Haber Bu telefonlar öldürmese de süründürüyor!

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Akıllı telefon alırken hiç SAR değerini merak ettiniz mi? İşte en yüksek SAR değerine sahip telefon markaları.
Günümüzde kullanıcıların akıllı telefon satın alırken göz önünde bulundurdukları pek çok kriter mevcut. Bu kriterleri sıraladığımızda, iyi fotoğraf çekmesi, güçlü bir yonga setine sahip olması ve göze hoş gelen tasarım çizgisinde yer alması ilk üçte yer alıyor.

Lakin bazı kullanıcılar için bu kriterlerden de öte bir şart var. O da düşük SAR değerine sahip olması.

Hali hazırda akıllı telefonları yaydığı radyasyon miktarı ile ilgili pek çok araştırma mevcut. Nitekim bu radyasyon miktarını da SAR değeri ile ifade ediyoruz. Herhangi bir üretici, geliştirdiği akıllı telefonu satışa sunmadan önce çeşitli kuruluşlarca belirlenmiş olan SAR değerleri kriterlerine uymak zorunda.

Fakat belirlenen bu değerlerin de çok düşük olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle günümüz gençlerinin akıllı telefonlarla bütünleşik bir halde yaşadıklarını göz önüne alırsak, durum farklı bir boyuta evrilebilir. Peki en fazla sar değerine sahip markalar hangileri? İşte bu sorunun yanıtı.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Yine de yapılan çalışmalar, telefonların yaydığı radyasyondan ötürü direkt olarak kanser yapıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermiyor. Tabi bu çalışmaların gerçeği ne kadar yansıttığı da bir diğer soru işareti.

Sonuç olarak en iyisi olabildiğince az radyasyon yayan telefonlar satın almak. Ya da telefonla çok fazla haşır neşir olmamak.

Özellikle de telefonu küçük yaştaki çocuğun eline verip ona video ve benzeri şeyler izletmek çok büyük bir hata.

Siz de akıllı telefon alırken SAR değerine dikkat edin ve telefonla çok fazla yapışık yaşamamaya özen gösterin. Ayrıca uzun süreli görüşmelerinizde de mutlaka kulaklık kullanın.

Kaynak:

aliasaf

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bilinmiyor
Cihazım
Bilinmiyor
Konular
125
nokia lardan beridir aynı muhabbet dönüyor. okadar yerden inceliyosun bakıyosun her özelliği gel senin için üretildim diyor anah bide bi bakmışsın sar değeri yüksek kafada bi soru işareti. üç kağıttan başka değil bence ama siz inanmakta serbestsiniz. samsung düşük apple zaten düşük birde tüm modelleri biri bari yüksek olsun.nerde ucuza cihaz satan firmalar var onların ki yüksek neden acaba.
Kafada soru işaretleri bırakıyorlardrunk~~:?

XSoDia

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ömer
Cihazım
Redmi K30
Meslek
Çok Serbest Meslek
Konular
47
Haa bir arada wifi radyasyon kaynağı diyodu bazı otoriteler wifi teknoljileri yanice yayılmaya başlamıştı

XSoDia

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ömer
Cihazım
Redmi K30
Meslek
Çok Serbest Meslek
Konular
47
Cep telefonunun yaydığı veya aldığı radyo dalgalarının radyoaktif bir etkiye neden olduğuna dair tek bir bilimsel veri yoktur.
Ona kalırsa wifi her yerde ve fişek gibi vücudumuzdan geçiyor.
Basit bir saç kurutma makinesinin ürettiği radyo dalgasını 50 telefon bir araya gelse üretemez.
Hele günümüz modern telsizleri 1000000 telefon gücündedir.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Trenler icat olduğunda insan beyninin saatte 25 km den yüksek hızlarda hasar göreceğine dair makale yayınlayan bilim adamları vardı.
evet oonuda duydum herzaman cahil muhalefetler vardır.

muhammed540

...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Samsung s20 FE
Konular
353
Ek olarak Sar değeri ve diğer zarar verebilecek değerler için btk'nin almış olduğu önlemleri bu konuya bakarak öğrenebilirsiniz

Lucas.Rintaro

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Lucas
Cihazım
Redmi Note 10 P
Konular
14
Yav hep meslek lisesimi? Anadolu + fen lisesi vs hiç yokmu?
Radyasyon dediğin zaman radyoaktif bir madde de gerekmiyormu?
Cep telefonunda ne var kriptonitmi :D yoksa zenginleştirilmiş uranyummu var.
Radyoaktif bir element olmadan radyasyon nasıl yayılır?
Bu sar muhabbeti bana çok ilginç geliyor.
Telefondan Radyasyon nasıl yayılıyor. Alfa mı betamı yoksa gamma ışıması mı yapıyor. Yoksa 2k lık telefona iyi çeksin diye plütonyum izotopumu koymuşlar :P
Neymişte baş ısınıyormuş radyasyondan. Termonukleer telefon mübarek. O zaman sobada yakmayın onunlada kafa ısınır.
Mikrodalga fırının ve kablosuz bağlantının çalışma prensibini okuyun daha sonra yorumunuzu tekrar okuyun.

mehmet_bayram

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Poco X3 Pro
Konular
60
Bana da aşırı garip geliyo bu radyasyon muhabbeti elektromanyetik spektruma bakıldığı zaman telefonun, morötesi ışıkla çalışan bir kumandadan hatta herkesin evinde kullandığı ampulden bile daha az radyasyon yaydığı görülüyor. Daha önce bunu Bir fizikçiye sorduğumda ve ayrıca üniversite sınavına çalışırkenki çözdüğüm sorularda hep telefonun radyasyon açısından gayet düşük bir seviyede yani sağlık açısından bir sorun teşkil etmediğini öğrettiler

Mi6kullanicisi

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren Karakur
Cihazım
Mi 6
Konular
141
tam olarak öyle değil, mi6nın sar değeri iphone7'den daha iyi diye hatırlıyorum. ayrıca J7 Prime'nin SAR değerinin 1.40W/kg(10g) olduğunu düşünürsek hiç sorun olmaz.

( Mİ 6 )

Bu telefon için baş kısmında maruz kalınan değer normaldir, zarar vermez. Vücuttaki değer normal olarak kabul edilen değerin üzerinde ama yine de endişe etmeniz gereken bir şey yok. Asıl sınır 10 g doku üzerinde 2 W/kg olarak belirlenmiş.

O sar değerlerine maruz kalmak için telefonla çok uzun saatler boyunca konuşmanız lazım. Tehlikesi normal kullanımda yüksek değil ama yine de telefonda fazla zaman geçirmek sağlıksızdır.

Bizim ülkede kabul edilen sınır AB tarafından ortaya konan standarttır.

Xiaomi marka bir telefon alırsanız; güncelleme desteği ve güzel bir kullanıcı deneyimi yaşarsınız fakat ithalatçı garantili olduğu için servis/garanti işlemlerinde ne olacağını bilemem. Zaten bu ülkede normal satıcı garantisi de olsa aldığınız ürünle ilgili garanti hizmeti çoğu zaman kaliteli olmuyor.

Xiaomi kalitelidir, sonuçta ''Çin'in Apple'ı'' diye anılıyor. Yeni modelleri çıktığı gün satış rekoru kırıyor.

bu arada çakma telefon kullanmayın, çok kötü sonuçlar doğurur bilenler bilir. basın parayı adam akıllı telefon alın çakma alacağınıza, sağlığınızdan olursunuz

Reaxionreis

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Redmi Note 9S
Meslek
Web Geliştiricisi
Konular