Uygulama MIUI Lite/Express

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Asıl paylaşım yeri burası iken Launcher konusunda paylaşmış olduğum ekran görüntüleri vardı. Onları burada da paylaşmak yararlı olabilir.

Her ne kadar cihazlarımda yaklaşık 30 yılın verdiği alışkanlık ile Ingilize dil kullansam da Çince yerler çok rahatsız ediyor. Yanlış anlama olmasın, rahatsızlık derken dile karşı duyulan bir rahatsızlık değil. Sadece Latin harflerini tanımanın ve bunların dışındaki harfleri hiç tanımamanın verdiği bir rahatsızlık.
T9 search ve Dialer 'daki rehberdeki kişilerin isimlerinden herhangi bir bölümünün yazılararak kişinin ekrana getirilmesi ve arama yapılabilmesi malesef yetmedi.

Hava durumu sadece Çin şehirlerini gösteriyor.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Kendi uygulama mağazası var. Ancak açıklamalar dahil hep Çince.

SMS geldiğinde birşeyler yazıyor ama ne yazıyor.

Rehber uygulamasında Directory adında bir sekme daha var. Ama Çince.

Sent from my Nexus 7 using TapatalkPro

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Re: RE: Cvp: MIUI Lite/Express

cantara' Alıntı:
Hocam yeni çeviride hemen her şey türkçeleşiyor, umarım kısa sürede yayınlanır da hepimiz bu sorunlardan kurtuluruz :)

Inşallah hocam. Biraz daha sabretmek gerekiyor.

DreDroid

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Meslek
Tıp Öğrencisi
Konular
31
Cvp: MIUI Lite/Express

Hocam şu an LG p880 ime yine yine yine MIUI yükledim ama kasmalar beni delirtiyor.O yüzden Cyanogen yükleyip üzerine bunu kurmayı düşünüyorum.Bunda temalar ve duvar kağıtlarını kullanbiliyor muyuz MIUI daki yani indirme olayı var mıdır ? Bir de MIUI ın browser apk sı cyanogen da çalışır mı? Normalde hiç durmaz denerdim ama 1 hafta fln kullanıyım diyordum MIUI ı. Kasmalar olmasa sonsuza kadar ama yok olmuyor kaldırmıyor telefon :@

proton252

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Cihazım
Xiaomi Mi2S
Konular
42

DreDroid pid=2922 dateline=1402353744' Alıntı:
Hocam şu an LG p880 ime yine yine yine MIUI yükledim ama kasmalar beni delirtiyor.O yüzden Cyanogen yükleyip üzerine bunu kurmayı düşünüyorum.Bunda temalar ve duvar kağıtlarını kullanbiliyor muyuz MIUI daki yani indirme olayı var mıdır ? Bir de MIUI ın browser apk sı cyanogen da çalışır mı? Normalde hiç durmaz denerdim ama 1 hafta fln kullanıyım diyordum MIUI ı. Kasmalar olmasa sonsuza kadar ama yok olmuyor kaldırmıyor telefon :@

P880 miui konusunda @chatin_62 hocama sormak lazım belki deneyimi olmuştur.
Miui tarayıcının cm üzerinde çalışması biraz zor. Miui programları genelde framework(miui), yellowpage.db bağımlılık dosyaları olmadan çalışmıyor.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Re: RE: Cvp: MIUI Lite/Express

proton252' Alıntı:
DreDroid pid=2922 dateline=1402353744' Alıntı:

P880 miui konusunda @chatin_62 hocama sormak lazım belki deneyimi olmuştur.
Miui tarayıcının cm üzerinde çalışması biraz zor. Miui programları genelde framework(miui), yellowpage.db bağımlılık dosyaları olmadan çalışmıyor.

Hocam ben geçen Ramazan Bayramı öncesinde yüklemiştim. Henüz daha yeniydi ve çok fazla bug vardı. Bayram sabahı romu değiştirmek zorunda kalmıştım ve imei uçmuştu. Allah'tan Nandroid Backup'ım vardı da rahatça geri dönebilmiştim. Hiç unutmuyorum çünkü namaz sonrası bununla uğraşmıştım.
Yeri gelmişken yine hatırlatayım. Nandroid Backup yani recovery'den alınan backup çok önemli. Geri dönüşlerde çok işe yarıyor.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427

Arkadaşlar son sürüm için çeviri dosyaları dün tarafımıza verildi ve biraz önce çeviriyi tamamlayıp teslim ettik. Umalım da bundan sonraki sürümde türkçe de yer alır :)

casibao

Her türlü halı kilim turistlik gezi..
Yönetici
Admin
Satış Sorumlusu
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hüseyin
Cihazım
MI 5
Konular
124

cantara pid=2979 dateline=1402479473' Alıntı:
Arkadaşlar son sürüm için çeviri dosyaları dün tarafımıza verildi ve biraz önce çeviriyi tamamlayıp teslim ettik. Umalım da bundan sonraki sürümde türkçe de yer alır :)

Bu çok güzel bir haber.. :)

By.TRabZonLu™

[☾★ ] ɑվվılժıՀ
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Oflu
Cihazım
OnePlus 9 Pro
Konular
498

çeviri için teşekkürler hocam :) faydalı olcak, yeni sürümde neler değişti Türkçeye çevirip paylaşır mısınız.

