Rehber Mi A1 Android 9.0'dan(Pie) Android 8.1'e(Oreo) Sürüm Düşürme Rehberi (Video Rehber)

crazyrapsodi

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
fatih
Cihazım
mi a1
Konular
0
bu konuda ilk deneyimim olacak. niyet ettim bu işe. ancak daha 1 numaralı maddede verilen link açılmıyor. Bütün linklerin yenilenme, gözden geçirilme imkanı var mı

lowelas

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
Mi a1
Konular
0
arkadaşlar 8.1 geçmeden önce ne yapmam lazım bootlader kilidi açtım fakat twrp kurulmuyor

ozkoc79

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
oğuzhan
Cihazım
xiaomi mi a1
Konular
0
BU REHBER SADECE "XİAOMİ Mİ A1" İÇİN HAZIRLANMIŞTIR, FARKLI CİHAZLARDA DENEMEYİNİZ

Merhaba arkadaşlar. Android 9.0'ın ülkemizde yayınlanmasından sonra birçok kullanıcı gerek stabilite sorunları, gerekse farklı romlar denemek gibi nedenlerle sürüm düşürmek istedi. Xiaomi'nin birçok cihazında uyguladığı anti rollback işlevi sayesinde bu mümkün değildi ancak bu yöntemi uygulayarak bunu mümkün hale getirebilirsiniz.
Bu rehberdeki adımları uygulayarak android sürümünüzü 8.1'e düşürdükten sonra dilerseniz farklı romlar, dilerseniz de tekrar 9.0 güncellemesi alabilir veya 8.1'de kalabilirsiniz.

•Video Anlatımı•
Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

1- Öncelikle aşağıdaki linkten Mart 2018 güncellemesine ait rom dosyasını indirin:

2- Aşağıdaki linkten Adb&Fastboot yazılımını indirin. Dikkat: Bu sizde kuruluysa bile aşağıdaki zip dosyasını indirip kullanın. Zip içerisinde sürüm düşürmek için gerekli olan dosyalar mevcuttur:
Google Drive:
Alternatif Link:

Bu zip dosyasında bulunan adb klasörünü C:\ sürücüsüne çıkarın. Farklı bir yere çıkarırsanız hata alırsınız.

3- İndirdiğiniz rom dosyasını Mi Flash Tool aracıyla stock rom yükleme rehberindeki gibi telefonunuza kurun.
Şu rehberi baz alarak rom dosyası yerine yukarıdaki Mart 2018 güncellemesini kullanın:
Rehber - Mi A1 Stock Rom Yükleme Rehberi

4- Yükleme bittikten sonra telefonunuz açıldıktan sonra sürekli açılıp kapanacak ve böyle bir döngüye girecektir.
Bu döngü esnasında "Ses Kısma"+"Güç" tuşlarına basılı tutarak telefonunuzu fastboot moduna alın.

5- Klasör içerisindeki Komut İstemi (Command Prompt) kısayolunu çalıştırın ve aşağıdaki komutu girin:
fastboot boot oreo.img

6- Üstteki komutu yazdığınızda telefon yeniden açılıp Twrp arayüzüne girecektir. Bu aşamada telefonunuzu bilgisayara bağlayın.
Ardından aşağıdaki zip dosyasını indirin:

Alternatif Linkler:

7- İndirdiğiniz zip dosyasında bulundan TWRP klasörünü zipten çıkararak doğrudan dahili depolama bölümüne olduğu gibi kopyalayın.

8- Twrp'den "Restore" bölümüne girin. Gelen klasörü seçin ardından "Boot" ve "Efs" seçeneklerini işaretleyip alttaki çubuğu kaydırarak işlemi başlatın.

Öncelikle yanınıza bir kağıt kalem alın. Biraz karşık gelebilir ama adım adım dikkatlice yaparsanız çok kolay olacaktır.
Twrp ana menüsünden "mount" bölümüne girin. Alttaki "Mount system partition read-only" seçeneği işaretli ise işaretini kaldırın.
Ana menüye dönüp "advanced" bölümünden "file manager"e girin.
Gelen klasörler arasından "sdcard" klasörüne girin. Aşağıda "twrp" klasörünü bulup açın.
Daha sonra "backups" klasörüne girin karşınıza rakam ve sayılardan oluşan bir klasör çıkacak. (Örneğin: 63247h6)
Biz bunu kendi telefonumuza ait olan id ile değiştireceğiz.
Kısa bir açıklama(okumadan geçebilirsiniz):
Aldığınız yedekleri yanlışlıkla başka telefonda kullanmamak için twrp her telefona ait bir kimlik oluşturup bu kimliği klasör ismine kaydeder. Ve yedekler geri yüklendiğinde bu klasör ismiyle eşleşme olmadığı zaman telefonunuzun zarar görmemesi adına başka telefonda aldığınız yedekleri kendi telefonunuza yüklemenizin önüne geçer. Örneğin samsung'da aldığınız bir yedeği xiaomi telefona bu şekilde doğrudan yükleyemezsiniz. Çünkü kernel(linux çekirdeği), efs, modem gibi bölümler telefona özgüdür. Ancak biz bu işlemleri kurtarma neticesinde yaptığımız için daha önce Mi A1'de alınmış bir yedeği kullanacağız.

