Soru 13t cpu kullanımı

baran4524

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
anda
Cihazım
s7
Konular
24
Arkadaşlar yaptığım testler sonucunda telefonu performans moda alsanız bile çekirdek hızları tam performans vermiyor sürekli düşük hızlarda çalışıyor video izlerken bir uygulamada iş yaparken falan hep düşük hızlarda çalışıyor uygulama geçişlerinde sadece anlık Max hizlara cikiyor yüksek hızları %95 alabilmeniz için root ile manuel performans ayarı yapmanız gerekiyor ama bence bu anlamsız ben bu telefona mi 12t prodan geçtim bana bu hızı standart vermeyecegini bilsem mi 12t proda kalırdım snapdragonla arasındaki performans farkının sebebi acaba bumudur sizce

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
Hiçbir cihazın işlemcisi her zaman tam güç çalışmıyor ki hocam. Ağır bir işlem yapmadığınız sürece anlık çekirdek hızı yükselir ama sonra düşer. Bundan normal bir şey yok.

MTK Dimensity 9200+ çok güçlü bir işlemci. SD 8+Gen1 ile performans farkı varsa fark edilir düzeyde, ya yazılımdan ya da oyunun işlemciye optimizasyonundan kaynaklıdır. HyperOS sürümü performansı baya düşürdü misal. Oyun yapımcıları da genellikle SD işlemcilere daha fazla optimizasyon yapıyor.

baran4524

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
anda
Cihazım
s7
Konular
24
Hiçbir cihazın işlemcisi her zaman tam güç çalışmıyor ki hocam. Ağır bir işlem yapmadığınız sürece anlık çekirdek hızı yükselir ama sonra düşer. Bundan normal bir şey yok.

MTK Dimensity 9200+ çok güçlü bir işlemci. SD 8+Gen1 ile performans farkı varsa fark edilir düzeyde, ya yazılımdan ya da oyunun işlemciye optimizasyonundan kaynaklıdır. HyperOS sürümü performansı baya düşürdü misal. Oyun yapımcıları da genellikle SD işlemcilere daha fazla optimizasyon yapıyor.
Oyundada denedim yinede tam güç vermiyor snapdragonlarin aşırı ısınma sebebi tam güç çalışmaları demekki 😀

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
Oyundada denedim yinede tam güç vermiyor snapdragonlarin aşırı ısınma sebebi tam güç çalışmaları demekki 😀
Birçok sebebi olabiliyor. En başta mimari düzenleme yüzünden bile olabiliyor (Bkz. SD 888 ve SD 8Gen1). Soğutma yöntemleri etkisiz de olabiliyor. Normalde çok ısınmayan SD 8+Gen1'li olup da ısınan cihazların olması gibi. Birçok sebep yazılabilir düşünülürse.

Tam yükte çalışıp çalışmadığını görme yöntemleri var. Ancak şöyle de bir olay var birçok işlemcide: bir performans işlemcisinin anlık en yüksek hız verdiği hızı oluyor. Ağır yük altında bile genellikle bu hıza çıkmıyor. Misal 13T'de 3.1 ghz bu hız ama 2.9 üstüne genellikle çıkmaz işlemci.

Takılmanız gereken konunun bu olmadığını düşünüyorum oyunlardaki performans meselesinde. Rom yazılımı çok etkiliyor. Hatta Xiaomi güvenlik uygulaması da saçma sapan şekilde performans düşürebiliyor.

baran4524

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
anda
Cihazım
s7
Konular
24
Birçok sebebi olabiliyor. En başta mimari düzenleme yüzünden bile olabiliyor (Bkz. SD 888 ve SD 8Gen1). Soğutma yöntemleri etkisiz de olabiliyor. Normalde çok ısınmayan SD 8+Gen1'li olup da ısınan cihazların olması gibi. Birçok sebep yazılabilir düşünülürse.

Tam yükte çalışıp çalışmadığını görme yöntemleri var. Ancak şöyle de bir olay var birçok işlemcide: bir performans işlemcisinin anlık en yüksek hız verdiği hızı oluyor. Ağır yük altında bile genellikle bu hıza çıkmıyor. Misal 13T'de 3.1 ghz bu hız ama 2.9 üstüne genellikle çıkmaz işlemci.

Takılmanız gereken konunun bu olmadığını düşünüyorum oyunlardaki performans meselesinde. Rom yazılımı çok etkiliyor. Hatta Xiaomi güvenlik uygulaması da saçma sapan şekilde performans düşürebiliyor.
Root ile yaptığım ayarlardan sonra tam güç aliyorm isinmasin diyede pervane kullanıyorum isinne kadar yükselir pervane olmadan ilerleyen zamanlarda gorucez 😀
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Ama dediğiniz doğru uygulamaların içlerinde optimazyon kodları var uygulama editlerken çok denk geliyorum process Multi process gibi kodlara en son editledigim apkda hatta üreticinin bekirdedigi optimizasyon kodlarını silmiştim 😀😀

Son düzenleme:

baran4524

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
anda
Cihazım
s7
Konular
24

Bakarsanız 5 saattir aralıksız 3.1 ve 3ghz hız aldığını görebilirsiniz

Ekli dosyalar

• 20240325_161151.jpg
    20240325_161151.jpg
    1,6 MB · Görüntüleme: 14

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Bu yaptığınız ayarlar cihaza zarar verir pil sağlığını ve ömrünü kötü etkiler ısınma sorunlarına neden olur. Cep telefonları bu şekilde çalışmak için uygun cihazlar değil.

baran4524

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
anda
Cihazım
s7
Konular
24
Bu yaptığınız ayarlar cihaza zarar verir pil sağlığını ve ömrünü kötü etkiler ısınma sorunlarına neden olur. Cep telefonları bu şekilde çalışmak için uygun cihazlar değil.
Soğutucu kullanıyorum gayet stabil

Ekli dosyalar

• 20240325_165331.jpg
    20240325_165331.jpg
    897,2 KB · Görüntüleme: 12

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Soğutucu kullanıyorum gayet stabil
Telefon yavaş değilki gayet hızlı zaten pil ömrü orjinal hali bile çok iyi değilken değmez soğutucu ile ağır ve pil ömrü kısa telefon kullanmaya.
Bu yaptığınız şeylerin size ne gibi yararı faydası oldu?

baran4524

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
anda
Cihazım
s7
Konular
24
Telefon yavaş değilki gayet hızlı zaten pil ömrü orjinal hali bile çok iyi değilken değmez soğutucu ile ağır ve pil ömrü kısa telefon kullanmaya.
Bu yaptığınız şeylerin size ne gibi yararı faydası oldu
Bazı modlu uygulamalar özel uygulamalarda telefon tam performanslı çalışmıyordu hantal kalıyordu şuan onun önüne geçtim evet dediğiniz gibi ısınıyor ama bu bir soğutucu ile cozulebiliyor bize vaat edilen özellikleri aliyoruz tek yaptığım bu aslında 😀😀😀

Üst Alt