Soru AOSP yüklenebilen cihazınızda neden MIUI kullanıyorsunuz?

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
AlphaDroid 13
Telefon Modeli
Mi 10T Pro
Bootloader Kilidi
Açık
Elimde dimensity 1100'lü yurtiçi 0 Poco X3 GT varken. Satıp ikinci el Mi 10T Pro aldım sırf AOSP kurabileyim diye.

MIUI istemememin sebebi ise çok fazla bloatware olması ve sisteme kısıtlanamayan tam erişim yetkisi olan Güvenlik uygulamasının bile reklam gösteriyor oluşuydu. (Biliyorum ayarlardan kapanıyor)

Xiaomi.Eu rom biraz rahat ettirse de yine istediğim konforu elde edemedim ve cihazı satmak zorunda kaldım.

Şimdi ne güzel bütün AOSP romları tek tek denedim. Bir kaç aydır da çok çok memnun olduğum AlphaDroid romunu kullanıyorum. İyi ki bu telefonu almışım diyorum. Cihazın Google Pixel serisinden ve Oneplus gibi fazla abanılmamış rom'lara sahip cihazlardan hiç bir farkı kalmadı resmen.

Merak ettiğim şey şu: Neden AOSP rom yüklenebilen telefonlarda MIUI kullanılmaya devam ediliyor? İnsanları buna güdüleyen şey ne?

KrakoW

Ne Mutlu Türküm Diyene!
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
RN9 Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
130
Ben 1.5-2 yıl boyunca MIUI kullandım custom romlarda sorun çıkmaya başlamıştı kendi kendine dokunma, yeniden başlatma, donma ve kasma gibi düzelir diye stock Roma döndüm baktım orada da başladı Skorpi hocam crdroid için baya bir övgü yağdırdı dedim geçiyim nasılmış diye geçiş o geçiş bir sürü aosp rom denedim sonunda EvolutionX de buldum kendimi MIUI'dan da vazgeçtim artık telefon yeni doğmuş gibi oldu. Cihaz: Redmi Note 9 Pro

Oyla:

burhan0660

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
26
Babamda "Reeder P13 Blue Max 2022 128GB" var kameraya bakmazsanız tutuyor gibi hocam :)
üşenmedim gidip araştırdım ips ekran var batarya 4 bin bile degil işlemci unisoc 12 nm bir işlemci verimlilik hak getire kamerayı es geçelim sizin dediğiniz gibi bari bir yerden tutarı olsun hocam redmi 9t veya poco m3 deseniz daha mantıklı olurdu :)

Oyla:

MetinTR

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin
Cihazım
RN 10 Pro
Konular
5
üşenmedim gidip araştırdım ips ekran var batarya 4 bin bile degil işlemci unisoc 12 nm bir işlemci verimlilik hak getire kamerayı es geçelim sizin dediğiniz gibi bari bir yerden tutarı olsun hocam redmi 9t veya poco m3 deseniz daha mantıklı olurdu :)
Niye bu kadar ciddiye aldınız ben onu anlamadım şaka yaptım gülün geçin :)

Oyla:

burhan0660

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
26
Oyla:

MetinTR

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin
Cihazım
RN 10 Pro
Konular
5
bizim için ciddi bir konu hocam :D mükemmelliyetçilik yapmaya çalışıyoruz duygusal bir zevk :D
Konunun ciddiyetini kavrayamamışım kusura bakmayın haha--Bu arada gerçekten keşke öyle bir telefon olsa da alsak.

Oyla:

_yasin

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
S23U 12/256
Konular
6
Arada bir coşup AOSP yüklüyorum. Benim için VoWiFi, cihazın otomatik kapama ve açma özelliği ile çağrı ses kaydı çok önemli. Ayrıca kameranın 120x zoom özelliğini kullanabileceğim bir uygulama da gerekli. CrDroid ile VoWiFi ve çağrı ses kaydını halledebiliyorum ancak cihazın sabah otomatik açılmasını hiç bir AOSP ta bulamadım. Kısacası Xiaomi cihazlarda AOSP kullandığım zaman bazı özelliklerden feragat etmek zorunda kalıyorum. Xiaomi'nin amiral gemilerinde kesinlikle MIUI kullanmak gerekiyor.​

Oyla:

Toorop

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ceyhun
Cihazım
Poco X3 Pro
Konular
3
Benim için arayüz. Nedendir bilmiyorum ama bir tane sorunsuz çalışan ve güncelleme alan uygulama çekmecesi olmayan launcher yok piyasada, AOSPda çalışan modlu MIUI launcherlar var fakat güncelleme desteği ne kadar gider belli değil ki onun için bile ayrı ayrı modül kurmak gerekiyor. Benim için en büyük sorunlardan birisi bu, ya uygulamaların hepsi ana ekranda olacak yada alttan uygulama çekmecesi çıktıktan sonra ana ekrandaki uygulamaları tekrar göstermeyecek. Ana ekranda görüyorum, alttan çekiyorum aynı uygulamalar yine karşımda. Stock MIUI dışında en basiti EU ve EU tabanlı hiçbir romda reklam olayı yok, çoğu özel MIUI rom da EU tabanlı oluyor zaten. Özelleştirmeleri de CustoMiuizer ile yapıyorum. Farklı uygulamalar için zaten rootlu kullanıyorum o yüzden AOSP da olsa MIUI de olsa root olduktan sonra özelleştirme konusunda bir fark olmuyor, bloatware olsa bile aynı şekilde root olduktan sonra basit şekilde temizlenebiliyor.
Cihaz EOL olduktan sonra en son AOSP kullanmaya başlarsam minimalist launcherlardan kuracağım galiba, alfabetik liste halinde sıralı uygulamalar. Niagara vardı bir ara ona benzer birşeyler olabilir daha da MIUI benzeri uygulama çekmecesi olmayan launcher geliştiren olmazsa. Son güncellemesinde şuan zaten, port romlar çıkıyor şimdilik A14 MIUI14 var, port MIUI15 de gelir ondan sonra bakarız.

Oyla:

jokerinabisi

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
recep
Cihazım
xiaomi mi 5s
Konular
37
Çok saçma bir soru olmuş. Bir Xiaomi cihaz MIUI arayüzü için kullanılır. Hatta bu konuda sayın jokerinabisi nin miuiturkiye lügatına kazandırdığı Skorpi hocanın da geliştirdiği çok güzel bir slogan vardır...
" Mi candır MIUI canan, Eu beta cihazın damarlarında dolaşan kan.."
Bilmem anlatabildim mi? giggle~~
Hocam biraz ters yazdınız MIUI candır Mi canan olacaktı vazgeçilmez olan MIUI
Selametle
Çok saçma bir soru olmuş. Bir Xiaomi cihaz MIUI arayüzü için kullanılır. Hatta bu konuda sayın jokerinabisi nin miuiturkiye lügatına kazandırdığı Skorpi hocanın da geliştirdiği çok güzel bir slogan vardır...
" Mi candır MIUI canan, Eu beta cihazın damarlarında dolaşan kan.."
Bilmem anlatabildim mi? giggle~~

Oyla:

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım