Haber IMEI kullanım süresi 180 güne çıkıyor

Yapılan yeni düzenleme ile yurt dışı cep telefonlarına e-devlet üzerinden " Geçici haberleşme " için başvuru yapılması durumunda Mobil cihazları kullanım süresi iki defaya mahsus otuz gün uzatılıyor. Bu durum sim ve e-sim kartlarını kapsayacak. Yani çift hatlı telefonlarda 6 ay boyunca normal sim bir yıl boyunca da e-sim kullanılabilecek.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Moderatör tarafında düzenlendi:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Sabah sabah afyonum patlamamış sanırım, ben bu tepkileri anlamadım.

X teki haber yarım yamalak bir haber. Bize tam olarak kanun (ya da mevzuatın her ne ise artık) nasıl işleyeceği hakkında kesin bilgi vermiyor. Bu nedenle de haberi ilk okuyunca artık kaçak yollarla cihaz alıp bunu süresiz olarak kullanabileceğimiz gibi bir algıya kapılıyoruz. serkanguzel de bana göre haklı olarak bunun böyle olmadığını söylemiş.

Asıl sorun, esasen şu ya da bu nedenle geçici olarak Türkiye'ye gelenler ya da yurtdışına çıktığında şu ya da bu nedenle telefon almış vatandaşlar için pasaportlarına kayıt ettirmelerine bir süre tanımak için çıkartılmış olan bir kanunu (ya da mevzuatı, her ne ise artık) suistimal eden bizler için çıkarılıyor zannetmemiz. Öyle bir durum yok. Türkiye'de yaşayan herkes ya ithalat ya da üretim yoluyla BTK'ya kaydettrilmiş cihaz almak ya da bir şekilde yurtdışından aldıysa da vergisini, harcını ödeyip cihazını BTK'ya kaydettirmek zorundadır. Türkiye'de yaşamayanlar ise en fazla 120 gün kullanabilirler. Daha fazla kullanacaklar ise onlar da kayıt yaptırmak zorundadır. Bizler sadece bu kanunun açıklarından yararlanarak suistimal eden kişileriz.

Dolayısıyla bu 120 günlük süre 180 güne çıkarılıyorsa bizi değil kanunun çıkarılma amacı olan kişileri yani yurtdışında ikamet eden kişileri bağlar. Ha biz tabiki yine suistimal edeceğiz. Bizim olayımız ne kadar suistimal edeceğiz onun derdine düşmemiz.

Hitmantextil

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Barış
Cihazım
poco f2 pro
Konular
11
Bir detayı hatırlatmakta yarar var. Yalnızca ikametgahı yurtdışı olanlar bu haktan yararlanacak !

Yani çıkarılacak bu yeni düzenleme ikametgahı yurtiçinde olanları kapsamıyor.
Tc vatandaşına refah yaşamak yasak zaten almancılar yaşadı

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Tc vatandaşına refah yaşamak yasak zaten almancılar yaşadı
Almancılar'da sorun yok ki hocam. Asıl Rusya'dakiler hatta Tataristandakiler yaşadı. Almancılar ne azından forumlara girip ahlaksızca Türkiye'de yaşayanları aşağılayan yorumlar yazmıyor ama bu Tataristandakiler işi artık iyice ahlaksızlığa vurdu her IMEI konusuna üşenmeden, bir de akıl verircesine yazıyorlar. Keşke forum yönetimi bunlara hak ettikleri küfürleri etmemizi engelleyecek kuralları koymanın yanında bu tarz ahlaksızlıkları da engelleyecek kurallar getirseler...

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Ağır gel... Aşağılamaya dair tek bir kelimemi bulamazsın. Ve dahi iftira attığın için de, öteki tarafta mesulsün. İşiniz gücün hizip olmak.

Imei konusuna ilgi göstermemin nedeni; işim gereği, Türkiye'ye sık sık ve kısa sürelerle gelip - gidiyorum. Yurtiçine girdiğimde, imei sıkıntısı nedeniyle telefonumun çalışması, yurtiçi haberleşmelerim açısından zorluk yaratmaktadır.

