Rehber Google ve Diğer Üçüncü Parti Uygulamalarını/Servislerini/Ürünlerini Neden Kullanmamalıyız? [Windows]

• Konbuyu başlatan r00t.
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 11
  • Görüntüleme 898

r00t.

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
r00t
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Konular
4
Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi Google ve Diğer Üçüncü Parti Uygulamalarını/Servislerini Neden Kullanmamalıyız serisinin Android bölümünde kullanabileceğimiz uygulamalar anlatılmıştı. Şimdi ise Windows işletim sistemi üzerinde neler yapabiliriz bölümünü anlatacağım.

Aslında bu konuyu baştan direkt olarak Windows kullanmamalısınız diyip kestirip atmak lazım ama GNU/Linux işletim sistemi ile haşır neşir olan insan sayısı maalesef günümüzde çok az. Kimi Windows'un cafcaflı animasyonlu geçişlerine, kimi Windows ile uyumlu olan uygulamaların daha fazla oluşunu, kimi Linux sistemle uğraşmak istememesinden, kimi de Windows ile başladığı için ona alışmış ve böyle gidiyor.

Güvenlik ve gizlilik konusunda şu anda dünyada kesin çözüm diye adlandırılan hiçbir sistem yok. (Edward Snowden'ın Citizenfour adlı belgeselinde kullandığı bilgisayar air gap'dir) ağ veya bilgisayar kullansanız dahi bunların da zaafiyetleri mevcut. ve İnternette daha fazlasını bulabilirsiniz.

Güvenliği ve gizliliği arttırmanın yine sizin elinizde olduğunuzu belirtmek isterim. Linux kullanıp da önünüze gelen her linke tıklarsanız veya kaynağı bilinmeyen uygulamaları yüklerseniz Linux'tan güvenlik bekleyemezsiniz.

Android bölümümüzdeki uygulamalar Windows bölümünde de var ise onları tekrar yazmayacağım.

bölümündeki uygulamaların bir kısmı Android bölümünde de mevcut. Burada tek farklı olan uygulama Thunderbird bir e-mail client'dır yani e-mail hesaplarımızı ekleyebildiğimiz ve kontrol (gönderme ve alma) edebildiğimiz bir uygulamadır. (gönderme ve alma işlemlerinizi Tor proxy'si üzerinden yapmayı sağlıyor) eklentisiyle meşhurdu bir ara ama geliştiricileri Thunderbird'in yeni versiyonlarına göre uyarlamadı ve öylece kaldı. Sadece versiyon 52 ve 60.1'de çalışıyor. Geliştiricilerin güncellemeyi bıraktığı bir yazılımı tabii ki kullanmamalıyız. Bunun yerine .onion SMTP sunucu adresi desteği bir olan e-mail sağlayıcısı seçebiliriz. Tüm eklentilere ulaşabilirsiniz.

bölümünde ise e-mail client'larımız ile kullanabileceğimiz güvenilir eklentiler yer almakta. e-mail gönderirken mesajınızı PGP kullanarak şifrelemeye yarayan bir Thunderbird eklentisidir. PGP'den (bu konu ile ilgili ayrı bir konu açılacaktır) daha önce bahsetmiştik. Zaman zaman çok anıldığı için kendisini pek tavsiye etmiyorum. Mesajlarınızı terminal yoluyla şifreledikten sonra e-mail'in body kısmına yapıştırarak göndermeniz en sağlıklı ve güvenilir yoldur. ise webmail kullanan arkadaşların mesajlarını PGP ile şifrelemesine olanak sunan bir başka tarayıcı eklentimiz. Mailvelope konusunda dikkat etmeniz husus ise tarayıcı eklentisi olarak kullanacağınız için bir başka tarayıcı eklentisinin vermiş olduğu zaafiyet bunu da etkileyebilir o yüzden dikkatli kullanım sağlanmalıdır.

bölümümüzde dosya paylaşım uygulamalarını göreceğiz. Öncelikle ile başlayalım. İsminden de anlaşılacağı gibi Tor ağını kullanarak dosya paylaşımı yapmanıza imkan sunan ve tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu (open source) bir uygulamadır. Micah Lee aynı zamanda direktör pozisyonundadır. The Intercept ve ekibi hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

