Rehber Magisk ile Root nasıl yapılır?

xnput

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
mete
Cihazım
mi 6
Konular
3
Android kullanıcıları, işletim sisteminin ilk çıkmasından beri telefonlarını root ediyorlar, ancak son yıllarda bu konu çok daha karmaşık hale geldi. Daha yakın zamanlarda, root yönetimini gerçekleştirmek için yeni bir yöntem ortaya çıktı ve ona Magisk deniyor.

Magisk nedir?
Geleneksel olarak, bir Android telefonunu root etmek şu şekildedir: Bootloader kilidini açın Custom Recovery ve SuperSU’yu yükleyin. Ve bu yöntem yıllarca düzgün bir şekilde çalıştı.

Fakat Marshmallow’dan başlayarak, Google esas olarak önceki sürümlerin en popüler root yöntemlerini engelledi – “su” arka plan programını / sistem bölümüne attı ve başlangıçta gerekli izinlerle çalıştırdı. Bu, sistem bölümünü hiçbir şekilde değiştirmediği için “sistemsiz” root adı verilen yeni tür bir root erişimiyle sonuçlandı.

Bu artan güvenlik kapsamında, kullanıcıların root erişimi ile değerli hizmetler arasında seçim yapmak zorunda kalmasına neden olan Android Pay gibi hizmetleri korumak için Google SafetyNet gibi şeyler yerleştirdi.

Ama burada Magisk devreye giriyor. Bu temelde Android’de root erişimi ve yönetiminin evrimi. SafetyNet’e dokunulmaz, böylece kullanıcılar hala Android Pay ve Netflix’e erişebilir, ancak yine de Xposed gibi güçlü temel araçların çalışmaya devam etmesine izin verir. Gerçekten her iki dünyanın en iyisi.

Sürekli gelişen, tamamen açık kaynak ve her geçen gün daha da gelişiyor. Android Pay gibi şeyleri kaybetmekten endişe duyuyorsanız, şimdi bu yeni root çözümü değiştirme zamanı olabilir.

Root'lamaya başlamadan önce önceki root'u kaldırmanız ve/veya stok ROM'u geri yüklemeniz gerekiyor.

Magisk'i Yükleyin
Telefonunuzun bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemesine izin verdikten sonra
yükleyin. Uygulamayı çalıştırın. Üç büyük kırmızı çarpı işareti göreceksiniz;

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Daha sonra buradan Magisk.zip dosyasının son sürümü telefonunuza indirilecek. Bu dosyayı TWRP ile flaşlamanız gerekiyor. Yani telefonunuzu kapayıp recovery modunda başlatın ve öncekomple bir Backup alın. Şimdi Install'u seçin ve Magisk dosyasını sakladığınız yeri bulun. Dosyayı seçin ve ekranın altındaki çubuğu sürükleyerek yüklemeyi başlatın.

İşlem tamamlandığında telefonu baştan başlatın.

Root'u Gizleyin

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Magisk Manager'ı açtığınızda üstteki iki simgenin yeşile döndüğünü göreceksiniz. SafetyNet kontrolü seçeneği ise kırmızı olacak. Kurulumu tamamlamak için soldan gezinti bölümünü açın ve Settings'e tıklayın.

Enable Busybox ve Magisk Hide seçeneklerini etkinleştirin. Şimdi SafetyNet testini tekrarladığınızda işaretin yeşile döndüğünü görmeniz gerekiyor. Yeşile dönmezse, fabrika imajını tekrar flaşlayıp, root uygulamalarınızın yaptığı sistem değişikliklerini geri aldığınızdan emin olmanız gerekecek.

Son olarak Play Store önbelleğini temizleyin. Ayarlar > Uygulamalar > Sistem uygulamalarını göster yolunu izleyin ve listede Play Store'u bulun. Play Store üzerine dokunun ve Depolama'ya, ardından Önbelleği sil'e dokunun. Böylece Netflix ve engellenen diğer uygulamaları indirebilir hale geleceksiniz.

