Yardım Derin temizlik

keokan

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Okan
Cihazım
Redmi5plus
Konular
1
Merhaba red mi 5 plus kullanıcısıyım. Daha önceden silmiş olduğum cihazda olmaması gereken fotoğrafları bir çeşit geri getirme programı ile tekrar alınabildiğini öğrendim. Ben bu cihaza derin temizlik nasıl yaptırabilirim. Çünkü başka birine verdiğim zaman bu tür programlar ile özel fotoğraflarıma ve belgelerime erişebilir.

Var mıdır bir derin temizleme yöntemi. Şimdiden teşekkürler.

Amed

Freedom Of Thought
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hakan
Cihazım
İphone X- Mi 6
Meslek
Muimi
Konular
18
Merhaba red mi 5 plus kullanıcısıyım. Daha önceden silmiş olduğum cihazda olmaması gereken fotoğrafları bir çeşit geri getirme programı ile tekrar alınabildiğini öğrendim. Ben bu cihaza derin temizlik nasıl yaptırabilirim. Çünkü başka birine verdiğim zaman bu tür programlar ile özel fotoğraflarıma ve belgelerime erişebilir.

Var mıdır bir derin temizleme yöntemi. Şimdiden teşekkürler.
Öyle programlar var doğrudur. Bildiğim kadarıyla önbellekte biyerlerde kalan resimler oluyor. Bi ara denedim mesela facede bi foto gördünüz tıklamasanız bile cihaz önbelleği kaydediyor ve program o resmi buluyor. Kendi cektiğim fotolar bir kaç tane cıktı. Twrp ile önbellek silinirse sorun kalacağını sanmıyorum.

Oyla:

therkut

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkut
Cihazım
Mi 9 SE
Konular
3
Bahsettiği şey cache değil (tabi cache de önemli, kullanılan herhangi bir programın cache yapması arkada kalan kalıntı ihtimalini güçlendirecektir) , yazılan sektörlerdeki bilgilerin tamamen silinmesi değil sadece tanımlama bilgilerinini silinmesi fakat bilginin halen ilgili sektörlerde yazılı kalması dolayısı ile recovery programları ile bu bilgilerin adresleme bilgilerinin oluşturularak tekrar okunabilmesi durumundan endişeli. Kurtarılamaz hale getiren uygulamaların genel adı data shredder olarak geçer. Play store da shredder diye aratırsan birçok program çıkar. Hepsinin genel mantığı ilgili resmin bulunduğu bölgelerin üzerine birçok yeni veri yaz sil yaparak altta kalan kırıntıların yerine tamamen anlamsız yeni verilerin yazılmasıdır. Yüksek puanlı bir tanesi işini görecektir.

Oyla:

keokan

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Okan
Cihazım
Redmi5plus
Konular
1
Bahsettiği şey cache değil (tabi cache de önemli, kullanılan herhangi bir programın cache yapması arkada kalan kalıntı ihtimalini güçlendirecektir) , yazılan sektörlerdeki bilgilerin tamamen silinmesi değil sadece tanımlama bilgilerinini silinmesi fakat bilginin halen ilgili sektörlerde yazılı kalması dolayısı ile recovery programları ile bu bilgilerin adresleme bilgilerinin oluşturularak tekrar okunabilmesi durumundan endişeli. Kurtarılamaz hale getiren uygulamaların genel adı data shredder olarak geçer. Play store da shredder diye aratırsan birçok program çıkar. Hepsinin genel mantığı ilgili resmin bulunduğu bölgelerin üzerine birçok yeni veri yaz sil yaparak altta kalan kırıntıların yerine tamamen anlamsız yeni verilerin yazılmasıdır. Yüksek puanlı bir tanesi işini görecektir.

hocam dediğiniz programı denedim epey de uzun sürdü sonra yeniden başlatın dedi yeniden başlattım fakat geri getirme programını tekrar kurduğumda eski fotoğraflar, videolar ve belgeler tekrar gözüküyor

Oyla:

kemalozturk

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kemal
Cihazım
Mi 12 Lite
Konular
0
çözüm basit yazılımı tekrar flashlamanız yeterlidir.
android tekrardan partition işlemi yapıcağı için kurtarma programlarının eski dosyaları bulması çok zordur.

