutup Fastboot ekranına geliyoruz.
- ADB'yi açıyoruz.(Klasörün içinde boş bir yere Shift+Sağ tık yapıp "komut penceresini burada aç" diyerek açılır.)
- Aşağıdaki kodu adb'ye yapıştırıp enter'a basarak TWRP'yi boot ediyoruz. 7-8sn. sonra cihaz TWRP'ye girecek;
kod:
fastboot boot twrp-daisy-3.3.0-0-offain.img
- Wipe bölümünde "format data"ya tıklayıp "yes" yazıyor ve onaylıyoruz.
- Reboot bölümüne gelip tekrar bootloader moduna giriyor ve tekrar TWRP'yi boot ediyoruz.
- ROM ve TWRP installer'ı yüklüyoruz.
- Reboot bölümünde "current slot" hangisi ise tam tersi olan slotu seçiyoruz ve Reboot recovery diyoruz.
- 'ı yüklüyoruz.
- Gapps ve Magisk'i yüklüyoruz ve Reboot system diyoruz. İşlem tamam.

NOT: Daha fazla ROM için Mi A2 Lite resmi Telegram grubuna katılabilirsiniz.

Mi A2 Lite GSI Kurulumu

- Burada yine firmware önemli. Bazı GSI'lar sadece Oreo firmware ile çalışırken bazıları da Pie ile çalışıyor, bilginize. Google Camera sadece Oreo ile çalışıyor. GSI olarak da AOSiP'i öneririm; aradığınız her şey mevcut ve günceldir. GSI'lara ulaşmak için AOSiP son versiyonu indirin. DİKKAT: Bizim cihaz "A/B" olandır. Yani GSI indirirken "AB" yazanı indirmelisiniz. "A only" yazanlar bize göre değil. AB olan img dosyasını indirelim.
- Gerekli yedeklerinizi alıp Miflash ile firmware kurun. Sistem açılınca cihazı kapatın.
- ADB klasörünün içine TWRP 3.3.0-0.img dosyasını atın.
- Telefon kapalı konumdayken Güç+SesKısma'ya basılı tutup Fastboot ekranına gelin.
- ADB'yi açın.(Klasörün içinde boş bir yere Shift+Sağ tık yapıp "komut penceresini burada aç" diyerek açılır.)
- Aşağıdaki kodu adb'ye yapıştırıp enter'a basarak TWRP'yi boot ediyoruz. 7-8sn. sonra cihaz TWRP'ye girecek;
kod:
- Wipe bölümünde "format data"ya tıklayıp "yes" yazıyor ve onaylıyoruz.
- Reboot bölümüne gelip tekrar bootloader moduna giriyor ve tekrar TWRP'yi boot edin.
- TWRP installer'ı yükleyin.
- Reboot recovery yapın. Cihaz kendiliğinden TWRP'ye girdiyse tamamdır, artık TWRP'miz hazır.
- İndirdiğimiz GSI img dosyasını adb klasörünün içine atalım. Dosyasının adını da "aosipOS" yapalım.
- Şimdi cihazı kapatıp Güç+SesKısma kombinasyonu ile fastboot moduna alalım.
- adb'yi açıp aşağıdaki kodu yapıştıralım ve yükleme başlasın. Bir uyarı gelecek ama dikkate almayın, bekleyin. Bir süre sonra yüklemenin başladığını göreceksiniz.
kod:
fastboot flash system aosipOS.img
- Yükleme bitince aşağıdaki kod ile TWRP'ye boot edelim.
kod:
- TWRP açılınca cihazın içine Forced Encryption Disabler + GAPPS + magisk zip dosyalarını atalım.
- Öncelikle Forced Encryption Disabler'ı yükleyin. Üzerine de GAPPS + magisk zip dosyalarını yükleyin.
- İşlemler tamam. Cihazı reboot edip sistemin açılmasını bekleyin ve keyfini çıkarın. :)

Son düzenleme:

PaRSTürK

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
.....
Cihazım
.....
Konular
10
Daha önce MIUI deneyimim oldu ama saf android deneyimim olmadı. Cihazı bilerek aldım ama İleride bu şekilde cfw bulur MIUI deneyimini gene bu cihazda da yaşarız diye düşünüyordum fakat çok hataları var umarım uzun vadede de olsa düzeltilir elinize sağlık bu arada.

