İpucu APatch ve KernelSU kurulumu

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
185
Güncelleme geldi cihaza. Fastboot romu beklemek eziyet. OTA için aşağıdaki seçeneğini mi seçmem lazım? Tam işlem sırası nedir acaba? Güncellemeden önce mi yapacağım bunu, sonra mı?
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

TheSingular

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Xiaomi 12T
Konular
1
Güncelleme geldi cihaza. Fastboot romu beklemek eziyet. OTA için aşağıdaki seçeneğini mi seçmem lazım? Tam işlem sırası nedir acaba? Güncellemeden önce mi yapacağım bunu, sonra mı?
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Hocam OTA güncellemesi üç aşama, ilk aşamayı atlayabilirsiniz ama o zaman ikinci aşamada full ROM indirip kurar OTA yerine, gereksiz indirme yapar vakit ve varsa kota kaybına sebep olur.

1. Stok boot'u sakladıysanız telefona atın, Kernel Flasher uygulamasıyla active slot'a flashlayın. Kurulumdan sonra TELEFONU YENİDEN BAŞLATMADAN ÇIKIN.

2. Güncelleme uygulamasından OTA'yı indirip kurun. Kurulumdan sonra TELEFONU YENİDEN BAŞLATMADAN ÇIKIN.

3. Resimdeki gösterdiğiniz seçenekle (Etkin olmayan yuvaya kur) APatch'ı tekrar kurun. Telefonu yeniden başlatın(mümkünse güncelleme ekranından).

Her ihtimale karşı Xiaomi'nin sitesinden veya xmfirmwareupdater.com gibi bir yer üzerinden yeni ROM'u indirin(Full ROM olmalı), ROM'u payload.bin'den bir payload çıkarıcı programıyla ( ) çıkartın bir kenarda dursun. Root kaybetme gibi bir sıkıntı çıkarsa oradan çıkan boot.img'yı yamalayıp tekrar fastboot ile kurabilirsiniz.

Eğer ikinci aşamada Full ROM indirmeye zorlamışsanız bunu tekrar indirmeden telefonun /Download/downloaded_rom/ klasöründen indirilmiş ROM'u bilgisayara kopyalamayı da deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
185
Hocam OTA güncellemesi üç aşama, ilk aşamayı atlayabilirsiniz ama o zaman ikinci aşamada full ROM indirip kurar OTA yerine, gereksiz indirme yapar vakit ve varsa kota kaybına sebep olur.

1. Stok boot'u sakladıysanız telefona atın, Kernel Flasher uygulamasıyla active slot'a flashlayın.

2. Güncelleme uygulamasından OTA'yı indirip kurun. Kurulumdan sonra TELEFONU YENİDEN BAŞLATMADAN ÇIKIN.

3. Resimdeki gösterdiğiniz seçenekle APatch'ı tekrar kurun. Telefonu yeniden başlatın.

Her ihtimale karşı Xiaomi'nin sitesinden veya xmfirmwareupdater.com gibi bir yer üzerinden yeni ROM'u indirin(Full ROM olmalı), ROM'u payload.bin'den bir payload çıkarıcı programıyla ( ) çıkartın bir kenarda dursun. Root kaybetme gibi bir sıkıntı çıkarsa oradan çıkan boot.img'yı yamalayıp tekrar fastboot ile kurabilirsiniz.

Eğer ikinci aşamada Full ROM indirmeye zorlamışsanız bunu tekrar indirmeden telefonun /Download/downloaded_rom/ klasöründen indirilmiş ROM'u bilgisayara kopyalamayı da deneyebilirsiniz.
Yani her türlü tam rom indirmek gerekiyor. Boot.img dosyası da yedekte duracak. O zaman az daha bekleyip fastboot romu çıkınca onu indirmek daha mantıklı geldi ya. En azından romu da adb ile güncellerim, kafam rahat olur. :D

Çok sağ olun hocam anlatım için. Bir yerlere mutlaka not edeceğim. 👍

TheSingular

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Xiaomi 12T
Konular
1
Yani her türlü tam rom indirmek gerekiyor. Boot.img dosyası da yedekte duracak. O zaman az daha bekleyip fastboot romu çıkınca onu indirmek daha mantıklı geldi ya. En azından romu da adb ile güncellerim, kafam rahat olur. :D

Çok sağ olun hocam anlatım için. Bir yerlere mutlaka not edeceğim. 👍
Tam ROM indirmek dediğim gibi sıkıntı çıkarsa tekrar root yükleyebilmek için hocam. Ama fastboot ROM'u kurmak daha kolay ve güvenli, çünkü recovery ROM'u kurmak için cihazın açılabiliyor olması gerekli.

Lim0n

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Limon
Cihazım
Poco X6 Pro
Konular
131
Meehaba, otadan yeni güncelleme geldikten sonra romu kurup ardından önceden yamaladığımız boot.img dosyasını apatch üzerinden tekrar kurmamız yeterli midir? Güncellenmiş romda sorunsuz kullanabilmemiz için.

Lim0n

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Limon
Cihazım
Poco X6 Pro
Konular
131
Vay arkadaş bunu bilen yok mu ben her seferinde güncelleyince romu sıfırdan yüklemek zorunda mıyım?
Yine wifi açılmıyor

Lim0n

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Limon
Cihazım
Poco X6 Pro
Konular
131
Ne zaman ki şu forumda bir acil işimiz oluyor kimse bakmıyor arkadaş

TheSingular

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Xiaomi 12T
Konular
1
Meehaba, otadan yeni güncelleme geldikten sonra romu kurup ardından önceden yamaladığımız boot.img dosyasını apatch üzerinden tekrar kurmamız yeterli midir? Güncellenmiş romda sorunsuz kullanabilmemiz için.
Maalesef hayır. Güncel ROM'un boot.img'sı farklı olabilir. Farklı olursa eskisini attığınızda sorun çıkabilir o yüzden önermem.
Vay arkadaş bunu bilen yok mu ben her seferinde güncelleyince romu sıfırdan yüklemek zorunda mıyım?
Yine wifi açılmıyor
Hocam telefon OTA indirirken telefondaki ROM'un bütünlüğünü doğrulaması gerekiyor. Doğrulayamazsa OTA kurulurken telefonu bozabileceğinden full ROM'u indirip tekrar kuruyor. Root kurulumu boot.img'yi(ya da init_boot.img'yi, Magiskse) yamaladığından bu bütünlüğü bozuyor. Bütünlük bozulduğu için mecbur OTA yerine full ROM indirilip kuruluyor. Bundan kaçınmak için stok boot.img'yi geri yüklememiz gerekiyor. Ancak her türlü güncelleme ile işimiz bittikten sonra hemen yeniden başlatırsak root gidiyor(yeniden başlatana kadar telefon önceki boot.img ile başlatılmış olduğu için root erişimi devam edecektir). Bu yüzden güncellemeden sonra yeniden başlatmadan APatch uygulamasından tekrar Etkin olmayan yuvaya kur ile APatch'ı kurup hazır root erişimimiz devam ediyorken yeni kurulmuş stok boot.img'yi bilgisayar olmadan yamalamış ve rootlamış oluyoruz.)

1. Stok boot'u sakladıysanız telefona atın, Kernel Flasher uygulamasıyla active slot'a flashlayın. Kurulumdan sonra TELEFONU YENİDEN BAŞLATMADAN ÇIKIN.

3. Resimdeki gösterdiğiniz seçenekle (Etkin olmayan yuvaya kur) APatch'ı tekrar kurun. Telefonu yeniden başlatın(mümkünse güncelleme ekranından).

Son düzenleme:
Üst Alt