Sohbet Hangi Meslek İle Uğraşıyoruz

mura

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MuRa
Cihazım
galaxy s7
Konular
5
Tabi ki. Belli bölgelerde tasfiye işletmeleri müdürlükleri var. Bu müdürlükler her hafta ihaleler çıkar. E-ihale sistemiyle. Üstelik çok da kolay, zahmetsiz. Buralardan eşya, araç, hatta ve hatta hayvan bile alabilirsiniz :).

Googla tasiş yazın zaten ilk öneride çıkarö. Sanki idda sitesinde oyun oynar gibi üye olup elektronik ortamda ihaleye giriyorsunuz. Sonucu bekliyorsunuz ve süre dolunca en yüksek teklifi verdiyseniz ihale size kalıyor. Tabi yüzde 10 ihale bedelini önceden yatırmak kaydıyla.
Kazanamazsak %10luk kısımı iade alıyor muyuz hocam :)

efiltem

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Zek
Cihazım
MI 8
Konular
8
atıyorum 5000 tl piyasısı olan bir sıfır ürünü gümrük ihle yoluyla ne kadara alabiliriz

Gümrük tasfiye hizmetleri müdürlüklerinde ihale ile satılan eşya, araç vs ürünler sıfır ya da kullanılmış olarak nitelendiremeyiz. Kısacası böyle spesifik bir eşya olmaz. O yüzden sorunuza şöyle yaklaşayım;

Satılan eşyalar genellikle Gümrük Kaçağı ürünler, Gümrüğe terk eşyalar ya da ithalat aşamasında veya yurda getirildiğinde mevzuat hükümlerini sağlamayan veyahut gerekli izinleri belgeleri zamanında alınmamış eşyalardır. Bu eşyalar, sıfır, kullanılmamış olacağı gibi kullanılmış ikinci el eşyalar da olabilir. Bunlar diğer kurumların görüşleri de alınalarak ya imha edilir ya da satışa sunulur.

Örneğin, yurtdışından getirilmiş izne tabi fakat izni alınamamış, standartlara uyamamış ya da gerekli kaliteyi sağlamamış elektronik eşyalar olsun elimizde. Bunlar tüm prosedürler bittikten sonra internet üzerinden ihaleye çıkılır ve en yüksek teklifi verene ihale edilir.

Misal Gümrük kaçakçılığında yakalanmış 2015 model bmw x6 var diyelim. Tüm prosedürler yerine getirildikten sonra Memur bir rayiç bedel belirler. O bedel üzerinden ihale açılır. Siz hesabınızla tasiş internet sitesine girersiniz. Atıyorum bedel bizler tarafından 150.000 olarak belirlendi diyelim. Siz bunun yüzde 10'unu sitedeki tuşa basarak hesabınızdan aktarırsınız ve fiyat teklif edersiniz. Bu fiyat rayiç bedelin üzerinde de olabilir altında da olabilir. Size kalmış bir şey. 15 bin verirsiniz ve misalen 180.000 teklif ettiniz. 1hafta sonra ihale size kaldı diyelim kapan 165. Bini de yatırarak aracı alırsınız. Ya da kimse teklif vermez şansınıza ve 130 bine de alabilirsiniz.

şu yurt dışından telefon getirenler nasıl getiriyor :)
hani getirip alıyor sonra malum yolla imei kaydı yapıp satıyorlar ya :)
du bakalım inşallah bu mesajım silinmez :D

Yurtdışından yolcu beraberi eşya olarak veya ticari olarak ithalat yapılmadıkça toplu telefon getiremezsiniz. Kaçakçılıkla mücadele kanunu hükümleri doğrultusunda direk ağır cezada yargılanırsınız.

Örneğin bir valiz dolusu telefonla havaalanına indiniz. Yeşil hattan beyan harici eşyam yok dediniz ve muhafaza memurları sizi durdurdu. Valizi açtılar. Geçmiş olsun.

Bu iki yöntem dışında kaçak olarak telefon getirmek sonuçlarına katşanmak suretiyle kişilerin tasarrufunda. Örneğin konteynerle beyan harici binlerce telefon getirebilir x firması. Ama o konteyner x-ray'e girip telefonlar tespit edildiğinde 5607 sayılı yasa kapsamında malesef sonuçlarına katlanır. Burada kanuni yaptırımlar çok çok ağır.

Kazanamazsak %10luk kısımı iade alıyor muyuz hocam :)

Aynen öyle. Alabiliyorsunuz. Şka gibi ama tek bir tuşla hem de. İlk mesajda dedim ya idda oynar gibi son derece basit. İlginçtir tasiş ve e-ihale kamunun bugüne kadar bence gerçekleştirdiği en güzel ve kolay ayrıca en adaletli sistemi. Eski mezat salonu, mafyalar, vs bu tür sıkıntılar kalmadı. Her şey şeffaf .

Bankadan tc numaranız ile tasiş hesabı açtırıyorsunuz. Bu hesaba istediğiniz kadar paranyatırabilirsiniz. Katılacağınız ihaledeki yüzde 10 bedel tutarı bu hesabınızdaki paradan otomatik olarak blokelenir. İhaleyi kaybettiğiniz an hemen bedeli geri iade et diyorsunuz ve hesabınıza geri aktarılıyor.

