Soru Hizli sarj bir dezavantaj mi?

RedmiNice

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Mehmet
Cihazım
Redmi 12(fire)
Konular
9
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
V14.0.5.0.TLCIDXM
Telefon Modeli
Xiaomi 12 cupid
Bootloader Kilidi
Açık
En uzun pil sağlığı için, şu yöntemler genel olarak kabul ediliyor:

1. Pil Seviyesi Aralığı: Telefonunuzu %20'nin altına düşmeden şarj etmek ve %80'in üzerine çıkarmamak pil ömrünü korumak için önerilen bir yöntemdir. Tamamen şarj etmek yerine bu aralıkta tutmak, lityum iyon pillerin ömrünü uzatabilir.

2. Aşırı Şarjdan Kaçınma: Telefonu gece boyunca şarjda bırakmak aşırı şarja neden olabilir. Bu da uzun vadede pil kapasitesini olumsuz etkileyebilir.

3. Sıcaklığa Dikkat: Aşırı ısınma pillerin düşmanı olduğundan, şarj ederken telefonun aşırı ısınmasını engellemek önemlidir.

4. Hızlı Şarjı Dikkatli Kullanma: Hızlı şarj, cihazı hızlıca şarj etse de sık sık kullanmak pil sağlığını olumsuz etkileyebilir. Hızlı şarjı acil durumlarda kullanmak, günlük şarjlarda daha düşük hızda(18W-30W) şarj etmek faydalıdır.

Merhaba boyle bir yaziya denk geldim sizce ne kadar dogru ve mantikli.

Hizli sarj batarya sagligini tuketen birsey mi ?

merayemirhan

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emirhan
Cihazım
Poco F3
Meslek
Öğrenci
Konular
47
Hmm ozaman 20 altina dusmeden takmali

5w da 5dk dusmesi normal bende denedim.

Ancak hemen hemen ayni surdu ekran sureleri
evet hocam o yüzden telefon max kaç w ise onun orjinali işe sarj edebiliriz sorun yook

Oyla:

RedmiNice

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Mehmet
Cihazım
Redmi 12(fire)
Konular
9
Oyla:

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Hızlı şarjın zararları başlıklarının büyük bölümü şehir efsanesi olsa da bir miktar gerçeklik payı da bulunuyor. Şirketlerin "planlı eskitme" çalışmaları içerisinde hızlı şarj teknolojisi de yer alıyor fakat yaşattığı kolaylığı göz önüne aldığımda bu durumu cihazım için çok da ciddi bir tehdit olarak görmüyorum. En önemli faktör ısı. Güneş altında veya çok sıcak ortamlarda hızlı şarj kullanılmadığı sürece bence alınabilecek bir risk. Sonuçta muadil bataryalar da son derece artık kaliteli ve görece uygun fiyatlı. En kötü değiştiririm olur biter :)

Fakat gördüğüm bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Evet overcharge yani aşırı şarj durumu yok yani cihazlarımız yeterince akıllı ve batarya dolduğunda akımı kesiyor fakat cihazımız şarjda da olsa kendi kendine bir miktar güç kullanıyor ve bu da bataryanın doluluk seviyesini azaltıyor. Örneğin -biraz abartılı bir değer olacak ama- cihazımız boştayken saatte %5 batarya kaybediyor olsun. Cihazı şarja takıp %100 doldurduğumuzda eğer şarjdan çekmezsek cihaz her saat %5 daha güç kaybedip aynı oranda batarya dolduracaktır. Gece boyunca şarjda bırakırsak bu oran 10 saatte %50 eder. Bu da toplama baktığımızda şarj döngüsüne ciddi bir etki bırakır. Hatta daha net söylemek gerekirse 1000 döngü olan bir bataryanın döngü ömrü 666 döngüye düşecektir ki bu da çok ciddi bir kayıp. Tabii verdiğim değerler abartılı ancak cihazı uzun süre şarja bağlı tutmamak veya uzun süre şarjda tutacaksak arka plan işlemlerini sınırlayarak cihazın boşta güç harcamasını en aza indirmek mantıklı davranışlar olacaktır.

Oyla:

RedmiNice

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Mehmet
Cihazım
Redmi 12(fire)
Konular
9
Hızlı şarjın zararları başlıklarının büyük bölümü şehir efsanesi olsa da bir miktar gerçeklik payı da bulunuyor. Şirketlerin "planlı eskitme" çalışmaları içerisinde hızlı şarj teknolojisi de yer alıyor fakat yaşattığı kolaylığı göz önüne aldığımda bu durumu cihazım için çok da ciddi bir tehdit olarak görmüyorum. En önemli faktör ısı. Güneş altında veya çok sıcak ortamlarda hızlı şarj kullanılmadığı sürece bence alınabilecek bir risk. Sonuçta muadil bataryalar da son derece artık kaliteli ve görece uygun fiyatlı. En kötü değiştiririm olur biter :)

