Soru Bir gün hepimizin başına gelecek (güncelleme desteğinin kesilmesi)

gokbrk2

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Konular
29
Xiaomi mi8'e sahip bir EU Beta kullanıcısıyım ve Eylül ayında Mi8'e haftalık beta güncellemeleri verilmemeye başlanacakmış. Sanırım Android 11'den sonra da yeni android sürümlerini vermezler. Bu olay elbet her telefonun başına gelecek. Aklımdaki soru şu, artık yavaş yavaş bu telefon emekliye mi ayrılacak? EU Beta güncelleme vermemeye başladıktan sonra, yeni android sürümleri gelmemeye başladıktan sonra ne olacak? AOSP romlarla yeni android güncellemelerini alabilir miyim? Veya MiGlobe gibi romlar güncelleme vermeye devam edebilir mi?

bayon

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
Mi MİX/ Mi4
Meslek
Kabin Memuru
Konular
31
Kararlı sürümleri alacağı yazıyordu yani çok kısa aralıklarla almaz onu da.

Save_Mi

Snowflake
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Platina/Courbet
Konular
207
Kararlı sürümleri almaya devam edecek, ancak 11 güncellemesini büyük ihtimalle almayacak. Custom romlar güncellenmeye devam edecektir bir süre daha, sonrasında ister emekli edersiniz isterseniz kullanmaya devam :)

gokbrk2

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Konular
29
Kararlı sürümleri alacağı yazıyordu yani çok kısa aralıklarla almaz onu da.
evet ama bir gün onu da almayacak (ben android 12 yi almayacağını düşünüyorum) ondan sonrasında ne olacak aosplar bir süre daha güncelleme vermeye devam eder mi?
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Kararlı sürümleri almaya devam edecek, ancak 11 güncellemesini büyük ihtimalle almayacak. Custom romlar güncellenmeye devam edecektir bir süre daha, sonrasında ister emekli edersiniz isterseniz kullanmaya devam :)
android 11 güncellemesi alacak telefonlar arasında var mi8 ama 12 yi almayacağı kesin :)

nosteamv1

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Şevket
Cihazım
Xperia XA
Meslek
Tekniker
Konular
21
eğer ki geliştiricinin elinde telefon olursa aosp tabanlı 11 12 13 vb gelir ama satarsa destek de onun yaptığıyla kalır :D

Kaan_M

°¯\_(ツ)_/¯°
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Meslek
Öğrenci
Konular
56
Miui 10 da çoktan kesildi hocam :( . Lakin aosp romlar ile şu anda android 10 sorunsuz kullanıyorum

aliasaf

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Bilinmiyor
Cihazım
Bilinmiyor
Konular
125
Xiaomi mi8'e sahip bir EU Beta kullanıcısıyım ve Eylül ayında Mi8'e haftalık beta güncellemeleri verilmemeye başlanacakmış. Sanırım Android 11'den sonra da yeni android sürümlerini vermezler. Bu olay elbet her telefonun başına gelecek. Aklımdaki soru şu, artık yavaş yavaş bu telefon emekliye mi ayrılacak? EU Beta güncelleme vermemeye başladıktan sonra, yeni android sürümleri gelmemeye başladıktan sonra ne olacak? AOSP romlarla yeni android güncellemelerini alabilir miyim? Veya MiGlobe gibi romlar güncelleme vermeye devam edebilir mi?
Mi 6 Bu hafta son beta güncellemesini alıyor.Telefon çıkalı 3 sene oldu 3 sene boyunca güncelleme desteği verildi.Mi 8 çıkalı 2 sene oldu eylülde kesilcek desteği yani güncelleme kesilir ama aospler devam eder neden derseniz eskiden kullandiğim Gm 5 plus cihazım 2 yıl güncelleme desteği vericez dediler 3 ay sonra kestiler Oreoda kaldi cihaz ama geliştiriciler Android 10 beta çıkardılar cihaza Mi 8 ise 2 Android sürümü kadar daha cıkarırlar diye düşünüyorum yada port romlarda gelebilir geliştiricilere bağlı ama Xiaomi hergün telefon çıkarırsa olacağı bu yani

tahacld

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
taha
Cihazım
RN8
Konular
2
Çok telefon = az destek.
Ama yine xiaomi destek konusunda en iyi firmalardan.

gokbrk2

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Konular
29
Çok telefon = az destek.
Ama yine xiaomi destek konusunda en iyi firmalardan.
ben bu konuda huawei'yi daha iyi görüyorum. Xiaominin gereksiz yere çok fazla telefon çıkarttığını düşünüyorum. Bi Mi bi Redmi serisi çıkartsa çok daha iyi olur bence. Ama öyle yapmak yerine Mi, Mi Lite, Mi Pro, Mi SE, Mi Lite, Mi Explore Edition, Redmi, Redmi Pro her sene en az 7 telefon çıkartıyor ve bu da güncelleme desteğinin erken kesilmesine sebebiyet veriyor. Üstelik birçok telefonu birbirine çok yakın. Yaklaşık 5 senedir Xiaomiyi çok severek kullanıyorum ama bundan sonra eğer güzel bir işletim sistemi oturtabilirlerse Huawei kullanmaya devam edeceğim. 2-3 asgari ücret verdiğimiz telefonların bu kadar çabuk eskimesi gerçekten üzücü bir durum.

tahacld

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
taha
Cihazım
RN8
Konular
2
ben bu konuda huawei'yi daha iyi görüyorum. Xiaominin gereksiz yere çok fazla telefon çıkarttığını düşünüyorum. Bi Mi bi Redmi serisi çıkartsa çok daha iyi olur bence. Ama öyle yapmak yerine Mi, Mi Lite, Mi Pro, Mi SE, Mi Lite, Mi Explore Edition, Redmi, Redmi Pro her sene en az 7 telefon çıkartıyor ve bu da güncelleme desteğinin erken kesilmesine sebebiyet veriyor. Üstelik birçok telefonu birbirine çok yakın. Yaklaşık 5 senedir Xiaomiyi çok severek kullanıyorum ama bundan sonra eğer güzel bir işletim sistemi oturtabilirlerse Huawei kullanmaya devam edeceğim. 2-3 asgari ücret verdiğimiz telefonların bu kadar çabuk eskimesi gerçekten üzücü bir durum.
Aynen. Firma kărına bakıyor. Şu anlık satışları da iyi. Yani sistemini bozmaz.
Ben xiaomi ile 2016 da daha piyasada pek tanımadığı zaman tanıştım. Direkt amiral gemisini 1450₺ ye almıştım. Mi 5s o zamanlar tanınmıyordu, distribütörü yoktu ve ucuzdu. Şimdi bence o kadar da ucuz değiller.
Bence en büyük eksileri yazılımda gösterişe verdiği önemi stabiliteye vermemeleri.

Üst Alt