Rehber Mi 8 lite Bootloader Kilidini Nasıl Kapatılır?

Ayyıldız

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kadir
Cihazım
Mİ 8 LTE
Konular
18
Mi 8 lite cihazımda eu rom vs. merak ederek booloader kilidini açtım fakat hiçbir rom global gibi gelmedi tabi bu şahsi görüşüm siz beğenebilirsiniz ki zaten bootloader kilidi kapatılabileceği için deneyebilirsiniz birkaç şeyden emin olduktan sonra geriye bir tek "clean and lock" ile flashlama işlemi kalıyor. Bu anlatacağım şey aslında klasik bilinen bir yöntem ama yöneticiler dahil herkes bootloader kilidini kapatmanın riskli olduğunu söylerler sebebi ya bazı kişiler çin cihaza global yükleyerek kilitlemeye çalışıyor yada mesela kilitlemeden önce root lu bırakıyor veya twrp ile bırakıyor ve sonra adb den fastboot oem lock komutunu vererek cihazı brick yapıyorlar bundan dolayı biraz ortalıkta risksiz net bilgi bulmak zor oluyor.

NOT: ARKADAŞLAR ANTİ ROLL BACK SIKINTINIZ YOKSA ISTEDIGINIZ SURUME DÖNEREK KİLİDİ KAPATABİLİRSİNİZ. BEN ANDROİD 10 DAN ANDROID 8 E DÖNEREK KİLİDİ KAPATTIM İŞLRM BAŞARILI...

Şimdi ilk olarak cihazınıza aşağıdaki linkten imei konrolü yaptırın yalnız imei değişikliği olmasın cihazın fabrika çıkışındaki imei ile sorgulama yapın.

Şimdi cihaz global çıkarsa global fastboot rom ile bootloader kilidini kapatabilirsiniz. Sakın çin rom ile yapmayın cihaz brick olur.

Cihaz çin versiyon çıkarsa çin fastboot romu ile bootloader kilidini kapatabilirsiniz. Sakın global rom ile yapmayın cihaz brick olur.

Şimdi gelelim nasıl yaptığıma Mi flas tools son sürümünü indirdim. Rom olarak mi 8 lite için anroid 10 çıkmasına rağmen son sürüm android 9 miui 11 fastboot rom indirdim. Sonra cihazımda twrp root filan olduğu için gereksiz uğraş olsada önce "clean all" seçeneğini seçerek bootloader kilidini kapatmayacak şekilde temiz bir yükleme yaptım sonra cihaz işlem bittikten sonra açıldı kapattım fastboot modda tekrar açtım hemen mi flash üzerinden "clean all" olan seçeği "clean all and lock" seçeneği olarak değiştirdim ve flash butonuna bastım romu ikinci kez yükledi bu kez ekstra olarak işlem sonunda bootloader kilidini kapatacaktı ve işlem tamamlandı başarılı bir şekilde cihaz kilidi kapandı.

Korkunuz olmasın cihazınız global çıkışlı ise global rom ile sorunsuz kilidi kapatabilirsiniz. Son olarak elektrik kesilir işlem yarıda kalır vs korkmayın bootloader kilidini romu yükledikten sonra en son kapatıyor yani mesela vazgeçtiniz system flashlarken kabloyu çıkarın fatboot modda iken twrp yükleyin ve tekrar rom yükleyebilirsiniz veya "clean all" seçeneğiyle bootloader kilidini kapatmadan rom yükleyebilirsiniz. Size kalmış ama dediğim gibi romun sonunda ışık hızında kod girip kilitliyor kesilme vs mümkün değil. Benim cihazım mi 8 lite yardım isteyen vs. olursa yardımcı olmaya çalışırım yapağacağınız işlemler kendi sorumluluğunuzdadır. ADB üzerinden bootloader kilitlemenizi tavsiye etmiyorum twrp veya root kalıntısı varsa cihaz brick olabilir. En iyi temiz kurulum yapın clean all ile rom yükleyin ardından clean and lock ile yükleyin sıfır risk olmuş olur.

Son düzenleme:

0neir0

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
OneirO
Cihazım
Mi Note 10 Pro
Konular
0
Saol dostum. Yakın zamanda bu işime çok yarayacak

Mi Note 10 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erener

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kadir
Cihazım
Mi9T
Meslek
Biyomedikal Tek.
Konular
13
Kilidi kapattıktan sonra da şayet tekrar açmak isterseniz ilk açtığınızda beklediğiniz süreyi beklemek zorunda kalmııyorsunuz hemen açılıyor.