Fakat gördüğüm bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Evet overcharge yani aşırı şarj durumu yok yani cihazlarımız yeterince akıllı ve batarya dolduğunda akımı kesiyor fakat cihazımız şarjda da olsa kendi kendine bir miktar güç kullanıyor ve bu da bataryanın doluluk seviyesini azaltıyor. Örneğin -biraz abartılı bir değer olacak ama- cihazımız boştayken saatte %5 batarya kaybediyor olsun. Cihazı şarja takıp %100 doldurduğumuzda eğer şarjdan çekmezsek cihaz her saat %5 daha güç kaybedip aynı oranda batarya dolduracaktır. Gece boyunca şarjda bırakırsak bu oran 10 saatte %50 eder. Bu da toplama baktığımızda şarj döngüsüne ciddi bir etki bırakır. Hatta daha net söylemek gerekirse 1000 döngü olan bir bataryanın döngü ömrü 666 döngüye düşecektir ki bu da çok ciddi bir kayıp. Tabii verdiğim değerler abartılı ancak cihazı uzun süre şarja bağlı tutmamak veya uzun süre şarjda tutacaksak arka plan işlemlerini sınırlayarak cihazın boşta güç harcamasını en aza indirmek mantıklı davranışlar olacaktır.

Suan cogu sirketim cihazlarinda bence bu sebepten yani hizli sarj furyasindan dolayi 3-4 ay sonra isinmalar basliyor. Hizli sarjdayken bazen 42 45 arasi sicaklik gorebiliyorum bu da bataryays zarar veriyor

Bence %20 de doldurup %80 de cekmeli

Daha dogrusu denemek gerek

Oyla:

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Suan cogu sirketim cihazlarinda bence bu sebepten yani hizli sarj furyasindan dolayi 3-4 ay sonra isinmalar basliyor. Hizli sarjdayken bazen 42 45 arasi sicaklik gorebiliyorum bu da bataryays zarar veriyor

Bence %20 de doldurup %80 de cekmeli

Daha dogrusu denemek gerek
Haklısınız hocam. Batarya ne kadar boşsa o kadar fazla akım çekecek ve o kadar fazla ısınacaktır. Yani %1'de takmak yerine %50'de takmak daha sağlıklı bir davranış biçimi.

Oyla:

burhan0660

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
27
En uzun pil sağlığı için, şu yöntemler genel olarak kabul ediliyor:

1. Pil Seviyesi Aralığı: Telefonunuzu %20'nin altına düşmeden şarj etmek ve %80'in üzerine çıkarmamak pil ömrünü korumak için önerilen bir yöntemdir. Tamamen şarj etmek yerine bu aralıkta tutmak, lityum iyon pillerin ömrünü uzatabilir.

2. Aşırı Şarjdan Kaçınma: Telefonu gece boyunca şarjda bırakmak aşırı şarja neden olabilir. Bu da uzun vadede pil kapasitesini olumsuz etkileyebilir.

3. Sıcaklığa Dikkat: Aşırı ısınma pillerin düşmanı olduğundan, şarj ederken telefonun aşırı ısınmasını engellemek önemlidir.

4. Hızlı Şarjı Dikkatli Kullanma: Hızlı şarj, cihazı hızlıca şarj etse de sık sık kullanmak pil sağlığını olumsuz etkileyebilir. Hızlı şarjı acil durumlarda kullanmak, günlük şarjlarda daha düşük hızda(18W-30W) şarj etmek faydalıdır.

Merhaba boyle bir yaziya denk geldim sizce ne kadar dogru ve mantikli.

Hizli sarj batarya sagligini tuketen birsey mi ?
kim ne derse desin hızlı şarj batarya sağlığına %1 dahi olsa zararlıdır çünkü bataryaların ömrünü kısaltan şey sıcaklıktır hızlı sarj olurken telefon ısınıyor mu ? cevabınız evet mi ? o zaman bataryanın ömrüne negatif yansıyor bu kadar basit
hiç mi hızlı şarj kullanmayacağız eğer her aksam yatarken telefonu şarja takıp sabaha kadar 3-5 saat hiç kullanmıyorsanız telefonu bırakın yavaş şarj olsun
acele bir işiniz varsa hemen doldurup çıkacaksanız o zaman kullanın kullandığım telefon poco f5 uyumadan önce motorola bilmem neyin 5v 3 amper sarj aleti var takarım ona sabaha kadar doldursun acelem yok yıllardır da aynı sarj aletini kullanırım batarya konusunda derdim olmadı

tavsiye olarak misal telefon 67w hızlı sarj destekliyor elinizde 33w hızlı sarj aletiniz de var eğer kullanabiliyorsanız 33w de iyidir telefonunuz 67w la sarj olurken kadar ısınmaz daha az zararlıdır 22w 18w 15w 10w gibi sarj aletleri de kullanabilirsiniz sorun olmaz hatta daha iyidir

Oyla:
Üst Alt