Son düzenleme:

ua_mustafa_20

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
poco x3 nfc
Meslek
profesyonel işsiz
Konular
87
Gümrük tasfiye hizmetleri müdürlüklerinde ihale ile satılan eşya, araç vs ürünler sıfır ya da kullanılmış olarak nitelendiremeyiz. Kısacası böyle spesifik bir eşya olmaz. O yüzden sorunuza şöyle yaklaşayım;

Satılan eşyalar genellikle Gümrük Kaçağı ürünler, Gümrüğe terk eşyalar ya da ithalat aşamasında veya yurda getirildiğinde mevzuat hükümlerini sağlamayan veyahut gerekli izinleri belgeleri zamanında alınmamış eşyalardır. bu eşyalar sıfır kullanılmamış olacağı gibi kullanılmışi ikinci eşyalar da olabilir. Bunlar diğer kurumların görüşleri de alınalarak ya imha edilir ya da satışa sunulur.

Örneğin yurtdışından getirilmiş izne tabi elektronik eşya olsun. Bunlar tüm prosedürler bittikten sonra internet üzerinden ihaleye çıkılır ve en yüksek teklifi verene ihale edilir.

Misal Gümrük kaçakçılığında yakalanmış 2015 model bmw x6 var diyelim. Tüm prosedürler yerine getirildikten sonra Memur bir rayiç bedel belirler. O bedel üzerinden ihale açılır. Siz hesabınızla tasiş internet sitesine girersiniz. Atıyorum bedel bizler tarafından 150.000 olarak belirlendi diyelim. Siz bunun yüzde 10'unu sitedeki tuşa basarak hesabınızdan aktarırsınız ve fiyat teklif edersiniz. Bu fiyat rayiç bedelin üzerinde de olabilir altında da olabilir. Size kalmış bir şey. 15 bin verirsiniz ve misalen 180.000 teklif ettiniz. 1hafta sonra ihale size kaldı diyelim kapan 165. Bini de yatırarak aracı alırsınız. Ya da kimse teklif vermez şansınıza ve 130 bine de alabilirsiniz. Şansınıza artık.

Yurtdışından yolcu beraberi eşya olarak veya ticari olarak ithalat yapılmadıkça toplu telefon getiremezsiniz. Kaçakçılıkla mücadele kanunu hükümleri doğrultusunda direk ağır cezada yargılanırsınız.

Örneğin bir valiz dolusu telefonla havaalanına indiniz. Yeşil hattan beyan harici eşyam yok dediniz ve muhafaza memurları sizi durdurdu. Valizi açtılar. Geçmiş olsun.

Bu iki yöntem dışında kaçak olarak telefon getirmek sonuçlarına katşanmak suretiyle kişilerin tasarrufunda. Örneğin konteynerle beyan harici binlerce telefon getirebilir x firması. Ama o konteyner x-ray'e girip telefonlar tespit edildiğinde 5607 sayılı yasa kapsamında malesef sonuçlarına katlanır. Burada kanuni yaptırımlar çok çok ağır.

Aynen öyle. Alabiliyorsunuz. Şka gibi ama tek bir tuşla hem de. İlk mesajda dedim ya idda oynar gibi son derece basit. İlginçtir tasiş ve e-ihale kamunun bugüne kadar bence gerçekleştirdiği en güzel ve kolay ayrıca en adaletli sistemi. Eski mezat salonu, mafyalar, vs bu tür sıkıntılar kalmadı. Her şey şeffaf .

Bankadan tc numaranız ile tasiş hesabı açtırıyorsunuz. Bu hesaba istediğiniz kadar paranyatırabilirsiniz. Katılacağınız ihaledeki yüzde 10 bedel tutarı bu hesabınızdaki paradan otomatik olarak blokelenir. İhaleyi kaybettiğiniz an hemen bedeli geri iade et diyorsunuz ve hesabınıza geri aktarılıyor.
bilgiler için teşekkürler hocam
bayağı faydalı

MI MAX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

efiltem

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Zek
Cihazım
MI 8
Konular
8
Hukuk fakültesi 3. Sınıf öğrencisiyim

Gümrük memurluğunun yanında auynı zamanda ben de hukuk fakültesi 3. Sınıf öğrencisiyim. Hangi okul sizinki?

bilgiler için teşekkürler hocam
bayağı faydalı

MI MAX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rica ederim ne demek. Daha fazla bilgi isteyen olursa özellikle yurtdışı araç getirme vs yine ayrıntılı olarak bilgilendiririm. Malum baya vatandaş bu gürcistan vb ülkelerin araçları ile dolandırılıyorlar. Dikkat etmek lazım.

lazye

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
OnePlus 6
Konular
30
Harita Mühendisiyi öğrencisiyim bende.Daha önce 2 yıllık teknikerlik okudum aslında hem teknikerim hemde öğrenciyim :D

burk86

kısa yazabilecek kadar cok vaktim yok
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Abdulkadir
Cihazım
mi4 64gb
Meslek
Tercüman
Konular
18
sağlık bakanlığı v.h.k.i. ve işaret dili tercümanı.

yeaxt

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
İsmail
Cihazım
Xiaomi Mi A2 Li
Meslek
Geliştirici
Konular
12
İnşaat Mühendisiyim :) Şuan için kritik sıkıntı bozuyor insanı ama Kendimiz'de Zor duruyoruz.

Üst Alt