Haber Bir devrin sonu! Artık Xiaomi telefonlara IMEI atılamayacak!

Zaten bir süredir çift sim kartlı Xiaomi telefonların 1 numaralı sim kartı RSA kilidi ile geliyordu. Bu yüzden kaçak IMEI işlemleri sadece 2 numaralı sim karta yapılabiliyordu. Şimdi ise Redmi Note 10, Redmi Note 10 Pro, Poco X3 Pro ve Mi 11 ailesi gibi 2021 model Snapdragon işlemcili cep telefonlarında iki sim kartta da RSA koruması bulunuyor. MTK işlemcili Redmi Note 10S gibi telefonlarda ise şimdilik RSA koruması bulunmuyor. RSA donanım ve yazılımın bir arada olduğu bir koruma şekli. Koruma sadece yazılımsal değil donanımsal da olduğu için normal yollarla aşılması neredeyse imkansız. Eğer bu kilitlemenin 128 bit protokolü ile yapıldığını düşünürsek normal bir bilgisayarın bu kodu çözerek RSA korumasını aşması ortalama 2 milyon yıl, evet yanlış okumadınız: 2 MİLYON YIL alıyor. Yani pratikte bu korumayı aşmak imkansız.

Aldığımız bazı duyumlar telefonların arka kapağının açılıp anakarta müdahale edilerek bu korumanın aşılabildiğini gösterse de, bu şekilde bir müdahalede anakarta zarar verme ihtimalinin yanında telefonun 4G hatta 3G bile çekememesi, sadece 2G çekebilmesi ve şebekenin de sürekli kopma yaşaması, yani pratikte telefonun kullanılamaması probleminin bulunduğu yönünde.

Kısaca bir devrin sonuna geldik gibi. Artık yeni çıkacak Snapdragon işlemcili Xiaomi, Redmi ve Poco telefonların tamamı her iki sim kartta da RSA koruması ile gelecek. Bu korumanın kaynak kodları bilinmeden de yazılımsal olarak aşılması imkansız görünüyor. Bu yüzden eğer aranızda gayri resmi yollarla yurtdışından gelen Redmi Note 10/Note 10 Pro, Poco X3 Pro veya Mi 11 serisi alan varsa bu telefonlara kaçak IMEI atılamayacağını, sadece resmi kayıt seçeneğinizin kaldığını belirtmemiz gerekiyor.

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
9
Bu anakarta müdahale işi de boş.
Henüz somut bir delil ile sunulmadı.
Ki birisi böyle bir çözüm bulsa şu günlerde paraya para demezdi bu foruma kesin bir uğrardı. giggle~~ Özetle devlet baba winner.
Xiaomi cihazları için de 1 tane kendine 1 tane devlete devri başlamıştır. Neyse ki mi 10T var ölüsü 2 sene götürür.

nedirhanx9

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
bedirhan
Cihazım
xiaomi mi9t
Konular
23
xiaomi kendi topuğuna sıktı kimse mi11 e 9 bin gibi atmosferik bir rakam vermez herkes iphone ye yönetilir

Anonim149956

SilinenÜye
MIUI Sever
Konular
0
Arkadaşlar neden bilmiyorum ama sanki Xiaomi sadece Türkiye'de satış yapıyor ve siz satın almazsanız batacaklarmış gibi düşünüyorsunuz. Çok da umurlarında değilsiniz, bütün dünyaya satış yapıyorlar sizi niye düşünsünler ki? Ha almışsın ha alamamışsın adamlar zaten satışlarını yapıyorlar. Mi 11'in 9 bin TL olmasının sebebi Xiaomi değil de bütün dünyaya güya racon kesen bir abi olabilir sanki, ne dersiniz?

sezer1907

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sezer
Cihazım
iPhone 13 256GB
Konular
68
Garantili xiaomi alınmaz. Zorla iphone aldıracaklar sonrada neden hep birinci sırada diyorlar. Aynı fiyatlara yakın satarsan xiaomiyi elime bile almam.

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Keşke türkiyeye resmi olarak hiç gelmeseydin xiaomi. İmei işine karışmaları çok kötü oldu ha Türkiyede satmışsın ha yurtdisinda ne farkeder yani görmezden gelebilirlerdi bu durumu. 2 sene önce note 6 proyu 4/64 1000₺ aldım düşünün.

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
91
şahsım açısından xiaomi lerin fiyat performansı kötüleşiyor.
üstüne 2. imei olayı da kötü bir durum

şuan mi 10T pro kullanma sebebim olan bugün için harcayabileceğim rakam bu idi.. ki yıllardır benim hayalim S-Note serisine geçmek.. KALEM şahsi kullanımım açısından daha kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. heleki son dönemde yaş ile ilerleyen görme sorunlarından dolayı tlf ekranını pc ye aktardığım için ...

iphone.. evet.. hardware OS stabilliği açısından gayet başarılı. param olursa geçer miyim ? henüz bu konuda karar vermiş değilim ama S-NOTE serisi hala ağır basıyor gönlümde..

ama imkanım olsa tabiki ipad i düşünmeden alırım.

Halim66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halim
Cihazım
Redmi Note 10s
Konular
10
elbet birileri çözümünü bulur
şuanda 4 ay biliyorum bir imei
4 ayda diğer imei

şuan pandemiden dolayı 2 ay uzatma hakkınız var
yani bir sene kullanabiliyorsunuz.
diğer sene tekrar kullanabiliyorsunuz bildiğim kadarıyla.

ben aceleci biri olmadığım için bir önceki yılın telefonunu aldım kullanıyorum

Karanfilus

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ümit
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
1
Madem öyle hoş geldin gönlümün sultanı iPhone deriz. Çokta tın.

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Mi 9
Konular
100
Xiaomi'nin seve seve böyle bir işe kalkıştığını pek sanmıyorum. İllaki bir şekilde böyle yapmak zorunda kalmış yada kaldırılmıştır.

Açıkçası güzel milletimin "Kendi kaybeder", "Kendi ayağına sıkıyor"," Bu kafayla batarlar" gibi söylemlerinide arkası boş buluyorum.

Özellikle Avrupada, Huawei'nin sorunları nedeniyle bir miktar boşalan pazar payını Xiaomi çok güzel kapattı hatta taşırdı bile. Düne kadar mağaza promosyonları, indirimlerinde giriş ve orta seviye Huawei cihazlar satılıyordu, şimdi hepsinin yerini Xiaomi aldı. Zaten f/p olarak halen Huawei'nin bir tık önünde, hemde Xiaomi'nin çoğu cihazı zaten tam mağaza promosyonları/kampanyaları için tasarlanmış cihazlar. Adam broşüre koyuyor Redmi note 9 serilerinden bir şey altınada yazıyor 150-200 birim arası bir fiyat millet bir şey var sanıp peynir ekmek gibi alıyor.

Normal hipermarketleri geçtim çoğu zaman Xiaomi'nin Avrupa web mağazaları öyle indirimler yapıyor ki Aliexpress den daha ucuza geliyor cihazlar hemde resmi avrupa garantisiyle almış oluyorsun. Türkiye de çöpe çıkan Redmi Note 10/Pro serilerinin Avrupa web mağazalarında stokları tükeniyor.

Avrupayı bir kenara bırak, Hindistan, Doğu Asya hep adamların ekmeğine bal.
Uzun lafın kısası Xiaomi gerekli yerlerde gerekli yatırımları yaptı ve piyasaya iyice yerleşti, bundan iki yıl önce çok başka şeyler söylerdim, çünkü daha markayı hiç duymamış, görmemiş insanlar vardı ama şimdi tanınan bir marka oldu.

Belki Türkiye içinde resmi makamların desteğini alabilmek için böyle bir işe girişti, kaldı ki zaten imei kaydı olan kaçta ülke var dünyada.

Üst Alt