Rom [8.1][PORT][Durduruldu] Mi A1 Epic Rom

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Dayle

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Enes
Cihazım
Mi A1
Konular
3
Tamamdır romu başarılı şekilde kurdum ilk izlenimlerimi yazayım. Uzun pozlamayı 32 sn yapsanız bile 1/8 çekiyor. Flash ı kapatırsanız veya hdr ı açarsanız çekim hatası alırsınız. Parmak izi stock roma göre normal çalışıyor. Yüz tanıma stock roma göre iyi.

sessizkurgu

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Ekrem
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
11
Tamamdır romu başarılı şekilde kurdum ilk izlenimlerimi yazayım. Uzun pozlamayı 32 sn yapsanız bile 1/8 çekiyor. Flash ı kapatırsanız veya hdr ı açarsanız çekim hatası alırsınız. Parmak izi stock roma göre normal çalışıyor. Yüz tanıma stock roma göre iyi.
Kameranın sıkıntılı olması kötü olmuş

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Kameranın sıkıntılı olması kötü olmuş

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Google Camera yükleme yöntemi konuya eklendi arkadaşlar. Gayet güzel ve stabil çalışıyor. Hatta stock rom'da kurduğum Gcam'dan daha iyi diyebilirim.

SeDark

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Asad
Cihazım
Xiaomi Mi 9T
Meslek
Öğrenci
Konular
22
Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz üzere Xiaomi'nin Android One projesi bünyesinde piyasaya sürdüğü Mi A1 cihazı Android One projesine dahil olduğu için saf android arayüzü ile piyasaya giriş yaptı ve xiaomi bu cihaz için herhangi bir miui sürümü vermedi. Haliyle de uzun bir süredir geliştiricilerin Mi A1 için port edilmesini yani bu cihaza uyumlu şekilde kullanılabilir hale getirilmesini bekledik. Ve sonunda Epic Team adlı geliştirici grubu tarafından port edilerek yayınlandı. Burdan kendilerine teşekkürlerimizi iletiyorum.
Not: Rom rootlanmış ve magisk yüklü olarak hazırlanmıştır.

Bilinen Hatalar:
•Kilit ekranındayken bildirim gelmiyor. (Arama sms sistem uygulamaları hariç)
•HDR modunda fotoğraf çekince kamera hata veriyor ve kapanıyor.
Kendi izlenimlerim:
• Sistemin rootlu olarak kurulması iyi oldu. Root işlemleriyle tekrar uğraşmaya gerek kalmadı. Safety.Net sorunu yok.
• Parmak izi okuyucu aşırı derece seri çalışmaya başladı. Dokunmamla ekranın açılması bir oluyor.
• Sistem gayet seri ve stabil çalışıyor.
• Stock romdayken arama sırasında ekran sensörü iyi çalışmıyordu. Sürekli ekrana yanağım değiyor arama sırasında tuşlara basıyor veya susturuyordum yanlışlıkla. Ama bu romda öyle bir sorun hiç yaşamadım. Sensör eskisinden daha iyi çalışıyor.
• Romu yeni yüklediğim için şimdilik bunları yazdım. İleriki zamanlarda deneyimlerimi artı ve eksi yönlerini ekleyeceğim.

Kurulum için gerekli dosyalar:
1.
2.
3.
4.

Önemli Hatırlatma: BÜTÜN İŞLEMLERE BAŞLAMADAN ÖNCE YEDEK ALMAYI UNUTMAYIN!

Öncelikle @cantara hocamızın hazırladığı şu başlıktan bootloader kilidini açıp TWRP yükleyin:​

Eğer 2018 Nisan ayından sonra güncelleme yaptıysanız cihazınız sıfırlanıp tekrar açılacaktır. Ve yeniden kurulum yapmanız istenecek.
Ama siz Kurulum yapmayın. Sadece Atla, atla.. seçenekleriyle kurulumu geçin ve telefonu bilgisayarınıza bağlayın. Bildirimlerden Usb seçeneğini "dosya aktarmak" olarak değiştirin.

