Rom anlam veremiyorum!

theworker

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
SWEET
Konular
6
"Uzun süre boyunca Redmi Note 10 Pro için istikrarlı ve sorunsuz çalışan bir ROM aradım, ancak maalesef böyle bir ROM bulamadım. Anlaşılan o ki, bazı kişiler can sıkıntısından dolayı kendi ROM'larını oluşturmuşlar. Rom seçenekleri o kadar fazla ki, ancak çoğu benzer sorunları taşıyor gibi görünüyor. Bu durumda, Android ve Xiaomi cihazlarından vazgeçmek zorunda kalabilirim. :/ Zoraki olarak iPhone kullanmaya başlayacağım gibi görünüyor."

FATİH CİHAN/PSİKOLOG-DAVRANIŞ BİLİMLERİ UZMANI

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
37
Apple Ekosistemi...
Yazılım desteği...
Kullanım kolaylığı...
Yazılım optimizasyonu...
Sistem hatalarının azlığı...
Doğrudan müşteri desteği...
FaceID, Facetime ve İMessage...

Eğer siz böylesi konforlu özellikleri bir android cihaz kullanımında aramaya kalkarsanız o rom zenginliği içinde fukara kalmanız gayet doğal.
iPhone' a geçmek için geç kalmış bile olabilirsiniz.

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59
"Uzun süre boyunca Redmi Note 10 Pro için istikrarlı ve sorunsuz çalışan bir ROM aradım, ancak maalesef böyle bir ROM bulamadım. Anlaşılan o ki, bazı kişiler can sıkıntısından dolayı kendi ROM'larını oluşturmuşlar. Rom seçenekleri o kadar fazla ki, ancak çoğu benzer sorunları taşıyor gibi görünüyor. Bu durumda, Android ve Xiaomi cihazlarından vazgeçmek zorunda kalabilirim. :/ Zoraki olarak iPhone kullanmaya başlayacağım gibi görünüyor."

Cihazların custom rom performansını belirleyen iki unsur vardır, birincisi donanım ikincisi resmi rom kalitesi. Eğer bir cihazın custom romu kötü ise ya donanımı düşüktür ya da resmi romları kötüdür. Günümüz piyasasında 10k'lik bir cihazdan bir amiral gemisi performansı beklerseniz bu başlı başına saçma olacak. Android ve Xiaomi'den vazgeçip bu fiyata hangi iOS modelini alacaksınız? Min 25k verip İphone 11 alacağınıza 17k'ya Poco F5 alırsınız iPhone 11'i ikiye katlar. Üç kuruşa beş köfte istiyorsunuz, maalesef yok öyle dünya.

EMRE AKYILDIZ/NORMAL BİR TURK TELEKOM MAGAZASİNDA CİHAZ UZMANİ VE SATIŞ DANİSMANİ BİR DE HALKLA İLİSKİLER CE REKLAMCİLİK BOLUMU ÖĞRENCİSİ

Peocawe

Bilgi paylaştıkça güzel.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
OnePlus 6T 128
Konular
115
Cihazların custom rom performansını belirleyen iki unsur vardır, birincisi donanım ikincisi resmi rom kalitesi. Eğer bir cihazın custom romu kötü ise ya donanımı düşüktür ya da resmi romları kötüdür. Günümüz piyasasında 10k'lik bir cihazdan bir amiral gemisi performansı beklerseniz bu başlı başına saçma olacak. Android ve Xiaomi'den vazgeçip bu fiyata hangi iOS modelini alacaksınız? Min 25k verip İphone 11 alacağınıza 17k'ya Poco F5 alırsınız iPhone 11'i ikiye katlar. Üç kuruşa beş köfte istiyorsunuz, maalesef yok öyle dünya.

