Araçlar APatch - Kernel tabanlı ROOT ve modül yönetim sistemi

jitterprosu

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
.
Cihazım
Oneplus 8 pro
Konular
60
merhaba arkadaşlar. size bir süredir geliştirmesini gözlemlediğim apatch projesinden bahsetmek istiyorum

apatch; android cihazlar için, magisk ve kernelsu benzeri, kernel tabanlı bir root ve modül çözümü. üzerinden projeyi görebilirsiniz. ayrıca hem github sayfasındaki faq bölümünü hem de yönetici (manager) uygulamasının türkçeleştirmesini kendim yapıyorum.

apatch sistemi; magisk ve kernelsu uygulamalarının avantajlı yanlarını alıp, dezavantajlı yanlarını düzelten bir root ve modül sistemi. temel mimari ve mantık kernelsu'ya dayanıyor. yani yine kernel seviyesinde çalıştığı için diğer yazılımlarca ve safetynet, selinux gibi sistemlerce tanınması mümkün olmuyor. root gerektiren bir uygulama da doğrudan root erişimi izni isteyemiyor. siz manager uygulamasında uygulamaya root yetkisi vermediğiniz sürece, o program cihazda root olduğunu anlayamıyor. bu sayede de kernelsu'da olduğu gibi ve magisk'ten farklı olarak daha da farkedilmez oluyor. kernelsu'da olduğu gibi apatch'te de her şey o kadar kernel seviyesindeki, magisk'ten farklı olarak, manager uygulamasını kaldırdıktan sonra bile modülleriniz ve root yetkisi vermiş olduğunuz uygulamalar çalışmaya devam ediyor.

ancak apatch kernelsu'ya bu kadar yakın gibi görünse de aslında kernelsu'dan da çok çok iyi. zira kernelsu'yu kullanabilmek için bunu destekleyen bir kernel'e ihtiyacınız var. eğer kernel kaynak kodları mevcut değilse ve/veya herhangi bir şekilde bağımsız geliştiricilerin desteğini alamamış bir cihaza sahipseniz kernelsu kullanmanız mümkün olmuyor. ancak aptach burada magisk'in en kernelsu'dan üstün olan manuel kernel yamalama özelliğini kullanarak doğrudan cihazınızın üzerinden kernel'i apatch kullanımına uygun olacak şekilde modifiye ediyor. kernel'i cihazınıza yükledikten sonra apatch'i sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

en önemlisi apatch her iki sistemde bulunmayan çok güçlü bir güvenlik çözümü sunuyor: "süper anahtar" kernel yamalama işlemini yaparken kendi süper anahtarınızı girerek sertifikalama işlemi yapıyorsunuz. bu sayede anahtarınız kernel'e hard-coded şekilde tanımlanarak sadece bu anahtara sahip uygulamalar root erişim yetkisini kontrol edebiliyor. haha önce türk bir beyaz şapkalı hacker'in hem kernelsu'da hem de magisk'te bulduğu güvenlik açığı bu sayede her cihaz için ayrı ayrı sağlanmış oluyor.

apatch; kernelsu ve magisk gibi modül desteği ile geliyor. modüllerinizi hiç bir değişiklik yapmadan doğrudan manager uygulamasından yükleyebiliyor ve kaldırabiliyorsunuz. yine bu modüllere güncelleme geldiği zaman da manager uygulamasında güncelle butonu beliriyor ve modülü hızlıca güncelleyebiliyorsunuz. ayrıca manager'in kendisine de güncelleme geldiğinde yine size uyarı veriyor. güncellemenizi bu uyarı üzerinden yapabiliyorsunuz.
hocam az önce yükledim .gerçekten çok kolaydı yüklemesi . ben beğendim ve şu anki izlenimlerim gayet iyi . Bir de ndroid patch diye bir şey gördüm ve indirdim ama ne olduğunu bilmiyorum , bu nedir acaba ?

