Soru Global versiyon & EEA versiyon farkı

• Konbuyu başlatan byazem
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 13
  • Görüntüleme 21K

byazem

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Kâmil Ceylan
Cihazım
Mi 9
Konular
6
An itibariyle Mi9 almış bulunuyorum kutu üzerinde global versiyon yazıyor, rom türkçe, cihaz üzerinde ki jelatinler çince değil ingilizce, güncelleme geldi yükledim 10.2.15 e yükseltildi fakat sitesinde 10.2.15 romu EEA versiyon için yayınlanmış global versiyon için bu sürümde bir rom yok, nedir bu Global ile EEA arasında ki fark biri açıklarsa benim gibi merak edenler faydalanır.

Not : Benim araştırmalarım sonucunda ulaştığım tek fark EEA versiyon da Widewine L1 DRM modülü var global versiyon da Widewine L3 DRM modülü var.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

mmengi

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Grus
Konular
2
Sürüm isminde EU ibaresi geçiyor benzer şekilde note 7 içinde bu isimde romlar çıktı. Avrupa için hazırlanmış bir rom sanırım.

Oyla:

A.BayramKorkmaz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Xiaomi
Cihazım
MI 9 Lite
Meslek
Elektrik Teknikeri
Konular
36
Az da benim katkım olsun

Widevine L3 Netflix, Hulu ve HBO gibi servislerde içeriğin yalnızca düşük çözünürlüklü olarak çalıştırılmasına izin veriyor. 1080p içerik oynatımı içinse daha güvenli olan L1 sertifikasına ihtiyaç duyuluyor. L1 sertifikası ayrıca bileşenlerin "fabrikada monte edilmesini veya onaylı bir güvenli teslimat mekanizması ile cihaza ulaştırılmasını" gerektiriyor. L3 ise esas olarak şifrelenmiş bilgileri ve şifresi çözülmüş içerikleri korumak için telefonda sadece güvenli ve kilitli bir önyükleyici (bootloader) bulunmasını şart koşuyor.

Oyla:

byazem

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Kâmil Ceylan
Cihazım
Mi 9
Konular
6
Az da benim katkım olsun

Widevine L3 Netflix, Hulu ve HBO gibi servislerde içeriğin yalnızca düşük çözünürlüklü olarak çalıştırılmasına izin veriyor. 1080p içerik oynatımı içinse daha güvenli olan L1 sertifikasına ihtiyaç duyuluyor. L1 sertifikası ayrıca bileşenlerin "fabrikada monte edilmesini veya onaylı bir güvenli teslimat mekanizması ile cihaza ulaştırılmasını" gerektiriyor. L3 ise esas olarak şifrelenmiş bilgileri ve şifresi çözülmüş içerikleri korumak için telefonda sadece güvenli ve kilitli bir önyükleyici (bootloader) bulunmasını şart koşuyor.
O halde şunu diyebilir miyiz EEA olan versiyon Netflix vb. sitelerde 1080P video oynatabilir düz Global versiyon ise aynı sitelerde 1080P video oynatamaz.

Oyla:

ynsyns

Mi9 SE (grus)
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yunus
Cihazım
Mi9 SE
Konular
98
Peki Netflix vs için işi olmayanlar bl açıp imei yazacak global mi kullanmalı stabillik ve batarya açısından fark var mı ?

Oyla:

Thief.

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Cihad
Cihazım
Mi 9 Se
Meslek
Art Direktör
Konular
11
O halde şunu diyebilir miyiz EEA olan versiyon Netflix vb. sitelerde 1080P video oynatabilir düz Global versiyon ise aynı sitelerde 1080P video oynatamaz.
Ben eea kullanıyorum; fakat l3 sertifikasına sahip iki telefonumda? Forumda bir arkadaş l1 sertifikasına sahipti bunu nasıl çözeceğim?

Oyla:

pendroz

Kardan Adam
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Redmi Note 4x
Konular
250
Forumda bilgi kaynağı olması için bırakıyorum.

EEA sürümlü Rom Avrupa birliğinin çıkardığı gizlilik yasasına istinaden cihaz üreticilerinin mecburen bu ülkelerde cihaz satılabilmesi kullanılabilmesi amacı ile yayınlanıyor.İçerisindeki Google ve Xiaomi servislerinin kullanıcıların hakkındaki bilgileri istediği gibi toplayamaması için bazı düzenlemeler yapılmış durumda.

Basitçe şöyle ;

Daha az reklam

Google ve Xiaomi sunucularına gönderilecek toplanacak kişisel verilerin kısıtlanması.

Arama Motoru sabitlemelerinin kaldırılması ( Google Tekelinin önlenmesi )

Son düzenleme:
Oyla:

tugrul.gdkk

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tuğrul
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Meslek
Muhasebeci
Konular
49
Peki Global den EEA ya nasil gecebiliriz ? gecmek mantikli mi versiyon olarak daha ilerde gidiyor sanki

Oyla:
Üst Alt