Haber Linux İşletim Sistemi Tabanlı Telefon

Pine64, Linux işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonu "PinePhone"u duyurdu. Sadece 150 dolar karşılığında satın alınabilen telefon, zayıf donanım özelliklerine sahip olsa da iOS ve Android'den sıkılan kullanıcılar tarafından tercih edilebilecekmiş gibi görünüyor.

Akıllı telefon sektörü, bugün iOS ve Android işletim sistemlerinin himayesi altında. Zaten piyasada başka bir işletim sistemi kullanan yeni ve güçlü bir telefonun olduğunu da söyleyemeyiz. Ancak şimdi, Pine64 tarafından piyasaya sürülen bir akıllı telefon, Linux işletim sistemiyle çalışıyor ve işletim sistemi bazında yeni bir rekabet başlatmayı umuyor.
Açık konuşmak gerekirse "PinePhone" olarak isimlendirilen akıllı telefonun, sektördeki diğer cihazlarla rekabet etme imkanı yok denilecek kadar az. Çünkü bu telefon hem donanım özellikleri hem de işletim sistemi ve desteklediği uygulamalar açısından fazla yetersiz. Ancak telefonun uygun fiyatlı olması, her iki işletim sisteminden de sıkılmış olan tüketicilerin ilgisini çekebilir.

Karşınızda Linux işletim sistemiyle çalışan PinePhone
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

PinePhone, 5.9 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Bu ekran, tüketicilere 720P çözünürlük sunuyor ve LCD panele sahip. Ayrıca bu telefon, 2 GB RAM ve 16 GB depolama alanıyla geliyor. 4 çekirdekli Allwinner A64 işlemciden güç alan telefon, arka kısmında 5 MP, ön kısmında ise 2 MP çözünürlüğe sahip kameralarla geliyor. Tüm bu özelliklerine rağmen PinePhone, USB Type-C girişiyle şarj edilebiliyor.

PinePhone'un en çok dikkat çeken noktası, farklı işletim sistemleriyle birlikte çalışıyor olması. Öyle ki bu telefona sahip olmanız durumunda; Aurora OS, Ubuntu Touch, Sailfish OS ve Plasma Mobile gibi işletim sistemlerini kullanabiliyorsunuz. Yani bu telefon, gerçek bir Linux tutkunu olan akıllı telefon kullanıcıları için geliştirilmiş durumda.

PinePhone teknik özellikleri
  • Ekran: 5.9 inç, 720P (1440 x 720 piksel) LCD ekran
  • İşlemci: 4 çekirdekli Allwinner A64 işlemci
  • RAM: 2 GB
  • Depolama: 16 GB (microSD destekli)
  • Arka Kamera: 5 MP
  • Ön Kamera: 2 MP
  • Batarya: 3.000 mAh
  • Bağlantı: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, GLONASS
  • İşletim Sistemi: Linux tabanlı, değişken
Tüm bu özelliklere sahip olan Linux işletim sistemli PinePhone'u satın almak isterseniz, 150 dolar (yaklaşık 880 TL + vergiler) kadar ödeme yapmanız gerekiyor. Ancak bu telefona sahip olmadan önce bir kez daha düşünmeniz gerektiğini, çünkü bu telefonun günlük kullanım için çok da uygun olmadığını bir kez daha hatırlatalım.

Kaynak:

Son düzenleme:

bluestorm02

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Redmi 5 plus
Konular
9
Linux işletim sistemi değil ki ?

Nescafe656

Mevlüt
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt
Cihazım
S24 Ultra
Meslek
Kombi Tamiri
Konular
72
PinePhone'un en çok dikkat çeken noktası, farklı işletim sistemleriyle birlikte çalışıyor olması. Öyle ki bu telefona sahip olmanız durumunda; Aurora OS, Ubuntu Touch, Sailfish OS ve Plasma Mobile gibi işletim sistemlerini kullanabiliyorsunuz. Yani bu telefon, gerçek bir Linux tutkunu olan akıllı telefon kullanıcıları için geliştirilmiş durumda.

bluestorm02

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Redmi 5 plus
Konular
9
Linux bir isletim sistemi cekirdegidir hocam.

Konuda belirtiliyor.
İşletim Sistemi: Linux tabanlı, değişken
İşletim sistemi değil işte çekirdeği. Yani yanlış haber başlığı var gibi geldi linux diye bir işletim sistemi yok çünkü

bluestorm02

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Redmi 5 plus
Konular
9
Güzel bu da donanım işini nasıl halletmişler acaba tüm linux bazlı işletim sistemleri ile uyumlu mu olacak şimdi ?

abdulbakidrs

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Abdulbaki
Cihazım
Redmi Note 7
Meslek
Öğrenci
Konular
3
Hocam Linux bir işletim sistemidir, sizin dediğiniz çekirdek, Linux Kernel olarak adlandırılır, Linux dağıtımları için bu çekirdek gereklidir ancak Linux'ün bir işletim sistemi olduğu gerçeğini değiştirmez. Ortalıkta zaten 3 büyük işletim sistemi var, Windows, Linux ve macOS... macOS ile Linux aynı biçimde olsa da macOS bilinen ve var olan tek ücret zorunluluğu sunan Unix-like işletim sistemidir. Linux dağıtımları, çekirdeği ve her şeyi açık kaynak olduğu için eğer isterseniz kendinize ait bir Linux bile tasarlayabilirsiniz...

Ve not etmek gerekirse Android'de Linux çekirdeğine dayalı, açık kaynak bir işletim sistemidir. Teknik olarak Android'de limitlendirilmiş bir Linux yavrusudur. Gerekli izinleri ve işlemleri yaparak bu konuda bahsi geçen telefonun yapabileceği her şeyi elinizdeki telefonla da yapabilirsiniz.

bluestorm02

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Redmi 5 plus
Konular
9
Hocam Linux bir işletim sistemidir, sizin dediğiniz çekirdek, Linux Kernel olarak adlandırılır, Linux dağıtımları için bu çekirdek gereklidir ancak Linux'ün bir işletim sistemi olduğu gerçeğini değiştirmez. Ortalıkta zaten 3 büyük işletim sistemi var, Windows, Linux ve macOS... macOS ile Linux aynı biçimde olsa da macOS bilinen ve var olan tek ücret zorunluluğu sunan Unix-like işletim sistemidir. Linux dağıtımları, çekirdeği ve her şeyi açık kaynak olduğu için eğer isterseniz kendinize ait bir Linux bile tasarlayabilirsiniz...

Ve not etmek gerekirse Android'de Linux çekirdeğine dayalı, açık kaynak bir işletim sistemidir. Teknik olarak Android'de limitlendirilmiş bir Linux yavrusudur. Gerekli izinleri ve işlemleri yaparak bu konuda bahsi geçen telefonun yapabileceği her şeyi elinizdeki telefonla da yapabilirsiniz.
Linux kernel = linux oluyor zaten sıkıntı sa orada pc ye sen işletim sistemi diye linux yükleyemezsğn linux üzerine yapılan işletim sistemi indirsin.

Üst Alt