Rehber Android sistem ve pil optimizasyonu {Android 7-13}

ENfER

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ENfer
Cihazım
Mi5s
Konular
0
yalnizca ilk kurulumda fayda sağlıyor değil mi?
Ben 2 aydir telefonu kullaniyorum. Anladigim kadarıyla, benim telefonumda hicbisiy degismeyecek...

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45
yalnizca ilk kurulumda fayda sağlıyor değil mi?
Ben 2 aydir telefonu kullaniyorum. Anladigim kadarıyla, benim telefonumda hicbisiy degismeyecek...
Hayır aslında. Her güncellemeden sonra yapmak gerekiyor. Mesela Samsung cihazlarında bunu yapan Samsung'un özel uygulaması var. Orda da belirtiyor. Her güncellemeden sonra yapmak iyidir.

Amma bence her ay 1 defa yapmak daha iyi.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

ENfER

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ENfer
Cihazım
Mi5s
Konular
0
Hmm anladim, benim işime gelmez ☺️ ben telefonda güncelleme fln hicbisiy yapmiyorum. Stabil hale getirip uzun süre o şekilde kullanma derdindeyim, daha evvel note9s vardi, hint roma gectim güncelleme kapadim, pili fln cok iyi idare ediyordu. Pocox3pro ya geçtim başıma dert oldu 👍

Khandaara

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Melih
Cihazım
Mi 4w
Konular
2
Hayır aslında. Her güncellemeden sonra yapmak gerekiyor. Mesela Samsung cihazlarında bunu yapan Samsung'un özel uygulaması var. Orda da belirtiyor. Her güncellemeden sonra yapmak iyidir.

Amma bence her ay 1 defa yapmak daha iyi.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Lütfen yardımcı olabilirsiniz 1 önceki sayfada paylastıgım sorunu yaşıyorm

__Batuhan__

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Batuhan
Cihazım
Xiaomi POCO X3
Konular
0

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Android 7 ve üzeri sistemlerde pil ve sistem optimizasyonu
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir rehberle karşınızdayım. Android 7 öncesini hatırlayan kullanıcılar bilir. Cihaza yeni rom yazdıkdan sonra ilk açılışta "Optimizing App" yazılı bir pencere çıkardı (Örnek resim aşağıda gösterilmiştir). İşletim sistemi cihazda önyüklü gelen uygulamaları optimize yapardı. Android 7 ve sonrasında bu işlem kaldırıldı(!). Bu rehberimizde bu işlem nedir? Neden yapılmalı? Nasıl Manuel olarak yapıla bilir? ona değineceğim.

Bu işlem gerçekte nedir? Neden kaldırıldı? ve ya kaldırıldımı?
Bu işlem android uygulamaların ART yapısında optimize edilmesini sağlıyor. Android 7-e kadar bu işlem zorunlu olarak cihaz ilk boot (açıldığında) edildiğinde yapılıyordu. Üstdeki resimde gördüğünüz gibi. Android 7-den itibaren Google bu işlemin ilk boot zamanı değil, telefonu 2-3 günlük kullanım süresinde yapılması şartıyla değiştirdi. Yani bu işlem aslında kaldırılmadı, cihazınıza yeni rom atdıkdan sonra bu işlem hala yapılıyor, ama bazı şartların ödenmesi gerekiyor. Nedir bu şartlar peki?

1. Telefonunuzun şarja takılı olması gerekiyor.
2. 100% şarj durumunda olması gerekiyor.
3. Telefon açık durumda olmalı. Yani kapalı olmamalı.
4. Telefon kullanılmamalı.
5. Telefonda aktiv bir işlem yapılmamalı (örnek muzik çalmamalı, vidyo izlenmemeli) ( en az 30 dakika )

Bu 5 şartın hepsi ödenirse Android işletim sistemi telefonunuzdakı uygulamaları optimize etmeye başlıyor. Böylelikle uygulamaların ve işletim sisteminin pil tüketimi azalıyor. Bu 5 şart kullanıcı tarafından uygulanmadığı takdirde uygulamaların optimizasyonu uzuyor ve bu yüzden pil tüketimine baktığınızda en fazla pil tüketen servisin Android OS olarak gözüküyor (30-40% pil tüketimi). "Android kullanımdan 1 hafta sonra daha iyi batarye süresi verir" lafı da buradan geliyor aslında. Kısaca bu optimizasyon süresi ne kadar uzarsa, ne kadar geç olursa piliniz daha hızlı tükenir.

