Çekiliş --- 10 kişiye Çeşitli Hediyeler ---

'Forum Yarışmaları ve Etkinlikler' forumunda enesaydin00 tarafından 31 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Tapatalk kullanıcılarının sitemize erişiminde sorun yaşaması durumunda sitemize tarayıcı üzerinden girerek gizlilik politikası ve kullanım koşullarını kabul etmesi gerekmektedir.
 1. #1 enesaydin00, 31 Ağustos 2016
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Eylül 2016
  Katılım Şartı :
  Ülkemizde yer alan doğal güzelliklerden bir tanesinin görselini paylaşıp kısa bilgi vermeniz gerekmektedir.

  Kazananlar Cuma günü açıklanacak. Ürün gönderimler C.tesi olacaktır. Kargo ücreti 3.99TL alıcı ödeyecektir.

  Xioami Ürünleri :

  1 adet Xioami Mi Key
  1 adet Xiaomi Type-C Adaptör

  BlitzPower marka Ürünler

  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...

  2 adet Micro Usb Kablo
  2 adet Type-C Kablo
  2 adet iPhone Kablo
  1 adet Su geçirmez Led Lamba
  1 adet VR gözlük


  Kazananlar:
  06 Farslan
  14 dracula_55
  16 KeremUyar
  17 hakantr
  20 cınarım
  21 Hot.Coffee
  23 arzuaranci
  26 oruba
  27 siranusta
  35 byAndroid

  Yedekler

  10 kensopoy
  30 Damenda

  Çekiliş sonucu 6 farklı kişinin rastgele söylediği sayılardan seçilmiştir. Sayılar mesaj numaranızı göstermektedir.

  Kazanan arkadaşların HiddeNKinG adlı arkadaşa adres bilgisi, telefon numarası, isim soyisim ve kullanmış oldukları telefon modellerini özel mesaj olarak en geç pazar gününe kadar göndermesi gerekmektedir.

  Hafta içi hediye gönderimleri yapılacaktır. Kargo alıcı ödemeli olacaktır. Tahmini kargo ücreti (4TL)

  Herkese iyi günler.
   
  Hot.Coffee, PURE, catlax66 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 2. #2 catlax66, 31 Ağustos 2016
  Son düzenleme: 31 Ağustos 2016
  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...

  Ertuğrulgazi'nin Bursa'yı fethetmesinden sonra bölgeye gelen Kayı boyu Yörükleri tarafından kurulan Dışkaya Köyü Kırsalında Çoban ve Keçisi.
   
  hasbaba, chatin_62 ve sinilker bunu beğendi.
 3. Enes merhaba

  konuyu takip etmek istiyorum ve şu şekilde yapılandırsak nasıl olur ?

  play store da Sfera isimli yazılım mevcut.. (aklıma gelmişken açılmamış ise kullanım şeklini konu olarak açayım)
  Bu program ile kendi ekseninize 360 derece dönerek Sesli resim kayıdı yapabiliyorsunuz.. Hemde cep tlf u ile.. hiçbir ek aksesuar vs kullanmadan...

  tanıtım yapacak arkadaşlar bu şekilde yaparlar ise sanki daha hoş olur !!!

  aklıma gelen bir öneri..
   
 4. Mızık(Beşik) Çamı : Kütahya'nın Domaniç ilçesinde Osmanlı'nın ilk kuruluş döneminde Anamız, Hayme Ana'nın torunu Osman Gazi'yi salladığı oyunlar oynattığı 745-750 yıl yaşında olan ağacımızdır. Adının, çocukların sallanırken ağacın çeşitli sesler çıkarmasından dolayı atalarımız tarafından MIZIK adı verilmiştir. Geçtiğimiz senelerde rüzgar etkisiyle yıkılmış koruma altına alınmıştır.
  Devlet - Ebed - Müddet
   

  Ekli dosyalar:

 5. PAMUKKALE TRAVERTENLERİ
  Denizli ilimizde bulunan hem doğa hem de tarih harikası olan pamukkale travertenleri her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. sıcak su kaynaklarının doğal yollarla traverten yataklarına gelerek yüzeye çıkması ile oluşmaktadır. Sıcak su burada travertenlerin katmanlarına dökülerek çeşitli çökelmeler yapar. Kalsiyum ve hidrokarbonatça oldukça zengin olan bu sıcak su, 356 derecededir ve havayla temas ettiğinde bir dizi kimyasal değişim sonucu karbonat çökeltileri oluşturarak beyaz renk ve sert bir zemin oluşturur..Mutlaka görülmeye değer bir yerdir. Kaybolmadan ziyaret etmelisiniz. Ben gitmiştim çok beğendim. Baya da kalabalık gitmiştik ama türkiyemin bu güzel doğa harikalarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. :)
   

