Haber IMEI kullanım süresi 180 güne çıkıyor

Yapılan yeni düzenleme ile yurt dışı cep telefonlarına e-devlet üzerinden " Geçici haberleşme " için başvuru yapılması durumunda Mobil cihazları kullanım süresi iki defaya mahsus otuz gün uzatılıyor. Bu durum sim ve e-sim kartlarını kapsayacak. Yani çift hatlı telefonlarda 6 ay boyunca normal sim bir yıl boyunca da e-sim kullanılabilecek.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Moderatör tarafında düzenlendi:

ribac23

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
cabir
Cihazım
s6 edge
Konular
50
Yapılan yeni düzenleme ile yurt dışı cep telefonlarına e-devlet üzerinden " Geçici haberleşme " için başvuru yapılması durumunda Mobil cihazları kullanım süresi iki defaya mahsus otuz gün uzatılıyor. Bu durum sim ve e-sim kartlarını kapsayacak. Yani çift hatlı telefonlarda 6 ay boyunca normal sim bir yıl boyunca da e-sim kullanılabilecek.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız
hocam kusura bakmayın tam olarak çözemedim olayı. şimdi bu durumda cihaz 2 yıl boyunca hiç kapanmayacak mı?

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
hocam kusura bakmayın tam olarak çözemedim olayı. şimdi bu durumda cihaz 2 yıl boyunca hiç kapanmayacak mı?
2 defa 30'ar gün uzatılabilecek. 4 ay sim kullanma süresi var normalde. 4+4 derken 8 ay kullanabiliyorduk, şimdi ise 4+1+1+4+1+1 şeklinde 12 ay kullanabileceğiz. Ancak koşullar belli değil. Belki 2'şer defa değil de 2 sim için toplam 2'şer defa olur. Belki de fatura istenir. Belki de cihazın ömrü boyunca sadece 2 defa 30 gün uzatma olur, bu da sonraki sene olmayacağı anlamına gelir. Belki de süre normal kullanım süresini düşürüp uzatmayı ücretli yapacaklar. Her türlü detaylanmadı. Belki diyerek birkaç sayfa akıl yürütmek mümkün. :)

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
37
Normal şartlarda bir yıl olması lazım hocam. Tabii bu konuda kesin bilgi BTK' dan gelecek cevaba bağlı

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
İçimden bir ses türkiyede yaşayıpta yurtdışı telefon kullananlar bu işten zararlı çıkacak diyor :) bunların bizim iyiliğimize birşey yaptığı nerede görülmüş. Daha önce söylediğim gibi istediğini yapsınlar bunlara inat 2 tane yurtdışı cihaz alırım yine kullanırım... bu imei sorununu eninde sonunda aşacağız :)

Yuzarsif41

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
YUSUF
Cihazım
13 ULTRA
Meslek
LOJİSTİK -SEVKİYAT
Konular
69
Vatandaşın yararına hiç birşey yapılmaz bu ülkede, bir şeytanlık düşünülmüştür. detaylar belli olunca kokusu ortaya çıkar.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Bir detayı hatırlatmakta yarar var. Yalnızca ikametgahı yurtdışı olanlar bu haktan yararlanacak !

Yani çıkarılacak bu yeni düzenleme ikametgahı yurtiçinde olanları kapsamıyor.

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
37
Bir detayı hatırlatmakta yarar var. Yalnızca ikametgahı yurtdışı olanlar bu haktan yararlanacak !

Yani çıkarılacak bu yeni düzenleme ikametgahı yurtiçinde olanları kapsamıyor.
Bu haber bir iktidar yetkilisinin X te yaptığı bir paylaşıma dayanıyor ve mesajın içinde "yurtdışından getirilen cihazlar " ibaresi geçiyor. Yani henüz detaylar net ve belli değil.
Sizin bu konuda kesin bir bilginiz var galiba.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Bu haber bir iktidar yetkilisinin X te yaptığı bir paylaşıma dayanıyor ve mesajın içinde "yurtdışından getirilen cihazlar " ibaresi geçiyor. Yani henüz detaylar net ve belli değil.
Sizin bu konuda kesin bir bilginiz var galiba.
Evet süreci yakından takip ettiğim için kesin bilgim var, diyebilirim.

Yabancı ülkelerin vatandaşları açısından; Türkiye'ye vizesiz kalış süresi 90 gündür. Tabi bu vizesiz kalış süresi bütün ülkeler için 90 gün değildir. Yani diğer devletlerin % 90'ı, bu 3 aylık vizesiz kalış süresinden yararlanabilmektedir. Yani genel olarak böyledir dersek, doğru ifade etmiş oluruz.

Herhangi bir yabancı ülke vatandaşı, ülkemize geldiğinde, çeşitli sebeplerle bu 90 günlük kalış süresini aşabilmektedir. Mesela; kanser tedavisi gibi süreç alan tedavilerde, süre 90 günü aşabilmektedir. 90 günü aştığı durumlarda, ülkemizi terk ederken, hava alanında fazladan kaldığı süre için para cezası ödeyip çıkmaktadır. İşte zaruri nedenlerle 90 günü aşan yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye telefonları çalışmaya devam etsin diye, bu süre 120 güne çıkarıldı.

Bir de ikametgahı yurtdışı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının durumu var. Mesela ben yurtdışında yaşıyorum ve ikametgahım da yurtdışındadır.

İkametgahı yurtdışında olup da, Türkiye'de uzun süreli kalan Türk vatandaşları var. Mesela; emekliler... Ya da işi gereği, yılın yarısında Türkiye'de, diğer yarısında yurtdışında bulunmak zorunda olanlar var.

İşte ikametgahı yurtdışında olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 120 gün sonra telefonları kapanmasın diye, vatandaşın talep etmesi halinde, bu 120 günlük süreye, 1 + 1 ay şeklinde ilave yapılacak, sanırım. Sanırım dedim. Çünkü düzenleme henüz kesinleşmedi.

Bir de yurtiçinde yaşayıp da, telefonunu imei kaydı olmadan kullananların durumu var. Ki, yukarıda gerekçeleri ile izah ettiğim durumun imei kaydı ile alakası yoktur. Yani yurtdışından yolcu beraberinde giren telefonların imei kayıt işlemlerinde herhangi bir değişikliğe gidilmeden uygulama devam edecektir.

Yılbaşından sonra kayıt harçları 30 bin TL( yani 1000 dolar ) civarında olacağından bahsedilmektedir. Özellikle benim gibi en fazla yılda 1 - 2 aylığına Türkiye'ye gelenler, yurtdışı telefonunu, imei kaydı yaptırmadan en fazla 2 yıl kullanabilir. İki yılda bir defa telefon mu yenileceğiz. Benim bulduğum en pratik çözüm, yurtdışı telefonumun, Türkiye'de imei'si kapanırsa, hanımın telefonuna sim kart takıp kullanırım. Hanımın ki kapanırsa, çocuklarınkini kullanırım. Hiç yapamadım, yurtiçi kaydı bulunan Samsung Note4 telefonumu yurtiçinden kullanırım.

Üst Alt