yani anlık mesajlama bölümümüzde ise bizi karşılıyor. Gündemi takip eden kişiler az çok biliyordur bir takım kişiler Telegram'ın açık kaynak kodlu olduğunu ve Whatsapp'ın yerine iyi bir seçenek olduğunu yazıyorlar, konuşuyorlar. Yıllardır encryption (şifreleme) ustaları bas bas her yerde Telegram'ın güvenilir olmadığını anlatıyorlar ama millet açık kaynak kodlu diye onu indiriyor ve güvende olduğunu düşünüyor. Sakladığım birkaç haberi sizinle paylaşıyorum. Telegram hakkında güvenilir mi diye soru soruyor ve konu hakkında bilgiye sahip diğer bir arkadaş ise (TLDR;)diyerek hem Telegram hakkında rapor paylaşıyor hem de neden güvensiz olduğunu açıklıyor. Telegram'ı konu alan bir makale hazırlamışlar. Restore Privacy konusunda daha sonra ayrı bir konu açacağım. Çok işinize yarayacak bir website. Bunun gibi onlarca hazırlanmış makale ve içerik bulabilirsiniz. ise XMPP diğer bir adıyla Jabber client'ıdır. eskiden kullanılan Msn gibi düşünün ama daha fazla gelişmiş ayara ve içeriğe sahip. ise arkadaşlarınızla beraber uçtan uca şifrelenmiş (E2E) bir ağ kurmanızı sağlıyor. Dokümantasyon için bakabilirsiniz.

bölümümüzde ise işletim sistemlerini işleyeceğiz. Avoid yani uzak durmamız gereken işletim sistemi olarak sadece Windows var. İşletim sistemlerinin alt kısmında bulunan yazıda Apple, Microsoft ve Google'ın PRISM'in bir parçası ve olduğunu belirtip sadece iki (2) seçeneğimizin olduğunu söylüyor. GNU/Linux and BSD. Bu arada Ubuntu'yu da tavsiye etmemelerinin sebebi varsayılan olarak veri sızdırılmanın (data leak) açık bir şekilde geldiği ve de içerdiği için. Linux kullanmamış kişiler için BSD biraz ağır gelebilir, onun için GNU/Linux ile başlamak en mantıklısı. ve işletim sistemlerinden birini seçip hayatınıza onunla devam etmeniz gerekiyor. üzerinden de bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca arama motorunuza "Debian vs Fedora vs Qubes" yazıp arama sonuçlarına baktığınızda kafanızda fikir oluşmasını sağlayabilirsiniz veya Türkçe sayfaları da incleyebilirsiniz. Kişisel tavsiyem Debian olacaktır. En sevdiğim yanlarından biri de .onion repo listesi olması.

adlı köşemizde ise işletim sistemini hard disk'e kurmadan sadece çalıştır özelliğini kullanabildiğiniz işletim sistemlerini konuşacağız. Debian ve Tor ile güçlendirilmiştir ve oldukça güvenilir bir Live işletim sistemidir. USB belleğe yazdırdıktan sonra bilgisayarınızın USB girişine takıyoruz ve yeniden başlatıyoruz. Sonrasında ekranda görünen ibarelere göre devam ediyoruz. USB belleğe yazdırma konusunda zorluk çekerseniz arama motorunuzu kullanabilir veya bana yazabilirsiniz. ise kendini dünyaya kanıtlamış, yine Tor ağını kullanan ve ek gelişmiş ayarlarına sahip olduğu VM (sanal makine) dostu bir işletim sistemidir. Tails'i günlük olarak da kullanabilirsin. Tek yapmayan gereken şey arama motoruna tails daily driver yazman yeterli.

kısmında ise şifrelerinizi yönetebildiğiniz Android kısmındaki KeePass XC'nin yerini Windows'ta Diğer bölümler Android bölümünde yer aldığı için tekrar eklemeyeceğim.

Aklınıza takılan soru veya soruları imkan dahilinde cevaplamaya çalışırım. Bir sonraki konumuz telefonumuzdan kaldırdığımız "Google ve diğer üçüncü parti servis/uygulamalarının yerlerine neler yükleyebiliriz" getireceğim.

Not: Özel Mesaj kutuma bir şeyler oldu açılmıyor. O yüzden gönderdiğiniz mesajları ve yorumları yeniden yazarsanız kimin ne yazdığını bilebilirim.

İyi forumlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

FU20

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Member
Cihazım
RN8P
Konular
12
Mükemmel anlatım. Bu tür konuların devamını bekliyorum.
Çok teşekkürler.

r00t.

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
r00t
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Konular
4
Mükemmel anlatım. Bu tür konuların devamını bekliyorum.
Çok teşekkürler.
Beğendiğinize sevindim hocam. Rehber niteliğinde hazırladığım, hazırlamakta olduğum ve hazırlayacağım çokca konu var. Umarım iş görür.

Anonim149956

SilinenÜye
MIUI Sever
Konular
0
Hocam konularınızı okuyorum, beğeniyorum da. Fakat alternatifleri de kullansak asılları gibi olmuyorlar. Mecburuz bir bakıma. Gmail kullanmayıp, Outlook kullanmayıp Protonmail kullanabiliriz, tamam. Ama protonmail'in de bu tarz şeyler yapmadığını nereden bilebiliriz? Chrome kullanmayıp, o eklenti havuzunda yüzmeyip, android cihazımla iletişimde kalmayınca ne anlamı var ki Firefox kullanmanın?