  Ekli dosyalar:

  • 2555.jpg
   2555.jpg
   Dosya Boyutu:
   161,7 KB
   Gösterim:
   57
 6. YUKARI DÜDEN ŞELALESİ (DÜDEN ŞELALESİ ANTALYA MERKEZDE DENİZE DÖKÜLÜRKEN,DÜDEN HENÜZ DENİZE KAVUŞAMADAN OLUŞAN ŞELALEDİR. ORMANLIĞIN İÇİNDE GÜZEL BİR YER GEZİP DOLAŞMANIZI TAVSİYE EDERİM. )

  İLK FOTOĞRAF ŞELALENİN ALTINDAKİ MAĞARADAN
  İKİNCİ FOTOĞRAF İSE ŞELALENİN DÖKÜLDÜĞÜ NOKTA (fotoğraflar kendi amatör çekimimdir.)

  20160824_145452_HDR.jpg

  IMG-20160831-WA0011-1.jpg
   
  TosunPASA bunu beğendi.
 7. Erdek Kapıdağ Yarımadasından. Kirazli manastiri, eskiden rahibeler burada eğitim görür ve yetiştirilirlermiş. Fakat günümüzde bir harabe görünümünde. İçinde bir ağacın kovuğunda insan ağzına benzeyen girişi olan bir mağara bulunmaktadır..
   

  Ekli dosyalar:

 8. [​IMG]
  Ulubey Kanyonu, Uşak ilinin Ulubey ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. ABD deki büyük kanyon dan sonra ikinci büyük kanyon olan Bugüne kadar bilinmeyen kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşur. Ulubey çayı, bütün kanyonu adeta saklı bir cennete çevirmiştir. Kanyonu yüksekten seyredebilmek için camdan seyir terası yapılmıştır.
   
 9. 13640899_10154390888473112_5026592751459811271_o.jpg

  Şile Ömerli köyünde gece kamp kurduk ve ertesi günü çekmiştim. Çok güzel doğası vardır kesinlikle tavsiye ederim. (İstanbul dan günü birlikte gidilebilir)
   
 10. Yarışmacı arkadaşlara başarılar :)

  Ölüdeniz
  , Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Ölüdeniz kumsalı yüzde seksen iki oyla 2006 yılında Dünya'nın en güzel kumsalı seçilmiştir

  Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, Ortaçağ'da "Uzak Diyar" olarak tanınır, Anadolu'nun güneybatısında yer alan Teke Yarımadası'da bulunur. Türkiye'de bulunan deniz kulağı(lagün) oluşumlarından biridir.

  Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz'de sadece çırpıntılar meydana gelir.

  Ancak durgun gibi gözüken Ölüdeniz, gözle görünmeyen üç nedenle kendini hemen hemen her gün yenilemektedir. Bunlardan ilki, Ölüdeniz'de mevcut yoğun kaynak suyu çıkışları, dipte içeriden açıkdenize doğru bir akıntı yaratmaktadır. İkincisi, bu kaynak sularının yarattığı tuz farkından dolayı açıkdenizden içeriye ve dışarıya devamlı bir sirkülasyon oluşmasıdır. Üçüncüsü ise gel-git etkisi ile iki-üç günde bir deniz ortalama yarım metre yükselir ve alçalır. Bu da büyük miktarda deniz suyu giriş ve çıkışı sağlamaktadır.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  chatin_62 bunu beğendi.
 11. +rez :)
   
  Sensizliginsesi bunu beğendi.
 12. Antiokheia'nın Isparta İli'ne bağlı Yalvaç İlçesi'nin yaklaşık 1 km. kuzeyinde ve Sultan Dağları'nın güney yamaçları boyunca uzanan verimli arazide kurulmuş bir Pisidia kentidir.

  Antiokheia da Apollonia gibi bir Seleukos kolonisidir; fakat kesin kuruluş tarihi bilinmemektedir. Bu şehir I. Seleukos veya oğlu Antiokhos tarafından kurulmuştur. M.Ö. 39 ila 36 yılları arasındaki bir tarihte Amyntas'ın idaresi altına giren Antiokheia, onun M.Ö. 25'de öldürülmesiyle, bölgenin bütün şehirleri gibi, Galatya eyaletine dahil edilmiştir.

