İpucu En Doğru Şekilde Batarya Kullanım Rehberi [Doğru Bilinen Yanlışlar]

spacemedia

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ilhan
Cihazım
oneplus 6t
Meslek
uzman teknisyen
Konular
32
Aukey marka adaptörleri öneririm. Oldukça kaliteli ve stabil çalışıyor. Üzerinde yazan voltaj çıkışına sahip ender markalardan. Ayrıca Peocawe hocama güzel anlatımı için teşekkür ederim. :)

Peocawe

Bilgi paylaştıkça güzel.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
OnePlus 6T 128
Konular
115
Rica ederim hocam. :)
Aukey marka adaptörleri öneririm. Oldukça kaliteli ve stabil çalışıyor. Üzerinde yazan voltaj çıkışına sahip ender markalardan. Ayrıca Peocawe hocama güzel anlatımı için teşekkür ederim. :)

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Patron

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mehmet
Cihazım
Mi Max 3
Meslek
Z.Katibi
Konular
3
Şunu öğrenmem iyi oldu teşekkür ederim. :)

Bu kısım önemli (Casibao Hocamdan Alıntıdır);
2-3 ayda bir, sadece 1 defaya mahsus pili sonuna kadar bitirin ve sonra cihazınızı kapalı olarak %100’e kadar doldurun. Yapacağınız bu işlem sayesin de pil döngü ölçüsünü yenilemiş ve pilinizi kalibre etmiş olursunuz ve cihazınız pil değerlerini daha doğru yüzde değeri olarak gösterir.

_orxan@

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Orxan
Cihazım
Xiaomi Redmi S2
Konular
6
Hocam bu konu ne kadar doğru? Yaani yanlış bilgilendirme olma olasılığı varmı?

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99

ismuta

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emin
Cihazım
Mi 8
Konular
1
Bundan sonra yüzde 80'e kadar şarj edeceğim. Uygulama olarak da AccuBattery kullanıyorum.

Mert35

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mert
Cihazım
Mi 8 Lite
Konular
0
Teşekkürler bilgi için, %20-80 arası kullanmak benim için zor fakat 20'in altına inmemeye çalışacağım.

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Peocawe

Bilgi paylaştıkça güzel.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
OnePlus 6T 128
Konular
115
Bundan sonra yüzde 80'e kadar şarj edeceğim. Uygulama olarak da AccuBattery kullanıyorum.

Sürekli bunu yapmanıza gerek yok ama en sağlıklısı tamamen şarj etmemek ve tamamen şarjını bitirmemektir hocam. Ayda bir tam boşaltım ve dolum yapabilirsiniz ama daha iyi olacaktır.

Teşekkürler bilgi için, %20-80 arası kullanmak benim için zor fakat 20'in altına inmemeye çalışacağım.

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Fullemekten ziyade 20 altında pek kullanmamaya özen gösterin hocam.

Mr. Story

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
İsmail
Cihazım
Honor 9 Lite
Konular
17
Sürekli bunu yapmanıza gerek yok ama en sağlıklısı tamamen şarj etmemek ve tamamen şarjını bitirmemektir hocam. Ayda bir tam boşaltım ve dolum yapabilirsiniz ama daha iyi olacaktır.

Fullemekten ziyade 20 altında pek kullanmamaya özen gösterin hocam.
Hocam birşey soracağım 2-3 ayda bir kez tamamen boşaltıp kapalı hakde tan şarj demişsinizya. Ben daha önce pil kalibrasyonu ile ilgili konulara baktığımda telefon kapanıncaya kadar kullanın kapanınca tekrar tekrar açmaya çalışıp telefon tepki vermeyene kadar devam edin diyordu yani örneğin kapanınca tekrar açmaya çalışınca belki ekran gelicek ama ana menüye dönmeden kapanacak bu şekilde tam bitirirsek telefonum şarj almama ihtimali var mıdır?

Peocawe

Bilgi paylaştıkça güzel.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
OnePlus 6T 128
Konular
115
Hocam birşey soracağım 2-3 ayda bir kez tamamen boşaltıp kapalı hakde tan şarj demişsinizya. Ben daha önce pil kalibrasyonu ile ilgili konulara baktığımda telefon kapanıncaya kadar kullanın kapanınca tekrar tekrar açmaya çalışıp telefon tepki vermeyene kadar devam edin diyordu yani örneğin kapanınca tekrar açmaya çalışınca belki ekran gelicek ama ana menüye dönmeden kapanacak bu şekilde tam bitirirsek telefonum şarj almama ihtimali var mıdır?

Telefonunuzun şarjı bitip kapandığında aslında halen batarya içerisinde %2-3'lük daha şarj olur. Bunun sebebi ise bataryanın tam anlamıyla boşalmasının bataryaya ciddi zararının olmasıdır. Firmalar %2-3 kaldığında bu değeri 0 gibi göstererek cihazın kapanmasını sağlıyor. Bu sebeple diyoruz ki %20 altında düştüğü zaman telefonu bu şekilde kullanmamaya özen gösterin. 2-3 ayda bir kapanana kadar kullanıp kapalı halde tamamen şarj edin. Yani diğer yerlerde yazıldığı gibi içerisinde ki enerjiyi tamamen boşaltmaya çabalamayın.

Üst Alt