Rehber Mi 6x den - Mi A2'ye Geri Dönüş Rehberi [ 08.10.2019]

tenesirtahtasi

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bahri
Cihazım
mi a2
Konular
1
Merhaba. Telefonu Mİ A2'den Mi 6X çevirdim. Ancak Romu kuramadım. Çünkü TWRP Romu bulamadım. Tahminim romu telefona atmadım. Çevirme rehberinde de romu hangi aşamada telefonun hafızasına atmam gerektiğine dair bir talimat yoktu ne yazık ki. Şahsan bu rom kurma işlemlerini en son 2012 yıllarında Samsung Galaxy S3 de yapmıştım ve orada genelde hafıza kartına atıp yüklerdim. Ancak Mi A2'de hafıza kartı da mevcut değil. Herhalde kablodan bilgisayardaki dosya üzerinden yükleme yapacak dedim fakat öyle olmuyormuş. O aşamada bilgisayar telefonu da görmediğinden dosyayı da içine atamadım. Ben de telefonu açabilme adına tekrardan Mİ A2'ye dönüş yapayım dedim ve yazılanları harfiyen yaptım. Herhangi bir sorun çıkmadı şuana kadar ancak son 6. aşamada "fastboot flash splash splash.img" yazıyorum ve ekte paylaştığım ekran görüntüsündeki durumda kalıyor. Herhangi bir hata veya yüklendiğine dair bir yazı çıkmıyor. Telefon açılıyor ama eksik işlem yapmak istemediğimden sorayım dedim. Şu aşamada son dosyayı nasıl kurarım? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Geliştirici Seçeneklerde USB hata ayıklama modunu açmamışım galiba. Tam da emin değilim gerçi. 6. adımda ilk olarak cmd ekranına telefonun bağlı olup olmadığını anlamak için Bootloader kilidini açma konusunda gördüğüm adb devices yazarak bağlı olduğunu netleştirdim ve peşinden 6. adımdaki komutları yaparak yüklemeyi başardım. Benim ile aynı sorundan muzdarip biri çıkarsa diye buraya ekliyorum.
Bu aşamada ilk gönderide yazılanların tamamını yapmış bulunmaktayım. Telefon Anroid 9 olarak açıldı. Güncellemeler var gözüküyor. Bu durumda anladığım kadarıyla ota üstünden güncelleme aldığım manasına geliyor. Telefon her açılışta bir uyarı veriyor bootloader kilidi açık diye galiba ve bu sebeple Bootloader kilidini kapatmak istiyorum. Fastboot modunda ADB açıp "fastboot flashing lock" yazdığım takdirde bootloader kilidi de kapanır mı? Telefonu ilk aldığım aşamaya mı getirmiş olurum? (Gerçi en son işlemi yaparken fastboot ekranı siyah olmuştu konu da yazdığı gibi bu bootloader kapatmaya bir engel teşkil eder mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
Geliştirici Seçeneklerde USB hata ayıklama modunu açmamışım galiba. Tam da emin değilim gerçi. 6. adımda ilk olarak cmd ekranına telefonun bağlı olup olmadığını anlamak için Bootloader kilidini açma konusunda gördüğüm adb devices yazarak bağlı olduğunu netleştirdim ve peşinden 6. adımdaki komutları yaparak yüklemeyi başardım. Benim ile aynı sorundan muzdarip biri çıkarsa diye buraya ekliyorum.
Bu aşamada ilk gönderide yazılanların tamamını yapmış bulunmaktayım. Telefon Anroid 9 olarak açıldı. Güncellemeler var gözüküyor. Bu durumda anladığım kadarıyla ota üstünden güncelleme aldığım manasına geliyor. Telefon her açılışta bir uyarı veriyor bootloader kilidi açık diye galiba ve bu sebeple Bootloader kilidini kapatmak istiyorum. Fastboot modunda ADB açıp "fastboot flashing lock" yazdığım takdirde bootloader kilidi de kapanır mı? Telefonu ilk aldığım aşamaya mı getirmiş olurum? (Gerçi en son işlemi yaparken fastboot ekranı siyah olmuştu konu da yazdığı gibi bu bootloader kapatmaya bir engel teşkil eder mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Hocam, cihazı bootloader moda alın ve sp flash dediğim komutu verin. O zaman siyah ekran yerine fastboot logosu gelecek.

En son herşey tamamsa bootloaderi kapatmak için fastboot OEM lock komutu yeterli.

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
Bu arada cihaza atamadığınız romun sorunu şuydu. Cihazı pcye bağlayın. PC tanımayacak. Aygıt yöneticisinde yabancı isimle bi cihaz göreceksiniz. Onun driver güncellemesini seçip mtp aygıtı olarak göstereceksiniz. Aslında ilk mesajda anlatmış olmalıyım.

tenesirtahtasi

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bahri
Cihazım
mi a2
Konular
1
Bu arada cihaza atamadığınız romun sorunu şuydu. Cihazı pcye bağlayın. PC tanımayacak. Aygıt yöneticisinde yabancı isimle bi cihaz göreceksiniz. Onun driver güncellemesini seçip mtp aygıtı olarak göstereceksiniz. Aslında ilk mesajda anlatmış olmalıyım.
Hocam Aygıt Yöneticisinde bir cihaz gözüküyor hatta farklı bir isimde olabilir demiştiniz. Simge ve harflerden olan bir şey gözüküyordu ancak üzerine gelip sağa tıkladığımda sürücüyü güncelleştir diye bir kısım çıkmıyordu ne yazık ki. Bu sebepten ötürü de bir türlü romu telefona atamadım. Bu durumda telefonu açabilmek için Miflaş ile bende stock rom flaşladım. Telefon açıldı. Ancak daha önceden karşılaşmadığım bir soruna denk geldim. Google Play'den Netflix uygulamasını kurmaya kalktığımda cihazınız bu sürümle uyumlu değil uyarısı çıktı ve netflix kuramadım. Apk ile kurduğum sürümlerde de uygulamaya girdiğimde hata veriyordu. Cihazı teknosadan almıştım ve aldığım günden bu yana netflix uygulamasını birçok kez kurup kaldırmıştım ilk kez böye bir duruma denk geldim. Ben de bootloaderin açık olmasından kaynaklı böyle bir sorun olduğunu düşünüp kapatmaya karar verdim. Ancak bu seferde telefonu PC görmez oldu.. Geliştirici seçeneklerden usb hata ayıklamayı aktif hale getirdim. Tefonu PC'ye bağladım cihaz onayı tarzı bir şey istedi evet dedim. Dosya aktarım modonu sorunsuz açabiliyorum telefon bağlı gözküyor PC'ye. Telefonu kapattım. Fastboot modunda açtım. Minimal ADS programını açtım usb ile telefonu PC bağladım. "adb devices" kodunu girdim ancak ekte paylaştığım sonuç çıktı. PC telefonu görmüyor bu sefer de hocam, ne yapabilirim. Bu sabah splash yüklemeden önce bağlı olup olmadığını kontrol amaçlı yazdığımda görmüştü. Sonra Anroid 10'a güncelleme yaptım. OTA üstünden acaba bu sebepten mi görmüyor? PC telefonu görmediğinden bootloadarı kapatamadım.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı 2.JPG
    Ekran Alıntısı 2.JPG
    43,3 KB · Görüntüleme: 10

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
Hocam Aygıt Yöneticisinde bir cihaz gözüküyor hatta farklı bir isimde olabilir demiştiniz. Simge ve harflerden olan bir şey gözüküyordu ancak üzerine gelip sağa tıkladığımda sürücüyü güncelleştir diye bir kısım çıkmıyordu ne yazık ki. Bu sebepten ötürü de bir türlü romu telefona atamadım. Bu durumda telefonu açabilmek için Miflaş ile bende stock rom flaşladım. Telefon açıldı. Ancak daha önceden karşılaşmadığım bir soruna denk geldim. Google Play'den Netflix uygulamasını kurmaya kalktığımda cihazınız bu sürümle uyumlu değil uyarısı çıktı ve netflix kuramadım. Apk ile kurduğum sürümlerde de uygulamaya girdiğimde hata veriyordu. Cihazı teknosadan almıştım ve aldığım günden bu yana netflix uygulamasını birçok kez kurup kaldırmıştım ilk kez böye bir duruma denk geldim. Ben de bootloaderin açık olmasından kaynaklı böyle bir sorun olduğunu düşünüp kapatmaya karar verdim. Ancak bu seferde telefonu PC görmez oldu.. Geliştirici seçeneklerden usb hata ayıklamayı aktif hale getirdim. Tefonu PC'ye bağladım cihaz onayı tarzı bir şey istedi evet dedim. Dosya aktarım modonu sorunsuz açabiliyorum telefon bağlı gözküyor PC'ye. Telefonu kapattım. Fastboot modunda açtım. Minimal ADS programını açtım usb ile telefonu PC bağladım. "adb devices" kodunu girdim ancak ekte paylaştığım sonuç çıktı. PC telefonu görmüyor bu sefer de hocam, ne yapabilirim. Bu sabah splash yüklemeden önce bağlı olup olmadığını kontrol amaçlı yazdığımda görmüştü. Sonra Anroid 10'a güncelleme yaptım. OTA üstünden acaba bu sebepten mi görmüyor? PC telefonu görmediğinden bootloadarı kapatamadım.