  Antiokheia, M.Ö. 25'te veya biraz sonra Colonia Caesarea adıyla Roma kolonisi olmuştur. Kent, pek çok Latince yazıtın da kanıtladığı gibi, yaklaşık olarak ikiyüz yıldan fazla bu statüsünü korumuştur.

  Latince'nin M.S. 295 yılına kadar resmi dil olarak kullanıldığını imparator ve legatları için düzenlenmiş olan yazıtlar kanıtlamaktadır. Fakat bu tarihten sonraki decurioların (eyalet senatörü) protokolleri çoğunlukla Grekçe yazılmıştır. Sikkeler üzerinde de II. Claudius (M.S. 268-270) Devrinin sonlarına kadar Lâtince ibarelere rastlanmaktadır. Daha sonra Lâtince'nin yerini Grekçe almıştır. Yazıtlarda ve Tanrı Men için adanmış olan adaklarda Lâtince'nin, Grekçe'yle kıyaslandığında çok daha az kullanılmış olduğu görülmektedir.

  I.A. Richmond ve R.G. Collingwood'un tahminlerine göre kent merkezindeki nüfus 7500-10.000 civarında idi. B.Levick ise üç binin üzerinde emekli askerin bulunduğunu ileri sürmektedir. Ancak, Antiokheia'nın geniş sınırları içerisinde 30-40 bin civarında bir nüfusun yaşadığını söyleyebiliriz.

  Antiokheia, M.S. 3. yüzyılın hemen sonunda kurulan genişletilmiş Pisidia eyaletinin metropolisi olmuştur. Kilise kayıtlarından anladığımıza göre, kent Bizans Devrinde de önemini korumuştur.

  Kentin bilinen en erken sikkeleri M.Ö. 1. yüzyılın sonuna tarihlenmektedir. Koloni döneminin ilk 150 yılında fazla sikke basmamıştır. Koloni öncesi sikkeleri gibi, tipler çoğunlukla Tanrı Men ile ilgilidir. Sikkeler üzerinde "colonia" yazısı yer almaktadır. Claudius II'ye kadar sikke basımı devam etmiştir. Bu sikke basımı sayesinde kentin ekonomik durumunun M.S. 3. yüzyılda en üst noktaya ulaştığını anlamaktayız.

  İ.S. 713'de Araplar'ın istilasına uğrayan kent yakılıp yıkılmıştır. Kazılar sonucu ele geçen kalıntı izleri ve bulgular bu olayı ve tarihi kanıtlamaktadır. Kentin tarihi 13.yüzyıla dek izlenebilmektedir. Ancak, bu yüzyılın ikinci yarısından itibaren halkın bir kısmının o zamanın verimli toprakları olan Yalvaç'a göçtüğü, diğer bir kısmının ise başka eyaletlere taşındığı görülmektedir.
   

  Ekli dosyalar:

 13. Kaz dağları Balıkesir de İzmir-Çanakkale yolunun solunda yer alır. Sadece buraya ait 77 farklı tür bitki vardır.
  Kamp alanları oldukça güzel olmakla beraber gitme şansı bulamadık. En son birkaç hafta önce kaz dağlarına çıkmaya niyetlendik ancak yolun yarısında iken yol şartlarından dolayı dönmek zorunda kaldık. Ama Mehmetalan köyüne kadar gidebildik :)

  kaz.jpg
   
 14. Şahinkaya Kanyonu -Altınkaya Barajı - Vezirköprü - SAMSUN
  Vezirköprü’nün 17 km. kadar kuzeybatısında bulunan Kanyon (Yarmavadi), Altınkaya barajının en dar yeri olma özelliği ile de dikkat çeker ve yaklaşık 1500 metre uzunluğundadır. Şahinkaya Kanyonu, Altınkaya Baraj Gölü’nü adeta ikiye ayıran doğa harikası bir boğazdır.Vezirköprü'de sadece Osmanlı ve Selçuklu değil, Hititler'e kadar uzanan bir medeniyet geçmişinin izleri ve birikimleri var. Hitit Kralları'nın tahta çıkarken kutsandığı yer de Vezirköprü'dedir. Şu an bu bölgede Alman arkeologlar kazı çalışmaları yapıyor. Dolayısıyla gerek Kunduz Dağı gerekse Şahinkaya Kanyonu gelecek yıllar içinde gerçekleşecek adımlarla hatırı sayılır bir çekim yeri olma yoluna girmiştir. Bizzat gidip gördüğüm bu doğa harikası görülmeye değecek yerlerden birisi :)
  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...
  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...
   
  chatin_62 bunu beğendi.
 15. AMASRA, BARTIN

  Bartın'ın ve Karadeniz'in en şirin kasabalarından biri olan Amasra tam bir sükunet cenneti. Amasra'da kale, müze ve şato da var.
   

