Haber Linux İşletim Sistemi Tabanlı Telefon

Pine64, Linux işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonu "PinePhone"u duyurdu. Sadece 150 dolar karşılığında satın alınabilen telefon, zayıf donanım özelliklerine sahip olsa da iOS ve Android'den sıkılan kullanıcılar tarafından tercih edilebilecekmiş gibi görünüyor.

Akıllı telefon sektörü, bugün iOS ve Android işletim sistemlerinin himayesi altında. Zaten piyasada başka bir işletim sistemi kullanan yeni ve güçlü bir telefonun olduğunu da söyleyemeyiz. Ancak şimdi, Pine64 tarafından piyasaya sürülen bir akıllı telefon, Linux işletim sistemiyle çalışıyor ve işletim sistemi bazında yeni bir rekabet başlatmayı umuyor.
Açık konuşmak gerekirse "PinePhone" olarak isimlendirilen akıllı telefonun, sektördeki diğer cihazlarla rekabet etme imkanı yok denilecek kadar az. Çünkü bu telefon hem donanım özellikleri hem de işletim sistemi ve desteklediği uygulamalar açısından fazla yetersiz. Ancak telefonun uygun fiyatlı olması, her iki işletim sisteminden de sıkılmış olan tüketicilerin ilgisini çekebilir.

Karşınızda Linux işletim sistemiyle çalışan PinePhone
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

PinePhone, 5.9 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Bu ekran, tüketicilere 720P çözünürlük sunuyor ve LCD panele sahip. Ayrıca bu telefon, 2 GB RAM ve 16 GB depolama alanıyla geliyor. 4 çekirdekli Allwinner A64 işlemciden güç alan telefon, arka kısmında 5 MP, ön kısmında ise 2 MP çözünürlüğe sahip kameralarla geliyor. Tüm bu özelliklerine rağmen PinePhone, USB Type-C girişiyle şarj edilebiliyor.

PinePhone'un en çok dikkat çeken noktası, farklı işletim sistemleriyle birlikte çalışıyor olması. Öyle ki bu telefona sahip olmanız durumunda; Aurora OS, Ubuntu Touch, Sailfish OS ve Plasma Mobile gibi işletim sistemlerini kullanabiliyorsunuz. Yani bu telefon, gerçek bir Linux tutkunu olan akıllı telefon kullanıcıları için geliştirilmiş durumda.

PinePhone teknik özellikleri
  • Ekran: 5.9 inç, 720P (1440 x 720 piksel) LCD ekran
  • İşlemci: 4 çekirdekli Allwinner A64 işlemci
  • RAM: 2 GB
  • Depolama: 16 GB (microSD destekli)
  • Arka Kamera: 5 MP
  • Ön Kamera: 2 MP
  • Batarya: 3.000 mAh
  • Bağlantı: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, GLONASS
  • İşletim Sistemi: Linux tabanlı, değişken
Tüm bu özelliklere sahip olan Linux işletim sistemli PinePhone'u satın almak isterseniz, 150 dolar (yaklaşık 880 TL + vergiler) kadar ödeme yapmanız gerekiyor. Ancak bu telefona sahip olmadan önce bir kez daha düşünmeniz gerektiğini, çünkü bu telefonun günlük kullanım için çok da uygun olmadığını bir kez daha hatırlatalım.

Kaynak:

Son düzenleme:

abdulbakidrs

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Abdulbaki
Cihazım
Redmi Note 7
Meslek
Öğrenci
Konular
3
Linux kernel = linux oluyor zaten sıkıntı sa orada pc ye sen işletim sistemi diye linux yükleyemezsğn linux üzerine yapılan işletim sistemi indirsin.
Türkçe sayfasında "bir işletim sistemi çekirdeği" yazsa da İngilizce sayfada gayet açık bir şekilde işletim sistemi olarak belirtiliyor.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
Günlük kullanımda Linux işletim sistemi denilse de aslında kastedilen Linux üzerine inşa edilmiş bir işletim sistemidir,teknik anlamda kullanılacağı zaman genelde Linux çekirdeği ifadesi kullanılıyor. Ubuntu ve türevleri, Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bir işletim sistemleridir. Linux teknik olarak bir çekirdektir, hani forumda bile kernel paylaşımları oluyor ya işte o paylaşılan şeyler Linux'un kendisidir. Temel bir Linux 150-200MB boyutunda bir kaynak dosyadır. Oysa Ubuntu, Centos gibi işletim sistemleri 3-4 GB boyutunda bir kaynak dosyasına sahiptir. Örneğin şuan benim Mi 9 cihazım Linux 4.14.117 sürümü üzerinde çalışıyor.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Linux'un bu gün kullanılan işletim sistemleri haline gelmesindeki en büyük katkı ve topluluklardan biri olan Özgür Yazılım Vakfı(GNU), bu konuya sitem edercesine bir kaç sene önce bir açıklama metni yayınlamıştı. Aşağıya ekliyorum.

bluestorm02

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Redmi 5 plus
Konular
9
Türkçe sayfasında "bir işletim sistemi çekirdeği" yazsa da İngilizce sayfada gayet açık bir şekilde işletim sistemi olarak belirtiliyor.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
chnekn hocam altta düzgünce anlatmış.

Üst Alt