Haber [AÇILDI] Wikipedia'nın erişime açılması için karar verildi!

Wikipedia Türkiye'de erişime açılıyor
Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı açıkladı. Karar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) ulaşınca Wikipedia açılacak.

Anayasa mahkemesi'nin, Wikipedia'nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının gerekçesi, Resmi Gazetede yayımlandı.
Böylece Wikipedia'nın yeniden erişime açılması için süreç başladı.

Anayasa mahkemesi, oy çokluğu ve 6 üyenin karşı oy yazısıyla alınan kararı Ankara 1. Sulh ceza mahkemesine de gönderdi.

Mahkemenin kararı bilgi teknolojileri ve iletişim kurumuna iletmesiyle birlikte Wikipedia erişime açılacak.

Wikipedia 29 Nisan 2017'de erişime kapatılmıştı.

Anayasa mahkemesi, kararın gerekçesinde, Wikipedia'nın kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığını vurguladı.

Wikipedia'nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içerik olmadığı belirtildi.
"TÜRKİYE'Yİ ÖZLEDİK" KAMPANYASI BAŞLATMIŞTI

Wikipedia geçtiğimiz dönemde Facebook sayfası üzerinden #WeMissTurkey (Türkiye'yi özledik) hasthag'iyle bir kampanya başlatmıştı.

Kaynak:

Az önce Fox Haber'de gördüm ayrıca.

veliazak

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Redmi Note 4X
Konular
10
Sn hocam. Karar hatalı degil.Kara doğru idi. Hukuk işledi , süreç devam etti , Wikipedia yapması gerekenleri yaptı. Simdi açılıyor.
Sevindim tabiki :)
Karar hatalı değilse 3 yıl sonra neden bu karar çıktı? Bu sürecin 3 yıl sürmesi mi gerekiyor??

Ayrıca, anayasa mahkemesi "viki gereğini yaptı da açıyoruz" demiyor. Hak ihlali var kapatmada, bizde açıyoruz diyor.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
İşiniz gücünüz lay lay lom.

Wikipedia açılsa ne olur ? Kapatılsa ne olur ?

Burada amaç bilgiye ulaşmak değil mi ?

Amaç bilgiye ulaşmak ise, wikipedia bilgi paylaşan tek internet sitesi mi ?

Yani wikipedia kapalıysa, elinin altında aslanlar gibi Google amca var. Yazarsın aradığını, aynı bilgiyi veren onlarca web sayfası emrine amade...

Ha ! Bu işi wikicilere destek olmak için birileri AYM'ye götürmüş ve açılmasını sağlamış.

Ancak açık olmasının yada kapalı olmasının biz kullanıcılar açısından sağladığı yarar/zarar sözkonusu değildir.( Opera browser direkt açıyordu zaten... )

Wiki açıldı. Artık web sayfalarında Türkiye'den de reklam almaya başlayacaklar. Yani paracıklar wikiye akacak.

Bu işin lay lay lom'unu yapanlar da; yorgun düşmüş züğürtler kulübünün üyesi olacaklar. haha--

Ehey… Diyorum ki, gözünüzü açın artık. İnternet aleminde wiki ile miki ile vaktinizi boş yere öldürmeyin.

Kütüphanelere gidin, merak ettikleriniz için değerli kaynaklardan bilgi edinin.

sese61

Security
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selçuk
Cihazım
Mi 9
Meslek
Güvenlik
Konular
18
Karar hatalı değilse 3 yıl sonra neden bu karar çıktı? Bu sürecin 3 yıl sürmesi mi gerekiyor??

Ayrıca, anayasa mahkemesi "viki gereğini yaptı da açıyoruz" demiyor. Hak ihlali var kapatmada, bizde açıyoruz diyor.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Hocam hukuki sureclerden haberiniz yok. Benim de anlatmaya mecalim yok :). Hayirli olsun diyelim. Ben acilmasindan memnun oldum.

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
Bu arada engel kalkacak kararı çıksa da Mahkemenin gerekçeli kararı gelip incelendikten sonra kullanıma açılacak. Gerekçeli karara bakılıp sonuca göre itiraz da edilebilir.

veliazak

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Redmi Note 4X
Konular
10
Hocam hukuki sureclerden haberiniz yok. Benim de anlatmaya mecalim yok :). Hayirli olsun diyelim. Ben acilmasindan memnun oldum.
Hukuki süreçlerden haberimin olmadığı kanısına nereden vardın? Desem gereksiz yere konu uzayacak... Şahsen haberim var... ;)

Aramızdaki farkı yazayım da bari başkaları anlasın...

Ben, mahkemenin belirtmiş olduğu "kapatmanın demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığı" noktasındayım, Sen; böyle bir muamele ile 3 yıl kapalı kalan bir şeyin açıldığına sevinçlisin...

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
Hukuki süreçlerden haberimin olmadığı kanısına nereden vardın? Desem gereksiz yere konu uzayacak... Şahsen haberim var... ;)

Aramızdaki farkı yazayım da bari başkaları anlasın...

Ben, mahkemenin belirtmiş olduğu "kapatmanın demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığı" noktasındayım, Sen; böyle bir muamele ile 3 yıl kapalı kalan bir şeyin açıldığına sevinçlisin...

Forum Kuralları : Forum Kurallarımız

2. Üyelikler
  • 2.2. Üslup : Kullanılan dilin saldırgan öğeler içermemesi ve üyelerin birbirlerine “siz” diyerek hitap etmesi esastır. Sizin için sorun olmayacak herhangi bir kelimenin, bir başkası için kırıcı olabileceğini düşünerek yazın. Sinirlerinize hâkim olamayacaksanız yazmayınız. Bir başka üyeye veya gruba hakaret/küfür edilmesi kabul edilebilir bir davranış değildir.
Lütfen daha sakin olalım. Konuyu bilgi aktarmadan ziyade tartışma konusuna çevirmeyelim.

Tuxs

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
ESR
Cihazım
Mi9 T Pro 6/128
Konular
2
Türk Dil Kurumu Sözlükleri ne göre;

tükürdüğünü yalamak

teklifsiz konuşmada

verdiği sözden benliğini küçülterek geri dönmek.

yanardöner
sf. (yana'rdöner) 1. Kıpırdadıkça çeşitli renklerde parlayan (kumaş, deri vb.), janjan: Üzerinde yanardöner lacivert takım, renk zengini kravat. -A. İlhan. 2. mec. Daldan dala atlanan, konudan konuya geçilen: Asıl tadına doyamadığı, abla kardeş ürettikleri yanardöner o gece söyleşileri. -A. İlhan. 3. mec. Çabuk fikir ve yön değiştiren (kimse).

yani demem o ki birkaç aya kalmaz tekrar yasaklanması muhtemel, şimdi böyle deyince muhalefet taraflı gözükmüş oluyoruz kesinlikle öyle bir durum yok ama çocuk oyuncağına döndü artık işler ruh hastası birinin eline klavye verip sen bu sistemi kontrol edeceksin demek gibi birşey bu oda kafasına göre düğmelere basa ede açıp kapatacak.

Save_Mi

Snowflake
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Platina/Courbet
Konular
207
Wikipedia o kadar uzun süredir kapalı kaldı ki, milletçe wikipedia'ya girmenin yolunu öğrendiğimiz için, kapalı olduğunu dahi unuttuk haha-- Wikipedia Twitterda gönderi paylaşmıştı yaklaşık 15 gün önce 'Hoş Geldin Türkiye' şeklinde.

Üst Alt