Merdanov

﷽Aใhล๓dนใเใใลh﷽
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Merdan
Cihazım
Poco F5
Meslek
Mekanik
Konular
146
Tesekkurler hocam benimde cihazim redmi note 8 hindistan kararli gelmisti simdi ben tekrar hindistan kararli rom yukleyip bl kilit kapatabilirim oylemi hocam

Son düzenleme:

nediyonlasen

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Emre
Cihazım
Mi8 lite
Konular
57
Hocam global rom iyimi gerçekten bende global rom kurup gereksiz uygulamaları kaldırmak istiyorum şuan android 8e dönmeyi düşünüyorum

Ayyıldız

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kadir
Cihazım
Mİ 8 LTE
Konular
18
Hocam global rom iyimi gerçekten bende global rom kurup gereksiz uygulamaları kaldırmak istiyorum şuan android 8e dönmeyi düşünüyorum
hocam soyle soylim ben eu rom da kalmamı devam ettirecek stabilite bulamadim adim sayar calismiyordu persisti globalden almama ragmen saymadi gcam yukleniyor ama ön kamera icin root lamaniz gerekiyor bu sefer stock ön kamera gidiyor yani anlayacaginiz surekli bir yerden sorun cikariyor. Birkaç arkadaş daha ayni sekilde konu acmisti eu rom kilidi acip yuklemeye deyecek birsey sunmuyor size sarj aynidi bir avantaj gormedim ve insana güvensizlik veriyor. Kendinizi aliştırın bence global stabil bir rom ile cihazi kilieyin ve devamlı onu kullanin kilidi actiginizda caresiz kaliyorsunuz bir hata goruyorsunuz apar topar yedek alip baska bir roma geciyorsunuz hata gidiyor o yedekle geri donuyorsunuz sıkılıyorsunuz başka roma geciyorsunuz hepside size bir haftalik gorsel tatminden baska birsey vermiyor. Zaten tatmin oluncada bir süre sonra rom degistiriyorsunuz. Söylediklerim mi 8 lite icin diger cihazlari kullanan arkadaslar tecrubelerini kendileri anlatsinlar herkesin kendi gorusu.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Tmm teşekkürler
hocam yaparsaniz bilgilendirin lutfen

Kilidi kapattıktan sonra da şayet tekrar açmak isterseniz ilk açtığınızda beklediğiniz süreyi beklemek zorunda kalmııyorsunuz hemen açılıyor.
evet hocam soyle soylim ben cihazi kvk garantili almama ragmen beklemedim sure vermedi hemen acti galiba sebebi onceki cihazim mi 5x kilidi acikti o hesap la actigim icin sure vermedi ama suan yeni bir hesap acarsam yine sure verebilir.

nediyonlasen

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Emre
Cihazım
Mi8 lite
Konular
57
hocam soyle soylim ben eu rom da kalmamı devam ettirecek stabilite bulamadim adim sayar calismiyordu persisti globalden almama ragmen saymadi gcam yukleniyor ama ön kamera icin root lamaniz gerekiyor bu sefer stock ön kamera gidiyor yani anlayacaginiz surekli bir yerden sorun cikariyor. Birkaç arkadaş daha ayni sekilde konu acmisti eu rom kilidi acip yuklemeye deyecek birsey sunmuyor size sarj aynidi bir avantaj gormedim ve insana güvensizlik veriyor. Kendinizi aliştırın bence global stabil bir rom ile cihazi kilieyin ve devamlı onu kullanin kilidi actiginizda caresiz kaliyorsunuz bir hata goruyorsunuz apar topar yedek alip baska bir roma geciyorsunuz hata gidiyor o yedekle geri donuyorsunuz sıkılıyorsunuz başka roma geciyorsunuz hepside size bir haftalik gorsel tatminden baska birsey vermiyor. Zaten tatmin oluncada bir süre sonra rom degistiriyorsunuz. Söylediklerim mi 8 lite icin diger cihazlari kullanan arkadaslar tecrubelerini kendileri anlatsinlar herkesin kendi gorusu.

hocam yaparsaniz bilgilendirin lutfen

evet hocam soyle soylim ben cihazi kvk garantili almama ragmen beklemedim sure vermedi hemen acti galiba sebebi onceki cihazim mi 5x kilidi acikti o hesap la actigim icin sure vermedi ama suan yeni bir hesap acarsam yine sure verebilir.
Ayyıldız hocam en son sürümümü kurdunuz android 10 olanı

Üst Alt