Yeniden "geliştirici seçenekleri"ni aktif hale getirip "hata ayıklaması"nı aktifleştirin. Telefonu pcye bağlayın ve telefona gelen uyarıyı "bu bilgisayara her zaman güven" seçeneğini seçerek onaylayın.
Minimal ADB and Fastboot yazılımını çalıştırın "adb devices" komutunu verin. Listede telefonunuzu şu şekilde gördüyseniz devam edebilirsiniz:
https://forum.miuiturkiye.net/dosyalar/adb1-jpg.15234/

"fastboot devices" komutunu yazarak cihazınızın şu şekilde listelendiğinden emin olun (cihaz numarası ve yanında fastboot yazısı olacak):
https://forum.miuiturkiye.net/dosyalar/twrp3-jpg.15258/

Gerekli dosyalarda indirdiğiniz ve dosyalarını C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot dizinine kopyalayın.
Not: İlk defa Miui kurulumu yapacaksanız isimli dosyayı flaşlamanız gerekiyor. Daha önce yükleme yaptıysanız gerek kalmayacak.

"fastboot flash userdata userdata.img" komutu ile userdata.img dosyasını flaşlayalım.

Ardından "fastboot boot recovery-3.1.1-1.img" komutu ile twrp'ye girelim. "Swipe for allow modification" şeklinde bir uyarı gelecek telefona. Kaydırarak twrp'ye giriş yapalım telefondan.

Twrp'ye girince bilgisayarım içerisinde cihazınız görünecek ve twrp klasörü olacaktır.
İndirdiğiniz Epic_Miui10_8.7.12_MiA1.zip dosyasını olduğu gibi zipten çıkarmadan bu klasörün içine kopyalayın. Kopyalama sırasında hiçbir şeye dokunmayın.

Daha sonra telefonu açıp "wipe" menüsüne girip kaydırma yaparak "wipe" işlemini uygulayın.
Geri tuşu ile ana menüye dönüp "install" menüsüne girin. Twrp klasörünü açın. Zip dosyasına dokunun.
"Reboot after installation is complete" seçeneğini seçerek kurulumu başlatın. Kurulum yaklaşık olarak 5 dakika içerisinde tamamlanacaktır(bende 2 dakika sürdü)
Kurulum bittiğinde twrp uygulama yüklemek isteyecek. (Yüklenecek bu uygulama twrp güncellemelerini filan takip etmek içindir)
"Do Not Install" diyerek geçin.
Bu adımda telefon açılıp resetlenecektir ve epic rom logosu gelecektir. 3-4 dakikalık bir süreçten sonra kurulum ekranı gelecektir. 10 dakikaya kadar da sürebilir, biraz sabretmelisiniz. Daha sonra Türkçe dilini seçtikten sonra kurulum yapabilirsiniz.
Kurulum tamamlandıktan sonra miui deneyimini yaşamanın tadını çıkarabilirsiniz.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Google Camera Yükleme:
Bu roma Gcam yüklemek isteyen arkadaşlar öncelikle aşağıdaki magisk modüllerini magisk'ten bulup kurun:

Daha sonra aşağıdaki sitede bulunan Gcam portlarından birini indirip kurun:

Kırmızı yazılı olanlar stabil sürümlerdir. Kolay kolay sorun çıkarmaz. Diğerleri farklı cihazlar için düzenlenmiş ve geliştirilmiş sürümlerdir. En üstteki sürüm beta sürümüdür. Ben en üsttekini kurdum, sorunsuz çalıştı.
Hepsi bu kadar.
Epic Team ekibine tekrar teşekkür ediyorum.
Anlatımı hazırlarken aynı anda ben de yükleme yaptım, bootloader kilidi açma dışında bütün adımları ekledim. Bootloader kilidi açma konusundan da alıntı yaptım zaten.

Görüş ve önerilerinizi yorumlarda beklerim. Sağ altta bulunan "beğen" butonuna basmanız beni mutlu edecek ve birer teşekkür niteliği taşıyacaktır ;)
Saygılarımlahappy~~

Hocam ellerinize saglık çok güzel bir rehber olmuş. Yarın akşam yüklemek istiyorum ama öncesinde bir kaç sorum olucak cevablarınız için şimdiden teşekkür ederimangel~~.
1.Bir arkadaş sormuş ota güncelleme geliyormu diye sizde elle kontrol etmek lazım demişsiniz tam olarak anlamadım elle ayaralardan kontrol mu ediyoruz yani ota olarak mı geliyor? Yoksa yeni sürümü flash'lamammız mı gerekiyor? Yeni güncellemeler geldikce sorunlar giderilir mi?
2.Hdr çalışmıyor demişsiniz ve birkaç sorun daha var sanırım kamera da peki ya Portre modu kendi kamerasında sorunsuz çalışıyormu? Ben stock kamerayı sadece portre de kullanıyorum o yüzden ilgilendiğim gcam o sorunsuz çalışıyor mu?(HDR ve s..)
3. Şarj dolum performansı nasıl ortalama ne kadar sürede tam şarj oluyor?
4. Kilit ekranında bildirim gözükmüyor demişsiniz tam olarak nasıl gözükmüyor hiç mi gözükmüyor? Yani Wp dan mesaj gelmiş en azından nav barda gözüküyormu wp simgesi veya hiç çalışmıyorsa kiliti açınca anında mı bildirim geliyor yoksa gecikmeli mi?
5.Mümkünse antutu testi yapa bilirmisiniz yada performansı hakkında bilgi vere bilirmisiniz?
Uzun oldu ama kafamdakı sorular bunlar cevaplandırırsanız sevinirim.Tekrar teşekürler hocam.
Bide unutmadan sorayım android sürümu 7.1.2 mi? Ve oreo gelirmi ilerde?

