Hugo Barra Neden Mi4i de SD Kart koymadıklarını açıkladı.

Valla kaynak İnglizce bir şey anlamadım. Ama kısaca özetlemek isteyen olabilir. :)

http://www.engadget.com/2015/05/06/hugo-barra-xiaomi-microsd-battery-mi-4i/?a_dgi=aolshare_twitter

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Hocam özetle SD kart yuvası koyduğumuzda kullanıcının bu yuvaya yerleştireceği kartı kontrol edemiyoruz ve SD kartlarda çok fazla sahte ürün var. Sahte kartlar takıldığında cihazda pek çok sorun meydana geliyor ve son kullanıcı bu hatalardan üreticiyi sorumlu tutuyor demiş. Bir şekilde bu sorumluluğu almak istemiyor yani. Ayrıca amiral gemisi hiç bir cihazda SD kart desteği olmayacağını da eklemiş.

ByKatre

Kafasına Göre..
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Mi9 SE
Konular
72
Bir yönden haklı. Ama aynı şey risk OTG'de de mevcut değil mi?

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Hayır, OTG ile SD Card aynı şey değil. SD Card devamlı ve uzun süreli kullanılıyor. OTG ise sadece ihtiyaç duyulduğunda ve kısa süreli. 
Bu konu zaten sadece Xiaom'nin değil, tüm üreticilerin sorunu. Telefonlardaki birçok problemin sebebinin SD Card'lar olduğu ortaya çıkınca, üreticiler de artık kartsız cihazlar üretmeye başladılar. Son birkaç yıldır kartsız cihaz üretiminin sebebi bu.

ByKatre

Kafasına Göre..
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Mi9 SE
Konular
72
chatin_62' Alıntı:
Hayır, OTG ile SD Card aynı şey değil. SD Card devamlı ve uzun süreli kullanılıyor. OTG ise sadece ihtiyaç duyulduğunda ve kısa süreli. 
Bu konu zaten sadece Xiaom'nin değil, tüm üreticilerin sorunu. Telefonlardaki birçok problemin sebebinin SD Card'lar olduğu ortaya çıkınca, üreticiler de artık kartsız cihazlar üretmeye başladılar. Son birkaç yıldır kartsız cihaz üretiminin sebebi bu.

Sürekli olduğundan diyorsunuz hocam, yoksa çalışma prensipleri aynı değil mi? Ben onu kastettim. 

Testimo

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
3310
Konular
21
Sd kart saçmalıktan öteye geçemez adamın savunduğu şey tamamen doğru sd kartta en ufak bir sorun olsa sistem tamamen çöküyor sebebide uygulamalarının tamamının datalarının sd kartta olması sistem dosyaları ve uygulamaları dahil....

Guaire

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Tayfun
Cihazım
LG G2
Konular
23
Adama sorarlar, Redmi serisinde neden var diye? Kartı bozulduğu için telefon üreticisini suçlayan da yoktur herhalde. Ben görmedim.

Esas sebep o değil.

Telefonların içindeki depolama birimlerinin maliyetleri aslında düşük. GB başına 0.4$ kadar.

64GB ile 16GB arasında 20$ maliyet farkı var iken Xiaomi 80$ fiyat farkı koyuyor. Yani büyük depolama birimiyle sattığı telefonlardan daha fazla kar ediyor.

Örneğin Apple 100$ arttırıyor.

Samsung'a bakın o da benzer. Fiyat ne kadar oynuyor bakmadım. (Gerçi S6'nın depolama biriminin teknolojisi çok yeni olduğu için daha pahalıdır.)

Şimdi Mi4'ün içinde Micro SD yuvası olsa bir çok kişi 64GB olanı almak yerine 16GB alıp üstüne bir de Micro SD alır.

Samsung'un Micro SD yuvası varken depolama birimi yüksek olan modeli yoktu.

HTC ve Sony'de de yok.

LG'ye bakın Micro SD koyduğunda üst modelin cazibesini arttırmak için alt modelin RAM'ini kırptı.

Kaynakta Hugo Barra yüksek performanslı cihazlara Micro SD koymadıklarından bahsetmiş. Mi4i yüksek performanslı bir cihaz değil, orta seviye bir cihaz.

Geçen sene Mart ayında MT6592 ile çıkan Redmi Note kendi döneminde ne ise, geçtiğimiz Nisan'da çıkan Mi4i de "içinde bulunduğu döneme göre" performans bakımından aynı konumda cihazlar.

Ancak, Mi4i'yi bir amiral gemisi gibi lanse ettiler. 64-bit olduğu için onu Mi3/Mi4 ile kıyaslayıp tercih edilebilir zanneden insanlar var. Mi4'e kıyasla da ucuz.

Şimdi Mi4i'ye Micro SD koysalar, Mi4'te yok. Bu sefer Mi4'ün satışları baltalanır.

Şimdi tabi adam, kar amacı güttüğümüz için Micro SD koymuyoruz diyemez.

Üst Alt