Hocam, cihazı görmemiş PC. Cihazı bağlayın aygıt yöneticiden tekrar göstermelisiniz. SP flash yapıp fastboot logo işini halletttinizmi ? O tamamsa dediğim gibi aygıt yönetici tanıtıp bootloaderi kapatabilirsin. Netflix bootloader açıkken çalışmayabilir

tenesirtahtasi

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bahri
Cihazım
mi a2
Konular
1
Hocam, cihazı görmemiş PC. Cihazı bağlayın aygıt yöneticiden tekrar göstermelisiniz. SP flash yapıp fastboot logo işini halletttinizmi ? O tamamsa dediğim gibi aygıt yönetici tanıtıp bootloaderi kapatabilirsin. Netflix bootloader açıkken çalışmayabilir
Hocam sp flash fastboot logo işini yaptım. Sabah PC telefonu görüyordu. Sonra güncelleme uyarısı geldi ve Anroid 10'a güncelledim şimdi görmüyor. Aygıt yöneticisinde cihaz gözüküyor ve sürücüyü güncelle dediğimde en güncel sürümde diye sonuç veriyor. Ekran fotoğraflarını ekte paylaşıyorum. Minimal ADB de adb deviceste ilk başta bir şeyler yapıyor telefonu görmüyor yine ekran görüntüsü ekliyorum. Cihazı tanıtamadım galiba ama nasıl yapacağımı da bilmiyorum.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı 3.JPG
    Ekran Alıntısı 3.JPG
    44,4 KB · Görüntüleme: 8
  • Ekran Alıntısı 4.JPG
    Ekran Alıntısı 4.JPG
    58,2 KB · Görüntüleme: 6
  • Ekran Alıntısı 5.JPG
    Ekran Alıntısı 5.JPG
    33,6 KB · Görüntüleme: 7

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
Hocam sp flash fastboot logo işini yaptım. Sabah PC telefonu görüyordu. Sonra güncelleme uyarısı geldi ve Anroid 10'a güncelledim şimdi görmüyor. Aygıt yöneticisinde cihaz gözüküyor ve sürücüyü güncelle dediğimde en güncel sürümde diye sonuç veriyor. Ekran fotoğraflarını ekte paylaşıyorum. Minimal ADB de adb deviceste ilk başta bir şeyler yapıyor telefonu görmüyor yine ekran görüntüsü ekliyorum. Cihazı tanıtamadım galiba ama nasıl yapacağımı da bilmiyorum.

Hocam tamam şimdi, fast boot moda alın ve bootloader kilitleyin. Sonucu paylaşırmısınız. Yine olmazsa yarın uzaktan bağlanıp yardımcı olabilirim

tenesirtahtasi

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bahri
Cihazım
mi a2
Konular
1
Hocam tamam şimdi, fast boot moda alın ve bootloader kilitleyin. Sonucu paylaşırmısınız. Yine olmazsa yarın uzaktan bağlanıp yardımcı olabilirim
Hocam oldu galiba. Bootloader kilidi nasıl açılır adlı konuda adb devices yazıp sonuçta rakamlar çıkarsa telefonunuz bağlanmıştır diye bir ibare vardı. Ona binaen ben de o çıkmıyor diye telefon bağlanmadı sanıyordum meğersem bağlanıyormuş. Ekran görüntülerini paylaşıyorum. Galiba kapandı. Netflix şu anda Goole Play üstünden kuruluyor. Yardımlarınız için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    47,9 KB · Görüntüleme: 6
  • Ekran Alıntısı2.JPG
    Ekran Alıntısı2.JPG
    48,6 KB · Görüntüleme: 7

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
Hocam oldu galiba. Bootloader kilidi nasıl açılır adlı konuda adb devices yazıp sonuçta rakamlar çıkarsa telefonunuz bağlanmıştır diye bir ibare vardı. Ona binaen ben de o çıkmıyor diye telefon bağlanmadı sanıyordum meğersem bağlanıyormuş. Ekran görüntülerini paylaşıyorum. Galiba kapandı. Netflix şu anda Goole Play üstünden kuruluyor. Yardımlarınız için teşekkürler.