MIUI Versiyonlarında sorun yaşayanlar bu fix'i yüklesinler

Houner

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
redmi 5 plus
Konular
0
arkadaşlar aosp expented romunu kullanıyorum magisk kurdum önce safetyNet sorunu olmuştu çok uzun incelemeler sonucu sorunu çözdüm ama şimdi de şifrelemeyi zorlamayı sürdür yazısı var ya magisk ana menüde onu seçiyorum ama telefon kendi kendine kaldırıyor bir yolu yok mu bunun? Şifrelemeyi zorlamayı durdur ve AVB 2.0/dm-verity'yi koru seçenekleri seçili olmasa bişey fark eder mi işlevi konusunda?

zlatan_1903

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
10
Skorpi hocam magiski trwp den flaşlarken error veriyor eu rom yüklemiştim neden hata veriyor yüklemeyi beceremedim.

turkeycel

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Arif
Cihazım
xiaomi Mi 6
Meslek
Mühendis
Konular
10
benim safetynet kontrolünde kırmızı çıkıyor. Ama her şey çalışıyor endişelenmem gerekn bir şey var mı ? (Xposed Yüklü)

FaserDarth

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet
Cihazım
MI 10T PRO
Konular
4
arkadaşlar aosp expented romunu kullanıyorum magisk kurdum önce safetyNet sorunu olmuştu çok uzun incelemeler sonucu sorunu çözdüm ama şimdi de şifrelemeyi zorlamayı sürdür yazısı var ya magisk ana menüde onu seçiyorum ama telefon kendi kendine kaldırıyor bir yolu yok mu bunun? Şifrelemeyi zorlamayı durdur ve AVB 2.0/dm-verity'yi koru seçenekleri seçili olmasa bişey fark eder mi işlevi konusunda?
Hocam acaba sorunu nasıl cözdünüz ? Az biraz bahsetseniz.

bahattin0571

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Bahattin
Cihazım
Xiaomi Mi8 Lite
Konular
0
Eğitici ve açıklayıcı bir anlatım olmuş. Teşekkürler.

KaizenTR

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
.
Cihazım
.
Meslek
.
Konular
37
Teşekkürler skorpi üstadım. Soru şu;
Değerli üstadlar özel rom kullanmak istiyorsunuz ve rom zipten çıkarıp içine istediğiniz bazı farklı uygulamaları sistem > data-app attınız. Hatta priv-app ve app de de değişimler yaptınız bunlar sorun olmuyor tekrar toplayıp atıyorsunuz romu cihaz boot oluyor.
Peki aynı zamanda magisk i de rom a dahil etmek istesiniz ve rom kurulumda bu da yüklense yani rom magisk ile rootlanmış olarak boot olsa bunu nasıl yapardınız?

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
Teşekkürler skorpi üstadım. Soru şu;
Değerli üstadlar özel rom kullanıyorsunuz ve rom içine istediğiniz bazı farklı uygulamaları sistem > data-app attınız. Sorun olmuyor cihaz boot oluyor.
Peki aynı zamanda magisk i de rom a dahil etmek istesiniz ve rom kurulumda bu da yüklense bunu nasıl yapardınız?
Hocam yeni bir rom yüklerken diyorsanız, romu yüklemeden magisk zip dosyasını rom dosyasının içine atmanız yeterli olur bence..

HiddeNKinG hocam zamanında Flyme Os romunu paylaşmıştı, yükleyince direk rootlu olarak gelmişti sistem..
Merak edip rom dosyasını arşivden çıkardığım zaman Supersu zip dosyasını görmüştüm.

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

KaizenTR

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
.
Cihazım
.
Meslek
.
Konular
37
evet bende 2 sene önce bahsi geçen rootlu romları açatığımda su dosyası içinde görmüştüm de nasılı hatırlamadım.
İşte onun bir yolu var zaten sistem içinde olacak ama data-app de magisk klasörü > magisk.apk şeklinde mi yoksa nasıl orda kaldım.
zip şeklinde olayını çözemedim işte. apk kurtarmaz gibi aklımda kalmış. Hiddenking hocam rom u silmiş ordan kopya yapıcaktım o da olmadı

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
evet bende 2 sene önce bahsi geçen rootlu romları açatığımda su dosyası içinde görmüştüm de nasılı hatırlamadım.
İşte onun bir yolu var zaten sistem içinde olacak ama data-app de magisk klasörü > magisk.apk şeklinde mi yoksa nasıl orda kaldım.
zip şeklinde olayını çözemedim işte. apk kurtarmaz gibi aklımda kalmış
Magisk'e dair bir dosya yada klasör bulamadım system klasörü içinde baktım şu an ama yok.. Sadece twrp var. Dosya yolunu bilen üstadlar bilgilendirirse flaş yapmaktan kurtulmuş oluruz haha--

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt