Rehber Android sistem ve pil optimizasyonu {Android 7-13}

Serhat Gümüş

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serhat Gümüş
Cihazım
mi mix 3
Konular
7
Elinize sağlık, sayenizde telefonun şarj süresi uzadı

Sxiao

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
-
Cihazım
Mi 9T Pro
Konular
30
Bunu yaptıktan sonra harika ekran süresi alıcam galiba bataryam öldü sanmıştım ama çok iyi gidiyo şuan

Rolnes

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Enes
Cihazım
Mi Note3
Konular
5
Bahsettiğiniz ilk 5 kuralı, telefon kurulumu + google playden istediğim uygulamaları kullandıktan sonra mı yapmalıyım? yoksa telefon kurulumu biter bitmez mi? Frohell

Son düzenleme:

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45
Bahsettiğiniz ilk 5 kuralı, telefon kurulumu + google playden istediğim uygulamaları kullandıktan sonra mı yapmalıyım? yoksa telefon kurulumu biter bitmez mi? Frohell
Evet, amma özellikle yapmanıza gerek yok. Zaten yavaş-yavaş kendi yapacaktır. Benim önerim CMD komutları üzerinden hızlıca yapmanız.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Böyle bi uyarı alıyorum olmuyor hocam
Bu komut cihazınızda root varsa işe yarar. Yoksa önden önceki dediğimi yapmanız gerekiyor. ADB ve bilgisayar komutlarıyla.

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
9
Çok faydalı bir konu olmuş test ettim çalışıyor.

Asbilizueta

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 10T
Konular
1
Terminal Emulator isimli uygulamay

Android 7 ve üzeri sistemlerde pil ve sistem optimizasyonu
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir rehberle karşınızdayım. Android 7 öncesini hatırlayan kullanıcılar bilir. Cihaza yeni rom yazdıkdan sonra ilk açılışta "Optimizing App" yazılı bir pencere çıkardı (Örnek resim aşağıda gösterilmiştir). İşletim sistemi cihazda önyüklü gelen uygulamaları optimize yapardı. Android 7 ve sonrasında bu işlem kaldırıldı(!). Bu rehberimizde bu işlem nedir? Neden yapılmalı? Nasıl Manuel olarak yapıla bilir? ona değineceğim.

Bu işlem gerçekte nedir? Neden kaldırıldı? ve ya kaldırıldımı?
Bu işlem android uygulamaların ART yapısında optimize edilmesini sağlıyor. Android 7-e kadar bu işlem zorunlu olarak cihaz ilk boot (açıldığında) edildiğinde yapılıyordu. Üstdeki resimde gördüğünüz gibi. Android 7-den itibaren Google bu işlemin ilk boot zamanı değil, telefonu 2-3 günlük kullanım süresinde yapılması şartıyla değiştirdi. Yani bu işlem aslında kaldırılmadı, cihazınıza yeni rom atdıkdan sonra bu işlem hala yapılıyor, ama bazı şartların ödenmesi gerekiyor. Nedir bu şartlar peki?

1. Telefonunuzun şarja takılı olması gerekiyor.
2. 100% şarj durumunda olması gerekiyor.
3. Telefon açık durumda olmalı. Yani kapalı olmamalı.
4. Telefon kullanılmamalı.
5. Telefonda aktiv bir işlem yapılmamalı (örnek muzik çalmamalı, vidyo izlenmemeli) ( en az 30 dakika )

Bu 5 şartın hepsi ödenirse Android işletim sistemi telefonunuzdakı uygulamaları optimize etmeye başlıyor. Böylelikle uygulamaların ve işletim sisteminin pil tüketimi azalıyor. Bu 5 şart kullanıcı tarafından uygulanmadığı takdirde uygulamaların optimizasyonu uzuyor ve bu yüzden pil tüketimine baktığınızda en fazla pil tüketen servisin Android OS olarak gözüküyor (30-40% pil tüketimi). "Android kullanımdan 1 hafta sonra daha iyi batarye süresi verir" lafı da buradan geliyor aslında. Kısaca bu optimizasyon süresi ne kadar uzarsa, ne kadar geç olursa piliniz daha hızlı tükenir.

Bu işlemi manuel olarak nasıl yapa biliriz?
Google bu işlemin kullanıcı tarafından manuel olarak yapılması için bazı seçenekler sunuyor. Bu işlem zararlı değildir. Hiç bir durumda cihaza ve ya işletim sistemine zarar vermez. İşlemin tamamlanmadan durdurulması zararlı değildir, zaten siz manuel olarak yapmasınız da sistem en üstde yazdığım 5 şart uygun olduğu zaman kendisi yapacaktır.

