Recovery [İLK KEZ] Poco F3 / Redmi K40 TWRP 3.5.1 - v21.5.9 Tek Tuş Yükleme Aracı

ribac23

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
cabir
Cihazım
s6 edge
Konular
50
Selam, bunun için Unix tabanlı işletim sistemlerinde (Android, iOs, MacOS, Linux dağıtımları ...) disk yapılarını bilmeniz gerekiyor. Ancak daha da somutlaştıracak olursak, Windows işletim sisteminde de disk üzerinde Yerel Disk C/D/E gibi ayrı bölümler oluşturuluyor ya, bunların her birine Partition diyoruz. Unix tarafında da, /home, /usr, /var ... gibi dizinler oluyor. Android tarafında ise, /data, /system, /sdcard ... gibi dizinler mevcut. Bakıldığında tek disk içerisinde oluşturulmuş klasörler gibi olsada, bunların her biri aslında Windows'ta olduğu gibi farklı farklı disk bölümleri. Bunun bu şekilde olmasının sebebi, her bir dizinde farklı dosya sistemleri kullanabilmektir. Örneğin, Android sistemlerde system partition'u saltokunurdur ve normal şartlarda buraya veri kopyalanamıyor. Ancak data dizini uygulamalar tarafından okunup yazılabiliyorken, /sdcard bölümü her türlü yazılıp okunuyor.
Şimdi, rom yüklenirken bizim yaptığımız wipe işlemi, bu birimlerin içindeki dosyaları siler, temizler. TWRP'nin yüklendiği birime yani partition'a recovery diyoruz. Bu aslında windows'ta da vardır. Ancak bizim Poco F3 cihazında bu Recovery bölümü yok ve Boot partition ile birleştirilmişlerdir. Bu durumda, recovery dosyamızı, yani bölüm yedek dosyası, twrp.img dosyamızı boot bölümümüze fastboot üzerinden yazdırıyoruz. İşte A B Slot mevzusuna gelince; Poco F3 cihazlarında bazı bölümlerden ikişer tane var. Özellikle boot, system, vendor ... Bu ne işe yarıyor, niye böyle yapmışlar derseniz, aslında bu bir avantajdır. Telefonumuza bir güncelleme geldi diyelim. biz güncellerken de sistem çöktü. veya güncellemeyi başarıyla yaptık ancak memnun kalmadık. Telefonumuz mevcutta system_a slotundayken yeni güncellemeyi system_b bölümüne yüklüyor. biz daha sonra fastboota geçip slotumuzu system_a olarak değiştirdiğimizde, b slotundaki güncel veya bozuk sistemi değil de, a slotundaki eski sistemimize geri dönebiliyoruz. Hatta orjinal miui romunu kullanırken, bir güncelleme aldığınızda dikkatinizi çeken bir şey ile karşılaşmış olmalısınız. Normal şartlarda güncelleme indirilir, telefon yeniden başlatılır ve yeni güncelleme orjinal recovery tarafından otomatik olarak yüklenir. Ancak Poco F3 cihazında güncelleme iner, telefon yeniden başlatılmadan da yüklenir, ardından telefonunuz yeniden başlatılır ve hiç bir yükleme olmadan direk açılır. Bunun sebebi telefonunuz açıkken diyelim system_B slotu kullanılırken güncelleme geldi, miui bu güncellemeyi system_a slotuna yükler, çünkü o bölüm o an kullanımda olmadığından yani inactive slot olduğundan üzerine veri yazması sizin telefonunuzun çalışmasını etkilemez.

