Yardım Arkadaşlar rom atacağım, bir iki sorum olacak.

bahtsızbedevii23

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mustafa
Cihazım
Redmi 9C
Konular
8
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
MİUİ Global 12.0.9 Kararlı, 12.0.9.0(QCRTRXM)
Telefon Modeli
Redmi 9C
Bootloader Kilidi
Kapalı
Arkadaşlar 1. fastboot rom nedir? Hala anlamış değilim. Yani normal rom atmaktan farkı mı var bunun, yoksa normal rom atmak mı bu fastboot rom? Sonuçta rom atıyoruz ve işlemin adı rom atmak rom değil, fastboot rom atmak; bilmem anlatabildim mi. Ayrıca rom atarken bootloader kilidini kapatmak gerekiyormuş. Bu kilidi kapatıp romu attıktan sonra tekrar açmamız mı gerekiyor? Gerekmiyorsa, açmak daha mı iyi olur? Teşekkürler.

ekotin

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ekrem
Cihazım
Redmi Note 8 Pr
Konular
5
Hiç girme bu işlere en sonunda yine miui donuon

Oyla:

Save_Mi

Snowflake
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Platina/Courbet
Konular
207
Aklınızdaki soruların cevaplarını bağlantıda bulabilirsiniz.

Üç adet rom sürümü var, OTA, Recovery, Fastboot, her birinin yüklenme şekli farklı.
OTA Rom sürümler arası yükseltme yapmanıza olanak tanır güncelleyici üzerinden yüklenir. (12.5.3 12.5.5 gibi)
Recovery Rom Sürüm yükseltme yada düşürme yapmanıza olanak tanır, güncelleyici üzerinden de yüklenebilir ancak sürüm düşürme de sorun yaşanır çoğunlukla custom recovery üzerinden yüklenir.
Fastboot Rom Sadece BL kilidi açık cihazlara Fastboot üzerinden yüklenir, Recovery romdan farkı cihazda oluşan bir çok yazılımsal sorunun en net çözüm yoludur. İşlem sonrasında yeniden BL kapatmak gerekmez.

Oyla:

bahtsızbedevii23

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mustafa
Cihazım
Redmi 9C
Konular
8

Üç adet rom sürümü var, OTA, Recovery, Fastboot, her birinin yüklenme şekli farklı.
OTA Rom sürümler arası yükseltme yapmanıza olanak tanır güncelleyici üzerinden yüklenir. (12.5.3 12.5.5 gibi)
Recovery Rom Sürüm yükseltme yada düşürme yapmanıza olanak tanır, güncelleyici üzerinden de yüklenebilir ancak sürüm düşürme de sorun yaşanır çoğunlukla custom recovery üzerinden yüklenir.
Fastboot Rom Sadece BL kilidi açık cihazlara Fastboot üzerinden yüklenir, Recovery romdan farkı cihazda oluşan bir çok yazılımsal sorunun en net çözüm yoludur. İşlem sonrasında yeniden BL kapatmak gerekmez.
Yani fastboot'un romla bir bağlantısı yok, sadece rom yükleme şekli, doğru mu hocam? Teşekkürler.

Oyla:

Save_Mi

Snowflake
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Platina/Courbet
Konular
207
Yani fastboot'un romla bir bağlantısı yok, sadece rom yükleme şekli, doğru mu hocam? Teşekkürler.
Fastboot rom ve Recovery rom içerik olarak aynı fakat yükleniş olarak farklı. Fastboot üzerinden sadece rom yükleme işlemi gerçekleştirmezsiniz, custom recovery, stock recovery, modem vs. gibi işlemleri de fastboot üzerinden gerçekleştirilir.

Oyla:

cdemir

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Cengiz
Cihazım
Mi 10T
Konular
3
Bu konuyu da açmışsınız fakat geri dönüşünüz olmamış.

Birileri vaktinden fedakarlık edip yardım etmeye çalışıyor.
Hiç bir geri dönüş yapmadan aynı konu için farklı bir başlık açıyorsunuz.

Cevapları beğenmediğiniz sürece, sürekli böyle başlık açıp duracak mısınız ???

Okumadan, araştırmadan bu tür işlemler;
götürsünüz bir telefoncuya, yada anlayan bir arkadaşınıza ancak o zaman olur.

Oyla:

bahtsızbedevii23

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mustafa
Cihazım
Redmi 9C
Konular
8
Bu konuyu da açmışsınız fakat geri dönüşünüz olmamış.

Birileri vaktinden fedakarlık edip yardım etmeye çalışıyor.
Hiç bir geri dönüş yapmadan aynı konu için farklı bir başlık açıyorsunuz.

Cevapları beğenmediğiniz sürece, sürekli böyle başlık açıp duracak mısınız ???

Okumadan, araştırmadan bu tür işlemler;
götürsünüz bir telefoncuya, yada anlayan bir arkadaşınıza ancak o zaman olur.
Cevabı beğenmemek mi? O başlıkta sorunun cevabını alamadım, Save_Mi hocamızın attığı linkte de fastboot açıklaması kısmında açıklaması yapılmamış, gidip bakabilirsiniz. Save_Mi hocamızda bildiği için zaten bakma gereği duymamış ve orada cevabının olduğunu düşünüyor/düşündü fakat yok. Bir daha, yardım etmek için girdiğiniz başlıkları iyice inceleyip yorum yapar hatta kızarsanız iyi olur :)

Oyla:

cdemir

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Cengiz
Cihazım
Mi 10T
Konular
3
Cevabı beğenmemek mi? O başlıkta sorunun cevabını alamadım, Save_Mi hocamızın attığı linkte de fastboot açıklaması kısmında açıklaması yapılmamış, gidip bakabilirsiniz. Save_Mi hocamızda bildiği için zaten bakma gereği duymamış ve orada cevabının olduğunu düşünüyor/düşündü fakat yok. Bir daha, yardım etmek için girdiğiniz başlıkları iyice inceleyip yorum yapar hatta kızarsanız iyi olur :)
Ekteki yazımı ve diğer iki cevabı okudunuz , cevap alamadığınızı düşünerek farklı bir konu açtınız.
Ve böyle yaparak hala haklı olduğunuzu idda ediyorsunuz.
Eğer verilen cevaplar yetersiz geldiyse, nedenini açıklayarak ve tam olarak ne istediğinizi belirterek o konudan devam edebilirdiniz.
Yada zahmet edip vaktini ayıranlara bir teşekkür o da olmadı Beğen düğmesine basabilirdiniz.
Neyse Save_Me hocama teşekkür ettiğinize göre, bazı şeyleri öğrenmeye başlamışsınız..

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Oyla:

KrakoW

Ne Mutlu Türküm Diyene!
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
RN9 Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
130

Hocam ben redmi 5 plus recovery romları twrp den yükleyemiyorum sebebi nedir yüklemeye çalıştığında depolama alanı hasarlı diyor ve otomatik mi recovery 3.0 yükleniyor nasıl çözerim bu sorunu

Oyla:
Üst Alt