Bu sıkıntıyı da, yurtiçi kaydı bulunan eski note4 telefonumu yanımda taşıyarak aşmaktayım.

Anakha

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Pro Plus 5G
Meslek
Mali Müşavir
Konular
4
Bilgili bir arkadaş bana açıklama yapabilir mi? Biz neden yurtdışından gelen cihazlara IMEI kaydı yapmak zorundayız? Mantıken? Dünyada başka ülkede var mı?
Vergimi zaten her türlü, bindir çeşit şeyden vermiyor muyum? Elektriki, Su, İletişim, Özel İletişim, TRT, yakıt, Maaş, KDV, MTV, Muayene v.s.

Bunları cevaplarsak sanırım o zaman 120 gün 180 güne çıkar mı? Bizim için yararlı olacak mı yoksa olmayacak mı sorusunu cevaplarız.

Ayrıca Yurtdışında yaşayan sevgili vatandaşlarımız da şu soruyu sorsa ne kadar güzel olur, dünyanın hiçbir yerinde iletişim için kullandığım cihaza kayıt parası ödemezken, neden kendi vatandaşı olduğum ülkeye geldiğimde ödemek zorundayım?

Amacım polimik yaratmak değildi, sadece sormak. Çünkü ne zaman ki sormayı ve eleştirmeyi bırakırsak, o zaman düşünen varlık olmaktan uzaklaşırız.

Teşekkürler.

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Bilgili bir arkadaş bana açıklama yapabilir mi? Biz neden yurtdışından gelen cihazlara IMEI kaydı yapmak zorundayız? Mantıken? Dünyada başka ülkede var mı?
Vergimi zaten her türlü, bindir çeşit şeyden vermiyor muyum? Elektriki, Su, İletişim, Özel İletişim, TRT, yakıt, Maaş, KDV, MTV, Muayene v.s.

Bunları cevaplarsak sanırım o zaman 120 gün 180 güne çıkar mı? Bizim için yararlı olacak mı yoksa olmayacak mı sorusunu cevaplarız.

Ayrıca Yurtdışında yaşayan sevgili vatandaşlarımız da şu soruyu sorsa ne kadar güzel olur, dünyanın hiçbir yerinde iletişim için kullandığım cihaza kayıt parası ödemezken, neden kendi vatandaşı olduğum ülkeye geldiğimde ödemek zorundayım?

Amacım polimik yaratmak değildi, sadece sormak. Çünkü ne zaman ki sormayı ve eleştirmeyi bırakırsak, o zaman düşünen varlık olmaktan uzaklaşırız.

Teşekkürler.
Hocam amaç belli değilmi halkın cebinden ne kadar para varsa koparalım derdindeler %100-%200 gibi bir vergi sistemi olabilir mi ya gerçekten halkta devlette acınacak halde kırık dökük antika cihazları kullanıyor millet yada gelip yeni telefon aldım diye en ucuz modelleri alıyor. Bizim bu saçmalıklarımızı dünya biliyor ve ben yabancı insanlarla sık sık görüşme halindeyim sohbet ediyorum türkiye ile çok ağır dalga geçiyorlar :( imei cep telefonu konusu sadece bunlardan biri diğer şeyleri söylemeye gerek yok.
Diğer ülkelerde böyle bir uygulama yok azerbaycanda bizim reisten görüp imei kayıt sistemini hayata geçirdi :) ama çok cüzi miktarlara imei kaydı yapılabiliyor bizdeki gibi 1000$ dolar kayıt parası istenmiyor :)

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Vergilerde bir oran belirleniyor ama harçlarda böyle bir tarife yok. Örnek vermek gerekirse; geçmişte( 20 sene ve öncesi ) yurtdışına çıkış harçları 150 dolar'dan başladı. Günümüzde 5 dolar seviyelerine kadar düşürüldü. Yani cep telefonlarında imei kaydı için ödenen bedel vergi değil harçtır. Günümüzde devletin tahsil ettiği harçlar, "talep kırıcı" olarak işlev görmektedir.

Bu talep kırıcı işlevine örnek vereyim. Eskiden tapu harçları çok yüksekti. Vatandaşlar, özellikle de akrabalar, yüksek harç ödememek için birbirleri arasında mukavele ile alım satım yapardı. Tapu harçlarının yüksekliği, vatandaşların resmi alım satım taleplerini, bir dönem gerçekten de kırmıştı.

Cep telefonlarının imei kaydı resmi yoldan gerçekleştirilmek istendiğinde, ödenen bedelin yüksekliği, yurtiçine yolcu beraberinde getirilen telefonların resmi kaydının talebini kırmıştır.

Ama kayıtsız telefon kullanmanın talebini kıramamıştır. Kayıtsız telefon kullananlar ile kayıtlı telefon kullananları birbirine oranladığımızda, kayıtsız telefon kullananların oranı, kayıtlı telefon kullananlara göre % 5'ten daha azdır. Yani yuvarlama bir sayı verecek olursak, 3 - 4 milyon civarında kayıtsız telefon kullanımı söz konusudur.

Yakınımızdaki birkaç ülkede daha imei kaydı için para ödeniyor. İran ve Azerbaycan'ı biliyorum. AB ülkelerinde imei kaydı yok ama yolcu beraberinde ülkelerine soktukları telefonlar için, yüksek oranlı KDV( wat ) ödüyorlar. Cep telefonlarında bu oran % 30 sanırım. En son İspanya seyahatimde öğrenmiştim.

Üretmediğin ya da etkin üretemeyip de, ithalat yoluyla yurtiçine sokulan ürünlerde, devlet ÖTV alır. Çünkü döviz kaybını önlemek zorunda... Döviz çıkışı frenlenemezse, dolar bırak 30 TL'yi, 300 TL'yi çoktan görmüştü. Yani anlaşılacağı üzere, verilen ilave vergi ve harçlar, devletin gelişmişliği ve ekonomik gücü ile direk alakalıdır.

Hastane muayene ücreti ülkemizde sembolik bir bedel sayılır. Gelişmiş ülkelerde ilk basamaktaki sağlık ocağından hastaneye sevk alabilmek bile başlı başına bir sorundur.

Her ülkenin ekonomik gücü ve gelişmişliği ile orantılı olarak kendine özgü kuralları var. Türkiye'ye geldiğimde, yurtiçi kayıtlı 9 sene önce aldığım note4 telefonumu kullanıyorum. Ha ! Aynı anda iki telefon taşımak sıkıntılı oluyor. Ona da katlanıyoruz gari...

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6

Teşekkürler.

Mustafa Kemal Turnacı ismi ile arama yaptığınızda tüm cevaplarınıza ulaşacaksınız hocam. Özet geçmem gerekir ise "Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş İnsanları Derneği" adındaki bir derneğin başkanı olan bu şahıs kişisel menfaatleri için toplum çıkarlarını göz ardı ederek yürüttüğü lobi faaliyetleri sonucunda böylesine ucube bir sistemin oluşmasına önayak olmuştur. Gerek sosyal medya hesaplarından gerekse de hakkında çıkan haberlerden kimlerle irtibatta olduğunu ve hangi yol ve yöntemleri kullanarak milyonlarca insanın mağduriyetine ve devletimizin milyarlarca liralık gelir kaybına sebep olduğunu siz de görebilirsiniz.

Diğer yandan uçan kuştan haberi olmayıp da ilgisiz ve alakasız olguları "kendisi biliyormuş" gibi göstermek için konuya ekleyerek birilerini temize çıkartmaya çalışan trolleri dikkate almamanızı tavsiye ederim.

drjacob

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
dr jacob
Cihazım
...
Konular
25

Teşekkürler.
haklısın bizim gibi geri kalmış ülkeler de var avrupa da ya da medeni ülkeler de yok.

Üst Alt