[font=Arial, Helvetica, sans-serif][Highlights]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Added support for categorizing notification messages
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Enhanced launch speed of Contacts & Phone & Home screen
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Enhanced smoothness of Settings page
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Enhanced efficiency of batch operation on contacts & call logs

[font=Arial, Helvetica, sans-serif][New]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- New lockscreen style
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Added support for categorizing notification messages

[font=Arial, Helvetica, sans-serif][Optimization]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Launch speed of Home screen
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Opening speed of Contacts & Phone
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Smoothness of Settings page
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Efficiency of batch operation on contacts & call logs

[font=Arial, Helvetica, sans-serif][Fix]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Sometimes icons crowded in the middle and left empty space on the sides
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would crash after clicking Ok button when hiding apps in GN
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Time in lockscreen of devices having virtual keys in lockscreen was located too high
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- No time information on lockscreen of Lenovo K900
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- If reboot after installing MIUI Lite, messaging and contacts page would mix together
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- New lockscreen would crash in some 480P devices
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Perfect icons could not update
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Unfinished downloading tasks would say 'Download failed' after rebooting
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Select Torch in Toggle would crash
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Messaging would crash in opening when there's new unread notification messages
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Problems caused by stock SMS app receiving messages first in some devices
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would crash when moving icons from folders to home screen
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Dialing pad was flat in some devices
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would return to Themes after applying a theme
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would crash when choosing Toolbox in home screen editing mode in some devices
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Missed calls would not disappear from notification shade in Nexus 5
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- SMS & MMS would sync with stock messaging app in Android 4.4 devices
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Custom lockscreen would crash
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would constantly ask you to set MIUI Express as default messaging app when entering messaging app in Android 4.4 devices
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Call logs didn't show SIM 1 or SIM 2
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- When viewing contacts in stock system, it would say 'Contact doesn't exist' if choosing to view in MIUI Express
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Some devices could not receive MMS
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would crash after send cloud message
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Some devices would crash when syncing contacts
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Disabled phone searching function in Recent/Contacts/Directory
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- In systems newer than Android 4.2, clicking Airplane mode would enter airplane settings page for lack of permission
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Contacts would reappear after being deleted from phone and MiCloud
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Contacts in groups would become 0 after syncing with MiCloud
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Sometimes MIUI Express would crash after rebooting
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Sometimes folders would crash when being closed
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would crash when logging into MiCloud
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Loading icon would appear twice when entering Messaging
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would crash when opening messaging or a contact shortcut on home screen

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427

By.TRabZonLu™ pid=2985 dateline=1402482225' Alıntı:
çeviri için teşekkürler hocam :) faydalı olcak, yeni sürümde neler değişti Türkçeye çevirip paylaşır mısınız.

[font=Arial, Helvetica, sans-serif][Highlights]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Enhanced launch speed of Contacts & Phone & Home screen
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Enhanced smoothness of Settings page
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Enhanced efficiency of batch operation on contacts & call logs

[font=Arial, Helvetica, sans-serif][New]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- New lockscreen style

[font=Arial, Helvetica, sans-serif][Optimization]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Launch speed of Home screen
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Opening speed of Contacts & Phone
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Smoothness of Settings page
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Efficiency of batch operation on contacts & call logs

[font=Arial, Helvetica, sans-serif][Fix]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Sometimes icons crowded in the middle and left empty space on the sides
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would crash after clicking Ok button when hiding apps in GN
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Time in lockscreen of devices having virtual keys in lockscreen was located too high
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- No time information on lockscreen of Lenovo K900
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- If reboot after installing MIUI Lite, messaging and contacts page would mix together
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- New lockscreen would crash in some 480P devices
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Perfect icons could not update
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Unfinished downloading tasks would say 'Download failed' after rebooting
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Select Torch in Toggle would crash
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Messaging would crash in opening when there's new unread notification messages
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Problems caused by stock SMS app receiving messages first in some devices
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would crash when moving icons from folders to home screen
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Dialing pad was flat in some devices
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would return to Themes after applying a theme
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would crash when choosing Toolbox in home screen editing mode in some devices
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Missed calls would not disappear from notification shade in Nexus 5
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- SMS & MMS would sync with stock messaging app in Android 4.4 devices
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Custom lockscreen would crash
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would constantly ask you to set MIUI Express as default messaging app when entering messaging app in Android 4.4 devices
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Call logs didn't show SIM 1 or SIM 2
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- When viewing contacts in stock system, it would say 'Contact doesn't exist' if choosing to view in MIUI Express
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Some devices could not receive MMS
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would crash after send cloud message
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Some devices would crash when syncing contacts
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Disabled phone searching function in Recent/Contacts/Directory
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- In systems newer than Android 4.2, clicking Airplane mode would enter airplane settings page for lack of permission
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Contacts would reappear after being deleted from phone and MiCloud
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Contacts in groups would become 0 after syncing with MiCloud
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Sometimes MIUI Express would crash after rebooting
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Sometimes folders would crash when being closed
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would crash when logging into MiCloud
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- Loading icon would appear twice when entering Messaging
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]- It would crash when opening messaging or a contact shortcut on home screen

Hocam neredeyse bir aydır konuyu güncellemedim çünkü zaten değişiklik listesi okunamıyorsa uygulama da kullanılmayacaktır diye düşündüm. Uygulama da Türkçe olduğunda tüm özellikleri ve güncelleme listelerini toplu olarak çevirmeyi düşünüyorum :)

Üst Alt