Daha sonra twrp ana menüye geri gelip "backup" bölümüne girin.
"Select Storage" kısmında "Internal Storage" seçili olmalıdır.
Sadece EFS (3MB) seçeneğini işaretleyip(başka seçim yapmayın) çubuğu kaydırarak Efs bölümünün yedeğini alın.
Twrp ana menüye tekrar dönün geri tuşu ile.
"Advanced" bölümündeki "File Manager"e girin tekrar.
Yeniden "Twrp" klasörüne girdiğinizde "Backups" klasöründe yeni bir klasör oluştuğunu göreceksiniz. Bu kendi telefonunuza ait id olacaktır (Örneğin:748f3b52).
Oluşan yeni klasörün ismini not alın yanınızdaki kağıda.
Ardından yeni oluşan klasöre girin, sağ alttaki mavi simgeye dokunup "delete"ye dokunun ve çubuğu kaydırın. (Örneğin:748f3b52'nin içine girip delete yapacağız).

Back butonu ile geri gelin tekrar klasöre. Şimdi Backups klasörü içerisinde eski id olan klasör bulunacaktır(Örneğin: 63247h6). Ve bu klasörün ismini not aldığımız klasörün ismiyle değiştireceğiz.
Bu klasöre girin, ardından sağ alttaki mavi simgeye dokunup "rename folder"e dokunun.
Buraya not aldığınız klasör ismini yazacaksınız (Benim örneğime göre 63247h6'yı silip 748f3b52 yazacağım) ve sağ alttaki mavi simgeye dokunun.
Not: Büyük ve küçük harflere dikkat edin. Harfleri olduğu gibi yazın.
Doğru yazdığınızdan emin olduktan sonra çubuğu kaydırın.
Bu işlemleri yaptıktan sonra "restore" bölümünde klasörü göreceksiniz. "Boot" ve "Efs" seçeneklerini işaretleyip alttaki çubuğu kaydırdıktan sonra 9. adımdan devam edebilirsiniz.

9- Trwp ana menüsüne dönüp "reboot" menüsüne girip "bootloader" seçin. Bu işlem telefonu tekrar fastboot moduna alacaktır.

10- Aşağıdan Kasım güncellemesine ait rom dosyasını indirip tekrar telefona Mi Flash Tool ile yükleyin.

Bu yüklemeyi de yaptıktan sonra herşey normale dönecek ve Kasım güncellemesini aldıktan sonraki haline gelecektir.

11- Eğer custom rom yüklemesi yapmayacaksanız, kasım güncellemesinde kalmayı düşünüyorsanız, kurulum esnasında wifiye bağlanmadan kurulum yapın. Kurulum bittikten sonra ayarlardan "geliştirici seçenekleri"ni aktif edip geliştirici seçenekleri altında "otomatik sistem güncellemeleri" seçeneğini devre dışı bırakın. Aksi takdirde, arka planda android 9.0 indirilecek ve yeniden başlattığınızda android 9.0 kurulumu yapılacaktır. Ve sürüm düşürme işlemini baştan yapmak zorunda kalacaksınız.

Alternatif olarak hazırlanan ve daha pratik aşağıdaki rehberi de kullanabilirsiniz:
Rehber - Mi A1 Android 9.0'dan (Pie) Android 8.1'e (Oreo) Sürüm Düşürme Rehberi

Görüş ve önerilerinizi yorumlarda beklerim. Sağ altta bulunan "beğen" butonuna basmanız beni mutlu edecek ve birer teşekkür niteliği taşıyacaktır ;)
Saygılarımlahappy~~
hocam 1.link açılmıyor güncel link var mıdır

yunus90

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
yunus
Cihazım
a1
Konular
2
"fastboot getvar anti" komutu sonucunda anti: boş geliyor. android 9 yüklü son güncellemeli. bu durumda 8.1 yada 8 tabanlı rom yüklerken sıkıntı yaşar mıyım? tecrübesi olan var mıdır?

Üst Alt