Araçlar APatch - Kernel tabanlı ROOT ve modül yönetim sistemi

DIYARBAKIR

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Diyar bekir
Cihazım
13 ULTRA
Konular
13
Kernelpatch ile androidpatch nedir? Yani ikisininde patch yapılması gerekiyor mu?
İki tane modül yeri var altta. Hangisinden yüklenecek modulller?

Ekli dosyalar

• Screenshot_2024-01-14-21-47-28-522_me.bmax.apatch.jpg
    Screenshot_2024-01-14-21-47-28-522_me.bmax.apatch.jpg
    346,6 KB · Görüntüleme: 33

brobro46

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Furkan
Cihazım
note 8 pro
Konular
2
Mtk işlemcili bir cihazım mevcut herhangi bir firmware dosyasına ulaşamıyorum,bundan dolayı da boot.img dosyasını alamıyorum bunu telefonda kurulu sürüm üzerinden alma imkanımız mevcut mu ?
Custom recoveryler cihaz için mevcut değil

CanKuzen

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Can
Cihazım
RN8
Konular
3
merhaba arkadaşlar. size bir süredir geliştirmesini gözlemlediğim apatch projesinden bahsetmek istiyorum

apatch; android cihazlar için, magisk ve kernelsu benzeri, kernel tabanlı bir root ve modül çözümü. üzerinden projeyi görebilirsiniz. ayrıca hem github sayfasındaki faq bölümünü hem de yönetici (manager) uygulamasının türkçeleştirmesini kendim yapıyorum.

apatch sistemi; magisk ve kernelsu uygulamalarının avantajlı yanlarını alıp, dezavantajlı yanlarını düzelten bir root ve modül sistemi. temel mimari ve mantık kernelsu'ya dayanıyor. yani yine kernel seviyesinde çalıştığı için diğer yazılımlarca ve safetynet, selinux gibi sistemlerce tanınması mümkün olmuyor. root gerektiren bir uygulama da doğrudan root erişimi izni isteyemiyor. siz manager uygulamasında uygulamaya root yetkisi vermediğiniz sürece, o program cihazda root olduğunu anlayamıyor. bu sayede de kernelsu'da olduğu gibi ve magisk'ten farklı olarak daha da farkedilmez oluyor. kernelsu'da olduğu gibi apatch'te de her şey o kadar kernel seviyesindeki, magisk'ten farklı olarak, manager uygulamasını kaldırdıktan sonra bile modülleriniz ve root yetkisi vermiş olduğunuz uygulamalar çalışmaya devam ediyor.

ancak apatch kernelsu'ya bu kadar yakın gibi görünse de aslında kernelsu'dan da çok çok iyi. zira kernelsu'yu kullanabilmek için bunu destekleyen bir kernel'e ihtiyacınız var. eğer kernel kaynak kodları mevcut değilse ve/veya herhangi bir şekilde bağımsız geliştiricilerin desteğini alamamış bir cihaza sahipseniz kernelsu kullanmanız mümkün olmuyor. ancak aptach burada magisk'in en kernelsu'dan üstün olan manuel kernel yamalama özelliğini kullanarak doğrudan cihazınızın üzerinden kernel'i apatch kullanımına uygun olacak şekilde modifiye ediyor. kernel'i cihazınıza yükledikten sonra apatch'i sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

en önemlisi apatch her iki sistemde bulunmayan çok güçlü bir güvenlik çözümü sunuyor: "süper anahtar" kernel yamalama işlemini yaparken kendi süper anahtarınızı girerek sertifikalama işlemi yapıyorsunuz. bu sayede anahtarınız kernel'e hard-coded şekilde tanımlanarak sadece bu anahtara sahip uygulamalar root erişim yetkisini kontrol edebiliyor. haha önce türk bir beyaz şapkalı hacker'in hem kernelsu'da hem de magisk'te bulduğu güvenlik açığı bu sayede her cihaz için ayrı ayrı sağlanmış oluyor.

apatch; kernelsu ve magisk gibi modül desteği ile geliyor. modüllerinizi hiç bir değişiklik yapmadan doğrudan manager uygulamasından yükleyebiliyor ve kaldırabiliyorsunuz. yine bu modüllere güncelleme geldiği zaman da manager uygulamasında güncelle butonu beliriyor ve modülü hızlıca güncelleyebiliyorsunuz. ayrıca manager'in kendisine de güncelleme geldiğinde yine size uyarı veriyor. güncellemenizi bu uyarı üzerinden yapabiliyorsunuz.
Açıkcası bir yönerge olsa adım adım hata yapma riski azalır veya sonuca ulaşabilirlerdi android de yeni olanlar veya bunu ilk yapanlar için. Affınıza sığınarak. Şahsen bende hu işlere yabancı olmadam da eyle kaldım:)

Alperen24

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Alperen
Cihazım
Note 9 Pro
Konular
46
Açıkcası bir yönerge olsa adım adım hata yapma riski azalır veya sonuca ulaşabilirlerdi android de yeni olanlar veya bunu ilk yapanlar için. Affınıza sığınarak. Şahsen bende hu işlere yabancı olmadam da eyle kaldım:)
YouTubeda videosu mevcut çok kolay zaten

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Kernelpatch ile androidpatch nedir? Yani ikisininde patch yapılması gerekiyor mu?
İki tane modül yeri var altta. Hangisinden yüklenecek modulller?
Kpatch çalışması için gerekli bir patch. Ayrıca başka kernel modülleri de yükleyebilirsiniz. Ama henüz herhangi bir kernel modülü yok benim bildiğim. Apatch magisk modülleri için gerekli. Modüller de buradan yüklenecek
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Mtk işlemcili bir cihazım mevcut herhangi bir firmware dosyasına ulaşamıyorum,bundan dolayı da boot.img dosyasını alamıyorum bunu telefonda kurulu sürüm üzerinden alma imkanımız mevcut mu ?
Custom recoveryler cihaz için mevcut değil
Cihaz nedir?

Alperen24

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Alperen
Cihazım
Note 9 Pro
Konular
46
Kpatch çalışması için gerekli bir patch. Ayrıca başka kernel modülleri de yükleyebilirsiniz. Ama henüz herhangi bir kernel modülü yok benim bildiğim. Apatch magisk modülleri için gerekli. Modüller de buradan yüklenecek

Cihaz nedir?
Hocam linage os 20 kullaniyorum şifre ayarlıyorum boot.img yi patch liyorum orangefoxdan kuruyorum bootu ama kurduktan sonra apatach uygulamasini açmaya çalıştığım zaman cihaz zorla yeniden başlıyor

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Hocam linage os 20 kullaniyorum şifre ayarlıyorum boot.img yi patch liyorum orangefoxdan kuruyorum bootu ama kurduktan sonra apatach uygulamasini açmaya çalıştığım zaman cihaz zorla yeniden başlıyor
Bugün bir kaç kişi daha raporladı Githubta bu durumu. Issue lar duruyor hala

Bugün bir kaç kişi daha raporladı Githubta bu durumu. Issue lar duruyor hala
Çözülür yakın zamanda. Biraz bekleyin

brobro46

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Furkan
Cihazım
note 8 pro
Konular
2

Cihaz nedir?
Xiaomi marka değil infinix zero 30 5G root atmaya çalışıyorum ama başaramadım

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Xiaomi marka değil infinix zero 30 5G root atmaya çalışıyorum ama başaramadım
rom ya da en azından kernel olmadan zor hocam

kaldı ki sizde bootloader kiliti vs de sıkıntılıdır

brobro46

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Furkan
Cihazım
note 8 pro
Konular
2
rom ya da en azından kernel olmadan zor hocam

kaldı ki sizde bootloader kiliti vs de sıkıntılıdır
O konularda sorun yok bl kilidi falan kolay fark yok pek, ama Xiaomi gibi firmware dosyalarını bir yerde bulamıyorum,
Cevabınız için teşekkür ederim

Üst Alt