Yardım İşlemci hızı sorunu

Kagiii35

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Mi 5 Prime
Konular
2
Telefonu 8.1.2 sürümünden 8.2.2 sürümüne ve Android 7.0 sürümüne yükselttim. Forumda daha önce gördüğüm ve şuan bulamadığım bir konuda ki yorumda bir arkadaş bu sorunun yabancı forumlarda konusunun geçtiğini yazmıştı. Ekran görüntüsünü ekleyeceğim. 4 tane çalışan işlemciden sadece 2 tanesi çalışmakta ve işlemci hızı 2.15 ghz den 1.59a düşmekte. Telefonu kapatıp açınca eski haline dönüyor fakat kısa bir süre sonra tekrardan bu hale geliyor. Çözümü var mı bu sorunun? Yoksa illa bir sonra ki sürümü mü beklemek lazım. Telefonu kapatıp açtıktan hemen sonraki halininde ekran görüntüsünü aldım fakat anlamadığım nokta yeni açılan bir telefonun işlemcisinin bu yoğunlukta kullanılmasını sağlayan ne?

Ekli dosyalar

• Screenshot_2017-04-16-19-52-02-910_com.cpuid.cpu_z.png
    Screenshot_2017-04-16-19-52-02-910_com.cpuid.cpu_z.png
    191,1 KB · Görüntüleme: 39
  • Screenshot_2017-04-17-02-12-52-357_com.cpuid.cpu_z.png
    Screenshot_2017-04-17-02-12-52-357_com.cpuid.cpu_z.png
    188,6 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:

yasinsil

#Hash
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
OnePlus 5
Meslek
Uçak Teknisyeni
Konular
11
Oyla:

kralcibildak

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
mehmet
Cihazım
mi5
Konular
10
Hocam bu forumda bunun gibi çok konu var ve çoğu cevaplanmış, ama yine cevaplayalım. İşlemci içindeki tüm çekirdekler sadece yoğun yük altında çalışır, eğer cihaz üzerinde yoğun işlem yapılmıyorsa işlemci üzerindeki düşük frekanslı, düşük güçteki çekirdekler çalışır. Buna sebep olarak güç tasarrufu diyebiliriz. Cihazı kapatıp açtığınızda da cihaz yük altında oluyor çünkü tüm hizmetler yeniden başlatılıyor, verileriniz işleniyor vs. O yüzden tüm çekirdeklerin telefon tamamen kullanıma hazır hale gelene kadar kullanılması normaldir. Antutu benchmark uygulaması üzerinden benchmark yapıp sonucu buraya atın. 140-120 bin arası puan gayet normal diyebilirim.

Oyla:

Kagiii35

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Mi 5 Prime
Konular
2
Hocam bu forumda bunun gibi çok konu var ve çoğu cevaplanmış, ama yine cevaplayalım. İşlemci içindeki tüm çekirdekler sadece yoğun yük altında çalışır, eğer cihaz üzerinde yoğun işlem yapılmıyorsa işlemci üzerindeki düşük frekanslı, düşük güçteki çekirdekler çalışır. Buna sebep olarak güç tasarrufu diyebiliriz. Cihazı kapatıp açtığınızda da cihaz yük altında oluyor çünkü tüm hizmetler yeniden başlatılıyor, verileriniz işleniyor vs. O yüzden tüm çekirdeklerin telefon tamamen kullanıma hazır hale gelene kadar kullanılması normaldir. Antutu benchmark uygulaması üzerinden benchmark yapıp sonucu buraya atın. 140-120 bin arası puan gayet normal diyebilirim.
Hocam bu kullanım yoğunluğuna göre çekirdek kullanımını anlıyorum onda sorun yokta kafama takılan işlemci hızının 2.15 ghzden 1.59 ghz e düşmesi. Bu bana saçma geliyor ayrıca cihaz 8.1.2 deyken yaptığım antutuda 144 civarında puan alırken bu olaydan sonra 130 bine düştü ve bu bana baya fazla geldi açıkçası. Okuduğum kadarıyla telefonu güncellemeden sonra sıfırlayın yazmışlardı. Bende sıfırladım şimdi uygulamaların geri yüklenmesini bekliyorum. Yüklendikten sonra tekrar bir antutu testi yapacağım sonucu yazarım buraya.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
Hocam bu kullanım yoğunluğuna göre çekirdek kullanımını anlıyorum onda sorun yokta kafama takılan işlemci hızının 2.15 ghzden 1.59 ghz e düşmesi. Bu bana saçma geliyor ayrıca cihaz 8.1.2 deyken yaptığım antutuda 144 civarında puan alırken bu olaydan sonra 130 bine düştü ve bu bana baya fazla geldi açıkçası. Okuduğum kadarıyla telefonu güncellemeden sonra sıfırlayın yazmışlardı. Bende sıfırladım şimdi uygulamaların geri yüklenmesini bekliyorum. Yüklendikten sonra tekrar bir antutu testi yapacağım sonucu yazarım buraya.