Haklısınız yazdığınız yazılarda. Kaynakları her şeyi mevcut doğru bilgiler evet. Ama alternatifleri de işe yaramıyor hocam ne yapalım...

Merdanov

﷽Aใhล๓dนใเใใลh﷽
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Merdan
Cihazım
Poco F5
Meslek
Mekanik
Konular
146
Onca Emek Var Bu Konuda Önce Emeğinize Sağlık.
Bu güne kadar hangi uygulama hoşuma gittiyse Kullandım. Bir Sorun Çıkmadı 12-13 senedir internet ortamındayım Dahada Çıkacağını Sanmam :) Chrome Opera Gmail Vazgeçilmezlerimdir. Bir Sürü Vpn ler Kullanıyorum ve Memnunum.

Kazgangap

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Mi 9T (Davinci)
Konular
44
Hocam sizin konular çok iyi.Yazı için teşekkürler.

Merdanstbdw hocam dikkat edin vpnlere.
Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

r00t.

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
r00t
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Konular
4
Hocam konularınızı okuyorum, beğeniyorum da. Fakat alternatifleri de kullansak asılları gibi olmuyorlar. Mecburuz bir bakıma. Gmail kullanmayıp, Outlook kullanmayıp Protonmail kullanabiliriz, tamam. Ama protonmail'in de bu tarz şeyler yapmadığını nereden bilebiliriz? Chrome kullanmayıp, o eklenti havuzunda yüzmeyip, android cihazımla iletişimde kalmayınca ne anlamı var ki Firefox kullanmanın?

Haklısınız yazdığınız yazılarda. Kaynakları her şeyi mevcut doğru bilgiler evet. Ama alternatifleri de işe yaramıyor hocam ne yapalım...
Beğenmenize gerçekten çok sevindim çünkü bilgi paylaştıkça, paylaşıldığında da beğenilince insan daha bir şevkle hazırlıyor konuları.

Şimdi şöyle diyeyim aslında mecbur değilsiniz, değiliz. Neden mi? Google ve Microsoft ürünlerini (Gmail, vs.) kullanmanın tehlikeli olduğu yüzlerce makale ile anlatıldı, ispatlandı. Protonmail konusuna gelince şöyle diyeyim ben Protonmail hakkında Protonmail'in resmi bir web sitesinde bir konu açtım ve gizlilik konusunda endişeleri olan insanların da aynı fikirde olduğu bir konuydu. Konuya resmi moderatörler ve diğer üyeler cevaplar yazdılar ve sonunda konu silindi. Protonmail ilk başlarda gizlilik dostu bir e-posta sağlayıcısı olarak görünse de aslında çok da öyle değildi. IMAP kullanmak istediğinizde size closed-source (kapalı kaynak) bir uygulama kullandırmak zorunda bırakıyordu. Bunu X firması yapsaydı tamam derdik ama gizlilik üzerine kurulmuş ve İsviçre yasalarına bağlı bir kurumun kapalı kaynak uygulama kullanmasını gizlilik dostu insanlar (ben de dahil) sevmedi ve bunu forumlarda yüzlerce kere dile getirdi (ben de dahil). Android uygulamasını da aynı şekilde açık kaynak (open-source) değildi. Bu konu hakkında da defalarca tartışmalar yapıldı.

Sonra ne mi oldu. Baktılar ki bu iş böyle olmayacak dünyanın her yerinden insanlar yüzlerce makale yazıyor, rapor oluşturuyor ve çokca konuşulmaya başlanınca Protonmail uygulamalarını açık kaynağa döndürmeye başladı. Ve şu an bildiğim kadarıyla tüm uygulamaları açık kaynak haline geldi. İnanın bunda gizlilik dostu kullanıcıların etkisi çok fazla. Bu kadar dile gelmeseydi belki de yapmayacaklardı.

Şimdi ben düşünüyorum Protonmail bu işe ilk başlarken açık kaynak ile başlayamaz mıydı? Tabii ki başlardı. Bu kadar teknikten tutun da marketting konularına kadar herşeyi düşünen bir kurum bunu düşünemez miydi? Bununla birlikte bir ara (tarihi tam aklımda yok) Protonmail'in kullanıcıların IP adreslerini varsayılan olarak kaydettiği haberleri ortada dolaştı. Sonra Protonmail bunu doğruladı ve Nisan 2919'da Transparency Report'a bunu ekledi ve gerekçe olarak illegal hareketleri izlemek için olduğunu söyledi.