EMRE AKYILDIZ/NORMAL BİR TURK TELEKOM MAGAZASİNDA CİHAZ UZMANİ VE SATIŞ DANİSMANİ BİR DE HALKLA İLİSKİLER CE REKLAMCİLİK BOLUMU ÖĞRENCİSİ
Donanım ne kadar iyi olursa olsun, custom romun kullanılabilirliğini ve alacağınız verimi belirleyen en önemli faktör geliştiricidir. Geliştirici ne kadar iyi optimizasyon sağlarsa o kadar iyi rom ortaya çıkar. Bu da tamamen bilgi birikimi, tecrübe ve geri dönüşlerle mümkün konular. Geliştirici faktöründen sonra sorunsuz bir firmware ve donanım gelir. SD 600'lü cihazlarda amiral gemilerden çok daha akıcı çalışan ve bug olmayan romlar kullanılabiliyordu zamanında. Tamamen geliştirici kaynaklı.

RN 10 Pro için aosp tabanlı bir rom arıyorsanız kesinlikle Pixel OS'in Mayıs sürümünü kurup deneyimleyin. Neredeyse bug yok ve performans çok üst seviyede. Çok akıcı ve sorunsuz bir rom. Hızlı şarj desteği de mevcut.

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59
Donanım ne kadar iyi olursa olsun, custom romun kullanılabilirliğini ve alacağınız verimi belirleyen en önemli faktör geliştiricidir. Geliştirici ne kadar iyi optimizasyon sağlarsa o kadar iyi rom ortaya çıkar. Bu da tamamen bilgi birikimi, tecrübe ve geri dönüşlerle mümkün konular. Geliştirici faktöründen sonra sorunsuz bir firmware ve donanım gelir. SD 600'lü cihazlarda amiral gemilerden çok daha akıcı çalışan ve bug olmayan romlar kullanılabiliyordu zamanında. Tamamen geliştirici kaynaklı.

RN 10 Pro için aosp tabanlı bir rom arıyorsanız kesinlikle Pixel OS'in Mayıs sürümünü kurup deneyimleyin. Neredeyse bug yok ve performans çok üst seviyede. Çok akıcı ve sorunsuz bir rom. Hızlı şarj desteği de mevcut.g
Günümüzde geliştiricilerin neredeyse hepsi ortalama seviyede, yapabilecekleri optimizasyonlar sınırlı. Günümüzde hiçbir geliştirici kaynak kodlara dalmıyor iyi bir firmware, iyi bir kaynak ortaya iyi bir custom rom çıkarıyor. Geliştirici Firmware'ye odaklanmiyor, günümüzde hiçbir cihazda yok bu neredeyse.

Sd600'lü cihazların revaçta olduğu dönemde MIUI çok daha akıcı ve hızlıydı, geliştirici ile alakalı bir durumdan ziyade eski MIUI'ı stabilitesi ile alakalı bir durum bu. Günümüzde özellikle MIUI 13 hantal ve yavaş bir sistem, istediğiniz kadar optimizasyon yapın bu seviyede ki bir cihaza MIUI 13 romunu çok akıcı yapamazsınız, üstelik bir de Android'in en berbat zamanı olan A12'ye denk gelmiş bir MIUI sürümü bu. MIUI 14 ise 13'un batirdiklarini toplamaya çalışıyor ama yetersiz. Günümüz Miui'ı ile eskinin Miui'ini bir tutuyorsunuz bu sağlıklı bir açı değil.

Romları belirleyen iki ana etken var, birincisi donanım diğeri kaynak kodun ne kadar iyi olduğu. Günümüzde geliştiriciler kaynak kodlara inmiyor, optimizasyonlar debloattan ibaret, eskiden böyle miydi emin değilim hatırlamıyorum.

