Haber [AÇILDI] Wikipedia'nın erişime açılması için karar verildi!

Wikipedia Türkiye'de erişime açılıyor
Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı açıkladı. Karar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) ulaşınca Wikipedia açılacak.

Anayasa mahkemesi'nin, Wikipedia'nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının gerekçesi, Resmi Gazetede yayımlandı.
Böylece Wikipedia'nın yeniden erişime açılması için süreç başladı.

Anayasa mahkemesi, oy çokluğu ve 6 üyenin karşı oy yazısıyla alınan kararı Ankara 1. Sulh ceza mahkemesine de gönderdi.

Mahkemenin kararı bilgi teknolojileri ve iletişim kurumuna iletmesiyle birlikte Wikipedia erişime açılacak.

Wikipedia 29 Nisan 2017'de erişime kapatılmıştı.

Anayasa mahkemesi, kararın gerekçesinde, Wikipedia'nın kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığını vurguladı.

Wikipedia'nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içerik olmadığı belirtildi.
"TÜRKİYE'Yİ ÖZLEDİK" KAMPANYASI BAŞLATMIŞTI

Wikipedia geçtiğimiz dönemde Facebook sayfası üzerinden #WeMissTurkey (Türkiye'yi özledik) hasthag'iyle bir kampanya başlatmıştı.

Kaynak:

Az önce Fox Haber'de gördüm ayrıca.

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
Wikipedia o kadar uzun süredir kapalı kaldı ki, milletçe wikipedia'ya girmenin yolunu öğrendiğimiz için, kapalı olduğunu dahi unuttuk haha-- Wikipedia Twitterda gönderi paylaşmıştı yaklaşık 15 gün önce 'Hoş Geldin Türkiye' şeklinde.

Btk duymasın. VPN firmalarina bu engele bakar hocam :D

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
Zibiniyle VPN firmaları var, hangi birisini kapatabilir ki?

Çok basit. Hemen 3-5 tane bilişim uzmanı ilanı verirsiniz. Kadrolu diyince icimizdeki en iyiler gidecektir. Bunlara diceksiniz, dünyada ne kadar VPN firması varsa bul. İşiniz bu. Ahanda bu kadar hocam. Devlet bu, istese yapar.

Tortue

Software Developer.
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ayhan
Cihazım
Xiaomi 11 5G
Meslek
Full Stack Dev.
Konular
134
Çok basit. Hemen 3-5 tane bilişim uzmanı ilanı verirsiniz. Kadrolu diyince icimizdeki en iyiler gidecektir. Bunlara diceksiniz, dünyada ne kadar VPN firması varsa bul. İşiniz bu. Ahanda bu kadar hocam. Devlet bu, istese yapar.
VPN sistemlerini engelleseler bile, kendi VPN sunucumu kurduktan sonra kime, ne, nasıl erişim koyuyorlar? :D

aslanalperh

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alper
Cihazım
Mi 9 SE
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
15
Başına 0 yazmaya o kadar alışmıştım ki :D

Tortue

Software Developer.
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ayhan
Cihazım
Xiaomi 11 5G
Meslek
Full Stack Dev.
Konular
134
Noluyor hocam öyle yapınca?
Başka birisinin açmış olduğu siteye siz bağlantı isteği gönderiyorsunuz, sitenin içerisinde Proxy var. Sizi, VPN programına bağlanmış gibi, gerçek bir Wikipedia'ya yönlendiriyor.

Üst Alt