Soru Format Data yapınca hafıza silinir mi?

Oguzhn74

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Oğuzhan
Cihazım
Note 6 pro
Konular
27
micro sd kart öneririm rom vs.. atarken sorun olmuyor
Çok mantıklı hocam hiç akıl edemedim.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hayır silinmez. Romun silinmesi için 4wipe yapmanız gerek. Format Data kullanıcı verilerini siler.
Hocam ama farklı bir konuda uzman yetkili bir arkadaş format data'nın twrp hariç, rom dahil cihazda ne var ne yok herşeyin sildiğini söylemişti

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59

Hocam ama farklı bir konuda uzman yetkili bir arkadaş format data'nın twrp hariç, rom dahil cihazda ne var ne yok herşeyin sildiğini söylemişti
Kim söylemişti?

Oguzhn74

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Oğuzhan
Cihazım
Note 6 pro
Konular
27
Kim söylemişti?
Adını hatırlamıyorum ama birisi konu oluşturmuş twrp'deki format data ve wipe'ler ne işe yarar diye. Yönetici, destek ekibinden uzman bir arkadaşta format data'nın twrp, orange vs hariç a'dan z'ye cihazdaki herşeyi sileceğini yazmıştı.

Adını hatırlamıyorum ama birisi konu oluşturmuş twrp'deki format data ve wipe'ler ne işe yarar diye. Yönetici, destek ekibinden uzman bir arkadaşta format data'nın twrp, orange vs hariç a'dan z'ye cihazdaki herşeyi sileceğini yazmıştı.
Gerçi yanlış hatırlamıyorsam technopat'daydı o.

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59

4 Wipe yani Data + Sistem + Dalvik Cache ve Cache silinmesidir
Data; uygulama verileri vs. gibi kullanıcı verileridir.
Cache ve Dalvik Cache; önbellek copleridir.
Sistem; romun kendisidir

4 wipe yaptiginizda tüm bunlar gider. Ancak format data yaptığınızda kullanıcı bölümünü bicimlendirirsiniz. Kullanıcı bölümünü, sistem bölümünü değil

Tüm kişisel verileriniz + twrp yedekleriniz (çünkü yedekler kullanici verileri bölümünde saklanır) gider. Ancak rom, firmware gibi sistem bölümünde saklanan sistem dosyaları bu formattan etkilenmez. Hatta format data yaptığınızda root dahi gitmez. Sadece Magisk apk'sı silinir. Magiski APK olarak geri yüklediğinizde rootu kullanmaya devam edersiniz, çünkü magiskte sistemin Boot bölümünde depolanır.

Yani sonuç olarak 4wipe yapmadan rom gibi sistem depolama bölümünde bulunan dosyalar silinmez.

Söyleyen hocam muhtemelen başka bir şeyden bahsediyor olabilir.

Sağlıklı rom kurulum aşamaları;

1-)4wipe
2-)Rom flash
3-)Format Data

Şeklinde olacaktır.

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283

Ben hem Max2 zamanında, hemde Şimdi Max 3 zamanında hiç bir zaman format data yapmadım, her türlü romu 4 wipe ile yükledim ve hiç bir sorun çıkmadı...şu format datanın ne işe yaradığını hala da tam anlamış değilim...geçenlerde değişik bir AOSP rom denemesi yaptım ve maalesef SIM kartım çalışmadı, her türlü varyasyonu denedim, format data, 4 wipe, hemde hepsini bir kaç kere arka arkaya, firmware bile attım,mümkün değil, görmedi...başka değişik rom, AOSP ve MIUI de dahil olmak üzere denemelerimde başarısız oldum....sonunda Francesco Tescari'nin XiaoMiTool V2 ile Android 10 MIUI Global 12.0.1 yükledim de, her şey tekrar düzeldi....şu an herhangi yeni bir şey yapmaya açıkcası çok korkuyorum, uğraşmaktan bezdim...

Gesendet von meinem Schajomi Legend mit Tapatalk

Oguzhn74

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Oğuzhan
Cihazım
Note 6 pro
Konular
27
Ben hem Max2 zamanında, hemde Şimdi Max 3 zamanında hiç bir zaman format data yapmadım, her türlü romu 4 wipe ile yükledim ve hiç bir sorun çıkmadı...şu format datanın ne işe yaradığını hala da tam anlamış değilim...geçenlerde değişik bir AOSP rom denemesi yaptım ve maalesef SIM kartım çalışmadı, her türlü varyasyonu denedim, format data, 4 wipe, hemde hepsini bir kaç kere arka arkaya, firmware bile attım,mümkün değil, görmedi...başka değişik rom, AOSP ve MIUI de dahil olmak üzere denemelerimde başarısız oldum....sonunda Francesco Tescari'nin XiaoMiTool V2 ile Android 10 MIUI Global 12.0.1 yükledim de, her şey tekrar düzeldi....şu an herhangi yeni bir şey yapmaya açıkcası çok korkuyorum, uğraşmaktan bezdim...

Hocam ben bunu yüklemeyi çok istiyorum ama konu sahibi ilk önce format data yapılmasını yazmış. Yoksa bende note 8 pro varken 50 kere rom yüklemişimdir bir kere format data yapmadım, ilk kez bu cihaza ait çıkartılan romlarda duyuyorum format data olayını.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-02-02-14-39-36-689_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-02-02-14-39-36-689_com.android.chrome.jpg
    642,4 KB · Görüntüleme: 4

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59

Hocam format data'nin Türkçesi fabrika ayarlarına sıfırlamak gibi bir sey. Sizin sonradan kaydettiğiniz tüm dosyalar, uygulamalar vs. silinir. Nasıl bir hafıza kartını bicimlendiriyorsat format data yapınca telefonun kullanıcı dosyalarını depoladığı alanı biçimlendirmiş oluruz.

Günümüzde format data yapmadan cihaz açılmaya calisilinca bootloopa neden oluyor ne yazık ki.

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59
Hocam ben bunu yüklemeyi çok istiyorum ama konu sahibi ilk önce format data yapılmasını yazmış. Yoksa bende note 8 pro varken 50 kere rom yüklemişimdir bir kere format data yapmadım, ilk kez bu cihaza ait çıkartılan romlarda duyuyorum format data olayını.
Format Data'yi ne zaman yaptiginizin bir onemi yok. İsterseniz başta yapın isterseniz twrp'den çıkmadan önce.

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Hocam format data'nin Türkçesi fabrika ayarlarına sıfırlamak gibi bir sey. Sizin sonradan kaydettiğiniz tüm dosyalar, uygulamalar vs. silinir. Nasıl bir hafıza kartını bicimlendiriyorsat format data yapınca telefonun kullanıcı dosyalarını depoladığı alanı biçimlendirmiş oluruz.

Günümüzde format data yapmadan cihaz açılmaya calisilinca bootloopa neden oluyor ne yazık ki.
Fabrika ayarları dediğimiz şey, cihazın fabrikadan çıktığındaki ilk rom mu hocam? değilse, neden fabrika ayarlarına deniyor?

Üst Alt