Soru Bir gün hepimizin başına gelecek (güncelleme desteğinin kesilmesi)

gokbrk2

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Konular
29
Aynen. Firma kărına bakıyor. Şu anlık satışları da iyi. Yani sistemini bozmaz.
Ben xiaomi ile 2016 da daha piyasada pek tanımadığı zaman tanıştım. Direkt amiral gemisini 1450₺ ye almıştım. Mi 5s o zamanlar tanınmıyordu, distribütörü yoktu ve ucuzdu. Şimdi bence o kadar da ucuz değiller.
Bence en büyük eksileri yazılımda gösterişe verdiği önemi stabiliteye vermemeleri.
Açıkçası ben xiaominin yazılım konusunda miui10 ve sonrasında bozduğunu düşünüyorum. Yazılımlarında buglar her zaman mevcuttu ama ilk başlarda yeni bir firma diye gözardı ediyordum ama kaç yıllık firma oldu hala saçma sapan bugların olması çok can sıkıcı. Mesela kız arkadaşım mi9 kullanıyor, vatandan aldı. İlk aldığında aylarca kameradaykan sol alttaki fotoprafa basınca ana ekrana atıyordu ve bunu aylarca düzeltmediler. Mesela şuan telefonu kapatıp açınca ayarlar->telefon hakkında->tüm özellikler - >dahili depolama 6-7 kez açıp şebekeyi elle değiştirmem gerekiyor. Eğer bunu yapmazsam internetim yavaş oluyor ve arama yapıp alamıyorum. Üstelik bunu her telefon kapandığında yapmam lazım ve yaklaşık olarak bir senedir bunu çözmediler. Üstelik ne eskisi kadar uzun ekran süresi alabiliyorum nede üstün bir performans. Dolar kuru ve ülkemizdeki vergilendirmeler yüzünden mecbur telefon fiyatları yüksek ama xiaomi eskisi gibi diğer Android üreticilerinden bir tık daha alt fiyata onlardan daha yüksek performans ve ekran süresi verebilen bir marka değil bence artık. Performans açısından verilen parayı hak eder ama bu kadar saçma buglar ve erkenden yazılım desteğini kesmesi de bir dezavantaja dönüşüyor. Müşteri odaklı bir firma olmaktan çok kar odaklı bir firma olmaya başladığını düşünüyorum. İlerleyen yıllarda da Samsungun yaptığı gibi bir model ortaya atıp onunla ilgili stabilite çalışmaları yapmak yerine hemen 4-5 farklı telefon daha üretip satıştan büyük karlar etmeye çalışıp fiyatları yükseltecekmiş gibi geliyor. Yıllardır en çok sevdiğim firma gözümde git gide itibarsızlaştı ve böyle devam ederse muhtemelen bir sonraki telefonum xiaomi olmayacak.

Tabiki bunların hepsi kendi görüşlerim :)

bahadirxdzgn01

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bahadır
Cihazım
Xiaomi Mi 8 Se
Konular
38
Bende mi 8 se kullanicisiyim acaba bize verecekler mi diye düşünüyorum. MIUI 12 alacak telefonlar arasında da değildi telefon ama verdiler. Umarım android 11 de verirler.

suso9292

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tugay
Cihazım
Mi8
Meslek
Kalite teknisyeni
Konular
4
Mi8 donanim olarak gayet iyi bir telefon android 11 alır miu sürümlerinde de tahminen 13e kadar gelir. En az 2 yıl daha gider düşüncesindeyim.

gokbrk2

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Konular
29
Mi8 donanim olarak gayet iyi bir telefon android 11 alır miu sürümlerinde de tahminen 13e kadar gelir. En az 2 yıl daha gider düşüncesindeyim.
Zaten sorun donanımının yetmemesi değil. Sorun yeni android sürümlerinin portlanması gereken çok daha fazla telefon olması. Mi9, Mi9 SE, Mi 9 Lite, Mi9 Lite Pro, Mi9 Explore Edition, Mi10 ve tüm alt modelleri, Redmi Note 8, Redmi Note 8 Pro vs vs. bu kadar yeni telefona portlamayla uğraşıp geri kalanını es geçiyorlar. Çünkü Android sistemi yaptım donanımı yeten tüm telefonlarıma vereyim gibi bir sistem değil. Her telefona ayrı ayrı portlamak lazım ve biraz eskiyen modellerle uğraşmak yerine bu süreyi daha çok telefon çıkartıp daha çok kazamaya harcıyorlar.

Üst Alt