Mod [KERNEL] Android 11 - 12 (AOSP OSS Vendor) Soviet Stabil [K20 Pro | 9T Pro] 20.05.2022

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
Yeni sürüm v3.1 yayınlandı, arkadaşlar... (indirirken dosya adının v3.0 olmasına aldırmayın, hatalı isimlendirme yapılmış. Yapım tarihi 08.04.2022)

Changelog
Merged Linux 4.14.274
Merged Qcom LA.UM.9.1.r1-11800-SMxxx0.0 TAG
Upstreamed F2FS
Imported Charging thermal code from @LuanHalaiko kernel
Tuned LLVM compiler optimization flags
Reduced debugging
Backported ZRAM from 5.12
Backported Binder from android12-5.10
Other fixes and improvements under the hood

# Imp: Soviet Gulag has been discontinued

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
Yeni sürüm v3.1 yayınlandı, arkadaşlar... (indirirken dosya adının v3.0 olmasına aldırmayın, hatalı isimlendirme yapılmış. Yapım tarihi 08.04.2022)

Changelog
Merged Linux 4.14.274
Merged Qcom LA.UM.9.1.r1-11800-SMxxx0.0 TAG
Upstreamed F2FS
Imported Charging thermal code from @LuanHalaiko kernel
Tuned LLVM compiler optimization flags
Reduced debugging
Backported ZRAM from 5.12
Backported Binder from android12-5.10
Other fixes and improvements under the hood

Kernel'in konusunda bu sürümde miydi emin değilim ama bataryada kaçaklar olduğu söyleniyordu. Yani anladığım kadarıyla arada ani düşüşler yaşanıyor gibi yazıyorlardı. Bu problemin düzeltilmiş olarak yayınlanmış versiyonu olabilir. Bilginiz var mı, nedir ne değildir bu durumun aslı? angel~~

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
Kernel'in konusunda bu sürümde miydi emin değilim ama bataryada kaçaklar olduğu söyleniyordu. Yani anladığım kadarıyla arada ani düşüşler yaşanıyor gibi yazıyorlardı. Bu problemin düzeltilmiş olarak yayınlanmış versiyonu olabilir. Bilginiz var mı, nedir ne değildir bu durumun aslı? angel~~
Telegram grubunda bazen beta sürümleri yayınlıyor, onlardan biri de olabilir. Bilmiyorum hocam, yazışmaları takip etmek lazım. GitHub dan yayınlananlar son kullanıcılar için ve şu anda birçok OSS rom geliştirici zaten stok olarak Soviet Kernel'i kullanıyor.

Bu sürüm için geliştiriciye sorulan soruya şöyle cevap vermiş:

quite decent, with small improvements here & there.
Mainly tuned for battery life and efficiency in this release

Çevirisi
burada ve orada küçük iyileştirmeler ile oldukça iyi.
Bu sürümde temel olarak pil ömrü ve verimlilik için ayarlanmıştır

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
Telegram grubunda bazen beta sürümleri yayınlıyor, onlardan biri de olabilir. Bilmiyorum hocam, yazışmaları takip etmek lazım. GitHub dan yayınlananlar son kullanıcılar için ve şu anda birçok OSS rom geliştirici zaten stok olarak Soviet Kernel'i kullanıyor.

Bu sürüm için geliştiriciye sorulan soruya şöyle cevap vermiş:

quite decent, with small improvements here & there.
Mainly tuned for battery life and efficiency in this release

Çevirisi
burada ve orada küçük iyileştirmeler ile oldukça iyi.
Bu sürümde temel olarak pil ömrü ve verimlilik için ayarlanmıştır
Teşekkür ederim hocam bilgilendirme için. Şuan Carbon Fenix Kernel kullanıyorum 81hz'de. Gayet iyi performans gösteriyor. Birde ''SnapLight-Infinity Kernel 1.3'' çıktı o da iyi diyorlar. Siz bu 3 kerneli inceleme fırsatınız oldu mu? (Son sürüm olarak değil genel anlamda bir önceki sürümleri de olabilir.)

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
Teşekkür ederim hocam bilgilendirme için. Şuan Carbon Fenix Kernel kullanıyorum 81hz'de. Gayet iyi performans gösteriyor. Birde ''SnapLight-Infinity Kernel 1.3'' çıktı o da iyi diyorlar. Siz bu 3 kerneli inceleme fırsatınız oldu mu? (Son sürüm olarak değil genel anlamda bir önceki sürümleri de olabilir.)
Rica ederim hocam,

Soviet Star'ın birçok sürümünü kullandım, sorun yaşamadım lakin başkasının yaşamıyacağı anlamına gelmez. Çünkü ben günlük kullanıcıyım, oyun falan hiç yok...
Corbon ve SnapLight kerneli deneme fırsatım olmadı. SnapLight Kernelin son sürümü, infinity kernelin üzerine inşa edilmiş. infinity kernelin geliştiricisi @LuHaKo kernel konusunda oldukça tercübeli gibi...
Carbon ise daha yeni...

