Zorlu'dan Zorlama.....

MGM Barut

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Premium Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MUHARREM
Cihazım
Mi9T Pro 128gb
Meslek
Emekli
Konular
78
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

[font=Arial, Helvetica, Verdana]Geçtiğimiz günlerde Vestel'in ihtal ürünler için ek vergi talep etmesi kullanıcılardan büyük bir tepki toplamıştı. Bugün ekonomi bakanı Nihat Zeybekci ise ek vergi uygulamasından etkilenecek ürünlerin listesini yayınladı.
[font=Arial, Helvetica, Verdana] 
[font=Arial, Helvetica, Verdana]Nihat Zeybekci'nin açıklamasına göre yerli olmayan cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve televizyonlara ek vergi getirilecek. “Türkiye çok başarılı bir şekilde mobil telefon üretebiliyor, tablet üretebiliyor, laptop üretebiliyor” şeklinde demeç veren ekonomi bakanı sözlerine "İçeride sanayicimizi korumak üzere yakında cep telefonuna tablet ve bilgisayarlara anti damping vergisi gelecek gibi görünüyor. Şu anda soruşturmalarda öyle bir gelişme var. Biz koyacağız." dedi. Uygulamanın yerli üreticinin pazar payını arttırması hedefleniyor. 

[font=Arial, Helvetica, Verdana]Ek vergi oranının henüz belli olmadığını söyleyen Nihat Zeybekçi bununla ilgili soruşturma açıldığını ve oranın 2 ay içinde belirlenip uygulamaya geçileceğini söyledi.Artan dolar kuru ile elektronik ürünlerin fiyatları zaten artmış durumda, ek vergi ile daha da artacağı söyleniyor. Ekonomi bakanı ise artan fiyatlar ile ilgili “Anti-damping vergisi konurken içeride vatandaşımızın tüketimde aşırı fiyatlara maruz kalmasını istemiyoruz, ters etki haksız rekabet şeklinde bir durum oluşturmadan bunu yapmaya çalışıyoruz” dedi.
[font=Arial, Helvetica, Verdana]Kaynak:[font=Arial, Helvetica, Verdana]http://www.donanimhaber.com/iphone/haberleri/Vestelin-ek-vergi-istegi-kabul-edildi.htm

proton252

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Cihazım
Xiaomi Mi2S
Konular
42
Cvp: Zorlu'dan Zorlama.....

Vestel kendi ayağına sıkıyor, keyifleri bilir. Hükümet ise bunlara çanak tutuyor.

emrebegen

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
emre
Cihazım
mi 14 ultra
Konular
19
Adam gibi ürünü var sanki de, tövbe tövbe

Xiaomi MI 4W cihazımdan gönderilmiştir.

gurkanse

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
gürkan
Cihazım
mi 5
Konular
94
boyle yerli urun satacagini saniyorsa sonuna kadar yaniliyor.bu haberi gordugumden beri herkeze iletiyorum hem sosyal medya hemde duymayan herkeze.almayin aldirmayin diyorum.belki nokta kadarda etkisi olmayabilir ama boyle bir firmaya para kazandirmaktan iyidir.hem kotu telefon yap hemde almaya zorla.yok oyle bir dunya.ayrica vergisi artsa ne olurki.yurtdisi cihazlar articak gene.pasaport kayitlsri vs herkez o sekilde yonelicek.zaten normal fiyatin altina aliniyor birde bu sekilde olursa yari yari alinacak.zaten alan kiside atiyorum 2000 yerine 1000 verecegi icin kirilsada parasiyla yaptiririm gene karli cikarim der ve haklida.o yuzden vestel almayin aldirmayin.sosyal medya gibi bir guc varken olabildigimiz kadar yayalim arkadaslar