format data işlemine gelince, burası tüm uygulama verilerinin ve sistem ayarlarının tutulduğu bölüm. burayı her rom yüklemesinde formatlamamızın sebebi, X romu ile Y romunun uygulamaları, sürümleri, tüm konfigirasyonları farklı olduğundan, romdan roma geçişlerde eski sisteme ait veriler yeni romun çalışmasını engellemesin diye bu bölümü temizleriz. Şimdi, TWRP üzerinden rom yüklerken data bölümüne veri yazılmadığı için, siz rom dosyasını yükledikten sonra veya yüklemeden önce format yapmanızda sorun yaşamayacaksınız. Peki sistemi kurmadan önce format data yaparsak, bu durumda yüklemek istediğiniz rom.zip dosyasınıda silmiş olacaksınız ve romunuzu yükleyemeyeceksiniz. O sebeple önce romu kurun ve sonra datayı silin.
Umarım biraz daha somut anlatabilmişimdir.
Hocam çok sağolun ilk yoruma nazaran daha somut daha anlaşılır oldu. Tane tane açıkladığınız için sonsuz teşekkürler... Allah razı olsun... Maşallah hocam bayağı emek vermişsin bu işe belli ki. İleri ki zamanlar da işimiz düşerse özel msj falan atarsak rahatsız etmeyiz inş. Malum rom atarken acemi işi bazen takılıp kalıyoruz. Söylediklerinizi kayıt edecem. İyi forumlar.

yavzka

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Yavuz
Cihazım
Mi 6
Konular
1
Fastboot ile kurmak daha mantıklı değil mi xiaomi.eu romu? Zaten fastboot linki de koyuyorlar, update.bat dosyası da var, bi farkı var mı :)

Ballistick

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
MEHMET
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
9
Ota desteği var mı

meriçli

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Bulent
Cihazım
Huawei mate
Konular
0
Selam arkadaşlar,
Poco F3/k40 cihazlarında partition olayı biraz farklı olduğundan twrp kullanımında sorunlar yaşıyorsunuz.
Bu cihazda A ve B partitionlar mevcut. Bunlara A slotu veya B slotu da deniliyor. Ayrıca bu cihazda recovery partitionu mevcut değil. cache partitionuda mevcut değil.
Bu sebeple, cihaza fastboot ile recovery yüklemek istediğinizde, boot partitiona recovery kurulması gerekiyor. Burada boot partitionun a mı yoksa b mi slotuna yükleneceğinide seçmelisiniz.
Örnek kod:
fastboot flash boot_a twrp.img
Yukarıdaki komut yalnızca A slotuna yüklerken
fastboot flash boot_ab twrp.img
komutu hem A hem B slotuna da twrp'yi yükleyecektir.
Bu cihazda twrp ile wipe yaparken, cache partitionunu seçmeyiniz. Yalnızca dalvikk ve data partitionlarını wipe yapınız.
xiaomi.eu yükleyeceğiniz zamanda, .zip dosyasını cihaza attınız, twrp'ye girdiniz, wipe dalvik ve wipe data yaptınız. sonrasında .zip dosyasını yükleyiniz. yükleme işlemi tamamalndıktan sonra format data yes işlemini yapınız.
Cihazınıza TWRP ile romu flash yaptınız ancak cihazımız sürekli TWRP ile açılıyor. Yani bir türlü sistem ile başlamıyor.
Bu durumda, cihazımızın aktif slotunu değiştirmemiz gerekiyor.
Bunun için cihazımızı fastboot moduna alıyoruz.
fastboot --set-active=a
veya fastboot --setactive=b
yazarak slotunu değiştiriyoruz.
Aktif slotu öğrenmek için
fastboot getvar all
yazabilirsiniz.

Kısacası, alışageldiğimiz rom yükleme adımlarının haricinde, poco f3 cihazında farklı senaryolar olduğunu unutmayınız ve hatalı işlemler yaparak cihazınızı break etmeyiniz.
Hocam beynim yandı 🤣🤣ne poco f3 müş..daha ayrıntılı anlatabilir misiniz en az on defa orjinal Roma geri dönmek zorunda kaldım bu a b slotu yüzünden.. çok TLF TLF rom root uğraştım ama bu beni delirtti maalesef..şimdi twrp yi kurarken ab her iki slotu secerekmi twrp yükleyelim ,yoksa normal twrp yi yükleyelim twrp ye girince hiç format yada data cacha yapmadan custom romu mu kuralım..custom rom normal rom un üzerine yazarmi ve custom rom kurduktan sonramı format yapipmi başlatalım telefonu...en az 20 custom rom indirim bunlardan bir iki tanesini zorla kurdum ,silme işleminde tamamen hafızayı görmediği için yeniden orjinal rom kurdum,yeniden twrp kurup yeniden dene,yeniden orjinal rom derken üç gündür kaç saat uğraştım sonunda yine orjinal rom da kaldım..biraz daha bize yardımcı olur musunuz custom rom yüklememiz için yardımlarınızı bekliyorum şimdiden tşk ler