  Ekli dosyalar:

  • 2552.jpg
   2552.jpg
   Dosya Boyutu:
   69,6 KB
   Gösterim:
   29
 16. Şapinuva

  TtsP.jpg
  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...'un 53 km güneydoğusunda bulunan Şapinuva, Hitit Devleti'nin önemli idaresi merkezlerinden biri olmuş. Önemli bir askeri ve dini merkez olan Şapinuva şehri, o dönemlerde siyasi ve coğrafi konumu dolayısıyla oldukça stratejik bir noktada yer alıyordu. Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın... Masat Höyük kazılarında Şapinuva ile ilgili büyük krallığa ait bir mektup ele geçirilmiş. Söz konusu mektupta; ‘Bu tablet size ulaşınca, 1701 askeri ishupittadan acele olarak sevk ediniz ve onları iki gün içerisinde Şapinuva şehrine, majestenin huzuruna getiriniz' ifadeleri bulunuyor. Bu mektuptan da anlaşıldığı üzere Şapinuva, Hitit kentinin önemli bir idari merkeziymiş tarih sahnesinde. 25524231.jpg


  Bölgede ele geçirilen yazışmaların büyük bir çoğunluğu Şapinuva'nın büyük kralına ve kraliçesine gönderilmiş mektuplardan oluşuyor. Dolayısıyla Şapinuva, bir kraliyet çifti tarafından yönetiliyormuş. Bunun yanı sıra şehir, ordu komutanlığının ve sürekli olarak askerin hazırda bulunduğu bir şehirmiş aynı zamanda.

  Oldukça geniş bir alana yayılan Şapinuva'da, iki Fırtına Tanrısı adına ayrı ayrı yapılmış iki tapınak, kraliçe sarayı, ordu komutanlığı ve belediye teşkilatı gibi önemli kurumlar yer alıyormuş. Tüm bu verilerden, Şapinuva'nın ne denli teşkilatlı bir şehir görünümünde olduğu anlaşılıyor.
   
 17. #17 hakantr, 31 Ağustos 2016
  Son düzenleme: 1 Eylül 2016
  [​IMG]
  Eğirdir gölü - Isparta
  Acizane foto mi4 ile benim tarafımdan çekilmiştir.
  Isparta nın Eğirdir ilçesinden ismini alan göl bir çok ilçeye de sınırı vardır. Eskiden kışları donarmis ve insanlar yolu kısaltmak maksadıyla donmuş gölün üzerinden geçermiş. Şimdilerde yazları Eğirdir, turistik bir merkez haline geliyor. Sahili plajı dolup taşıyor. Eğlenmek ve serinlemek isteyen insanlar denizi andıran bu yerde sevdikleriyle güzel zamanlar geçiriyor. Göl manzaralı evlerin balkonunda oturmak, özellikle yaz akşamlarında başka oluyor.

  MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 18. [​IMG]


  SAFRANBOLU’ NUN TARİHİ

  Geleneksel Türk toplum yaşantısının bütün özelliklerini günümüze taşıması ve kendini zamana karşı saklamış olması, Safranbolu’yu “Korumanın Başkenti” ünvanına kavuşturmuştur. Ülkemizde bulunan yaklaşık 50.000 kadar korunması gerekli kültür ve tabiat varlığının yaklaşık 1500’ü Safranbolu’dadır. Sahip olduğu zengin kültürel mirası kent ölçeğinde korumadaki başarısı Safranbolu’yu “Dünya kenti” yapmış ve Safranbolu, UNESCO tarafından 17 Aralık 1994 yılında “Dünya Miras Listesi” ne alınmıştır.