Bu işlemi manuel olarak nasıl yapa biliriz?
Google bu işlemin kullanıcı tarafından manuel olarak yapılması için bazı seçenekler sunuyor. Bu işlem zararlı değildir. Hiç bir durumda cihaza ve ya işletim sistemine zarar vermez. İşlemin tamamlanmadan durdurulması zararlı değildir, zaten siz manuel olarak yapmasınız da sistem en üstde yazdığım 5 şart uygun olduğu zaman kendisi yapacaktır.

Root kullanan cihazlar için.
1. Termux ve ya Terminal Emulator isimli uygulamayı Play Store üzerinden indirin.
2. Uygulamayı açın.
3. su -c "cmd package bg-dexopt-job" bu komutu yazın. Tırnakları silmeyin.
3.(2.yol) öncelikle su komutunu yazın. Root izni verdikden sonra "cmd package bg-dexopt-job" komutunu yazın.
4. Succes yazısı çıkana kadar bekleyin. Cihazınızın işlemcisinden ve cihazda yüklü olan uygulama sayısına göre bu işlem 5 dakika ile 3 saat arasında tamamlana biliyor.
Ben Mi 10 kullanıcısıyım. 40 tane uygulama var. 5 dakikada işlem tamamlandı.

Root olmayan cihazlar için.
1. Geliştirici ayarlarına gidin. USB debugging ve USB debugging secure settings ayarlarını aktivleştirin. Telefonunuzu PC-e bağlayın. -u indirin.
2. CMD penceresini açın.
3. adb devices yazın. Cihazınız ekranda görünecektir.
4. adb shell "cmd package bg-dexopt-job" komutunu girin.
5. Success yazısı çıkana kadar bekleyin.

İşlem bitdi. Eğer Android 10 ve Android 11 kullanıyorsanız işlem bitdiğinde Success yazısı çıkacaktır. Android 7-9 sürümlerindeyse işlem bitdiği zaman komut penceresinde yeni satıra gecilecektir. Oradan işlemin bitdiğini anlaya bilirsiniz. Bu işlemi yeni rom kurdukdan sonra ve ya romunuzu güncelledikden sonra (örnek haftalık romlar kullanıyorsanız her hafta yeni güncellemeden sonra bu işlemi yapın) yapmanız önerilir. TWRP üzerinden Wipe/Cache ve Wipe/Dalvik yaptıkdan sonra da bu işlemi yapmanız önerilir. Uygulamalarınız güncellemeden sonra yavaş açılıyorsa, bu işlemi yapmanız önerilir.

Adb is not recognized as an internal or external command operable program or batch file hatası alıyorum ne yapmalıyım?

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45
Adb is not recognized as an internal or external command operable program or batch file hatası alıyorum ne yapmalıyım?
Xiaomi sürücü güncellemelerini kurdunuz mu? Benim konuda verdiyim adb dosyasını açarak CMD ekranını ordan çalıştırdınızmı?

Synx

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Okan
Cihazım
Mi9t
Konular
74
Hocam konuda ki gibi yapıyorum ama telefon donuyor ve restart atıyor her defasında

kvothe1903

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ibrahim
Cihazım
poco x3
Konular
0
Teşekkürler. Tırnakla beraber yazınca hata cıktı bende tırnaksız oldu

aLi[GG]

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ali
Cihazım
Poco X3 Pro
Konular
4
Abi telefonu açık bir şekilde şarja taktım öyle bıraktım gece boyunca. Wifi kapalıydı. Poco X3 Pro India 12.5.3 Android 11 sürümünde şu an. Ancak az önce telefona baktığımda android sisteminin pil kullandığını göremedim.

Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Frohell

Üst Alt