Araçlar KernelSU - Kernel tabanlı ROOT ve modül yönetim sistemi

Toorop

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ceyhun
Cihazım
Poco X3 Pro
Konular
3
X3 Pro kullanıyorum, takip ettiğim cihazımla alakalı güncelleme bildirimi veren telegram kanalında bir kernel güncellemesinin açıklamasında görünce merak edip biraz araştırarak denemiştim. Genel olarak mantığı çok iyi olsa da kullanış açısından bana bir nedenden dolayı eksik geliyor, manager uygulamasından root yetkisi verdik bitti gitti derken çoğu kişinin kolayına geliyor fakat ben kendi açımdan hiçbir uygulamaya sürekli root yetkisi verme taraftarı değilim, en azından uygulamaları manager içerisinden seçtikten sonra yetki gerektiği zaman bizden prompt alsa daha iyi olabilir. Şimdilik diğer çözümlerle de bir şekilde root tespiti engellenebildiği için o kadar gerek duymuyorum fakat belirttiğim prompt özelliği eklenir ve diğer çözümler gerçekten sona gelir de tespit edilmenin önüne geçme iyice zorlaşırsa yönelebilirim. Bahsettiğim kernel nedenini açıklamadan kernelsu desteğini kesti destek verdikten 2 güncelleme sonrasında, kernel desteği iyice yaygınlaşır ve belirttiğim gibi ileride diğer çözümlerin sonuna gelince düşünülebilir.

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
X3 Pro kullanıyorum, takip ettiğim cihazımla alakalı güncelleme bildirimi veren telegram kanalında bir kernel güncellemesinin açıklamasında görünce merak edip biraz araştırarak denemiştim. Genel olarak mantığı çok iyi olsa da kullanış açısından bana bir nedenden dolayı eksik geliyor, manager uygulamasından root yetkisi verdik bitti gitti derken çoğu kişinin kolayına geliyor fakat ben kendi açımdan hiçbir uygulamaya sürekli root yetkisi verme taraftarı değilim, en azından uygulamaları manager içerisinden seçtikten sonra yetki gerektiği zaman bizden prompt alsa daha iyi olabilir. Şimdilik diğer çözümlerle de bir şekilde root tespiti engellenebildiği için o kadar gerek duymuyorum fakat belirttiğim prompt özelliği eklenir ve diğer çözümler gerçekten sona gelir de tespit edilmenin önüne geçme iyice zorlaşırsa yönelebilirim. Bahsettiğim kernel nedenini açıklamadan kernelsu desteğini kesti destek verdikten 2 güncelleme sonrasında, kernel desteği iyice yaygınlaşır ve belirttiğim gibi ileride diğer çözümlerin sonuna gelince düşünülebilir.
Hocam bu konu sistemin telegram grubunda tartışılıyor sürekli. Geliştirici başta hiç eklemeyi düşünmüyordu. Ama şimdilerde bir yolunu bulursa "istediği şekilde" ekleyecek.

Geliştirici bu sistemin tamamen kernel düzeyinde ve yönetici uygulamasından bağımsız çalışmasını istiyor. Sebebi de root tespit eden yazılım ve sistemlere yakalanmamak. En son şöyle bir sözünü hatırlıyorum geliştiricinin: eğer bir uygulamaya root yetkisi sağlandığında bunun başka bir uygulama tarafından yani bizim olayımızda bildirimi gösterecek olan manager uygulaması tarafından algılanabilmesi halinde, her uygulama veya sistem tarafından algılanabileceğini düşünüyor. Haksız da değil bence. Benim şahsi fikrim bu haliyle daha güvenli. Ama sizi görüşünüzde belirttiğiniz şeyler de bence yadsınamaz.

Geliştiricinin desteği neden kestiğini çok merak ettim ama. Magiskten ileri herhangi bir güvenlik sorunu yok. Magiskte neyse o

Waluigi

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Caner
Cihazım
Note 8 Pro
Konular
26
Ben de 1 aydır root işini kernelsu ile yapıyorum. Benim gözüme çarpan durum da telefonu kapatsak veya yeniden başlatsak lsposed modülleri pasifize oluyor. Öyle olunca customiuizer gibi modüller ile yaptığımız ayarlar ve özelleştirmeler sıfırlanmış olup bunları yeniden yapmak gerekiyor. Magisk'te de mi böyle oluyor, yoksa kernelsu ile mi alakalı bir durum acaba?

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Ben de 1 aydır root işini kernelsu ile yapıyorum. Benim gözüme çarpan durum da telefonu kapatsak veya yeniden başlatsak lsposed modülleri pasifize oluyor. Öyle olunca customiuizer gibi modüller ile yaptığımız ayarlar ve özelleştirmeler sıfırlanmış olup bunları yeniden yapmak gerekiyor. Magisk'te de mi böyle oluyor, yoksa kernelsu ile mi alakalı bir durum acaba?
Bu sorun çözüldü Zygisk for KernelSUnun güncel betasında. Ama onu ancak KernelSU Telegram grubundan indirebilirsiniz şimdilik.

Waluigi

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Caner
Cihazım
Note 8 Pro
Konular
26
Bu sorun çözüldü Zygisk for KernelSUnun güncel betasında. Ama onu ancak KernelSU Telegram grubundan indirebilirsiniz şimdilik.
Çok teşekkür ederim. En kötü github'a gelince ordan indiririz.

jitterprosu

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
.
Cihazım
Oneplus 8 pro
Konular
60
hocam yani şimdi benim kernel sürümüm 5.4.147 bu durumda ben kernelsun'nun sitesinden bu kernel'in patchlenmiş versiyonunu bulup cihazımda kuracağım . doğru mu anlamışım sayın hocam

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
hocam yani şimdi benim kernel sürümüm 5.4.147 bu durumda ben kernelsun'nun sitesinden bu kernel'in patchlenmiş versiyonunu bulup cihazımda kuracağım . doğru mu anlamışım sayın hocam
Doğrudur hocam. Eğer orada yoksa veya bulamazsanız illa KernelSU destekli 3. parti bir kernel vardır. Bulup yüklemeniz gerekmekte sadece

Lim0n

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Limon
Cihazım
Poco X6 Pro
Konular
126
Hocam nasıl kurucam neyi indiricem. Anlatır mısınız

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Hocam nasıl kurucam neyi indiricem. Anlatır mısınız
Soruyu atlamışım. İlk mesajda detaylı anlatmıştım üstat. KernelSU destekli kernel bulmanız ve flaşlamanız lazım cihazınıza özel. Sonramanager uygulamasını yükleyin. Hepsi bu

Tr2x

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Cengiz
Cihazım
Mi 9 Se
Konular
3
mi 9 se kullanıyorum. Dün gece crdroid 9.8 yükledim, eski alışkanlık direkt magisk flashladım bootloop ta kaldım. Meğer magisk desteği vermiyormuş kernel yükle dedi. Bu kadar kolay olacağını beklemiyordum. Şimdi anlamadığım nokta magisk modülleri mi yükleyeceğiz. Çünkü github da da göremedim modüllerin olduğu kısmı.

Üst Alt