Oyla:

Sekko

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sercan
Cihazım
Poco X3 NFC
Konular
129
çözüm basit yazılımı tekrar flashlamanız yeterlidir.
android tekrardan partition işlemi yapıcağı için kurtarma programlarının eski dosyaları bulması çok zordur.
Bu da çözüm değildir, resim olsun belge olsun indirilen her şey RAM üzerinde işlem gördüğü için , kalıntısı o şey silinse bile ram üzerinde kalır . Telefonların ve bilgisayarlarına zamanla yavaşlamasının sebebi de ramin bu şekilde dolup işlevini yerine getirememeye başlamasıdır . Konuyu açan arkadaşın bahsettiği programlar ramin üzerindeki bu kalıntılardaki resimleri bularak geri getiren programlar . Dahili hafıza ile hiçbir ilgisi yok yani

Oyla:

İbrahim kavak

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İbrahim
Cihazım
Poco X3 (Karna)
Konular
34
Hocam konu dışı ama geri getirme programı hangisi ve rootsuz çalışıyor mu?

Oyla:

kemalozturk

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kemal
Cihazım
Mi 12 Lite
Konular
0
Bu da çözüm değildir, resim olsun belge olsun indirilen her şey RAM üzerinde işlem gördüğü için , kalıntısı o şey silinse bile ram üzerinde kalır . Telefonların ve bilgisayarlarına zamanla yavaşlamasının sebebi de ramin bu şekilde dolup işlevini yerine getirememeye başlamasıdır . Konuyu açan arkadaşın bahsettiği programlar ramin üzerindeki bu kalıntılardaki resimleri bularak geri getiren programlar . Dahili hafıza ile hiçbir ilgisi yok yani

hocam öyle sağlam bir uygulama varsa söyleyin arada lazım oluyor. geçen sd kart bozuldu telefonun belleğinden 3-5 bişiler kurtarmaya çalışıyoruz.

Hocam konu dışı ama geri getirme programı hangisi ve rootsuz çalışıyor mu?

benim bildiğim diskdigger var. resimler rootsuz getiriliyor, diğer dosyalar için root istiyor. başka uygulama var mı bilgim yok.

Oyla:

therkut

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkut
Cihazım
Mi 9 SE
Konular
3
Diskdigger a baktım şimdi WhatsApp Media klasöründe ve telefonda ne kadar resim varsa gösteriyor. Yani program size zaten telefonunuzda bir klasörde olan resimleri de gösteriyor. Bir program tarafından Cache amaçlı bir klasöre kopyalanmış durumda da olabilir Ayrıca pro sürümünde shredding özelliği var, ana ekranda "wipe free space" butonu da shredding işlemi yapıyor (büyük ihtimalle, butonun açıklaması öyle). Data shredder ların iki çeşit çalışma şekli var; 1) Adreslemesi olmayan hafızadaki tüm blokların üzerini toplu olarak yaz sil yaparak kurtarılamaz hale getirmek. 2) Özellikle bir veya birkaç dosyayı seçip onların bulunduğu hafıza alanına yaz sil yapmak. İlk yöntem normal olarak çok üzün sürer (uzun yıllar önce 2 hafta boyunca 7/24 aynı diske shredding yaptığımı biliyorum, tabi sizinkş bu kadar sürmeyecek çünkü yazma silme hızları müthiş noktalara varsı. shredding yapmanın da bir sürü yöntemi var), ikinci yöntem ise birkaç saniye/dakika da tamamlanır.

RAM bellekteki bilgiyi kurtarmanın mümkün olmadığına ve ram bellekte herhangi bir kurtarılabilir bilgi tutulamayacağına eminim.

Oyla:

Save_Mi

Snowflake
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Platina/Courbet
Konular
207
Hocam sağlam bir yöntemi var ancak çok fazla risk içeriyor. Cihazda twrp yüklüyse efs yedeğini mutlaka alın, sonra tüm birimleri önce farklı biçimde sonra ext4 olarak yeniden biçimlendirin. Sektörlerde biçimlendirme sonrası verilerin yerleri değişir, tekrar rom attığınızda üzerine yazım ihtimalı yüksektir, ancak dikkatli olun, TÜM BİRİMLERİ YENİDEN OLUŞTURAMAYA BİLİRSİNİZ.

Oyla:
Üst Alt