Eğer Protonmail'in böyle şeyler yapmadığını nereden bilebiliriz derseniz o zaman internete bağlanan hiçbir cihazı kullanmamanız gerekir buna smart TV de dahil. Nokia 3310 alacağız boş zamanımızı yılan oynayarak geçireceğiz, yine eskisi gibi şekilli SMS'ler atacağız, tüplü televizyon alacağız arada görüntü gidince avuç içinin tamamen televizyonun arkasını kaplayacak şekilde birkaç vurarak kendimizce tamir edeceğiz, vs. bunlar çoğaltılabilir. Protonmail'e zaten güvenmemeniz gerekir. Şahsen benim bir (1) tane açtığım hesap (kişisel hesabım değil) var ve onu da tamamen anonim (bunu yapmayı zorlaştırdılar ama merak edene ve niyetinin iyi olduğunu anladığım kişilere anlatabilirim) bir şekilde açtım ve yine anonim bir şekilde kullanıyorum hiçbir IP leak olmadan.

Güven konusuna gelmişken size bir olay anlatayım. Biliyorsunuzdur Rus büyükelçisi Türkiye'de öldürüldü ve büyük yankı uyandırdı. Olayın faili o gün ExpressVPN kullandı ve bu tespit edildi (VPN konusunda meraklısına tüm yönleriyle yardımcı olurum). ExpressVPN firmasına ülkemiz tarafından yazı gönderildi ve kayıtlar (log) istendi. ExpressVPN "0" log (zero log) policy'sini tüm sunucularında uygulamış bir VPN sağlayıcısı. Ne demek "0" log? ExpressVPN'in hiçbir VPN sunucusu hiçbir bağlantı kaydını tutmuyor (böyle bir VPN sunucusu kendiniz de yapabilirsiniz) ve doğal olarak da log kayıtlarını veremediler çünkü ortada Ve sonra ne oldu hükümet, ExpressVPN'in Türkiye'deki sunucularını kapattı (seize). Bu olay dünyada büyük ses getirdi ve ExpressVPN'in güvenilirliği kanıtlanmış oldu. Bunun gibi birçok olay var. Not: Bu arada "0" log VPN hizmeti veren firmalar ülkemizde ilk başta çalışmıyor gibi görünse de çalışıyor bir şekilde.

E-posta sağlayıcısı olarak konuda belirttiğim servislerden birini kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Yine kafanıza takılan soru olursa cevaplamaya çalışırım.

Chrome veya Android konusuna gelirsek hocam ben uzun yıllardır LineageOS kullanıcısıyım ve hep custom ROM kullanmışımdır. Birkaç ay önce yeni bir telefon aldım (hayatımdaki ilk sıfır telefon bu sebeple stock ROM'u garanti dışı kalır diye değiştiremiyorum) ve bunda da riski nasıl en aza indirgerim diye bir araştırmaya girdim ve elimden geldiği kadar gereksiz olan herşeyi sildim. Siz bana hangi Google uygulamalarını günlük kullanımda kullandığınızı söyleyin ben size alternatiflerini bulmaya çalışırım sorun değil. Eminim alternatifleri vardır.

Aslında daha da uzun uzun yazmak isterdim de gözünüze zarar hocam :)

Merdanov

﷽Aใhล๓dนใเใใลh﷽
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Merdan
Cihazım
Poco F5
Meslek
Mekanik
Konular
146

r00t.

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
r00t
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Konular
4
Onca Emek Var Bu Konuda Önce Emeğinize Sağlık.
Bu güne kadar hangi uygulama hoşuma gittiyse Kullandım. Bir Sorun Çıkmadı 12-13 senedir internet ortamındayım Dahada Çıkacağını Sanmam :) Chrome Opera Gmail Vazgeçilmezlerimdir. Bir Sürü Vpn ler Kullanıyorum ve Memnunum.
Hocam kullandığınız VPN'lerin güvenilir olduğunu düşünmüyorum desem ne dersiniz? VPN'ler hakkında bilinen çok yanlış var maalesef.

Merdanov

﷽Aใhล๓dนใเใใลh﷽
Yönetici
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Merdan
Cihazım
Poco F5
Meslek
Mekanik
Konular
146
Hocam kullandığınız VPN'lerin güvenilir olduğunu düşünmüyorum desem ne dersiniz? VPN'ler hakkında bilinen çok yanlış var maalesef.
Doğrudur Hocam Ancak Bir Sorun Yaratmadığı için Kullanmaya devam ediyorum. İnternetin kendisi zaten güvensiz :) Ama Hayatımızın bir parçası artık. Çoğumuzun Ekmek Teknesi Bir Çoğunun Başına Dert.

Üst Alt