Çözüldü Mi 6 Sarj Soketi!

AliEmre06

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
AliEmre
Cihazım
Mi6
Konular
6
İyi günler forumdaşlar,
Mi 6 telefonumda uzun süredir olan şarj edememe sorunu iyice arttı. Kaç kablo denesem de ,orjinal dahil, kendisi çıkıyor veya şarj oluyo gibi görünüp şarj artmıyor. Kabloları PC, Mi A1 ve diğer Type-C cihazlarda denerken gelen o kenetlenme sesi, çıt sesi hiçbir şekilde gelmiyor.
Sorun nedendir? Şarj soketinin bozulduğunu düşünüyorum ama var mıdır başka bir çözümü? veya alınabilecek güvenilir tavsiye edebileceğiniz satıcı var mıdır?

mfk925

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Fatih
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
22
İyi günler forumdaşlar,
Mi 6 telefonumda uzun süredir olan şarj edememe sorunu iyice arttı. Kaç kablo denesem de ,orjinal dahil, kendisi çıkıyor veya şarj oluyo gibi görünüp şarj artmıyor. Kabloları PC, Mi A1 ve diğer Type-C cihazlarda denerken gelen o kenetlenme sesi, çıt sesi hiçbir şekilde gelmiyor.
Sorun nedendir? Şarj soketinin bozulduğunu düşünüyorum ama var mıdır başka bir çözümü? veya alınabilecek güvenilir tavsiye edebileceğiniz satıcı var mıdır?
hocam şarj yeri biraz geniş olduğundan içine kolayca toz ve kir birikiyor
gözle görülmüyor ama küçük bir iğnenin ucunu küçük bir kanca şeklinde hafifçe eğerek nazikçe temizlemeyi denerseniz baya bi pislik çıkacaktır
daha sonra sorunsuz oturacaktır bahsettiğiniz sesi de duyarsınız

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

AliEmre06

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
AliEmre
Cihazım
Mi6
Konular
6
gözle görülmüyor ama küçük bir iğnenin ucunu küçük bir kanca şeklinde hafifçe eğerek nazikçe temizlemeyi denerseniz baya bi pislik çıkacaktır

Çok sağol mfk925 hiç beklemiyordum o kadar toz çıkacağını. Şu anda sorunsuz oturuyor şarj ucu. 2-3 kere bu yüzden şarj kablosu aldım hepsi boşunaymıştı.
Sorun Çözüldü!

gkhntsdmr

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
gökhan
Cihazım
Poco F2 Pro
Konular
31
Daha önce böyle bir temizleme yapmadıysanız iğne le sakın yapmayın kısa devre yaptırıp şarj devrelerine zarar verebilirsiniz. kürdan ile temizleyin daha kolay olur ve risksiz düzelmezse mecbur şarj yerini değiştiriceksiniz. Profesyonel birine götürürseniz sadece soket değiştirerek sorunu çözebilir ancak şarj entegresi bozuksa maliyet birazdaha artacaktır.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız
Yapabilirim diyorsanız şarj entegresini alıp kendiniz değiştirebilirsiniz.

archesm

Süper Üye
Onursal Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mesut
Cihazım
Mİ 9T Pro
Konular
618

İğne ve kanca şeklindeki yapılar hem iletken hemde sokete zarar verebileceği gibi iletkenlikten dolayı kısa devreye de yol açabilir. Kürdan, kibrit çöpü vb gibi yalıtkan olan ve zarar vermeyecek malzemeleri kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

mfk925

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Fatih
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
22
İğne ve kanca şeklindeki yapılar hem iletken hemde sokete zarar verebileceği gibi iletkenlikten dolayı kısa devreye de yol açabilir. Kürdan, kibrit çöpü vb gibi yalıtkan olan ve zarar vermeyecek malzemeleri kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.
kürdan kibrit çöpü gibi maddelerin içerde kırılma gibi bir durumu olabiliyor hocam ben telefon kapalı durumdayken nazikçe iğneyle temizlemeyi daha mantıklı buluyorum tercih meselesi

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Arkadaşlar iğne çok tehlikeli çünkü iletken. Kürdan, kibrit çöpü vb. malzemeler ise daha güvenli fakat içeride kırılabiliyor. Type-C girişleri artık hayatımızda iyice yer etmiş durumda ve bu temizliği periyodik olarak yapmamız gerekli. Tavsiyem aşağıya resmini eklediği küdanlı diş iplerinden satın almanız. Hem yalıtkan, hem sağlam hem ince hem ucuz hem de uçları çengel gibi ve tozu çok kolay topluyorlar. Tam olarak bu iş için üretilmiş gibiler. Migros, A101, BIM gibi marketlerden de temin edilebilir, eczanelerden de.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

AliEmre06

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
AliEmre
Cihazım
Mi6
Konular
6
kürdanı ikiye kırınca kırılan yerde oluşan saçaklardan birini koparttım yaklaşık kürdan kalınlığının 1/20si flndır onunla temizledim sorunsuz çalışıyor. Type-Cnin telefonu tutması ne büyük nimetmiş onu anladım neredeyse 2 yıldır bu sorunu yaşıyordum -cihaz 3,5 yaşında- Yorumlarınız için teşekkürler. İyi Günler

Üst Alt