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Hocam ellerinize saglık çok güzel bir rehber olmuş. Yarın akşam yüklemek istiyorum ama öncesinde bir kaç sorum olucak cevablarınız için şimdiden teşekkür ederimangel~~.
1.Bir arkadaş sormuş ota güncelleme geliyormu diye sizde elle kontrol etmek lazım demişsiniz tam olarak anlamadım elle ayaralardan kontrol mu ediyoruz yani ota olarak mı geliyor? Yoksa yeni sürümü flash'lamammız mı gerekiyor? Yeni güncellemeler geldikce sorunlar giderilir mi?
Menüde Ota Updates diye bir uygulama var. Onunla güncelleme kontrolü yapıyoruz, güncelleme varsa indiriyor. Biz de indirilen dosyayı flashlamak suretiyle manuel olarak güncelleme yapıyoruz.
2.Hdr çalışmıyor demişsiniz ve birkaç sorun daha var sanırım kamera da peki ya Portre modu kendi kamerasında sorunsuz çalışıyormu? Ben stock kamerayı sadece portre de kullanıyorum o yüzden ilgilendiğim gcam o sorunsuz çalışıyor mu?(HDR ve s..)
Gcam sorunsuz çalışıyor. Konuda verdiğim yöntemle kurmanız lazım. Stock kamerada HDR sorunu var. Ama ben sadece Gcam kullanıyorum. Arada stock kamera ile portre çekerim.
3. Şarj dolum performansı nasıl ortalama ne kadar sürede tam şarj oluyor?
Güç yönetimi stock rom ile neredeyse aynı. Dolum süresi de tüketim süresi de kullanıma ve yüklü uygulamalara bağlı olarak değişiyor.
4. Kilit ekranında bildirim gözükmüyor demişsiniz tam olarak nasıl gözükmüyor hiç mi gözükmüyor? Yani Wp dan mesaj gelmiş en azından nav barda gözüküyormu wp simgesi veya hiç çalışmıyorsa kiliti açınca anında mı bildirim geliyor yoksa gecikmeli mi?
Telefon kilitliyken whatsapp, instagram, telegram gibi uygulamalardan bildirim geldiğinde sadece sesli uyarı veriyor. Kilit ekranında bildirim yok, navbarda simge vs. yok, bildirim led'i yanmıyor. Ama sistem uygulamalarından (arama, sms, vs.) bildirim geliyor ve herşey normal çalışıyor. Ben mi band 3 kullandığım için bildirim sorunu yaşamıyorum.
5.Mümkünse antutu testi yapa bilirmisiniz yada performansı hakkında bilgi vere bilirmisiniz?
Antutu testi sonucu: 77088 performans olarak bişey diyemeyeceğim oyun vs. yüklemedim henüz. Zaman bulamıyorum denemeye.
Uzun oldu ama kafamdakı sorular bunlar cevaplandırırsanız sevinirim.Tekrar teşekürler hocam.
Bide unutmadan sorayım android sürümu 7.1.2 mi? Ve oreo gelirmi ilerde?
7.1.2 sürümü var ileride ne gelir bilemiyorum. Geliştiricilerin uğraşmasına ve zaman ayırmasına bağlı bişey bence. Ama miui10 olduğu için Oreo ile uğraşacaklarını sanmıyorum.

ismail.dvc

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ismail ali
Cihazım
mi a1
Meslek
teknik servis
Konular
4
Şimdi yükledim ama hafıza 16gb olarak gözüküyor

ismail.dvc

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ismail ali
Cihazım
mi a1
Meslek
teknik servis
Konular
4
evet flashladım birdaha flaslıyayım mı
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

userdata.img dosyasını flaşladınız mı?
tekrardan userdata.img yi flash ladım sorun çözüldü teşekkür ederim

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt