Haber Bu telefonlar öldürmese de süründürüyor!

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Akıllı telefon alırken hiç SAR değerini merak ettiniz mi? İşte en yüksek SAR değerine sahip telefon markaları.
Günümüzde kullanıcıların akıllı telefon satın alırken göz önünde bulundurdukları pek çok kriter mevcut. Bu kriterleri sıraladığımızda, iyi fotoğraf çekmesi, güçlü bir yonga setine sahip olması ve göze hoş gelen tasarım çizgisinde yer alması ilk üçte yer alıyor.

Lakin bazı kullanıcılar için bu kriterlerden de öte bir şart var. O da düşük SAR değerine sahip olması.

Hali hazırda akıllı telefonları yaydığı radyasyon miktarı ile ilgili pek çok araştırma mevcut. Nitekim bu radyasyon miktarını da SAR değeri ile ifade ediyoruz. Herhangi bir üretici, geliştirdiği akıllı telefonu satışa sunmadan önce çeşitli kuruluşlarca belirlenmiş olan SAR değerleri kriterlerine uymak zorunda.

Fakat belirlenen bu değerlerin de çok düşük olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle günümüz gençlerinin akıllı telefonlarla bütünleşik bir halde yaşadıklarını göz önüne alırsak, durum farklı bir boyuta evrilebilir. Peki en fazla sar değerine sahip markalar hangileri? İşte bu sorunun yanıtı.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Yine de yapılan çalışmalar, telefonların yaydığı radyasyondan ötürü direkt olarak kanser yapıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermiyor. Tabi bu çalışmaların gerçeği ne kadar yansıttığı da bir diğer soru işareti.

Sonuç olarak en iyisi olabildiğince az radyasyon yayan telefonlar satın almak. Ya da telefonla çok fazla haşır neşir olmamak.

Özellikle de telefonu küçük yaştaki çocuğun eline verip ona video ve benzeri şeyler izletmek çok büyük bir hata.

Siz de akıllı telefon alırken SAR değerine dikkat edin ve telefonla çok fazla yapışık yaşamamaya özen gösterin. Ayrıca uzun süreli görüşmelerinizde de mutlaka kulaklık kullanın.

Kaynak:

Şresyon

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Samsung Note 8
Meslek
Yazılımcı
Konular
22
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Akıllı telefon alırken hiç SAR değerini merak ettiniz mi? İşte en yüksek SAR değerine sahip telefon markaları.
Günümüzde kullanıcıların akıllı telefon satın alırken göz önünde bulundurdukları pek çok kriter mevcut. Bu kriterleri sıraladığımızda, iyi fotoğraf çekmesi, güçlü bir yonga setine sahip olması ve göze hoş gelen tasarım çizgisinde yer alması ilk üçte yer alıyor.

Lakin bazı kullanıcılar için bu kriterlerden de öte bir şart var. O da düşük SAR değerine sahip olması.

Hali hazırda akıllı telefonları yaydığı radyasyon miktarı ile ilgili pek çok araştırma mevcut. Nitekim bu radyasyon miktarını da SAR değeri ile ifade ediyoruz. Herhangi bir üretici, geliştirdiği akıllı telefonu satışa sunmadan önce çeşitli kuruluşlarca belirlenmiş olan SAR değerleri kriterlerine uymak zorunda.

Fakat belirlenen bu değerlerin de çok düşük olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle günümüz gençlerinin akıllı telefonlarla bütünleşik bir halde yaşadıklarını göz önüne alırsak, durum farklı bir boyuta evrilebilir. Peki en fazla sar değerine sahip markalar hangileri? İşte bu sorunun yanıtı.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Yine de yapılan çalışmalar, telefonların yaydığı radyasyondan ötürü direkt olarak kanser yapıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermiyor. Tabi bu çalışmaların gerçeği ne kadar yansıttığı da bir diğer soru işareti.

Sonuç olarak en iyisi olabildiğince az radyasyon yayan telefonlar satın almak. Ya da telefonla çok fazla haşır neşir olmamak.

Özellikle de telefonu küçük yaştaki çocuğun eline verip ona video ve benzeri şeyler izletmek çok büyük bir hata.

Siz de akıllı telefon alırken SAR değerine dikkat edin ve telefonla çok fazla yapışık yaşamamaya özen gösterin. Ayrıca uzun süreli görüşmelerinizde de mutlaka kulaklık kullanın.

Kaynak:
Bilgi verdiğiniz için çok teşekkürler katılıyorum size hocam :)

yusuf00300

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Yusuf
Cihazım
Redmi Note 8pro
Konular
4
Yav hep meslek lisesimi? Anadolu + fen lisesi vs hiç yokmu?
Radyasyon dediğin zaman radyoaktif bir madde de gerekmiyormu?
Cep telefonunda ne var kriptonitmi :D yoksa zenginleştirilmiş uranyummu var.
Radyoaktif bir element olmadan radyasyon nasıl yayılır?
Bu sar muhabbeti bana çok ilginç geliyor.
Telefondan Radyasyon nasıl yayılıyor. Alfa mı betamı yoksa gamma ışıması mı yapıyor. Yoksa 2k lık telefona iyi çeksin diye plütonyum izotopumu koymuşlar :P
Neymişte baş ısınıyormuş radyasyondan. Termonukleer telefon mübarek. O zaman sobada yakmayın onunlada kafa ısınır.
Hocam sanirim vucudumuzda bile radyoaktif elementlerin oldugundan haberdar degilsiniz. Radyasyon sadece kararli olmayan radyoaktif cekirdeklerden ( ornegin uranyum toryum) yayilmaz. Cok yakindan tanidigimiz karbon ve potasyum atomlari da vucudumuzda bulunan radyo aktif elementlerdendir. Ayrica yerkabugu ve oturdugumuz binalar da radyasyon yayarlar. Telefonlarin da radyasyon yaydigi su gecirmez bir gercektir. Fen lisesi bitirmis hic kimsenin telefon radyasyon yayiyor mu yaymiyor mu tartismasi yaacagini sanmiyorum. Ha az mi yayiyor cok mu yayiyor veya pratik hayatimizda bize etkisi cok mu az mi tartismasi yapilabilir.

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
Sar değeri mi? Maalesef Sigara içen biri olarak asla sorgulama gereği duymadığım konudur..

Artık ebeveynler çocukları böyle yetiştiriyor hocam, park et çocuğu bir yere, ver eline tablet, çikolata.. Bu kadar.. Sözde zaman yok, zaman yoksa çocuk yapmayın kardeşim.. Neyse konumuz bu değildi :D
Konumuza dönecek olursak, telefona gelinceye kadar neler süründürür insanı, tabi birinden bile kurtulmak iyidir ayrı konu.. Emeğinize sağlık hocam.

Reaxionreis

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Redmi Note 9S
Meslek
Web Geliştiricisi
Konular
9
Telefondan Radyasyon nasıl yayılıyor. Alfa mı betamı yoksa gamma ışıması mı yapıyor. Yoksa 2k lık telefona iyi çeksin diye plütonyum izotopumu koymuşlar :P
Neymişte baş ısınıyormuş radyasyondan. Termonukleer telefon mübarek. O zaman sobada yakmayın onunlada kafa ısınır.
Mesela telefonun çekim gücünü düşünün onun için sinyaller yolluyor ve insan beyni bunların bir kısmını alıyor olay böyle diye biliyorum

aliasaf

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bilinmiyor
Cihazım
Bilinmiyor
Konular
125
Sar değeri mi? Maalesef Sigara içen biri olarak asla sorgulama gereği duymadığım konudur..

Artık ebeveynler çocukları böyle yetiştiriyor hocam, park et çocuğu bir yere, ver eline tablet, çikolata.. Bu kadar.. Sözde zaman yok, zaman yoksa çocuk yapmayın kardeşim.. Neyse konumuz bu değildi :D
Konumuza dönecek olursak, telefona gelinceye kadar neler süründürür insanı, tabi birinden bile kurtulmak iyidir ayrı konu.. Emeğinize sağlık hocam.
Katılıyorum hocam çocuklara ilgi azaldı Rica ederim

aliasaf

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bilinmiyor
Cihazım
Bilinmiyor
Konular
125
Bataryadan meydana gelen radyasyon yayılımı buna Sinyallerde dahil hocam Wifi veya Mobil şebeke
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Ahada. Vaziyet alın buralar karışacak.
Karbon atomunun cekirdeğinde bulunan notron sayısına göre izotopları vardır. Bütün dünyada var olan karbon atomlarının %99 u kararlıdır. Sadece % 1 inde 8 den fazla nötron vardır ve buna radyokarbonda denir. İnsan vücudundaki canlı karbon bileşiklerinin hiçbiri kararsız olamaz olsa idi dünyada canlılık olmazdı. Onu geç .
Telefon radyasyon yayamaz. Hala iddia ediyorum. O bahsettikleri radyasyon değil radyo dalgasıdır.
Hocam uzun süre telefon kullanmada 1 ay önce elimde sızlamalar yanmalar oldu acaba radyo dalgaları yüzündenmi

yusuf00300

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Yusuf
Cihazım
Redmi Note 8pro
Konular
4
Yok hocam estagfurullah vucudumuzdaki tum karbonlarin radyoaktif oldugunu kastetmedim. Ancak kararsiz karbon atomlarimin belli bir miktarinin vucudumuzda dahi bulundugundan bahsetmek istedim. semender44

XSoDia

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ömer
Cihazım
Redmi K30
Meslek
Çok Serbest Meslek
Konular
47
nokia lardan beridir aynı muhabbet dönüyor. okadar yerden inceliyosun bakıyosun her özelliği gel senin için üretildim diyor anah bide bi bakmışsın sar değeri yüksek kafada bi soru işareti. üç kağıttan başka değil bence ama siz inanmakta serbestsiniz. samsung düşük apple zaten düşük birde tüm modelleri biri bari yüksek olsun.nerde ucuza cihaz satan firmalar var onların ki yüksek neden acaba.

Üst Alt