Root kullanan cihazlar için.
1. Termux ve ya Terminal Emulator isimli uygulamayı Play Store üzerinden indirin.
2. Uygulamayı açın.
3. su -c "cmd package bg-dexopt-job" bu komutu yazın. Tırnakları silmeyin.
3.(2.yol) öncelikle su komutunu yazın. Root izni verdikden sonra "cmd package bg-dexopt-job" komutunu yazın.
4. Succes yazısı çıkana kadar bekleyin. Cihazınızın işlemcisinden ve cihazda yüklü olan uygulama sayısına göre bu işlem 5 dakika ile 3 saat arasında tamamlana biliyor.
Ben Mi 10 kullanıcısıyım. 40 tane uygulama var. 5 dakikada işlem tamamlandı.

Root olmayan cihazlar için.
1. Geliştirici ayarlarına gidin. USB debugging ve USB debugging secure settings ayarlarını aktivleştirin. Telefonunuzu PC-e bağlayın. -u indirin.
2. CMD penceresini açın.
3. adb devices yazın. Cihazınız ekranda görünecektir.
4. adb shell "cmd package bg-dexopt-job" komutunu girin.
5. Success yazısı çıkana kadar bekleyin.

İşlem bitdi. Eğer Android 10 ve Android 11 kullanıyorsanız işlem bitdiğinde Success yazısı çıkacaktır. Android 7-9 sürümlerindeyse işlem bitdiği zaman komut penceresinde yeni satıra gecilecektir. Oradan işlemin bitdiğini anlaya bilirsiniz. Bu işlemi yeni rom kurdukdan sonra ve ya romunuzu güncelledikden sonra (örnek haftalık romlar kullanıyorsanız her hafta yeni güncellemeden sonra bu işlemi yapın) yapmanız önerilir. TWRP üzerinden Wipe/Cache ve Wipe/Dalvik yaptıkdan sonra da bu işlemi yapmanız önerilir. Uygulamalarınız güncellemeden sonra yavaş açılıyorsa, bu işlemi yapmanız önerilir.

ben adb sdk tools uygulamasını kuramadım

Serhat Gümüş

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serhat Gümüş
Cihazım
mi mix 3
Konular
7
Kurmanıza gerek yok, kurulum yok, klasöre çıkartıp, komut penceresini klasör içerisinde çalıştıracaksınız

Anonym0us

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Anon
Cihazım
POCO F3
Konular
9
Bu işlem nasıl işe yarıyor tam olarak yaptığı şey ne

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45
Bu işlem nasıl işe yarıyor tam olarak yaptığı şey ne
Hocam aslında ilk konuda baya anlattım, yine anlatayım. Android mimari gereği uygulamaları kullandıkca optimize eder. Dosyaları keşlenir, pil kullanım süresine bağlı olarak uykuya geçirilme düzeni oluşturulur ve b. Bu işlemler zamanla Android tarafından siz telefonu kullandıkca yapılır. Ama bu işlemler yapıldığı için ekstra işlem gücü ve pil kullanılınır. Bu yüzden Android pil süresi, cihazın optimize çalışması 2 - 1 hafta arasında düzelir. Tabii bu işlemler yapıldığı için de telefon kısmen daha fazla ısınır.

Bu metodu kullanarak bütün bu işlemleri uygulama sayısına göre bir kaç dakika ile yarımsaat arasında yapa biliyorsun. Kısaca böyle.

hilal52

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Görkem
Cihazım
Mi 10 t pro
Meslek
Zabıta Memuru
Konular
13
Hocam aslında ilk konuda baya anlattım, yine anlatayım. Android mimari gereği uygulamaları kullandıkca optimize eder. Dosyaları keşlenir, pil kullanım süresine bağlı olarak uykuya geçirilme düzeni oluşturulur ve b. Bu işlemler zamanla Android tarafından siz telefonu kullandıkca yapılır. Ama bu işlemler yapıldığı için ekstra işlem gücü ve pil kullanılınır. Bu yüzden Android pil süresi, cihazın optimize çalışması 2 - 1 hafta arasında düzelir. Tabii bu işlemler yapıldığı için de telefon kısmen daha fazla ısınır.

Bu metodu kullanarak bütün bu işlemleri uygulama sayısına göre bir kaç dakika ile yarımsaat arasında yapa biliyorsun. Kısaca böyle.
Benim cihaz 100 dolduktan sonra hemen 99 a düşüyor bunu yapsam düzelirmi

Üst Alt