  Safranbolu, antik devirde ‘Paplogonya’ olarak bilinmektedir. Tarihi M.Ö. 3000 li yıllara kadar uzanan bölgede, Safranbolu şehir yerleşiminin kesin tarihi tam olarak bilinmemektedir. Gasgaslar, Hititler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar, Romalılar, Selçuklular, Çobanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlılar egemenlik kurmuştur. Safranbolu, 1196 yılında Selçuklu Sultanı II. Kılıç Arslan’ ın Oğlu Muhittin Mesut Şah tarafından alınmış ve Türklerin egemenliği altına girmiştir. Safranbolu tarih boyunca çeşitli uygarlıklar arasında el değiştirdiği gibi Türk Beylikleri ve Osmanlılar arasında da el değiştirmiştir. 1423 yılından itibaren de Osmanlıların kesin egemenliğine girmiştir. 17. y.y. da Sinop-Gerede-İstanbul ticaret yolu üzerinde önemli bir konaklama ve malların değişim merkezi olan Safranbolu’da, birçok sadrazam ve devlet adamının ikamet ettiği ve Saray’da da Safranboluluların görev aldığı bilinmektedir. Bu durum Safranbolu’nun Osmanlı sarayının arka bahçesi olarak nitelendirilmesini sağlamıştır.

  Safranbolu, sivil Osmanlı mimarisini taşıyan geleneksel Türk evleriyle, doğal güzellikleriyle ve tarihi boyutuyla ün kazanmış nitelikli bir kenttir. Yeni Hamam, Eski Hamam, Cinci Hanı, Köprülü Mehmet Paşa Camii, Kazdağlıoğlu Camii, İzzet Mehmet Paşa Camii, Kent Tarihi Müzesi, Saat Kulesi, Eski Cezaevi, Bulak Mağarası, İncekaya Su Kemeri, Yemeniciler Arastası, Demirciler Çarşısı,Manifaturacılar Çarşısı, Tarihi Çeşmeleri, Kemerleri dönemin nadide değerlerindendir. Şehir çevresinde bulunan kaya mezarları ve tümülüsler de görülmesi gereken yerler arasındadır.


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 19. Başlıkta doğal güzellikler yazıyordu biliyorum ama son zamanlarda görüp görebildiğim en güzel manzaralar bunlardı anıtkabir 1.jpg anitkabir 2.jpg anitkabir 3.jpg
   
 20. guney-selalesi.jpg guney-selalesi1.jpg guney-selalesi3.jpg guney-selalesi5.jpg

  Üniversite zamanlarında gitmiştim Denizlide muhteşem bir mağara ve şelale
  Güney Şelalesi, Türkiye'nin doğa harikası yerleri arasına girmiştir.
  Bu yeşil ortamda gözleriniz dinlenirken, Şelale suyunun sesi ile kulağınızın pası gidiyor.
  Mutlaka görülmesi gereken yerler
   
  chatin_62 bunu beğendi.
 21. Bilgelik Vadisi | Antalya
  Bilgelik Vadisi, turizmin cenneti Antalya'da bulunmasına rağmen çoğu Antalyalı tarafından bile bilinmeyen doğal bir güzellik. Yaklaşık 600 metre yüksekliğinde uçurumlardan meydana gelen bu kanyonun tabanından ise turkuaz rengiyle Köprüçay Nehri akmakta. Bu vadi henüz hiçbir turizmci tarafından keşfedilmediği için herhangi bir ulaşım yolu bulunmamakta, sadece yaya olarak orman yollarından ulaşılabilmektedir.

  [​IMG]
   
 22. İnsuyu Mağarası - Burdur

  [​IMG]

  Burdur il merkezine göre güneydoğuda 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Mandıra köyü sınırları içerisindedir. Uzunluğu 597 m ve en geniş yeri 80 m dolayındadır. Birbirine bağlı 9 boşluktan oluşur. Boşluk yanaklarında birikmiş sular gölcükler oluşturmuştur. Gölcükler mağara tabanından geçen karstik bir yer altı akarsuyu ile birbirine bağlıdır.

  [​IMG]

  Mağara yatay olarak uzanır ve hidrolojik olarak kaynak özelliği taşımaktadır. Yani aktif olup çok dönemli oluşum özelliği taşımaktadır. Jura-Kretase yaşlı kireçtaşları içerisinde oluşmuş bulunan mağara aynı zamanda kırık hatlar üzerinde bulunmaktadır. İnsuyu mağarasının suları aynı fay üzerinde ve kuzeyde bulunan Kızılin mağarasından gelmektedir. Doğu-Batı ve Kuzey-Güney yönlü fay hatlarının kesişme yerinde bulunan mağara ağzından çıkan kaynak suları mağara üzerinde traverten düzlükleri oluşturmuştur.

  [​IMG]

  İnsuyu mağarasında; karstik yapının zamanla erimesi ve aşınması sonucunda mağara içinde sarkıt ve dikitler meydana gelmiştir. Ayrıca girintili çıkıntılı çeşitli yönlere açılan dehlizler bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Sarkıt ve dikitlerle kaplı mağaranın girişindeki bir faydan çıkan karbonatlı maden suyu mağara içindeki küçük bir yer altı deresinin suyuna karışmaktadır.

   
 23. Olympos Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...'de kurulmuştur. M.Ö. 100'de Lykia birliğinin önde gelen ve üç oy hakkına sahip altı şehrinden birisi olmuştur. M.Ö. 78'de Roma komutanı Servilius Isauricus Olympos'u korsanlardan temizleyerek şehri Roma topraklarına katmış ve kent Roma dönemi öncesinde de bilinen tabii gazların yandığı Çıralı'daki Demirci tanrı Hephaistos kültü için inşa edilen açık hava sunaklarıyla da büyük bir ün sahibi olmuştur. Orta Çağın başlarında, M.S. 4., 5. yy yazılı kaynaklarından hıristiyanlaşan Olympos'un ilk piskoposlarına dair bilgi alınsa da kentin 7. yy'dan sonrası şimdilik karanlıktır. Kentte M.S 5. yy ile 7. yy arasına tarihlenebilecek 12 adet Bizans Kilisesi yer almaktadır ki, bu da Hıristiyanlığın ilk yıllarında Olympos'un önemli bir kent olduğunu göstermektedir.
  Olympos, içinden geçtiği dereciğin iki yanına yayılmıştır. Kumsaldan da görülen ve mezarların üzerinde bulunan yüksek tepe Olympos'un akropolü olarak adlandırılsa da bu alanda yalnızca orta çağ'a ait bir hisar yer almaktadır.

  Olympos SIT alanı kapsamında olduğu için antik alan ve çevresinde yapılaşma yasaktır. Konaklama ağaç evlerde yapılır. Burası gezgincilerin en önemli durağıdır. Ayrıca bölge yakınlarındaki Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın... da Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın... ilgilenenler için ideal bir bölgedir.
  Olimpos , Antalya'ya 100 km. uzaklıkta, Caretta Caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olduğundan sit alanı olarak korunan, genellikle üniversite öğrencilerinin ve sırt çantalı Turistlerin tercih ettiği tatil köyü. Ağaç evleri, çadır mekanı olarak kullanılabilecek açık alanları, Likya Yolu üzerinde bulunması önemli özellikleridir. Beydağları - Olimpos Sahil Milli Parkı sınırları içinde yer alır.
   

  Ekli dosyalar:

  HiddeNKinG bunu beğendi.
 24. Ihlara Vadisi

  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...'a 40 km uzaklıktadır.

  Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın..., Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...'volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan cemal şekilli bir vadidir. Melendiz çayı, milyonlarca yıllık bir sürecin sonunda, 14 kilometre uzunluğunda ve yüksekliği yer yer 110 metreye ulaşan kanyon görünümlü bu vadiyi meydana getirmiştir. Bu çatlaklardan yol bulan kanyonun bugünkü halini almasını sağlayan Melendiz çayına ilk çağlarda Kapadokya ırmağı anlamına gelen "Potamus Kapadukus" denilmekteydi.

  14 km uzunluğunda ki vadi Ihlara'dan başlar, Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın...'de son bulur. Vadinin yüksekliği yer yer 100 –150 m dir. Vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliseler bulunmaktadır. Ihlara vadisi'nde kiliselerdeki süslemeler 6. yüzyılda başlayarak 13. yüzyılın sonuna kadar devam etmiştir.

  Bazı barınaklar ve kiliseler yeraltı şehirlerinde olduğu gibi birbirine tünellerle bağlantılıdır.
   

  Ekli dosyalar:

  • indir.jpg
   indir.jpg
   Dosya Boyutu:
   12,1 KB
   Gösterim:
   20
 25. kayacı vadisi ( doktorun yeri ) tam bir doğa harikası (MERSİN)
   

  Ekli dosyalar:

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...