Mi5 teki 4 çekirdeğin ikisinin doğal hızı 2.15 tir. Diğer iki çekirdek 1.6ghz de çalışır. Düşüşün sebebi bu. Antutu puanını etkileyen milyon tane neden var. Cihazın ısısı, arka planda çalışan işlemler. Boş ram miktarı vs vs.

Oyla:

Kagiii35

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Mi 5 Prime
Konular
2
Mi5 teki 4 çekirdeğin ikisinin doğal hızı 2.15 tir. Diğer iki çekirdek 1.6ghz de çalışır. Düşüşün sebebi bu. Antutu puanını etkileyen milyon tane neden var. Cihazın ısısı, arka planda çalışan işlemler. Boş ram miktarı vs vs.
Anladım hocam. Yani diyorsunuz ki o anda aktif olan 2 çekirdeğin hızı 1.59 olduğu için öyle gözüküyor. Fakat söylediğinizle ilgili çeliştiğini düşündüğüm olay şu telefonu yük altına sokup oyun oynadım ve hemen cpu-z yi kontrol ettim ve yine aynı şey ile karşılaştım bunun sebebi nedir? Birde alakasız başka bir konuda Spotify üzerinden müzik dinlerken belli bir süre sonra müziğin kendi kendine kapanması bununla ilgili bir çözüm var mı?

Oyla:

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
Anladım hocam. Yani diyorsunuz ki o anda aktif olan 2 çekirdeğin hızı 1.59 olduğu için öyle gözüküyor. Fakat söylediğinizle ilgili çeliştiğini düşündüğüm olay şu telefonu yük altına sokup oyun oynadım ve hemen cpu-z yi kontrol ettim ve yine aynı şey ile karşılaştım bunun sebebi nedir? Birde alakasız başka bir konuda Spotify üzerinden müzik dinlerken belli bir süre sonra müziğin kendi kendine kapanması bununla ilgili bir çözüm var mı?

Spotify a oto başlatma izni verin veya son uygulamalarda kilitleyin.

Elinizdeki işlemci snapdragon 820. Onun iki çekirdeğini zorlayacak bir oyun bile yok şuan :) + olarak Antutu yaparken bile aşağı alıp cpu z den baksanız yine 2 çekirdek görürsünüz. İhtiyaç olmadığı anda direk kapatır iki çekirdeği. Buna hotplug diyoruz.

Redmi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

Kagiii35

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Mi 5 Prime
Konular
2
Spotify a oto başlatma izni verin veya son uygulamalarda kilitleyin.

Elinizdeki işlemci snapdragon 820. Onun iki çekirdeğini zorlayacak bir oyun bile yok şuan :) + olarak Antutu yaparken bile aşağı alıp cpu z den baksanız yine 2 çekirdek görürsünüz. İhtiyaç olmadığı anda direk kapatır iki çekirdeği. Buna hotplug diyoruz.

Oto başlatma izni veya son uygulamalarda kitlemeyi nasıl yaparım hocam ? Biraz bilgisizim kusura bakmayın :)

Oyla:

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
Son uygulamalarda spotify aşağı çekin kilitle tıklayın. Güvenlik-izinler-oto başlatma dan spotify izin verin.

Oyla:
Üst Alt