Son zamanlarda pek zamanım olmadığından ilk yapıları yayınlanan rom/kernel/modül/port/uygulama deneyemiyorum.

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
Yeni sürüm v3.3 yayınlandı, arkadaşlar...

Changelog
Merged Linux 4.14.276
Added suport for USB 1.3 HAL
Updated wireguard
Moved to PELT sched
Reduced debug code
Moved Fingerprint to prime cluster
Updated crypto libraries
updated hrtimer from 5.4
Updated thermal throttling range
Many misc fixes & improvements

Use SYB version for Syberia or any other from that use libpergmr or pelt (if you don't know if your ROM uses it ask your maitainer)
Use standalone for all other ROM since its WALT and should work just fine

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
Use SYB version for Syberia or any other from that use libpergmr or pelt (if you don't know if your ROM uses it ask your maitainer)
Use standalone for all other ROM since its WALT and should work just fine
Hocam bu Pelt Walt nedir bilginiz var mı? Geliştirici arkadaşımız yine bir şeyler deniyor ama. 😀

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
Hocam bu Pelt Walt nedir bilginiz var mı? Geliştirici arkadaşımız yine bir şeyler deniyor ama. 😀
(◔‿◔)

Hocam linklerdeki konulara bir bakının, daha net çizgilerle PELT ve WALT kavramların açıklamaları mevcut.

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
(◔‿◔)

Hocam linklerdeki konulara bir bakının, daha net çizgilerle PELT ve WALT kavramların açıklamaları mevcut.

Evet hocam bu ikinci paylaştığınız linki bulmuş ve incelemiştim. İlk başlarda anlamadım ama şöyle bir tahmin yürütüyorum.
Walt>Pelt Çünkü Walt, Pelt'e göre kernel'de daha hızlı okuma yazma, işlemleri yürütme, pili daha az tüketme sağlıyor.

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
Evet hocam bu ikinci paylaştığınız linki bulmuş ve incelemiştim. İlk başlarda anlamadım ama şöyle bir tahmin yürütüyorum.
Walt>Pelt Çünkü Walt, Pelt'e göre kernel'de daha hızlı okuma yazma, işlemleri yürütme, pili daha az tüketme sağlıyor.
Hocam duruma göre avantajları değişebiliyor.

xda konusunun bir kesiti:
Cihazı uyandırırken, EAS, cihazı uyandırmak için gereken enerjiyi en aza indirerek, çekirdeği en sığ boşta durumda seçecektir. Bu, gerekmediği takdirde büyük kümeyi uyandırmayacağından, cihazın kullanımında gereken gücün azaltılmasına yardımcı olur. Yük takibi de EAS'nin son derece önemli bir parçasıdır ve iki seçenek vardır. “Varlık Başına Yük İzleme” (PELT) genellikle yük takibi için kullanılır, daha sonra bilgiler frekanslara karar vermek ve CPU genelinde görevlerin nasıl devredileceği için kullanılır. "Pencere Destekli Yük Takibi" (WALT) de kullanılabilir ve Google Pixel'de de kullanılır. VertexOS gibi forumlarımızdaki birçok EAS ROM, WALT kullanmayı tercih ediyor. Birçok ROM, çekirdeğin iki sürümünü WALT veya PELT ile yayınlayacaktır, bu nedenle karar kullanıcıya kalmıştır. PELT daha tutarlı kalmaya çalışırken, WALT CPU frekansında yüksek tepe noktaları ile daha patlamalıdır. Yük izleyici aslında CPU frekansını etkilemez, sadece sisteme CPU kullanımının ne olduğunu söyler. Daha yüksek bir CPU kullanımı daha yüksek bir frekans gerektirir ve bu nedenle PELT'nin tutarlı bir özelliği, CPU frekansının yavaş yavaş yükselmesine veya azalmasına neden olmasıdır. PELT, daha yüksek CPU yükü raporlamasına yönelme eğilimindedir, bu nedenle daha yüksek pil maliyetiyle daha yüksek performans sağlayabilir. Ancak şu anda hiç kimse hangi yük izleme sisteminin daha iyi olduğunu söyleyemez, ancak her iki yük izleme yöntemi de sürekli olarak düzeltilmekte ve iyileştirilmektedir. bu nedenle daha yüksek pil maliyetiyle daha yüksek performans sağlayabilir. Ancak şu anda hiç kimse hangi yük izleme sisteminin daha iyi olduğunu söyleyemez, ancak her iki yük izleme yöntemi de sürekli olarak düzeltilmekte ve iyileştirilmektedir. bu nedenle daha yüksek pil maliyetiyle daha yüksek performans sağlayabilir. Ancak şu anda hiç kimse hangi yük izleme sisteminin daha iyi olduğunu söyleyemez, ancak her iki yük izleme yöntemi de sürekli olarak düzeltilmekte ve iyileştirilmektedir.

Kaynak :

Üst Alt