Rehber Mi A1 Android 9.0'dan (Pie) Android 8.1'e (Oreo) Sürüm Düşürme Rehberi

petrae05

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Anıl Kaya
Cihazım
Xiaomi Mİ A1
Meslek
Öğrenci
Konular
2
BU REHBER SADECE "XİAOMİ Mİ A1" İÇİN HAZIRLANMIŞTIR, FARKLI CİHAZLARDA DENEMEYİNİZ.
"Anti RollBack (ARB)" nedir: Xiaomi'nin ve pek çok markanın almış olduğu bir güvenlik önlemidir. güncel Android sürümünden aşağı bir Android sürümü kurarsanız cihazınızın şebekesi çekmeyecektir. Bu sorunun çözümü aşağıda ki anlatımda verilmiştir.

Android 9.0'ın ülkemizde yayınlanmasından sonra birçok kullanıcı gerek stabilite sorunları, gerekse farklı romlar denemek gibi nedenlerle sürüm düşürmek istiyor. Ancak Xiaomi'nin birçok çok cihazında uygulamış olduğu (A1'e 9.0 (pie) ile birlikte geldi.) "Anti RollBack" sistemi yüzünden bu mümkün değildi ancak şuan anlattığım yöntem ile cihazınıza 9.0 aşağısı tüm romları kurabilirsiniz (custom stock rom fark etmez.)

DİKKAT !

(EĞER 9.0 STOCK VEYA CUSTOM ROM KURACAKSANIZ SÜRÜM DÜŞÜRME YAPMANIZA GEREK YOKTUR.)

Öncelikle işlemleri yapabilmek için bootloader kilidinizin açık olması ve Kalıcı TWRP'nin kurulu olması şarttır. Kurulum için aşağıda ki rehberi uygulayabilirsiniz.

UYARI: Ne yazık ki 9.0 Stock rom'a kalıcı TWRP kurulmamaktadır. İşlemleri Geçici TWRP ile yapınız. Custom 9.0 romda iseniz zaten kalıcı twrp vardır. yoksa bile kurabilirsiniz aşağıda ki rehber ile. (Custom romu kurduktan hemen sonra kalıcı TWRP dosyasını flashlamanız kalıcı twrp için yeterli olacaktır.)

Recovery - Mi A1 Bootloader Kilidi Açma ve Kalıcı Olarak TWRP Yükleme Rehberi

1- Öncelikle cihazımızı kapatalım ve Güç tuşu + Ses Yükseltme tuşu ile TWRP'ye girelim.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

2- Ardından Backup'a tıklayalım.

3- Açılan ekrandan sadece "efs"ye tik atalım. ve altta ki çubuğu kaydıralım.

4- Telefonu geri açın. ve telefon hafızasında TWRP Dosyasının oluşmuş olduğunu göreceksiniz. içine girin ve 3 adet "efs" belgesini seçip silin.

5- şimdi vereceğim linkte ki dosyayı indirin.

6- Dosyayı zipten çıkartın. (dosya uzantısı .7z olduğu için herhangi bir dosya yönetici çıkaramaz. Google Play Store'dan "7Zipper - File Explorer" isimli uygulamayı indirin. İndirdiğiniz uygulama içerisinden TWRP.7Z isimli dosyayı bulun. üzerine basın ve telefon hafızasına çıkarın. çıkarmış olduğunuz TWRP dosyası cihaz hafızasında olacaktır. içinde ki belgeleri bulup recovery hariç hepsini seçin.)

7- Daha sonra bu seçili olan belgeleri taşı diyin ve daha önce silmiş olduğumuz TWRP klasörünün içine yapıştırın.

8- Şimdi ise altta vereceğim linkte ki "November (Oreo).zip" adlı dosyayı indirin. Mİ FLASH İLE STOCK ROM KURACAKSANIZ BU İŞLEME GEREK YOKTUR.

9- İndirmiş olduğumuz dosyayı telefonun ana dizinine atalım. Mİ FLASH İLE STOCK ROM KURACAKSANIZ BU İŞLEME GEREK YOKTUR.

10- Cihazı kapatın ve tekrardan TWRP'ye giriş yapın.
Restore tuşuna tıklayın çıkan ekranda "Boot Modem ve efs" isimli yazıların tikli olduğunu gördükten sonra alttan kaydırın. (Sadece efs'yi de seçebilirsiniz.)

11- Yükleme işlemi bittikten sonra geri gelerek Install'a tıklayın. ve atmış olduğumuz "November (Oreo).zip" dosyasına tıklayın. Mİ FLASH İLE STOCK ROM KURACAKSANIZ BU İŞLEME GEREK YOKTUR.

12- Açılan ekranda altta ki çubuğu kaydırın ve işlemin bitmesini bekleyin.

SÜRÜM DÜŞÜRME İŞLEMİ BİTMİŞTİR.
BU ADIMLAR BİTTİKTEN SONRA İNDİRMİŞ OLDUĞUNUZ. ROM DOSYASINI KURABİLİRSİNİZ. ŞEBEKEDE HERHANGİ BİR SORUN OLMAYACAKTIR VE SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE 8.1.0, 8.0.0 VE 7.1.2 GİBİ CUSTOM VE STOCK ROMLARI KULLANABİLECEKSİNİZ.

Konuyu Beğenmeniz ve Yorum atmanız beni mutlu edecektir.
TEŞEKKÜRLER.

Moderatör tarafında düzenlendi:

petrae05

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Anıl Kaya
Cihazım
Xiaomi Mİ A1
Meslek
Öğrenci
Konular
2

supermix

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
İbrahim
Cihazım
Discovery
Konular
5
Konularının devamını dilerim eski konuya göre daha kısa ve öz olmuş.

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
Hocam konunun açıldığından haberim var fakat Yaren hoca ile birlikte işlemin daha kısa bir yol ile yapılabildiğini kararlaştırdık. Sanırım eski konu silinecek. Güncel konu bu
O zaman tekrardan elinize sağlık clap~~

petrae05

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Anıl Kaya
Cihazım
Xiaomi Mİ A1
Meslek
Öğrenci
Konular
2

dixerzia

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Efecan
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
1
Eline sağlık Anıl abi yararlı konu

mitux

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erdem
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
5
Eline sağlık Anıl, oldukça yararlı bir çalışma olmuş Yes~~

Telegram: @mia1turkiye
Facebook:

Son düzenleme:

MaDMaxiBo

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Max
Cihazım
Mi 9 Lite
Konular
4
twrp ve oreo imajı yükledim, imajda önce sorun verdi failed dedi ama yeniden başlatıp twrp ye girince yükledi.
şimdi halen 9.0 sürümünde görünüyor telefon. ben 8.1 kasım sürümünü yüklemek istiyorum, en çok onu öneriyorlar sanırım.

elimde tgz uzantılı olarak var bu rom, bunu miflash ile yükleyebilir miyim şimdi sorunsuz yoksa imaj dosyasını indirip twrp üzerinden mi kurmam gerekiyor ?
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Teşekkürler
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Teşekkür ederim

teşekkür ederim anlatım için ama en sonra SÜRÜM DÜŞÜRME İŞLEMİ BİTMİŞTİR demişsiniz fakat işlemler bitti ama sürüm aynı. 8.1 sürümü nasıl yüklememiz gerekiyor bu adımdan sonra ? twrp ile mi miflash ile mi ?

Son düzenleme:

MaDMaxiBo

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Max
Cihazım
Mi 9 Lite
Konular
4