nurxc

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nuri
Cihazım
Redmi 10 2022
Meslek
Enjeksiyon
Konular
6
sevgili dostum dediklerini yaptım paranoid açılmadı.loading ekranında kaldı.bende xda yı bi gezdim sorunları filan .su dosya anlatımında eksik .ben sonradan twrpden instal yaptım ve acıldı bu dosyayıda paranoid instaldan sonra install yapın yoksa açılışta bekliyor. dosya şu ForcedEncryptionDisablerDaisy.zip
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

su an paranoid rom kullanıyorum arkadasimiza çok tesekkürler.

Son düzenleme:

FikirLideri

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ömer
Cihazım
Xiaomi Mi4c
Konular
1
sevgili dostum dediklerini yaptım paranoid açılmadı.loading ekranında kaldı.bende xda yı bi gezdim sorunları filan .su dosya anlatımında eksik .ben sonradan twrpden instal yaptım ve acıldı bu dosyayıda paranoid instaldan sonra install yapın yoksa açılışta bekliyor. dosya şu ForcedEncryptionDisablerDaisy.zip

su an paranoid rom kullanıyorum arkadasimiza çok tesekkürler.

Merhaba. Bahsettiğiniz zip dosyasını da ekledim ve talimatlarda belirttim. Mutabık mıyız? Ayrıca bazen TWRP'den TWRP installer'ı da yükledikten sonra aboot flashlamak da gerekiyor. Bu cihazın öyle garip ve zor bir sistemi var ki; bazen gerekiyor bazen gerekmiyor çözemedim. Abootu da ekleyeyim, ilk başta TWRP flashladıktan sonra onu da isteyebilir. Mesela slot değiştirme olayında da kimisi manuel değiştirdim oldu diyor kimisi öyle işe yaramadı, reboot edince slot kendiliğinden değişti diyor.(bende de bu yöntem çalıştı.) Bir de firmware flashladıktan sonra ilk TWRP bootunda bazen Encrypt data sorunu çıkıyor ki format data yapıp tekrar TWRP'ye boot yapmadan aktif hale getiremiyoruz.

Son düzenleme:

nurxc

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nuri
Cihazım
Redmi 10 2022
Meslek
Enjeksiyon
Konular
6
Senin yontemin % 100 calisti.aosp canmis can.viper yukledim ses muhtesem .bataryada super.

Ben offain ile daisy i birlikte kullandim.offain sifre sorunu var sd karti goruyor.daisy de formattan sonra sifre istemiyor.ben daisy yukledim sonra 3.2.3 den offaini flaslayip devam ettim.ayrica twrp kalici olmuyor.twrp isimiz bitince cope gidiyor.yinede bu cihazda aosp super olmus.muhtesem.

Son düzenleme:

FikirLideri

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ömer
Cihazım
Xiaomi Mi4c
Konular
1
Senin yontemin % 100 calisti.aosp canmis can.viper yukledim ses muhtesem .bataryada super.

Ben offain ile daisy i birlikte kullandim.offain sifre sorunu var sd karti goruyor.daisy de formattan sonra sifre istemiyor.ben daisy yukledim sonra 3.2.3 den offaini flaslayip devam ettim.ayrica twrp kalici olmuyor.twrp isimiz bitince cope gidiyor.yinede bu cihazda aosp super olmus.muhtesem.

Keyifle kullanmanızı dilerim.
Rehberdeki adımlar güncellenmiştir.

FikirLideri

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ömer
Cihazım
Xiaomi Mi4c
Konular
1
Telegram'da Mi A2 Lite Türkiye grubu kurulmuştur. Güncel ROM, firmware ve kernel gibi paylaşımlar ile teknik destek ve yardımlaşma asıl amaçtır. Link aşağıda;

Akanmamy

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Muhammed
Cihazım
Gm5plus
Konular
7
stock romu flashlayamadım indirdiğim dosyayı çıkartıyorum fakat flash_all diye bişey bulmuyor

IDraqicame

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
halil
Cihazım
mi a2 lite
Konular
6
usta romu flashladım telefon acılmıyor

Üst Alt