Maalesef günümüz Miui'ı 10k bütçeli cihazlarda seri bir şekilde çalışabilecek kadar stabil değil, bununda geliştiriciler ile değil Miui'ın kaynak kodu ve cihazın donanımı ile ilgisi var.

emirhanyaglici

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emir
Cihazım
Redmi Note 11
Konular
92

hocam biraz alakasız olacak ama türk telekomu görünce sormak istedim. Hattımın ve cihazımın volte desteği var ama açmak istediğimde cihaz volte uyumlu değil diyor. farklı sim yuvası, telefonu formatlamayı denedim. En son bir türk telekom bayisine gittim birşeyler yaptılar ve 24 saat içinde volte aktifleşcek dediler ama değişen bir sonuç yok bir bilginiz varmı bu konuda? cihaz redmi note 11 (türk telekom internet servis ayarlarında redmi note 11(china) olarak görüyor cihazı) ve şunu da eklemek isterim eski cihazımdayken faturasızdan faturalıya geçince gitmişti fakat daha sonra sms ile aktifleştirebildim ama sim kartı bu cihaza takınca gitti.

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59
hocam biraz alakasız olacak ama türk telekomu görünce sormak istedim. Hattımın ve cihazımın volte desteği var ama açmak istediğimde cihaz volte uyumlu değil diyor. farklı sim yuvası, telefonu formatlamayı denedim. En son bir türk telekom bayisine gittim birşeyler yaptılar ve 24 saat içinde volte aktifleşcek dediler ama değişen bir sonuç yok bir bilginiz varmı bu konuda? cihaz redmi note 11 (türk telekom internet servis ayarlarında redmi note 11(china) olarak görüyor cihazı) ve şunu da eklemek isterim eski cihazımdayken faturasızdan faturalıya geçince gitmişti fakat daha sonra sms ile aktifleştirebildim ama sim kartı bu cihaza takınca gitti.
*#*#86583#*#*
Bu tuslamayi yapın sim.kart ayarlarında volte seçeneği gelmiş olması gerekiyor.

Onun dışında cihazla alakalı bir durum olabilir, sistem cihazın volte desteklemediğini varsayarak volte hizmeti vermiyor muhtemelen.

Eski cihazınızda faturasız dan faturaliya geçtiğinizde işlemi yapan arkadaş volte servislerini aktifleştirmemis siz mesajla aktiflestirmissiniz onun sebebi bu

nurxc

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nuri
Cihazım
Redmi 10 2022
Meslek
Enjeksiyon
Konular
6

Custom rom zaman kaybıdır,yazılım ancak donanımın sınırlarında gezebilir....iyi cihaz almayıp custom romlarla gönül eğlendirmek yani istediğin kadar test yap uğraş ,sınır bellidir.....

emirhanyaglici

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emir
Cihazım
Redmi Note 11
Konular
92
*#*#86583#*#*
Bu tuslamayi yapın sim.kart ayarlarında volte seçeneği gelmiş olması gerekiyor.

Onun dışında cihazla alakalı bir durum olabilir, sistem cihazın volte desteklemediğini varsayarak volte hizmeti vermiyor muhtemelen.

Eski cihazınızda faturasız dan faturaliya geçtiğinizde işlemi yapan arkadaş volte servislerini aktifleştirmemis siz mesajla aktiflestirmissiniz onun sebebi bu
Hocam sim kart ayarlarında volte kullan seçeneği var ve aktif zaten. Ben bunu nasıl düzelticem müşteri hizmetlerini aramalı mıyım?

nurxc

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nuri
Cihazım
Redmi 10 2022
Meslek
Enjeksiyon
Konular
6
*#4636#*#* yap. telefon bilgileri/asağıda son sekmede daha fazla(...)/ims hizmet durumuna gir ...volte kullanilabiyormu bak.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam sim kart ayarlarında volte kullan seçeneği var ve aktif zaten. Ben bunu nasıl düzelticem müşteri hizmetlerini aramalı mıyım?
*#4636#*#* yap. telefon bilgileri/asağıda son sekmede daha fazla(...)/ims hizmet durumuna gir ...volte kullanilabiyormu bak.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üst Alt