Rom Bootloader süresi neyi amaçlamaktadır?

• Konbuyu başlatan rukA
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 22
  • Görüntüleme 6K

iquique

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Soner
Cihazım
11 Lite 5G 780g
Meslek
Mühendis
Konular
6
Eyyyy Bootloader sen kimsin ya? bize 15 gün süre veriyorsun :D

Sxiao

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
-
Cihazım
Mi 9T Pro
Konular
30
Bence cihazın çalınması/güvenliği için alınmış bir önlem ki bence bootloader kilidi hiç açılmasaydı Xiaomi cihazlar da bu kadar sorun yaşanmazdı.

iquique

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Soner
Cihazım
11 Lite 5G 780g
Meslek
Mühendis
Konular
6
Sesli güldüm hocam çok yaşa emi..:Dgiggle~~
eyvallah hocam. Başlık da güzel ama hakkını yemeyelim. Başlığı görünce böyle bir espiri yapmak aklıma geldi. hem gülmek güzel bir eylemdir. Allah herkesin yüzünü güldürsün.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427
Bootloader kilidi ilk geldiğinde resmi açıklama "bir başkasının eline geçen cihazların güvenliğinin sağlanması" amacıyla böyle bir önlem alındığı yönündeydi. Daha sonra ikinci bir açıklama yapılmadı dolayısıyla bu açıklamayı hala geçerli kabul etmemiz gerekiyor.

Bootloader kilidi açılmamış ve mi hesabı girilerek cihazı bul aktif edilmiş ve şifre ile korunan cihazlarda cihaz içerisindeki kişisel verilere cihaz sahibinin onayı olmadan erişilemiyor. Ancak başlangıçta 3 gün olarak belirlenen bu güvenlik süresinin bu kadar uzatılmasının mantıklı bir açıklamasını ben de bulamıyorum :)

MANUPLE

Ctrl + L
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
Netizen
Cihazım
Poco X3 Nfc
Meslek
Yazılım Uzmanı
Konular
39
Bootloader kilidi ilk geldiğinde resmi açıklama "bir başkasının eline geçen cihazların güvenliğinin sağlanması" amacıyla böyle bir önlem alındığı yönündeydi. Daha sonra ikinci bir açıklama yapılmadı dolayısıyla bu açıklamayı hala geçerli kabul etmemiz gerekiyor.

Bootloader kilidi açılmamış ve mi hesabı girilerek cihazı bul aktif edilmiş ve şifre ile korunan cihazlarda cihaz içerisindeki kişisel verilere cihaz sahibinin onayı olmadan erişilemiyor. Ancak başlangıçta 3 gün olarak belirlenen bu güvenlik süresinin bu kadar uzatılmasının mantıklı bir açıklamasını ben de bulamıyorum :)
BootLoader kilidinin açılmasının şirkete daha fazla sorun çıkardığından, başlangıçta az olan sürenin uzatılması tedbir ve sorunu azaltmaya yönelik olduğunu düşünüyorum.
Bu konunun muhataba şirketin açıklaması olmadığından düşüncelerim yorumdan öteye geçmez.

Bilim adamları bir köye misafir gitmiş, köylü oda ayarlamış ve onları baş başa bırakmış.
ORtada bir soba yanıyormuş ve sobanın altında da yüksekçe bir kütük varmış.
Bilim adamları bu kütük buraya neden konulmuş diye düşünmüşler, tartışmışlar ama geçerli bir neden bulamamışlar.

Anlaşamayınca Ardından evin sahibini çağırmış ve nedenini sormuşlar.
O da "Soba borusu yetersiz olduğu için" demiş.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427
BootLoader kilidinin açılmasının şirkete daha fazla sorun çıkardığından, başlangıçta az olan sürenin uzatılması tedbir ve sorunu azaltmaya yönelik olduğunu düşünüyorum.
Bu konunun muhataba şirketin açıklaması olmadığından düşüncelerim yorumdan öteye geçmez.

Bilim adamları bir köye misafir gitmiş, köylü oda ayarlamış ve onları baş başa bırakmış.
ORtada bir soba yanıyormuş ve sobanın altında da yüksekçe bir kütük varmış.
Bilim adamları bu kütük buraya neden konulmuş diye düşünmüşler, tartışmışlar ama geçerli bir neden bulamamışlar.

Anlaşamayınca Ardından evin sahibini çağırmış ve nedenini sormuşlar.
O da "Soba borusu yetersiz olduğu için" demiş.

Kişisel kanaatim zorlaştırmadaki temel amacın güvenlikten öte yetkisiz satıcılar tarafından cihazların yazılımlarının değiştirilmesinin engellenmesi olduğu yönünde. Örnek olarak aşağıya bir video inceleme bırakıyorum. 2014 yılında henüz Xiaomi markası yeni yeni tanınmaya başlamışken fake rom yüklü bir Mi4 incelenmişti... (İşyerimde halen Mi4 kullanıyorum ve sadece batarya değiştirdim. Cihaz 5. yaşını doldurdu.) Bu video 214.000 defa izlenmiş bu incelemenin markaya ne kadar zarar verdiğiniz tahmin edersiniz...

rukA

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Furkan
Cihazım
Xiaomi Mi 9T
Meslek
Ziraat Mühendisi
Konular
19
Verilen cevaplar için teşekkürler. Bir soru daha sormak istiyorum. Bootloader kilidi açık olan cihazlarda cihazımı bul özelliği kullanılamıyormuş galiba. Aldığım bu duyum doğru mu?

MANUPLE

Ctrl + L
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
Netizen
Cihazım
Poco X3 Nfc
Meslek
Yazılım Uzmanı
Konular
39
Verilen cevaplar için teşekkürler. Bir soru daha sormak istiyorum. Bootloader kilidi açık olan cihazlarda cihazımı bul özelliği kullanılamıyormuş galiba. Aldığım bu duyum doğru mu?

Aksine uzun süredir kullanıyorum.

Hatta şu anda tekrar baktım.
Güvenlik Durumu ekranında Cihazı Bul açık modda.
Bu arada Miui 11 Eu Beta Rom kullanıyorum.
Eskiden Global Stabil ve Global Beta kullanırken de aynı şekilde idi.

Üst Alt