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Aslında biraz da gerçekçi olmak lazım. Türkiye'de şu anda yerli üretim yapan kaç firma var? Hepimiz diyoruz ki bir çivi bile üretemiyoruz. Diğer yandan da üretiminin yapılmaması için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz.
Elbette ki hepimiz kullandığımız ürünün kaliteli olmasını istiyoruz. En iyisi olsun istiyoruz. Ama aynı zamanda da en ucuzu olsun istiyoruz. Eğer üretici yerli ise ağzımıza geleni söylüyor, yabancı ise ne kadar ekmek o kadar köfte diyerek çifte standart uyguluyoruz.
Madem konumuz telefon (ki bu gelecek olan vergiler tüm elektronik cihazları kapsayacak gibi görünüyor) Vestel'in Venüs'lerinin kendi fiyat aralığındaki diğer telefonlardan aşağı kalır yanı mı var? Niçin bu kadar üzerine gidiyoruz? Discovery'lerle , Turkcell'in telefonlarıyla kıyaslamamız gerekirken, tutup iPhone’larla, G2-G3'lerle, S4-S5'lerle, HTC One'larla, MI3-MI4'lerle, MX4'lerle, Oppo One Plus'larla v.s. kıyaslıyoruz.
Adamlar sınıfına gore güzel cihaz yapmışlar. Nesi kötü?
Ayrıca bu vergiler şu anda piyasanın %90'ına yakınını etkileyecek. Samsung, LG, Huawei, Xiaomi gelse burada bir atölye açsa (fabrika demiyorum, bu teknoloji henüz bizde yok), ufak tefek şeyleri burada üretip, diğer parçaları kendi fabrikalarından buraya getirip burada birleştirip testleri yapıp piyasaya sürse fena mı olur? Onbinlerce vatandaşımıza iş imkânı sağlanmış olmaz mı? Şu anda elektronik dendimi aklıma sadece 3 grup geliyor. Arçelik, Profilo ve Vestel. Bunlar daha da artsa güzel olmaz mı?
Tabi tüm bunları usulünce, kimseyi mağdur etmeden, özellikle de tüm yükü tüketici olan bizlere yüklemeden yapmak gerekir.
Bu yazdıklarımdan umarım beni hükümet yalakası olarak zannetmezsiniz. Bugünlerde çok moda da. :D

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427

Konu hakkında aslında yazılacak pek çok şey verilebilecek çok fazla örnek var ama galiba şu anda yeri ve zamanı değil ki zaten yazmaya başlarsam o kadar uzun olur ki kimse de okumaz en iyisi kendimi hiç yormayayım :haha:

Bu ek vergiler Xiaomi'nin gelişini ne şekilde etkiler diye düşününce aklıma Brezilya örneği geliyor. Bilindiği üzere Xiaomi'nin bir sonraki durağı Brezilya ve Brezilya'da ithal telefonlara getirilen vergi miktarları son derece yüksek. Hatta neredeyse Brezilya'da üretilmeyen telefon ülke içinde satılamıyor gibi bir durum söz konusu. Ancak Xiaomi bu hafta içinde Brezilya ofisini açtı ve yakın zamanda satışlara başlanacak. Hugo Barra'nın Brezilya vatandaşı olması ne kadar etkili bilemiyorum ama bizim için ek vergi olmasının Xiaomi'nin satış kararını çok da fazla etkilemeyeceğini düşünüyorum.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
RE: Cvp: Zorlu'dan Zorlama.....

cantara' Alıntı:
Konu hakkında aslında yazılacak pek çok şey verilebilecek çok fazla örnek var ama galiba şu anda yeri ve zamanı değil ki zaten yazmaya başlarsam o kadar uzun olur ki kimse de okumaz en iyisi kendimi hiç yormayayım :haha:

Bu ek vergiler Xiaomi'nin gelişini ne şekilde etkiler diye düşününce aklıma Brezilya örneği geliyor. Bilindiği üzere Xiaomi'nin bir sonraki durağı Brezilya ve Brezilya'da ithal telefonlara getirilen vergi miktarları son derece yüksek. Hatta neredeyse Brezilya'da üretilmeyen telefon ülke içinde satılamıyor gibi bir durum söz konusu. Ancak Xiaomi bu hafta içinde Brezilya ofisini açtı ve yakın zamanda satışlara başlanacak. Hugo Barra'nın Brezilya vatandaşı olması ne kadar etkili bilemiyorum ama bizim için ek vergi olmasının Xiaomi'nin satış kararını çok da fazla etkilemeyeceğini düşünüyorum.
Hocam yanlış hatırlamıyorsam Brezilya'da fabrika açacaklardı. Burada da açsınlar. Ben de 2 sene sonra emekli olunca teknik servise geçeyim. :D

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427

chatin_62 pid=15045 dateline=1419584617' Alıntı:
cantara pid=15040 dateline=1419583298' Alıntı:

Bu ek vergiler Xiaomi'nin gelişini ne şekilde etkiler diye düşününce aklıma Brezilya örneği geliyor. Bilindiği üzere Xiaomi'nin bir sonraki durağı Brezilya ve Brezilya'da ithal telefonlara getirilen vergi miktarları son derece yüksek. Hatta neredeyse Brezilya'da üretilmeyen telefon ülke içinde satılamıyor gibi bir durum söz konusu. Ancak Xiaomi bu hafta içinde Brezilya ofisini açtı ve yakın zamanda satışlara başlanacak. Hugo Barra'nın Brezilya vatandaşı olması ne kadar etkili bilemiyorum ama  bizim için ek vergi olmasının Xiaomi'nin satış kararını çok da fazla etkilemeyeceğini düşünüyorum.
Hocam yanlış hatırlamıyorsam Brezilya'da fabrika açacaklardı. Burada da açsınlar. Ben de 2 sene sonra emekli olunca teknik servise geçeyim. :D

Hocam aslında hiç de mantık dışı değil... Xiaomi zaten fiyatıyla öne çıkan bir firma. Eğer ki buradaki fabrika çok büyük bir vergi avantajı sağlayacaksa bence değerlendirmeye alacaklardır. Hindistan'daki patent sorunu kalıcı olarak çözülmezse ellerinde fazladan stok kalacak. Son bir kaç ayda Hindistan'da 1 milyon satmışlar. Hindistan'ın çözülemediğini varsayarsak yuvarlak bir hesapla yıllık 5 milyon telefon fazlaları olur. Vergi avantajı her bir telefon için 100 lira olsa (elbette rakamları tamamen atıyorum) toplamda 500 milyonluk bir avantajdan bahsetmiş oluyoruz. Bu parayla da fabrika rahat rahat kurulacaktır... Tabii tüm stok buraya aktarılır mı, bu kadar satılabilir mi, vergi oranları nasıl olur gibi pek çok soru var ama kabataslak bir bakışla fabrika mantıklı duruyor.

Herhalde fabrika olur ise personel için biraz nazımız geçer. :haha:

MGM Barut

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Premium Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MUHARREM
Cihazım
Mi9T Pro 128gb
Meslek
Emekli
Konular
78
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

cantara pid=15050 dateline=1419588734' Alıntı:
cantara pid=15040 dateline=1419583298' Alıntı:

Bu ek vergiler Xiaomi'nin gelişini ne şekilde etkiler diye düşününce aklıma Brezilya örneği geliyor. Bilindiği üzere Xiaomi'nin bir sonraki durağı Brezilya ve Brezilya'da ithal telefonlara getirilen vergi miktarları son derece yüksek. Hatta neredeyse Brezilya'da üretilmeyen telefon ülke içinde satılamıyor gibi bir durum söz konusu. Ancak Xiaomi bu hafta içinde Brezilya ofisini açtı ve yakın zamanda satışlara başlanacak. Hugo Barra'nın Brezilya vatandaşı olması ne kadar etkili bilemiyorum ama  bizim için ek vergi olmasının Xiaomi'nin satış kararını çok da fazla etkilemeyeceğini düşünüyorum.

Hocam aslında hiç de mantık dışı değil... Xiaomi zaten fiyatıyla öne çıkan bir firma. Eğer ki buradaki fabrika çok büyük bir vergi avantajı sağlayacaksa bence değerlendirmeye alacaklardır. Hindistan'daki patent sorunu kalıcı olarak çözülmezse ellerinde fazladan stok kalacak. Son bir kaç ayda Hindistan'da 1 milyon satmışlar. Hindistan'ın çözülemediğini varsayarsak yuvarlak bir hesapla yıllık 5 milyon telefon fazlaları olur. Vergi avantajı her bir telefon için 100 lira olsa (elbette rakamları tamamen atıyorum) toplamda 500 milyonluk bir avantajdan bahsetmiş oluyoruz. Bu parayla da fabrika rahat rahat kurulacaktır... Tabii tüm stok buraya aktarılır mı, bu kadar satılabilir mi, vergi oranları nasıl olur gibi pek çok soru var ama kabataslak bir bakışla fabrika mantıklı duruyor.

Fabrikayıda Polatlı ya yaptırır benide emekli müh diye aldırırsan çetin hocamla yuvarlanır gideriz herhal,tabi tüm ekibi toplamak kaydıyla..:D

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427

MGM Barut pid=15082 dateline=1419606382' Alıntı:
cantara pid=15050 dateline=1419588734' Alıntı:

Fabrikayıda Polatlı ya yaptırır benide emekli müh diye aldırırsan çetin hocamla yuvarlanır gideriz herhal,tabi tüm ekibi toplamak kaydıyla..:D

Hocam sizler burada olsanız beni kimse çalıştıramaz ki :haha: Sizi de ayartırım, çalıştırmam :D

Üst Alt