Hocam, en iyi öğrenme yolu deneme yanılmadır. Aslında mi 6x kurarken de doğru yoldaydınız. Ama olsun, şimdilik bu kadarlık deneyim yeter. Yine bir gün farklı heyecanlar ararsanız önceden bana yazın ben size yolu gösteririm. Selamlar

Son düzenleme:

Ruslan1988

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ruslan
Cihazım
Mi A2
Konular
0

Merhabalar,

Cihazını mi 6x çevirip Mi a2 ye geri dönmek isteyenler için kurulum rehberi. Sıradan mi 6x kullanıcıları için değildir

Dikkat : Daha önce telefonunuzda önemli dosyanız varsa yedekleyiniz. Cihazınızdaki tüm veriler silinecek.
Dikkat : Bu rehber Cihazını daha önce mi 6x e çevirip geri dönmek isteyenler içindir. Sıradan Mi 6x kullanıcıları için uygun değildir.

Önemli : Arkadaşlar, mi6x de iken yanlışlıkla firmware klasörünü silmeden kurulum yaptıysanız ARB a takılmış olabilirsiniz. Bunun kontrolünü fastboot moda girin ve "fastboot getvar anti" yazalım. Ekranda çıkan değer anti 4 ise bu işleme başlamadan konudan ayrılın. Bu yöntemde arb 4 iseniz işe yaramayacaktır. Eğer 0,1,2,3 ise sorun yok devam edebilirsiniz.

Adım 1 :
Öncelikle indirmeniz gereken dosyalar konunun sonundadır, indirelim; Mi 6x de twrp moduyla cihazı komple wipe (format data ) yapınız,

Adım 2 :
Öncelikle MiA2 stok romunu indirip klasöre çıkartalım. Dosyanın içeriği ve dosya yolu resimdeki gibi olsun ..

Adım 3 : Mi flash 20160401 dosyasını kuralım. (Daha önceden mi flash kuruluysa, tekrar kurmanıza gerek yok ) Bu dosya mi flash uygulamasıdır. Flashlamak için gereklidir. Dosyanın görüntüsü ve yolu resimdeki gibidir. Sonra uygulamayı açalım . Açılan uygulamayı üst bölümde hazırladığımız C:\a yolunu gösterelim ve alt bölümden flash all seçeneği seçili olsun.

Adım 4: Adb.zip dosyasını klasöre çıkaralım. İçerisindeki CLICK 2X dosyasını tıklayalım. Cihazımızı fastboot moduna alalım. ( Önce cihazı kapatın, açarken ses kısma tuşuyla açınız veya twrp ekranını açıp reboot bootloader yapınız. ) Şuan ekranda fastboot yazısı olmalı. Bilgisayara bağlayınız. Click 2x ile açılan cmd ekranına "fastboot oem edl" yazınız Cihazın ekranı kararacaktır. Ardından biraz önce açtığımız mi flash uygulamasına geri dönelim, üstteki refresh tuşuna basınca cihazımızı ekranda görüyor olmanız lazım. Sonra yukarıdan flash uygulamasına basınız.

Adım 5: Yükleme 5 dakika kadar sürecektir. Bittiğinde cihaz otomatik kendi açılmayacak. Mİ flash uygulamasında işlem başarıyla tamamlanmıştır yazısı belirecek. Onu görene kadar cihaza dokunmayınız, açmayınız oynatmayınız. Bu esnada dikkatli olun. Ardından işlem başarıyla tamamlanmıştır yazısını görünce cihazı açma kapama tuşuna 15 saniye basılı tutarak başlatınız.

Adım 6 : Şu esnada cihazınız Mİ A2 ye çevrildi. Cihaz yeniden başladıktan sonra cihazı kapatınız. Şimdi cihaza bir dosya daha atacağız. Cihazı kapatınız. Ses kısma tuşuyla açınız. Fastboot ekranına gireceğiz ama fastboot logosu gelmeyecek. Korkmayın, telaş etmeyin. Siyah ekranda kalsın cihaz. Aşağıda splash.img dosyasını indirdiğiniz adb klasörüne atınız. Adb klasöründeki CLICK 2X uygulamasına tıklayınız. " fastboot flash splash splash.img" yazıp entere basınız. Sonra "fastboot reboot" yazıp çıkış yapınız. İşlem tamamdır. Güle güle kullanınız.

Adım 7: Bir beğeni ve teşekkürü çok görmeyin :)
Gerekli uygulamalar :
Mi A2 Stok rom V.10.0.13.0 :
Adb Dosyası :
Mi flash :
Splash :

Güle güle kullanın. Anlatılanları eksiksiz yapmanız halinde sorunsuz geçebileceksiniz.
Bu anlatılanlar tarafımca 01.10.2019 tarihinde denenmiş ve foruma eklenmiştir. Yapılanlarda tüm risk size aittir.
hocam mi a2-i geri yukledim cok sagolun. 6x -e cevirince ilk basta acilan siya yazili ekran hep gelecekmi ?

Üst Alt