Rehber Mi 8 lite Bootloader Kilidini Nasıl Kapatılır?

nediyonlasen

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Emre
Cihazım
Mi8 lite
Konular
58
Bende android 8.1 miui 10 kurdum hocam tavsiye ederim 10.0.5 olanı acayip akıcı şimdi bloatwareleri siliyorum.

Merdanov

﷽Aใhล๓dนใเใใลh﷽
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Merdan
Cihazım
Poco F5
Meslek
Mekanik
Konular
146
hocam imei sorguladim hersey dogru cikti su an islemlere baslamak istiyorum

Merdanov

﷽Aใhล๓dนใเใใลh﷽
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Merdan
Cihazım
Poco F5
Meslek
Mekanik
Konular
146

Ayyıldız

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kadir
Cihazım
Mİ 8 LTE
Konular
18
NOT: ARKADAŞLAR ANTİ ROLL BACK SIKINTINIZ YOKSA ISTEDIGINIZ SURUME DÖNEREK KİLİDİ KAPATABİLİRSİNİZ. BEN ANDROİD 10 DAN ANDROID 8 E DÖNEREK KİLİDİ KAPATTIM İŞLEM BAŞARILI...

Moderatör tarafında düzenlendi:

cemal3180

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cemal Can
Cihazım
Mi 9t Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
39
NOT: ARKADAŞLAR ANTİ ROLL BACK SIKINTINIZ YOKSA ISTEDIGINIZ SURUME DÖNEREK KİLİDİ KAPATABİLİRSİNİZ. BEN ANDROİD 10 DAN ANDROID 8 E DÖNEREK KİLİDİ KAPATTIM İŞLEM BAŞARILI...
Hocam anti roll back nedir ? Sıkıntınız yoksa demişsiniz ne gibi bir sıkıntı ?

AspecTR

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
*
Cihazım
*
Konular
37
Mi 8 lite cihazımda eu rom vs. merak ederek booloader kilidini açtım fakat hiçbir rom global gibi gelmedi tabi bu şahsi görüşüm siz beğenebilirsiniz ki zaten bootloader kilidi kapatılabileceği için deneyebilirsiniz birkaç şeyden emin olduktan sonra geriye bir tek "clean and lock" ile flashlama işlemi kalıyor. Bu anlatacağım şey aslında klasik bilinen bir yöntem ama yöneticiler dahil herkes bootloader kilidini kapatmanın riskli olduğunu söylerler sebebi ya bazı kişiler çin cihaza global yükleyerek kilitlemeye çalışıyor yada mesela kilitlemeden önce root lu bırakıyor veya twrp ile bırakıyor ve sonra adb den fastboot oem lock komutunu vererek cihazı brick yapıyorlar bundan dolayı biraz ortalıkta risksiz net bilgi bulmak zor oluyor.

NOT: ARKADAŞLAR ANTİ ROLL BACK SIKINTINIZ YOKSA ISTEDIGINIZ SURUME DÖNEREK KİLİDİ KAPATABİLİRSİNİZ. BEN ANDROİD 10 DAN ANDROID 8 E DÖNEREK KİLİDİ KAPATTIM İŞLRM BAŞARILI...

Şimdi ilk olarak cihazınıza aşağıdaki linkten imei konrolü yaptırın yalnız imei değişikliği olmasın cihazın fabrika çıkışındaki imei ile sorgulama yapın.

Şimdi cihaz global çıkarsa global fastboot rom ile bootloader kilidini kapatabilirsiniz. Sakın çin rom ile yapmayın cihaz brick olur.

Cihaz çin versiyon çıkarsa çin fastboot romu ile bootloader kilidini kapatabilirsiniz. Sakın global rom ile yapmayın cihaz brick olur.

Şimdi gelelim nasıl yaptığıma Mi flas tools son sürümünü indirdim. Rom olarak mi 8 lite için anroid 10 çıkmasına rağmen son sürüm android 9 miui 11 fastboot rom indirdim. Sonra cihazımda twrp root filan olduğu için gereksiz uğraş olsada önce "clean all" seçeneğini seçerek bootloader kilidini kapatmayacak şekilde temiz bir yükleme yaptım sonra cihaz işlem bittikten sonra açıldı kapattım fastboot modda tekrar açtım hemen mi flash üzerinden "clean all" olan seçeği "clean all and lock" seçeneği olarak değiştirdim ve flash butonuna bastım romu ikinci kez yükledi bu kez ekstra olarak işlem sonunda bootloader kilidini kapatacaktı ve işlem tamamlandı başarılı bir şekilde cihaz kilidi kapandı.

Korkunuz olmasın cihazınız global çıkışlı ise global rom ile sorunsuz kilidi kapatabilirsiniz. Son olarak elektrik kesilir işlem yarıda kalır vs korkmayın bootloader kilidini romu yükledikten sonra en son kapatıyor yani mesela vazgeçtiniz system flashlarken kabloyu çıkarın fatboot modda iken twrp yükleyin ve tekrar rom yükleyebilirsiniz veya "clean all" seçeneğiyle bootloader kilidini kapatmadan rom yükleyebilirsiniz. Size kalmış ama dediğim gibi romun sonunda ışık hızında kod girip kilitliyor kesilme vs mümkün değil. Benim cihazım mi 8 lite yardım isteyen vs. olursa yardımcı olmaya çalışırım yapağacağınız işlemler kendi sorumluluğunuzdadır. ADB üzerinden bootloader kilitlemenizi tavsiye etmiyorum twrp veya root kalıntısı varsa cihaz brick olabilir. En iyi temiz kurulum yapın clean all ile rom yükleyin ardından clean and lock ile yükleyin sıfır risk olmuş olur.
Konu ile ilgili birkaç yanlış var.Fastboot oem lock komutu ile cihaz brick olmaz,system has been destroyed a düşer.Ki bunun sebebi de verilerin sıfırlanmamış olmasıdır.Fastboot -w yapıldıktan sonra rahat bir şekilde fastboot oem lock yapılabilir.ADB üzerinden zaten bootloader kilitlemek demek,gökten dana yağması gibi bir şey.Ki gökten dana yağması çok daha olanaklı.Bu arada,TWRP varsa sıkıntı oluşabilir,çok normal,ancak rootta bir sıkıntı oluşmaz çünkü root dediğiniz olay mevcut boot dosyasını yamalar.Ayrıca kilidi kapatmak için de clean all rom atıp sonra tekrar clean all lock yapmaya gerek yok.Zaten temizliyor yani.Son olarak,ARB nedeniyle brick olan cihazlar ARB varken rom düşürmeyi denemek yüzünden oluyor.Yoksa kilit kapatmakla veya güncelleme yapmakla alakası olmuyor.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam anti roll back nedir ? Sıkıntınız yoksa demişsiniz ne gibi bir sıkıntı ?
Anti Roll-back isminden de anlaşılacağı şekilde,"geriye dönmeme" demektir.Fastboot getvar anti yazarak ARB sorgulayabilirsiniz.Anti roll-back etkinleşmişse geriye dönüş yapılamaz.Yani,V11.0.6.0.PGGMIXM den V11.0.2.0.PGGMIXM ye geçiş yapılamaz.Cihaza yüksek bir sürüm yükleyebilir veya kilit kapatabilirsiniz.

Üst Alt