DIYARBAKIR

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Diyar bekir
Cihazım
13 ULTRA
Konular
13
KernelSu kullanın uyumlu ise. bunun olmasına daha var.dance~~

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
hocam az önce yükledim .gerçekten çok kolaydı yüklemesi . ben beğendim ve şu anki izlenimlerim gayet iyi . Bir de ndroid patch diye bir şey gördüm ve indirdim ama ne olduğunu bilmiyorum , bu nedir acaba ?
Paylaşın bakayım ne olduğuna mümkünse

ttef84

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet Salih
Cihazım
Mi 8
Konular
6
kernulsuyu deneyin oluyorsa
Hocam şöyle bir durum var Samsung tabletler bootloader kilidi açıldıktan sonra fastboot komutları yazabileceğimiz bootloader moduna girmiyor. Kernelsu ile yükleyebilmek için uygun kerneli flashlamak gerekiyor Twrp ile sadece yapılıyor ama benim cihaza uygun sadece bir tane Twrp var ve bu twrpyi yapan kişi kendi kernelini yükletmek zorunda bırakıyor yoksa cihaz brick oluyor. Çok sıkıntılı tablet Samsunglar bir sonraki cihazım kesinlikle Samsung olmayacak

jitterprosu

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
.
Cihazım
Oneplus 8 pro
Konular
60
Hocam şöyle bir durum var Samsung tabletler bootloader kilidi açıldıktan sonra fastboot komutları yazabileceğimiz bootloader moduna girmiyor. Kernelsu ile yükleyebilmek için uygun kerneli flashlamak gerekiyor Twrp ile sadece yapılıyor ama benim cihaza uygun sadece bir tane Twrp var ve bu twrpyi yapan kişi kendi kernelini yükletmek zorunda bırakıyor yoksa cihaz brick oluyor. Çok sıkıntılı tablet Samsunglar bir sonraki cihazım kesinlikle Samsung olmayacak
kernelsudan indirdiğin .img dosyasının ismini boot.img olarak değiştir . ardından 7 zip ile bunu .tar olarak sıkıştır . sonra odinden "AP" seçeneğine bu dosyayı koy ve flash et ( ama samsungda öncesinde mutlaka vbmeta'yı patch etmek zorundasın yani en azından benim kullandığım s21'de öyleydi )

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Samsung cihazım yok ama teorik olarak bir fikrim var. Muhtemelen cihazın boot_ab özellikli bir cihaz. Şunu deneyeblir misin? Orjinal kernel ve recovery'i kur cihaza. Sonra "fastboot boot twrp.img" ile twrp'yi nand'e yazmadan sadece ram'e yazıp boot et. Sonra oradaki "Yükle" seçeneğinden *.img yükle seçeneğinden kernelsu uyumlu kerneli "boot" sektörüne yükle. Bu sayee twrp olmadan cihazı kernelsu uyumlu kenel ile kullananileceğini düşünüyorum.

ttef84

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet Salih
Cihazım
Mi 8
Konular
6
Samsung cihazım yok ama teorik olarak bir fikrim var. Muhtemelen cihazın boot_ab özellikli bir cihaz. Şunu deneyeblir misin? Orjinal kernel ve recovery'i kur cihaza. Sonra "fastboot boot twrp.img" ile twrp'yi nand'e yazmadan sadece ram'e yazıp boot et. Sonra oradaki "Yükle" seçeneğinden *.img yükle seçeneğinden kernelsu uyumlu kerneli "boot" sektörüne yükle. Bu sayee twrp olmadan cihazı kernelsu uyumlu kenel ile kullananileceğini düşünüyorum.
Hocam bootloader kilidi açıldıktan sonra hiç bir şekilde fastboot komutları için bootloader mode yani fastboot moda girmiyor fastboot moda girse herşey hallolur ama firma kapatmış bunu
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

kernelsudan indirdiğin .img dosyasının ismini boot.img olarak değiştir . ardından 7 zip ile bunu .tar olarak sıkıştır . sonra odinden "AP" seçeneğine bu dosyayı koy ve flash et ( ama samsungda öncesinde mutlaka vbmeta'yı patch etmek zorundasın yani en azından benim kullandığım s21'de öyleydi )
Mantıklı hocam vbmeta sabit mi bende bir tane dosya var vbmeta acaba aynı mı değişiyor mu

osos11

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
OnePlus 5
Konular
13
Xiaomi 13 HyperOs EU Stable 1.0.6.0 romuna kurdum son aPatch sürümünü. Lsposed bir türlü çalışmadı. Fikri olan var mı?

19sezer

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Sezer
Cihazım
Poco X2
Konular
3

osos11

Tecrübeli Üye