Ballistick

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
MEHMET
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
9
Bu slot olayı twrp için çok kullanışsız.
Ne güncelleme yapılabiliyor ne de zahmetsiz rom kuruluyor.
Bu durumu tam anlamıyla bilen var mı

meriçli

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Bulent
Cihazım
Huawei mate
Konular
0
Ben defalarca bı orninal rom kur yeniden twrp yeniden orjinal yenidem twrp üç gündür saatlerc uğraşıyorum çözemedim valla.insallah ugurgurbuz39 hocam yardım ederse çözeriz bu işi..

Ballistick

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
MEHMET
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
9
Bekleyelim
Bilen biri umarım çıkar

djfarukk

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer Faruk
Cihazım
Redmi K40
Meslek
Teknisyen
Konular
11
Twrp olayını bende yapamadım kuruluyor gibi ama twrp açılmıyor

TURKROCK

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
hüseyin
Cihazım
lg g4
Konular
1
Selam arkadaşlar,
Poco F3/k40 cihazlarında partition olayı biraz farklı olduğundan twrp kullanımında sorunlar yaşıyorsunuz.
Bu cihazda A ve B partitionlar mevcut. Bunlara A slotu veya B slotu da deniliyor. Ayrıca bu cihazda recovery partitionu mevcut değil. cache partitionuda mevcut değil.
Bu sebeple, cihaza fastboot ile recovery yüklemek istediğinizde, boot partitiona recovery kurulması gerekiyor. Burada boot partitionun a mı yoksa b mi slotuna yükleneceğinide seçmelisiniz.
Örnek kod:
fastboot flash boot_a twrp.img
Yukarıdaki komut yalnızca A slotuna yüklerken
fastboot flash boot_ab twrp.img
komutu hem A hem B slotuna da twrp'yi yükleyecektir.
Bu cihazda twrp ile wipe yaparken, cache partitionunu seçmeyiniz. Yalnızca dalvikk ve data partitionlarını wipe yapınız.
xiaomi.eu yükleyeceğiniz zamanda, .zip dosyasını cihaza attınız, twrp'ye girdiniz, wipe dalvik ve wipe data yaptınız. sonrasında .zip dosyasını yükleyiniz. yükleme işlemi tamamalndıktan sonra format data yes işlemini yapınız.
Cihazınıza TWRP ile romu flash yaptınız ancak cihazımız sürekli TWRP ile açılıyor. Yani bir türlü sistem ile başlamıyor.
Bu durumda, cihazımızın aktif slotunu değiştirmemiz gerekiyor.
Bunun için cihazımızı fastboot moduna alıyoruz.
fastboot --set-active=a
veya fastboot --setactive=b
yazarak slotunu değiştiriyoruz.
Aktif slotu öğrenmek için
fastboot getvar all
yazabilirsiniz.

Kısacası, alışageldiğimiz rom yükleme adımlarının haricinde, poco f3 cihazında farklı senaryolar olduğunu unutmayınız ve hatalı işlemler yaparak cihazınızı break etmeyiniz.
selamlar buradaki dediklerinizi yaptım fakat telefon açılırken twrp den açılıyor bir türlü telefonu normal açamadım yardımlarınızı bekliyorum

okan9305

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
okan
Cihazım
poco x3
Konular
3
Merhaba adb uzerinden bu hatayı alıyorum yardimci olurmusunuz.
FAILED (status read failed (Too many links)) bu hata ne demek cozemedım

Üst Alt