Haber Bir devrin sonu! Artık Xiaomi telefonlara IMEI atılamayacak!

Zaten bir süredir çift sim kartlı Xiaomi telefonların 1 numaralı sim kartı RSA kilidi ile geliyordu. Bu yüzden kaçak IMEI işlemleri sadece 2 numaralı sim karta yapılabiliyordu. Şimdi ise Redmi Note 10, Redmi Note 10 Pro, Poco X3 Pro ve Mi 11 ailesi gibi 2021 model Snapdragon işlemcili cep telefonlarında iki sim kartta da RSA koruması bulunuyor. MTK işlemcili Redmi Note 10S gibi telefonlarda ise şimdilik RSA koruması bulunmuyor. RSA donanım ve yazılımın bir arada olduğu bir koruma şekli. Koruma sadece yazılımsal değil donanımsal da olduğu için normal yollarla aşılması neredeyse imkansız. Eğer bu kilitlemenin 128 bit protokolü ile yapıldığını düşünürsek normal bir bilgisayarın bu kodu çözerek RSA korumasını aşması ortalama 2 milyon yıl, evet yanlış okumadınız: 2 MİLYON YIL alıyor. Yani pratikte bu korumayı aşmak imkansız.

Aldığımız bazı duyumlar telefonların arka kapağının açılıp anakarta müdahale edilerek bu korumanın aşılabildiğini gösterse de, bu şekilde bir müdahalede anakarta zarar verme ihtimalinin yanında telefonun 4G hatta 3G bile çekememesi, sadece 2G çekebilmesi ve şebekenin de sürekli kopma yaşaması, yani pratikte telefonun kullanılamaması probleminin bulunduğu yönünde.

Kısaca bir devrin sonuna geldik gibi. Artık yeni çıkacak Snapdragon işlemcili Xiaomi, Redmi ve Poco telefonların tamamı her iki sim kartta da RSA koruması ile gelecek. Bu korumanın kaynak kodları bilinmeden de yazılımsal olarak aşılması imkansız görünüyor. Bu yüzden eğer aranızda gayri resmi yollarla yurtdışından gelen Redmi Note 10/Note 10 Pro, Poco X3 Pro veya Mi 11 serisi alan varsa bu telefonlara kaçak IMEI atılamayacağını, sadece resmi kayıt seçeneğinizin kaldığını belirtmemiz gerekiyor.

Zwilling

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Samsung S20 FE
Konular
29
Tahminimce artık premium markaların arasında yer bulmak için böyle bir hamle yapıldı. Çünkü bu tarz bl kilidi, sim koruması tarzı işlere müsamaha gösterdikçe büyük bir çoğunluk olan standart düz kullanıcı müşteri kitlesine sadece güvenlik açığı var gibi görünecekti firma.
Ayrıca iPhone gibi dokunulamaz, güvenilir ve sağlam bir marka hissiyatı oluşturmak adına yapılmış bir hamle bu. Bundan sonraki adımın yazılımı düzeltmek olacağını düşünüyorum çünkü cihaz sağlam, donanım olarak iyi, güvenliği de hallettik, sıra yazılımda diye düşüneceklerdir. Çünkü yeni müşteri çekmenin yanında eldeki müşteriyi de tutmanın en önemli yanı sorunsuz bir yazılım sunmak.

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
İstediğiniz kadar ceza verebilirsiniz, kimseyi küçük düşürücü bir söylemde bulunmadığımı bildiğim için içim rahat. Ufak bi simülasyona çeviren eleştiri ve kinayeyle hakaretin ince çizgisinden bi haber yönetici arkadaşlara lafım, daha önce de haksız bir uyarı aldığımda tartışmaya açmama bile izin veremeyenlere lafım. İşini özveriyle yapan yöneticilere değil.

Ek olarak üslubumuza dikkat edelim cümlesinin hemen arkasından gelen şunu bunu yaparımcı tehditci yaklaşımınız forum adına itibar zedeleyici. Eleştiriye biraz tahammül sadece, olur mu "hocam"?
Gerekli ve uygun uyarıyı verdim. Tartışmayı devam ettirmeye ve laf atmaya devam ettiğiniz için saldırgan davranış sergileme dolayısıyla bir uyarı daha aldınız. Ek olarak uyarısında bulunduğum bir sözcüğü tırnak içine alarak yazmak dalga geçmek anlamına gelmektedir. Tartışmadan geri adım atacağınız yerde daha da ilerletiyorsunuz.

Yönetici olarak görevimizi gerektiğinde sert şekilde vermeyip ne yapacağız? "Hocam, çok özür dileriz ama bu davranışınız Forum'a uygun değil, bizi üzdünüz. Kalbim çıt, gözyaşım pıt." mı diyeceğiz? Forum'a üye olan herkes Forum Kuralları'nı okumuş sayılmaktadır.

ZehriKelam

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ZehriKelam
Cihazım
Redmi note 9 pr
Konular
0
Aradan iki yıl geçmiş ve ya en az 1.5 yıldır konu kapalı. Nedir gelişmeler bilgisi olan var mı Xiaomi ye devam mı?

Schwzz

100 yıldır açtığın yolda, gösterdiğin hedefe..
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Utku
Cihazım
Note 11 Pro
Konular
149
Bunun tam manasıyla engellenebileceğini pek düşünmüyorum ben ki öylede olmadı. Direnç vs gene yapılıyor. İllaki de metod çıkıyor zamanla

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Facebookta bir grupta şöyle bir dedikodu dolaşıyor umarım gerçekleşir.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üst Alt